*

Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 10979 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 08, 2021, 01:38:16 μμ »
Καλημέρα, όποιος έχει κάνει διδακτορικό εδώ ή έξω (όχι αγορασμένο) και έχει φτύσει ΑΙΜΑ με  ερευνητικά προγράμματα και όποιος έχει δουλέψει ιδιωτικό τομέα Ελλάδα ή όποιος έχει δουλέψει εξω σε πανεπιστημια και σχολεία , όταν πάει αναπληρωτής νομίζει ότι είναι part time αλλά ο μισθός είναι ΜΙΑ χαρά full time για δεδομένα Ελλάδας.

Οι μισθοί στον ιδιωτικό τομέα είναι αισχροί με 12ωρα απληρωτα εξ ου και οι δεκάδες χιλιάδες στους πίνακες αναπληρωτών. Πάρε το ρίσκο και τρεχα, εγώ το έκανα , δεν το μετάνιωσα , δεν είμαι χημικός ΑΛΛΑ φέτος δουλεύουν πολλοί διδάκτορες φιλοι και γνωστοί σε άλλες ειδικότητες που πριν δεν υπήρχαν στο χάρτη.

 Το θέμα είναι να σου αρέσει να κάνεις μάθημα-εμένα μου άρεσε και πριν και τώρα που γυρισα Ελλάδα. ΤΡΕΧΑ και μάζεψε προυπηρεσία , πίστεψε με οι διδάκτορες που πηγαν αναπληρτές φέτος αν τους ρωτήσεις, έχουν βρει την ηρεμία τους και την υγεία τους οι άνθρωποι-ξεχνάς ακαδημαική καρίερα οκ-αλλά ααααααν ποτεεεεε διοριστείς, με έρευνα της προκοπής και προυπηρεσία Γθμια μπορείς να πάρεις μετάταξη ως ΕΔΙΠ (μονο στο Ελλαντα αυτά- αλλά ναι γίνονται  ;D).  Επίσης, κάνε αυτά τα ωραία Online σεμινάρια , τα κάνουν όλοι-δίνουν μόρια.

Έχε υποψη σου ότι το σύστημα μπορεί να αλλάξει βέβαια σε καμια 2ετια και να πρέπει να ξαναδιαβάζεις, αλλά οκ όποιος βγάζει έρευνα σε αντικαρκινικα φάρμακα μπορεί να κάτσει να διαβάσει και παιδαγωγικές θεωρίες και γνωστικό αντίκειμενο Βθμιας. Εγώ για εμένα που είχα παρόμοια διλήμματα με τα δικά σου, σου λέω τρέχα και φύγε από ιδιωτικό τομέα στο Ελλαδιστάν. Απλά δεν έχω καταλάβει ποια είναι η κατάταξη σου στους προσωρινούς πίνακες , κοιτάς κατάταξη , μετά κοιτάς τις "φάσεις" σε τι αριθμο φτάνουν και που "διορίζονται" αναπληρωτές και βλέπεις στο περίπου τι γίνεται. Του σαμ απ και να μην διοριστείς τώρα, αναπληρωτής ΜΙΑ ΧΑΡΑ είναι, θα με θυμηθείς  ;D

 Σεβαστη καθε αποψη αλλα να τρεχεις αναπληρωτης επι 15ετη περιπου απο δω κι απο κει καθολου ευκολο κι ωραιο δεν ειναι ..κι αναλογως την ειδικοτητα , γιατι δεν ειναι ολες ιδιες,...μην κοιτανε στην αρχη που εισαι ξεκουραστος απο τον τουρισμο του αναπληρωτη τα 2-3 αντε 4 πρωτα χρονια καλα το πας ..μετα αρχιζει και κουραζεσαι κι οσο πλησιαζεις τη δεκαετια λες που εμπλεξα αλλα ειναι αργα να κανεις πισω γιατι κι αλλου μπορει λογω ηλικιας να μη βρισκεις και λες 10-12-14 χρονια θα πανε χαμενα;; κουραζεσαι και ειδικα οσο περνανε τα χρονια...γι αυτο καλα λεει ενας αλλος παραπανω να το σκεφτει καλα..οσο για τον ασεπ εχουμε δει και αρκετους διδακτορες να μην πιανουν καν  τη βαση ,,οποτε μην υποτιματε και πολυ.,...το μονο που υπαρχει τωρα και μπορει να θεωρηθει ευκαιρια οποτε τωρα ειναι αν θα κανει κανεις το μεγαλο βημα οτι λογω προσοντων μπορει να εχει μια καλη σειρα -επισης αναλογα την ειδικοτητα και ποσους παιρνουν ταυτοχρονως-οποτε να γλιτωσει το διαβασμα του ασεπ που καθολου ευκολη υποθεση δεν ειναι προκειμενου οχι μονο να πιασεις τη βαση αλλα κυριως να χτυπησεις βαθμαρα για να σε παρουν για αναπληρωση,,δεν ειναι μονο πιανω τη βαση,...εκτος αν επαναλαμβανω εισαι σε ειδικοτητα που σε παιρνουν και χωρις αυτον...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:03 »

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 08, 2021, 05:55:13 μμ »
Σεβαστη καθε αποψη αλλα να τρεχεις αναπληρωτης επι 15ετη περιπου απο δω κι απο κει καθολου ευκολο κι ωραιο δεν ειναι ..κι αναλογως την ειδικοτητα , γιατι δεν ειναι ολες ιδιες,...μην κοιτανε στην αρχη που εισαι ξεκουραστος απο τον τουρισμο του αναπληρωτη τα 2-3 αντε 4 πρωτα χρονια καλα το πας ..μετα αρχιζει και κουραζεσαι κι οσο πλησιαζεις τη δεκαετια λες που εμπλεξα αλλα ειναι αργα να κανεις πισω γιατι κι αλλου μπορει λογω ηλικιας να μη βρισκεις και λες 10-12-14 χρονια θα πανε χαμενα;; κουραζεσαι και ειδικα οσο περνανε τα χρονια...γι αυτο καλα λεει ενας αλλος παραπανω να το σκεφτει καλα..οσο για τον ασεπ εχουμε δει και αρκετους διδακτορες να μην πιανουν καν  τη βαση ,,οποτε μην υποτιματε και πολυ.,...το μονο που υπαρχει τωρα και μπορει να θεωρηθει ευκαιρια οποτε τωρα ειναι αν θα κανει κανεις το μεγαλο βημα οτι λογω προσοντων μπορει να εχει μια καλη σειρα -επισης αναλογα την ειδικοτητα και ποσους παιρνουν ταυτοχρονως-οποτε να γλιτωσει το διαβασμα του ασεπ που καθολου ευκολη υποθεση δεν ειναι προκειμενου οχι μονο να πιασεις τη βαση αλλα κυριως να χτυπησεις βαθμαρα για να σε παρουν για αναπληρωση,,δεν ειναι μονο πιανω τη βαση,...εκτος αν επαναλαμβανω εισαι σε ειδικοτητα που σε παιρνουν και χωρις αυτον...
Ακούστε, επειδή είδα και ύλη και θέματα προηγούμενων ΑΣΕΠ , προφανώς και θα υπάρχουν διδάκτορες που δεν διάβασαν και φυσικά δεν πέρασαν-γιατί αν εγώ κάνω έρευνα στα απόβλητα δεν παει να πει ότι ξέρω τα παιδαγωγικά  και προφανώς εξετάσεις είναι και ΠΑΝΤΑ στατιστικά υπάρχει η πιθανοτητα της αποτυχίας και ΚΑΘΟΛΟΥ δεν το υποτιμώ. Το ΣΙΓΟΥΡΟ είναι ότι ΟΛΟΙ οι διδάκτορες (με δημοσίευσεις της προκοπής και με ΟΧΙ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΑ διδακτορικά) σε οποιο ερευνητικό πεδίο και αν είναι ξέρουν ΠΩΣ να ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ -αλλιώς έρευνα ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ δεν βγαίνει. Το ΑΝ θα κάτσουν να διαβάσουν ειδικά θεωρίες κλπ και ειδικά αν είναι απο θετικές επιστήμες με άλλους στόχους κλπ είναι άλλου παπα ευαγγελιο.

Αποσυνδεδεμένος ximikos00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 08, 2021, 06:00:15 μμ »
Καλησπέρα σε όλους....

Εγώ πήρα την αποφαση το  καλοκαίρι και πλέον είμαι σε ένα μικρό νησί από τέλος Αυγούστου....

Θεωρώ πως ήταν μία απο τις καλύτερες αποφάσεις της ζωής μου....Ειλικρινά, όσοι είχαν την ευκαιρία να μπουν στην εκπαιδευση με τη 2ΓΕ/2019 ελπίζω να το έκαναν....

Οπως είπε και η φίλη αν εχεις δουλεψει ιδιωτικό τομέα το σχολείο σου φαίνεται παιχνιδάκι.....
Ολα τα υπόλοιπα θα τα δούμε σιγα σιγά και θα προσαρμουστούμε ανάλογα

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2245
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 08, 2021, 06:13:30 μμ »
Διαβάζω και εγώ τα ποστ σας συνάδελφοι και συμφωνώ με όλους. Δεν μπορεί πάντως κανένας μας να πάρει την απόφαση και να πεί σε κάποιον άλλο αν είναι καλά ή οχι να μπεί στο λούκι της εκπαίδευσης γιατί τα δεδομένα για τον καθένα μας είναι διαφορετικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:03 »

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 08, 2021, 06:41:42 μμ »
Διαβάζω και εγώ τα ποστ σας συνάδελφοι και συμφωνώ με όλους. Δεν μπορεί πάντως κανένας μας να πάρει την απόφαση και να πεί σε κάποιον άλλο αν είναι καλά ή οχι να μπεί στο λούκι της εκπαίδευσης γιατί τα δεδομένα για τον καθένα μας είναι διαφορετικά.

Ακριβώς! Κανενας δεν ξερει ενα λαχειο ειναι.. Μπορει σημερα να μετράνε τα ακαδημαικά προσόντα αλλα χτες δεν μετρούσαν και μπορει και αυριο να μην μετράνε.. Μπορει χτες η προυπηρεσια να ειναι το πιο σημαντικό αλλα σήμερα μπορει και αυριο να σου δινει μικρό εως ελαχιστον προβάδισμα. Χτες αν ησουν τριτεκτος ηταν το παν οχι ομως σημερα.. Κινούμενη αμμος η εκπαίδευση, ποτε δεν θα άφηνα κατι σίγουρο για να μπω σε αυτην μονο αν απο τυχη σε εφερε η μοιρα εκει..
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 08, 2021, 06:52:20 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2021, 06:54:26 μμ από infinity_kos »
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 08, 2021, 06:54:19 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2021, 06:57:00 μμ από Serraios »
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 399
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.