*

Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 10983 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ximikos00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« στις: Ιούλιος 13, 2020, 09:11:19 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Αυτό είναι το πρώτο τόπικ που ανοίγω και ελπίζω να μη κάνω κάποιος λάθος...

Είμαι Χημικός 35 ετών και εργάζομαι στον Ιδιωτικό τομέα (καμία σχέση με εκπαίδευση) τα τελευταία 5 χρόνια. Παράλληλα κάνω και κάποια ιδιαίτερα μαθήματα.
Εκτός από το πτυχίο μου έχω κάνει ενα μεταπτυχιακό και το  διδακτορικό μου. Με όλα αυτά υπολόγισα πως έχω κάπου στα 82 μόρια( μαζί με ξενη γλώσσα υπολογιστές κλπ)

Στην Ελλάδα μόνο το δημόσιο θα μου "αναγνωρίσει" το διδακτορικό κ ίσως η 2ΓΕ/2019 να είναι και η τελευταία ευκαιρία για πρόσληψη στη Δευτεροβάθμια... Τουλάχιστον έτσι νόμισα μέχρι να γραφτώ στη σελίδα και να αρχίζω να διαβάζω για μόρια αναπληρωτές προσωρινούς πίνακες και εμπειρία...

Για να μην προσγειωθώ απότομα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα και εσείς σαν πιο έμπειροι να μου απαντήσετε...

1) Με μηδενική προϋπηρεσία και αυτά τα μόρια έχω κάποια τύχη?

2) Αφήνω μία σίγουρη μεν, κακοπληρωμένη δε δουλειά για να πάω αναπληρωτής οπουδήποτε χωρίς να γνωρίζω αν θα έχω δουλειά τον Ιανουάριο με τους τελικούς πίνακες?

3)Η 2ΓΕ/2019 αφορά μόνο εκπαιδευτικούς με εργασιακή εμπειρία και οι υπόλοιποι που ναι μεν έχουμε χαρτιά αλλά καθόλου εμπειρία αδίκως ασχολούμαστε?

4) Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος Χημικός πόσες περίπου προσλήψεις θα γίνουν ή γίνονται κάθε χρόνο κ που περίπου κινούνται τα μόρια?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, οι απαντήσεις σας θα με βοηθήσουν πολύ....
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:57:19 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 13, 2020, 09:23:07 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Αυτό είναι το πρώτο τόπικ που ανοίγω και ελπίζω να μη κάνω κάποιος λάθος...

Είμαι Χημικός 35 ετών και εργάζομαι στον Ιδιωτικό τομέα (καμία σχέση με εκπαίδευση) τα τελευταία 5 χρόνια. Παράλληλα κάνω και κάποια ιδιαίτερα μαθήματα.
Εκτός από το πτυχίο μου έχω κάνει ενα μεταπτυχιακό και το  διδακτορικό μου. Με όλα αυτά υπολόγισα πως έχω κάπου στα 82 μόρια( μαζί με ξενη γλώσσα υπολογιστές κλπ)

Στην Ελλάδα μόνο το δημόσιο θα μου "αναγνωρίσει" το διδακτορικό κ ίσως η 2ΓΕ/2019 να είναι και η τελευταία ευκαιρία για πρόσληψη στη Δευτεροβάθμια... Τουλάχιστον έτσι νόμισα μέχρι να γραφτώ στη σελίδα και να αρχίζω να διαβάζω για μόρια αναπληρωτές προσωρινούς πίνακες και εμπειρία...

Για να μην προσγειωθώ απότομα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα και εσείς σαν πιο έμπειροι να μου απαντήσετε...

1) Με μηδενική προϋπηρεσία και αυτά τα μόρια έχω κάποια τύχη?

2) Αφήνω μία σίγουρη μεν, κακοπληρωμένη δε δουλειά για να πάω αναπληρωτής οπουδήποτε χωρίς να γνωρίζω αν θα έχω δουλειά τον Ιανουάριο με τους τελικούς πίνακες?

3)Η 2ΓΕ/2019 αφορά μόνο εκπαιδευτικούς με εργασιακή εμπειρία και οι υπόλοιποι που ναι μεν έχουμε χαρτιά αλλά καθόλου εμπειρία αδίκως ασχολούμαστε?

4) Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος Χημικός πόσες περίπου προσλήψεις θα γίνουν ή γίνονται κάθε χρόνο κ που περίπου κινούνται τα μόρια?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, οι απαντήσεις σας θα με βοηθήσουν πολύ....

Καλως ηρθες στο pde συναδελφε.

Για το 1ο για μονιμο διορισμο οχι δεν εχεις λογικα καποια τυχη .(βεβαια κανεις δεν ξερει ποσους θα παρει).

Για το 2ο θα σου απαντησω προσωπικα οτι σιγουρη δουλεια ισως να μην την αφηνα.

Για το 3ο  σε μεγαλες ειδικοτητες οπως πε02 πε03 πε04 μονο και μονο που η προυπηρεσια δινει μεχρι 120 μορια αν δεις τους πινακες τους παλιους θα βγαλεις συμπερασμα.

Στο 4ο δεν μπορω να σου απαντησω με σαφηνεια αν και ειμαι Φυσικος και οχι Χημικος. Αλλα δεν νομιζω κανεις να ξερει ποσες προσληψεις ΘΑ γινουν και αναφερομαι σε μονιμους. Σε αναπληρωτες  θα σου απαντησει καποιος συναδελφος.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 13, 2020, 11:21:47 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Αυτό είναι το πρώτο τόπικ που ανοίγω και ελπίζω να μη κάνω κάποιος λάθος...

Είμαι Χημικός 35 ετών και εργάζομαι στον Ιδιωτικό τομέα (καμία σχέση με εκπαίδευση) τα τελευταία 5 χρόνια. Παράλληλα κάνω και κάποια ιδιαίτερα μαθήματα.
Εκτός από το πτυχίο μου έχω κάνει ενα μεταπτυχιακό και το  διδακτορικό μου. Με όλα αυτά υπολόγισα πως έχω κάπου στα 82 μόρια( μαζί με ξενη γλώσσα υπολογιστές κλπ)

Στην Ελλάδα μόνο το δημόσιο θα μου "αναγνωρίσει" το διδακτορικό κ ίσως η 2ΓΕ/2019 να είναι και η τελευταία ευκαιρία για πρόσληψη στη Δευτεροβάθμια... Τουλάχιστον έτσι νόμισα μέχρι να γραφτώ στη σελίδα και να αρχίζω να διαβάζω για μόρια αναπληρωτές προσωρινούς πίνακες και εμπειρία...

Για να μην προσγειωθώ απότομα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα και εσείς σαν πιο έμπειροι να μου απαντήσετε...

1) Με μηδενική προϋπηρεσία και αυτά τα μόρια έχω κάποια τύχη?

2) Αφήνω μία σίγουρη μεν, κακοπληρωμένη δε δουλειά για να πάω αναπληρωτής οπουδήποτε χωρίς να γνωρίζω αν θα έχω δουλειά τον Ιανουάριο με τους τελικούς πίνακες?

3)Η 2ΓΕ/2019 αφορά μόνο εκπαιδευτικούς με εργασιακή εμπειρία και οι υπόλοιποι που ναι μεν έχουμε χαρτιά αλλά καθόλου εμπειρία αδίκως ασχολούμαστε?

4) Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος Χημικός πόσες περίπου προσλήψεις θα γίνουν ή γίνονται κάθε χρόνο κ που περίπου κινούνται τα μόρια?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, οι απαντήσεις σας θα με βοηθήσουν πολύ....

Συνάδελφε καλησπέρα. Αν και δεν ανήκω στην ειδικότητά σου , θα σου πω τη γνώμη μου , μια και τα τελευταία  10 χρόνια δουλεύω ως αναπληρώτρια (και 4 χρόνια πριν από αυτό ήμουν ωρομίσθια). Καταρχήν, θα σε συμβούλευα μόλις βγουν οι πίνακες  και δεις τη σειρά σου να βρεις τις περυσινές φάσεις αναπληρωτών ώστε να δεις πόσους πήραν από την ειδικότητά σου και ποια ήταν η σειρά του τελευταίου. Έτσι θα καταλάβεις τι πιθανότητες αναπλήρωσης έχεις και ποιό μήνα ( για διορισμό το θεωρώ πολύ δύσκολο) .Από εκεί και  πέρα, εξαρτάται  από το αν είσαι διατεθιμένος  να αλλάζεις κάθε χρόνο μέρος  και να περιμένεις πότε θα έρθει η πρόσληψη ως αναπληρωτής (αυτό μπορεί να γίνει κυριολεκτικά οποιαδήποτε στιγμή μέσα στη χρονιά, ανάλογα βέβαια και τη σειρά και το τι δηλώνει ο καθένας). Επίσης, ως αναπληρωτής με μηδενική προϋπηρεσία και διδακτορικό θα παίρνεις καθαρά 960 ευρώ (αν τα υπολογίζω σωστά) Βγάλε από αυτά ενοίκιο, πετρέλαιο, λογαριασμούς  και πιθανόν κόστος συντήρησης αυτοκινήτου για μετακίνηση από σχολείο σε σχολείο( για συμπλήρωση ωραρίου μπορούν να μας στείλουν σε μέχρι 5 σχολεία τα οποία συχνά απέχουν  κάποια χιλιόμετρα μεταξύ τους). Αυτά που θα σου μένουν  είναι περισσότερα/λιγότερα/τα ίδια με αυτά που βγάζεις τώρα;
  Προσωπικά, δεν θεωρώ ότι η εκπαίδευση έχει μέλλον. Ότι διορισμοί γίνουν , αν γίνουν ,θα καλύψουν τώρα κάποια σημαντικά κενά και δε νομίζω ότι θα επαναληφθούν σύντομα. Δε βοηθά και το δημογραφικό και οι πολιτικές κλεισίματος σχολείων. Επίσης, ακόμα και αν κάποιος διοριστεί δε σημαίνει ότι θα μπορέσει να γυρίσει σπίτι του. Κ ο μισθός του μόνιμου είναι κ αρκετά χαμηλότερος από του αναπληρωτή.

Αποσυνδεδεμένος ximikos00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 14, 2020, 06:56:21 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...

Η αλήθεια είναι οτι στην Ελλάδα δεν υπάρχει προοπτική σε κανένα τομέα...οχι μόνο στην εκπαίδευση...

Οσο για τα 960...αυτή τη στιγμή ένας χημικός στον ιδιωτικό αμείβεται με 559 ευρώ καθαρά...αυτά τα παίρνει όταν ο εργοδότης του αποφασίσει να τον πληρώσει ;) κ όχι κάθε 1η του μήνα :D

Απο τους πίνακες 2018-2019 βλέπω οτι είμαι περιπου στην 100η θέση αν δεν κάνω κάποιο λάθος...

Πίστευα οτι σε ολόκληρη την Ελλάδα θα γίνουν 100 προσλήψεις Χημικών αλλά με αυτά που μου λέτε δεν τον βλέπω και τόσο αισιόδοξο το σεναριο...

Με την προοπτική των 3ετών πινάκων δε θα με πειράζε να διδαξω οπουδήποτε αρκεί να ξέρω οτι εχω κάποια "σιγουριά" και πάω σε κάτι καλύτερο απο αυτό που είμαι τώρα...

Λογικά θα δηλώσω κοντινές περιοχές κ απο κεί κ πέρα βλέποντας κ κάνοντας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:57:19 »

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 14, 2020, 08:33:08 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...

Η αλήθεια είναι οτι στην Ελλάδα δεν υπάρχει προοπτική σε κανένα τομέα...οχι μόνο στην εκπαίδευση...

Οσο για τα 960...αυτή τη στιγμή ένας χημικός στον ιδιωτικό αμείβεται με 559 ευρώ καθαρά...αυτά τα παίρνει όταν ο εργοδότης του αποφασίσει να τον πληρώσει ;) κ όχι κάθε 1η του μήνα :D

Απο τους πίνακες 2018-2019 βλέπω οτι είμαι περιπου στην 100η θέση αν δεν κάνω κάποιο λάθος...

Πίστευα οτι σε ολόκληρη την Ελλάδα θα γίνουν 100 προσλήψεις Χημικών αλλά με αυτά που μου λέτε δεν τον βλέπω και τόσο αισιόδοξο το σεναριο...

Με την προοπτική των 3ετών πινάκων δε θα με πειράζε να διδαξω οπουδήποτε αρκεί να ξέρω οτι εχω κάποια "σιγουριά" και πάω σε κάτι καλύτερο απο αυτό που είμαι τώρα...

Λογικά θα δηλώσω κοντινές περιοχές κ απο κεί κ πέρα βλέποντας κ κάνοντας...

Πρέπει στους πίνακες του 2018 να προσθέσεις 16μορια προυπηρεσίας, να προσθέσεις 4μορια απο η/υ, να προσθέσεις 2 μορια απο σεμινάριο και 3μορια απο αγγλικα αυτα σχεδον τα εχουν ολοι! Επίσης το 35-40% εχει μεταπτυχιακο οποτε πρεπει να το εχεις στο μυαλο σου. Απο την αλλη ενας καθηγητης με διδακτορικο νομιζω παίρνει 1050+ σαν αναπληρωτής(με μεταπτυχιακο 960+) οποτε αν δουλέψεις 6-7μήνες θα πάρεις τα λεφτα που βγάζεις σε ενα χρονο εκει που εισαι, συν το ταμειο ανεργιας το καλοκαιρι. Οποτε σκέψου να βαλεις ολη την ελλαδα αμα θελεις και νομιζεις οτι δεν χανεις και τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 14, 2020, 09:17:54 πμ »
Εγώ για να βγάλω τους πίνακες των γεωλόγων έβαλα αυτά που λέει ο Γιάννης, απλα στην ξένη γλώσσα εβαλα 7  (αν και από την 1Γ είχαν το 1/3 άριστη γλώσσα), μεταπτυχιακό όσα στοιχεία είχα από τους πίνακες της ειδικής( θεωρώ ότι αυτοί που έχουν μεγάλες προϋπηρεσίες δεν θα έκαναν μάστερ σε κάτι 'ασχετο' παρά μόνο στην ειδική που τους έβαζε στους πίνακες της ειδικής), παιδιά 2 στον καθένα εκτός από τις τριτεκνιες που τα ήξερα από τον πίνακα του 2018,σεμινάριο πάλι από πίνακες ειδικής, και προϋπηρεσία 16 μόρια σε αυτούς που προσλήφθηκαν τα τελευταία 2 χρόνια και Η/Υ σε ολους. Έβγαλα τα άτομα που θα πάρουν στην ειδική ( με δεδομένο ότι θα δεχτούν το διορισμο) και τα 6 άτομα στην ειδικότητα μου που δικαιώθηκαν πέρσι με τα δικαστήρια. Βαθμό πτυχίου του καθενός όλοι ξέρουμε βάσει των ήδη υπαρχόντων πινάκων. Κοινωνικά κριτήρια δεν ήξερα.

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 14, 2020, 10:19:30 πμ »
Εγώ για να βγάλω τους πίνακες των γεωλόγων έβαλα αυτά που λέει ο Γιάννης, απλα στην ξένη γλώσσα εβαλα 7  (αν και από την 1Γ είχαν το 1/3 άριστη γλώσσα), μεταπτυχιακό όσα στοιχεία είχα από τους πίνακες της ειδικής( θεωρώ ότι αυτοί που έχουν μεγάλες προϋπηρεσίες δεν θα έκαναν μάστερ σε κάτι 'ασχετο' παρά μόνο στην ειδική που τους έβαζε στους πίνακες της ειδικής), παιδιά 2 στον καθένα εκτός από τις τριτεκνιες που τα ήξερα από τον πίνακα του 2018,σεμινάριο πάλι από πίνακες ειδικής, και προϋπηρεσία 16 μόρια σε αυτούς που προσλήφθηκαν τα τελευταία 2 χρόνια και Η/Υ σε ολους. Έβγαλα τα άτομα που θα πάρουν στην ειδική ( με δεδομένο ότι θα δεχτούν το διορισμο) και τα 6 άτομα στην ειδικότητα μου που δικαιώθηκαν πέρσι με τα δικαστήρια. Βαθμό πτυχίου του καθενός όλοι ξέρουμε βάσει των ήδη υπαρχόντων πινάκων. Κοινωνικά κριτήρια δεν ήξερα.

Έκανες πολύ καλή δουλειά! Η δικιά μου του ποδαριού και έχεις δίκιο σε όλα!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 14, 2020, 11:20:50 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...

Η αλήθεια είναι οτι στην Ελλάδα δεν υπάρχει προοπτική σε κανένα τομέα...οχι μόνο στην εκπαίδευση...

Οσο για τα 960...αυτή τη στιγμή ένας χημικός στον ιδιωτικό αμείβεται με 559 ευρώ καθαρά...αυτά τα παίρνει όταν ο εργοδότης του αποφασίσει να τον πληρώσει ;) κ όχι κάθε 1η του μήνα :D

Απο τους πίνακες 2018-2019 βλέπω οτι είμαι περιπου στην 100η θέση αν δεν κάνω κάποιο λάθος...

Πίστευα οτι σε ολόκληρη την Ελλάδα θα γίνουν 100 προσλήψεις Χημικών αλλά με αυτά που μου λέτε δεν τον βλέπω και τόσο αισιόδοξο το σεναριο...

Με την προοπτική των 3ετών πινάκων δε θα με πειράζε να διδαξω οπουδήποτε αρκεί να ξέρω οτι εχω κάποια "σιγουριά" και πάω σε κάτι καλύτερο απο αυτό που είμαι τώρα...

Λογικά θα δηλώσω κοντινές περιοχές κ απο κεί κ πέρα βλέποντας κ κάνοντας...
Περίμενε μέχρι τον Αύγουστο για να δεις τη θέση σου στο νέο πίνακα. Αν είσαι μέσα στους 100-200 (ας το επιβεβαιώσουν οι χημικοί) μια χαρά θα είναι. Εφόσον δεν έχεις οικογενειακές υποχρεώσεις ή διαμένεις σε περιοχή με πολλές προσλήψεις τότε φυσικά και υπάρχουν οι προϋποθέσεις να αλλάξεις επαγγελματικά την πορεία σου, με ασφάλεια. Η χρονιά που πέρασε ήταν πολή καλή για τους χημικούς και έπονται και αρκετές συνταξιοδοτήσεις αυτά τα 2-3 χρόνια που έχουμε μπροστά μας. Αν όμως δεν θέλεις να φύγεις από τον τόπο σου, υπάρχει θέμα και χρειάζεται καλύτερη μελέτη πριν αποφασίσεις.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 14, 2020, 03:55:17 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...

Η αλήθεια είναι οτι στην Ελλάδα δεν υπάρχει προοπτική σε κανένα τομέα...οχι μόνο στην εκπαίδευση...

Οσο για τα 960...αυτή τη στιγμή ένας χημικός στον ιδιωτικό αμείβεται με 559 ευρώ καθαρά...αυτά τα παίρνει όταν ο εργοδότης του αποφασίσει να τον πληρώσει ;) κ όχι κάθε 1η του μήνα :D

Απο τους πίνακες 2018-2019 βλέπω οτι είμαι περιπου στην 100η θέση αν δεν κάνω κάποιο λάθος...

Πίστευα οτι σε ολόκληρη την Ελλάδα θα γίνουν 100 προσλήψεις Χημικών αλλά με αυτά που μου λέτε δεν τον βλέπω και τόσο αισιόδοξο το σεναριο...

Με την προοπτική των 3ετών πινάκων δε θα με πειράζε να διδαξω οπουδήποτε αρκεί να ξέρω οτι εχω κάποια "σιγουριά" και πάω σε κάτι καλύτερο απο αυτό που είμαι τώρα...

Λογικά θα δηλώσω κοντινές περιοχές κ απο κεί κ πέρα βλέποντας κ κάνοντας...

Συνάδελφε να επανορθώσω λίγο: το διδακτορικό δίνει 6 ΜΚ οπότε , για την ακρίβεια καθαρά ο μισθός του αναπληρωτή με διδακτορικό είναι 1068 ευρώ.  Προβλέψεις δεν μπορείς να κάνεις.Κανείς μας δεν μπορεί .Τα ωρολόγια προγράμματα αλλάζουν κάθε τρεις και λίγο με σχετικές αντίστοιχες αυξομειώσεις στις προσλήψεις.Εδω άλλοι ήταν μόνιμοι και βρέθηκαν σε διαθεσιμότητα εν μια νυκτί. Γνώμη μου είναι ή το αποφασίζεις και το κυνηγάς ή το αφήνεις και μένεις εκεί που είσαι. Αν πχ δεν είσαι διατεθιμένος να δηλώνεις παντού αυτό σημαίνει οτι μπορεί τη μια χρονιά να σε πάρουν , την άλλη όχι,τη μια να σε πάρουν Οκτώβρη την άλλη Φεβρουάριο. Οπότε και στο περίμενε θα είσαι και την άλλη δουλειά θα έχεις αφήσει.

Αποσυνδεδεμένος KOSTIS90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 14, 2020, 04:59:35 μμ »
Το διδακτορικό σου θα έπρεπε  να σου δίνει 120 μόρια,  όσο και το ταβάνι της προϋπηρεσίας, και θα έπρεπε  να αποτελεί  το εισιτήριό σου για τον μόνιμο διορισμό. Λυπάμαι πραγματικά που αυτό δεν πρόκειται να συμβεί και που στη θέση σου θα διοριστεί κάποιος  με το βασικό του προσόν,  το πτυχίο!

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 14, 2020, 05:49:18 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...

Η αλήθεια είναι οτι στην Ελλάδα δεν υπάρχει προοπτική σε κανένα τομέα...οχι μόνο στην εκπαίδευση...

Οσο για τα 960...αυτή τη στιγμή ένας χημικός στον ιδιωτικό αμείβεται με 559 ευρώ καθαρά...αυτά τα παίρνει όταν ο εργοδότης του αποφασίσει να τον πληρώσει ;) κ όχι κάθε 1η του μήνα :D

Απο τους πίνακες 2018-2019 βλέπω οτι είμαι περιπου στην 100η θέση αν δεν κάνω κάποιο λάθος...

Πίστευα οτι σε ολόκληρη την Ελλάδα θα γίνουν 100 προσλήψεις Χημικών αλλά με αυτά που μου λέτε δεν τον βλέπω και τόσο αισιόδοξο το σεναριο...

Με την προοπτική των 3ετών πινάκων δε θα με πειράζε να διδαξω οπουδήποτε αρκεί να ξέρω οτι εχω κάποια "σιγουριά" και πάω σε κάτι καλύτερο απο αυτό που είμαι τώρα...

Λογικά θα δηλώσω κοντινές περιοχές κ απο κεί κ πέρα βλέποντας κ κάνοντας...

Έχεις δίκιο σε σχέση με τις προοπτικές γενικά. Είναι  όλα τόσο μπερδεμένα που  δυσκολεύεται κανείς ακόμα και να δώσει μια συμβουλή σε νεότερο συνάδερφο.   
Απορώ πάντως που με ένα διδακτορικό συνεπώς διαθέτοντας μια σπουδαία ειδίκευση δεν βρήκες κάτι πιο αξιόλογο στον ιδιωτικό τομέα. Βέβαια αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες- από την ίδια την ειδίκευση που έχεις, τα χρόνια που το παλεύεις κτλ.

Προσωπικά, αν ήμουν 35 (και ακόμα καλύτερα 25 :D ) θα προσπαθούσα να κάνω ένα μεταπτυχιακό στην φαρμακολογία, βιοτεχνολογία,  environmental forensics etc. …πολλά υπάρχουν για μας τους χημικούς. Όπως είναι τα πράγματα  σήμερα,  δεν θα πλησίαζα την εκπαίδευση καν.

Η χημεία στο γυμνάσιο είναι μονόωρο μάθημα- δεν θα σχολιάσω περαιτέρω.  Στο Γενικό Λύκειο ξεκινάς βασικά από την αρχή γιατί συνήθως τα παιδιά έρχονται σχεδόν χωρίς καθόλου γνώσεις. Στην Β κάνουν μια οργανική αρκετά αδιάφορη χωρίς  πολλά θέματα με τα οποία θα μπορούσε κανείς να τους τραβήξει το ενδιαφέρον και να τους κερδίσει. Στην Γ Λυκείου η χημεία είναι ένα μαραθώνιο που βασικά «το τρέχεις» από μόνος σου όσο και να χτυπιέσαι,  γιατί τα παιδιά πηγαίνουν φροντιστήριο και στο σχολείο έρχονται μόνο και μόνο επειδή είναι υποχρεωτικό. Το θέμα των εργαστηρίων δεν θα το σχολιάσω ούτε αυτό…
Διακοσμούμε τους τοίχους των σχολείων με χημικούς τύπους για να δείξουμε ότι κάνουμε επιστήμες αλλά η χημεία έχει καταντήσει δεύτερης κατηγορίας μάθημα στο ελληνικό σχολείο.

Θα μου πεις γιατι σου τα γράφω όλα αυτά- ίσως επειδή λίγες φορές συζητάμε εδώ για χημεία και για να ξέρεις πως είναι και στην συνέχεια :). Εχει και ωραίες στιγμές η εκπαίδευση βέβαια, να μην σε απογοητεύσω. 
Μπορείς να το δοκιμάσεις, αν έχεις ανθρώπους να σε βοηθήσουν όσο θα πηγαίνεις σε διάφορα μέρη (μέχρι την επόμενη ευκαιρία διορισμού). Εγώ πιστεύω ότι με το διδακτορικό έχεις κάποιες πιθανότητες  για να πας αναπληρώτρια κάπου - κανείς δεν ξέρει πως θα διαμορφωθούν οι πίνακες. 

Καλή επιτυχία σε ότι και να αποφασίσεις!


Αποσυνδεδεμένος ximikos00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 14, 2020, 05:54:23 μμ »
Υπάρχουν συνάδελφοι εκεί εξω που διδάσκουν σε απομακρυσμένες περιοχές για 5-6 χρόνια...
Δε θα το θεωρούσα δίκαιο να πάρει τη θέση τους κάποιος επειδή έχει ένα διδακτορικό...

Το διδακτορικό το κάνεις για την πάρτι σου. Θέλει μεράκι και πολύ δουλειά που δεν γνωρίζεις αν θα καταλήξει και κάπου....Δεν το βλέπεις σα μοριοδοτικό μέσο...σε αυτή την περιπτωση πολύ δύσκολα το τελειώνεις κιόλας...

Εγώ το έκανα εντελώς τυχαία λόγω της κρίσης...το ήθελα το τελειωσα...Δεν το εκανα για να πάρω 40 μόρια...


Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 14, 2020, 06:02:21 μμ »
Σε καταλαβαίνω φίλε τι περνας γιατί έχω διδακτορικό στη Χημική μηχανικη και μάστερ στη μηχανική υλικών και δυσκολεύτηκα πολύ στον ιδιωτικό τομέα.καποιες φορές αναρωτιέμαι αν άξιζε τον κόπο αλλά ήταν επιλογή μου... Πόσες φορές άκουσα από εργοδότες τη φράση είσαι...over qualified.... Αυτή τη στιγμή εργάζομαι σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού αλλά με συμβόλαια ετησια. Βαρέθηκα πια στα 39 μου να υποβάλλω ερευνητικές προτάσεις για χρηματοδότηση και να τις παίρνουν κάποιοι με γνωστούς καθηγητες. Επίσης έχω αξιόλογο επιστημονικό έργο και 2 φορές που έκανα αίτηση για Επίκουρος να μου παίρνουν τη θέση άτομα που δεν αξίζουν..κ στη μία μάλιστα με απείλησαν ότι εάν κάνω ένσταση στο υπουργείο δεν πρόκειται ν βρω θέση σε κανένα πανεπιστήμιο.... Σχετικά με την εκπαίδευση τώρα πήγαινε σε κανένα δυσπρόσιτο για κάνα 2 χρόνια κ με τα 40 ( ή 60 αν έχεις μάστερ) μόρια θα πιάνεις εύκολα αναπλήρωση στη συνέχεια στην πόλη σου...

Αποσυνδεδεμένος ximikos00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 14, 2020, 06:10:15 μμ »
Nick σε νιώθω απόλυτα....
Εγώ εχω master και διδακτορικό στο σχεδιασμό αντικαρκινικών φαρμάκων...

Έφυγα απο το Πανεπιστήμιο και εξακολουθώ να βγάζω εργασίες με καθηγητές του Πολυτεχνείου που συνεργαζόμαστε διότι κανείς στο Τμήμα Χημείας δεν ξέρει να κάνει drug design σε θεωρητικό επίπεδο...
Ο καθηγητής στο Πολυτεχνείο απορεί πως δεν με κράτησαν και εγώ κάθομαι και κάνω υπολογισμούς σε υπολογιστές στο σπίτι απλά για να βγει κανένα paper....

Για θέση στο Πανεπιστήμιο χωρίς μέσο δεν υπάρχει περίπτωση...θα σε φάει το εκλεκτορικό εννοείται...


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159618
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 426
Σύνολο: 438

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.