*

Αποστολέας Θέμα: Ευπαθείς ομάδες  (Αναγνώστηκε 11796 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ευπαθείς ομάδες
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 12, 2021, 04:37:29 μμ »
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύετε πως και φέτος οι έγκυες θα θεωρούνται ευπαθής ομάδα. Ναι μεν υπάρχει πια το εμβόλιο και πολλοί γιατροί το συστήνουν και στις εγκυμονούσες αλλά θα πάρουν το ρίσκο να πουν στις έγκυες ότι δεν κινδυνεύουν σε τάξεις τόσων ατόμων;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ευπαθείς ομάδες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:51:30 »

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Ευπαθείς ομάδες
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 12, 2021, 05:30:59 μμ »
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύετε πως και φέτος οι έγκυες θα θεωρούνται ευπαθής ομάδα. Ναι μεν υπάρχει πια το εμβόλιο και πολλοί γιατροί το συστήνουν και στις εγκυμονούσες αλλά θα πάρουν το ρίσκο να πουν στις έγκυες ότι δεν κινδυνεύουν σε τάξεις τόσων ατόμων;
Oλοι οι φορείς CDC,NIH, EMA κλπ πλεον λένε ότι πρέπει να εμβολιαστούν για να προστατευτούν οι ίδιες και τα εμβρυα. ΑΛΛΑ για να είμαστε ειλικρινείς ακόμα και η εμβολιασμένη έγκυος ΙΣΩΣ κολλήσει και κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί 100% την ασφάλεια της. Οι έγκυες ιδανικά είτε είναι εμβολιασμένες είτε όχι δεν πρέπει να νοσήσουν.

Συνεπώς θεωρώ ότι στο τέλος τις έγκυες εμβολιασμένες ή μη θα τις προστατεύσουν και δεν θα πάνε στα σχολεία. Το ίδιο θα έπρεπε να γίνεται κ στους υγειονομικούς και ενστολους και ιδιωτικό τομέα. Είναι απαράδεκτο να μην προστατεύουν αυτές τι λίγες γυναίκες που αποφασίζουν να κάνουν παιδιά σε αυτή τη χώρα !

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ευπαθείς ομάδες
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 12, 2021, 05:48:02 μμ »
Oλοι οι φορείς CDC,NIH, EMA κλπ πλεον λένε ότι πρέπει να εμβολιαστούν για να προστατευτούν οι ίδιες και τα εμβρυα. ΑΛΛΑ για να είμαστε ειλικρινείς ακόμα και η εμβολιασμένη έγκυος ΙΣΩΣ κολλήσει και κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί 100% την ασφάλεια της. Οι έγκυες ιδανικά είτε είναι εμβολιασμένες είτε όχι δεν πρέπει να νοσήσουν.

Συνεπώς θεωρώ ότι στο τέλος τις έγκυες εμβολιασμένες ή μη θα τις προστατεύσουν και δεν θα πάνε στα σχολεία. Το ίδιο θα έπρεπε να γίνεται κ στους υγειονομικούς και ενστολους και ιδιωτικό τομέα. Είναι απαράδεκτο να μην προστατεύουν αυτές τι λίγες γυναίκες που αποφασίζουν να κάνουν παιδιά σε αυτή τη χώρα !
Θα συμφωνήσω απόλυτα!

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Ευπαθείς ομάδες
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 12, 2021, 10:54:33 μμ »
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύετε πως και φέτος οι έγκυες θα θεωρούνται ευπαθής ομάδα. Ναι μεν υπάρχει πια το εμβόλιο και πολλοί γιατροί το συστήνουν και στις εγκυμονούσες αλλά θα πάρουν το ρίσκο να πουν στις έγκυες ότι δεν κινδυνεύουν σε τάξεις τόσων ατόμων;

Την ιδια απορια εχω κι εγω, ελπιζω να εργαστω και φετος, θελουμε δευτερο παιδακι και δεν ξερω τι θα κανουν... Πιστευω κι εγω οτι οι εγκυες θα παρουν αδεια.
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ευπαθείς ομάδες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:51:30 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ευπαθείς ομάδες
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 12, 2021, 11:17:03 μμ »
Την ιδια απορια εχω κι εγω, ελπιζω να εργαστω και φετος, θελουμε δευτερο παιδακι και δεν ξερω τι θα κανουν... Πιστευω κι εγω οτι οι εγκυες θα παρουν αδεια.
Εύχομαι να κάνετε σύντομα δεύτερο παιδάκι! Όσο για την άδεια των εγκύων προσωπικά τη θεωρώ σχεδόν σίγουρη και δίκαιη. Ότι όλα έχουν λυθεί και τακτοποιηθεί και είναι δίκαια και θα φαληρίσει το Υπουργείο αν δώσει άδεια στις εγκύους και πληρώσει άτομο για να τις αναπληρώσει;

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Ευπαθείς ομάδες
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 12, 2021, 11:38:48 μμ »
Εύχομαι να κάνετε σύντομα δεύτερο παιδάκι! Όσο για την άδεια των εγκύων προσωπικά τη θεωρώ σχεδόν σίγουρη και δίκαιη. Ότι όλα έχουν λυθεί και τακτοποιηθεί και είναι δίκαια και θα φαληρίσει το Υπουργείο αν δώσει άδεια στις εγκύους και πληρώσει άτομο για να τις αναπληρώσει;

Ευχαριστώ πολύ! Θα δείξουν ολα σε λίγο καιρό τι θα κανουν...
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Ευπαθείς ομάδες
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 13, 2021, 12:41:12 πμ »
Επειδή το ερώτημά μου μάλλον υποσκελίστηκε, γνωρίζει κανείς εάν ισχύσουν και φέτος οι άδειες ευπαθών ομάδων; Δεν αναφέρομαι μόνο στην περίπτωση των εγκύων αλλά όσων έχουν σοβαρές παθήσεις.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ευπαθείς ομάδες
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 13, 2021, 12:46:16 πμ »
Επειδή το ερώτημά μου μάλλον υποσκελίστηκε, γνωρίζει κανείς εάν ισχύσουν και φέτος οι άδειες ευπαθών ομάδων; Δεν αναφέρομαι μόνο στην περίπτωση των εγκύων αλλά όσων έχουν σοβαρές παθήσεις.
Κανείς δεν ξέρει. Συνολικά απίθανο να γίνει μιας και υπάρχει η λύση του εμβολιασμού. Ξέρω ότι συνάδελφος μόνιμη που πέρσι είχε τέτοια άδεια φέτος θα εργαστεί κανονικά. Από κει και πέρα, ίσως είναι κι ανάλογα την περίπτωση του καθενός.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Ευπαθείς ομάδες
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 13, 2021, 01:29:02 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η συνάδελφος πώς ξέρει ότι φέτος θα εργαστεί κανονικά;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ευπαθείς ομάδες
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 13, 2021, 01:34:56 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η συνάδελφος πώς ξέρει ότι φέτος θα εργαστεί κανονικά;
Αυτό της είχαν πει τον Ιούνιο από την πρωτοβάθμια στην οποία ανήκει. Έχει εμβολιαστεί. Έκτοτε δεν ξαναμίλησα μαζί της αλλά θα προσπαθήσω να το κάνω και θα ενημερώσω αν ισχύει κάτι διαφορετικό.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Ευπαθείς ομάδες
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 13, 2021, 01:38:41 πμ »
Αν υπάρχει ενημέρωση από τη συνάδελφο, καλοδεχούμενη! Εγώ που επίσης πήρα την άδεια ευπαθών ομάδων τις δύο προηγούμενες σχολικές χρονιές, φέτος η οικεία Διεύθυνση και η περιφέρεια δεν είχαν ενημέρωση για την ισχύ των αδειών ευπαθών ομάδων την επόμενη σχολική χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Ευπαθείς ομάδες
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 07, 2021, 05:03:40 μμ »
Μόλις διάβασα στο fb ότι αναμένεται νέα εγκύκλιος ευπαθών ομάδων σε λίγες ημέρες (καμμιά εβδομάδα σύμφωνα με τις εκτιμήσεις συναδέλφων) και λέγεται ότι θα περιλαμβάνει περιπτώσεις ατόμων που δεν μπορούν να εμβολιαστούν. Αν έχει κάποιος ενημέρωση, ας μας επιβεβαιώσεις ή ας διαψεύσει το παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Ευπαθείς ομάδες
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 07, 2021, 08:38:46 μμ »
Αύριο θα δοθούν στη δημοσιότητα οι λεπτομέρειες των πρωτοκόλλων λειτουργίας των σχολείων και θα καθοριστούν οι ευπαθείς ομάδες
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/357276_shetika-me-poioi-ekpaideytikoi-anikoyn-se-eypatheis-omades-ti-nea-sholiki-hronia
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος slearning

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ευπαθείς ομάδες
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 10, 2021, 01:37:50 μμ »
Έχει βγει κάποια ανακοίνωση για τις ευπαθείς ομαδες εκπαιδευτικών?? Για τους μαθητές βγήκε σήμερα στο ΦΕΚ αλλά δεν αναγράφει τίποτα για το τι πρόκειται να γίνει για τους εκπαιδευτικούς. Γνωρίζει κάποιος κάτι?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159781
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 571

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.