*

Αποστολέας Θέμα: Ανάλυση-συμπεράσματα-προοπτικές πινάκων κατάταξης με νόμο Γαβρόγλου  (Αναγνώστηκε 24627 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Και εγώ πιστεύω πως μερικούς θα τους βολέψει.. Στην επόμενη προκήρυξη όμως η προυπηρεσία του καθενός θα διασπαστεί πάλι και θα αποδοθεί στο πτυχίο και στην ειδικότητα που προσφέρθηκε. Δηλαδή 20 σαν γυμναστής και 50 σαν δάσκαλος. Όχι 70 συνολικά και στα 2 πτυχία δηλαδή..! Θέλει προσοχή σε ποιά ειδικότητα θα διδάξουμε φέτος.
Μήπως, όμως, δοθεί η επιλογή για 70 σε μια απ' τις δυο και μηδέν στην άλλη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jops

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μάλιστα... :D

Παράθεση

1. Αξιοκρατική επιλογή  εκπαιδευτικών -Καλύτερες αμοιβές- Επιμόρφωση

Για να βελτιωθεί η ποιότητα της εκπαίδευσης, είναι απαραίτητο να αναδιοργανωθεί η αρχική εκπαίδευση και συνεχιζόμενη επιμόρφωσή τους και να ενισχυθούν τα κίνητρα προσέλκυσης στο επάγγελμα του εκπαιδευτικού. Αυτό απαιτεί καλύτερη επιλογή στην είσοδο, με αδιάβλητες διαγωνιστικές διαδικασίες, καλύτερες αμοιβές με σύνδεση τους με την υπηρεσιακή εξέλιξη και την αξιολόγησή τους, και αναμόρφωση των προγραμμάτων αρχικής εκπαίδευσης και της συνεχιζόμενης επιμόρφωσης σε δια βίου προοπτική.


https://www.esos.gr/arthra/68879/ekthesi-me-32-allages-gia-tis-treis-vathmides-tis-ekpaideysis-apo-ton-nompelista?

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Και εγώ πιστεύω πως μερικούς θα τους βολέψει.. Στην επόμενη προκήρυξη όμως η προυπηρεσία του καθενός θα διασπαστεί πάλι και θα αποδοθεί στο πτυχίο και στην ειδικότητα που προσφέρθηκε. Δηλαδή 20 σαν γυμναστής και 50 σαν δάσκαλος. Όχι 70 συνολικά και στα 2 πτυχία δηλαδή..! Θέλει προσοχή σε ποιά ειδικότητα θα διδάξουμε φέτος.

Λοιπον. Μετα απο ερωτηση σε νομικο . Αν υπαρξει προσληψη με τη μεταφερομενη προυπηρεσια τοτς αυτη κατοχυρωνεται νομικα στον κλαδο αυτο. Επισης τονυπουργειο ειναι υποχρεωμενο να δωσει επιλογη  στον εκπαιδευτικο αν θελει η προυπηρεσια του να προσμετρηθει ολη σε εναν κλαδο ή να ειναι διασπασμενη .
Κοινως εχουμε συνεχεια σε αυτο το νομοθετημα.
Π.χ καποιος προσλαμβανεται τωρα ως αναπληρωτης μεσω προυπηρσσιας που ειχε σε αλλο κλαδο και την μετεφερε. Αυτος την κατοχυρωνει νομικα σε αυτον τον κλαδο απο την στιγμη που την χρησιμοποιησε κιολας για προσληψη στον κλαδο αυτο.

Αποσυνδεδεμένος nikolas_pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν προσληφθεί θα είναι τύχη....Αν όμως μείνει αναπληρωτής τότε θα είναι χαμένη η προυπηρεσία αυτή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
KELIF, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σχετικά με την άδικη πρόταξη των παντρεμένων και των παιδιών ως κριτηρίων. Σχεδόν όλα τα χρόνια που υπηρέτησα, ενώ ήμουν 300 με 400 θέσεις πιο πάνω από τις συναδέλφισσες που παρουσιάζονταν, ΠΑΝΤΑ επέλεγαν αυτές πρώτες σχολείο, διότι ήταν απλά παντρεμένες και χωρίς παιδιά. Δηλαδή το κράτος μας εκδικείται, επειδή μπορεί να μη μας γουστάρει κανείς, να μη μας παντρεύεται κανείς είτε εμείς να μη γουστάρουμε κανέναν και γάμους και πανηγύρια.... Όσα μόρια κι αν είχα συγκεντρώσει με κόπους και ταλαιπωρία, τη στιγμή της τοποθέτησης έχαναν κάθε αξία και μηδενιζόταν κι η δική μου αξία ως άνθρωπος, επειδή ήμουν ελεύθερη!!! Αυτά συμβαίνουν μόνο στο εκτοκοσμικό Ελλαντιστάν!!! Έχω μια απορία. ΟΛΟΙ αυτοί που ψηφίζουν αυτά τα τέρατα κι όσοι εκπαιδευτικοί παίρνουν τη θέση των άλλων, όταν πάνε να κάνουν μια εγχείρηση, επιλέγουν τον πιο έμπειρο γιατρό ή αυτόν που διορίστηκε επειδή έχει 7 παιδιά;;;;;;;ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ακόμα και τώρα πάλι θα βρούνε τρόπο να προηγηθούν στις τοποθετήσεις...Είπαμε, ζούμε στο εκτοκοσμικό Ελλαντιστάν....

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
JURE, ΔΥΣΤΥΧΩΣ, πάλι θα βρούνε τρόπο να δώσουν προτεραιότητα στις τοποθετήσεις σε τρι-πολύτεκνους και απλά παντρεμένους. Ακούγεται πως δε θα ανακοινωθούν καν οι πίνακες τοποθετήσεων, ώστε να μη φανούν οι δολοπλοκίες που έγιναν σε βάρος άλλων με πολύ καλύτερη σειρά στον πίνακα. Πάντως, κάποτε πρέπει να σταματήσει αυτή η παράνοια του κοινωνικού ρατσισμού!!! Από τη μια εμείς πρέπει να δεχόμαστε τη διαφορετικότητα στα σχολεία, ενώ οι ίδιοι είμαστε θύματα ρατσισμού επειδή είμαστε άγαμοι και άτεκνοι!!! Δε μετανιώνω που δε γέννησα είλωτες σε αυτήν την επάρατη χώρα που θα βασανίζονταν όπως εγώ και περισσότερο!!!

Αποσυνδεδεμένος KOSTIS90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Λοιπον. Μετα απο ερωτηση σε νομικο . Αν υπαρξει προσληψη με τη μεταφερομενη προυπηρεσια τοτς αυτη κατοχυρωνεται νομικα στον κλαδο αυτο. Επισης τονυπουργειο ειναι υποχρεωμενο να δωσει επιλογη  στον εκπαιδευτικο αν θελει η προυπηρεσια του να προσμετρηθει ολη σε εναν κλαδο ή να ειναι διασπασμενη .
Κοινως εχουμε συνεχεια σε αυτο το νομοθετημα.
Π.χ καποιος προσλαμβανεται τωρα ως αναπληρωτης μεσω προυπηρσσιας που ειχε σε αλλο κλαδο και την μετεφερε. Αυτος την κατοχυρωνει νομικα σε αυτον τον κλαδο απο την στιγμη που την χρησιμοποιησε κιολας για προσληψη στον κλαδο αυτο.

Κι αν θέλω να εργαστώ στον κλάδο Α που ήδη έχω προϋπηρεσία, η μεταφερομενη προϋπηρεσία μου στον κλάδο Β δεν κατοχυρώνεται νομικά;

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Αν προσληφθεί θα είναι τύχη....Αν όμως μείνει αναπληρωτής τότε θα είναι χαμένη η προυπηρεσία αυτή.

Οταν εννοω προσληψη αναφερομαι ως αναπληρωτης.
Αν χρησιμοποιηθει για προσληψη αναπληρωτη κατοχυρωνεται νομικα. Αυτο ειπε ο νομικος .

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Κι αν θέλω να εργαστώ στον κλάδο Α που ήδη έχω προϋπηρεσία, η μεταφερομενη προϋπηρεσία μου στον κλάδο Β δεν κατοχυρώνεται νομικά;

Οχι . Αν δεν προλαβεις να χρησιμοποιησεις για προσληψη στον κλαδο που την περασες οχι.

Αποσυνδεδεμένος KOSTIS90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οχι . Αν δεν προλαβεις να χρησιμοποιησεις για προσληψη στον κλαδο που την περασες οχι.

Με ποιο σκεπτικό ο Γαβρογλου μετέφερε την προϋπηρεσία από κλάδο σε κλάδο;  Μήπως αυτό είναι και το ορθό;  Γιατί ενώ τώρα φαίνεται η προϋπηρεσία μου στον κλάδο Β, από τον κλάδο Α, να μου την πάρουν αργότερα  πίσω; 

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Με ποιο σκεπτικό ο Γαβρογλου μετέφερε την προϋπηρεσία από κλάδο σε κλάδο;  Μήπως αυτό είναι και το ορθό;  Γιατί ενώ τώρα φαίνεται η προϋπηρεσία μου στον κλάδο Β, από τον κλάδο Α, να μου την πάρουν αργότερα  πίσω;

Το σκεπτικο ειναι οτι προκειται για εκπαιδευτικη προυπηρεσια και προσωπικη αποψη καλως την μεταφερει . Ισχυε και παλαιοτερα αυτο. Το 2005 -2006 ειχε καταργηθει αλλα μολις καταργηθηκε εδωσε το υπουργειο δικαιωμα επιλογης στον εκπαιδευτικο να επιλεξει κλαδο που θα την εμφανισει ολη ή αν θελει να φαινεται ξεχωριστα

Αποσυνδεδεμένος Αδιάφορος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν αναφερόμουν προσωπικά,
Πιστεύω, το έργο ενός πανεπιστημιακού, με όλη την προσπάθεια και τον αγώνα που έχει κάνει για να αποκτήσει τον τίτλο, υποτιμάτε και από τον ίδιο όταν επιδιώκει τον διορισμό στην Δημοτική ή Μέση Εκπαιδευση, συμφωνεις φαντάζομαι. Γιατί η θέση του πλέον είναι σε έδρα πανεπιστημίου, άξιος να συνεχίσει το έργο του, και όχι δημοτικού σχολείου. Δεν κατακρίνω την επιλογή σε σχολείο, που ίσως είναι και από ανάγκη, απολύτως σεβαστή.

Επίσης, τα πτυχία δεν τα υποτιμάμε εμεις οι ίδιοι αλλά το σύστημα που ζητάει τα πάντα λες και θα διδάξουμε στο Χάρβαρντ ή στην Οξφόρδη.
*Συνάδελφε με 12 χρόνια προϋπηρεσία=75!!! μόνο μόρια+αυτά με ΑΙΜΑ σε όλη την Ελλάδα διαλυοντας τις όποιες προσωπικές μου σχέσεις+μόνος στα 40... με 4 χρόνια ωρομίσθιος+μειωμένου ωραρίου...είχα αποφασίσει εξ αρχής...καριέρα σε γυμνάσια+λύκεια.
+Ξαφνικά έπεσα 150 θέσεις+δεν ξέρω αν θα δουλέψω +το ΔΕΚΈΜΒΡΗ... γιατί ήρθαν οι ΦΑΤΑΟΥΛΗΔΕΣ διδάκτορες...να μας φάνε κεκτημένα δικαιώματα ετών στη β/θμια εκπαίδευση ενώ ο χώρος τους είναι 
στην γ/θμια...αφού οι ΊΔΙΟΙ ΕΠΕΛΕΞΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΣΟΥΝ ΤΟΣΟ ΧΑΜΗΛΑ όπως εγώ...στην β/θμια...Τώρα ζητάνε να μας φάνε +το ισχνο ξεροκαματο που τόσα χρόνια αγωνιζόμασταν για αυτό...διαλυοντας+την προσωπική μας ζωή???...Ο φαταουλισμος τους δεν έχει όρια...
*1 μαθητή που είχα γ λυκείου φέτος έγραψε 19.9 ΑΟΘ+ας μην εχω μαστερ+δοκτορα...ενώ άλλοι καθηγητές με ντοκτορά στο σχολείο μου έγραψαν οι μαθητές τους κάτω από την βάση πανελλήνιες...+έχω αποδείξεις...
=> Εγώ όμως θα μείνω ΑΝΕΡΓΟΣ γιατί ΔΕΝ ήμουν ΦΑΤΑΟΥΛΑΣ...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2020, 10:19:39 πμ από Αδιάφορος »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
JURE, ΔΥΣΤΥΧΩΣ, πάλι θα βρούνε τρόπο να δώσουν προτεραιότητα στις τοποθετήσεις σε τρι-πολύτεκνους και απλά παντρεμένους. Ακούγεται πως δε θα ανακοινωθούν καν οι πίνακες τοποθετήσεων, ώστε να μη φανούν οι δολοπλοκίες που έγιναν σε βάρος άλλων με πολύ καλύτερη σειρά στον πίνακα. Πάντως, κάποτε πρέπει να σταματήσει αυτή η παράνοια του κοινωνικού ρατσισμού!!! Από τη μια εμείς πρέπει να δεχόμαστε τη διαφορετικότητα στα σχολεία, ενώ οι ίδιοι είμαστε θύματα ρατσισμού επειδή είμαστε άγαμοι και άτεκνοι!!! Δε μετανιώνω που δε γέννησα είλωτες σε αυτήν την επάρατη χώρα που θα βασανίζονταν όπως εγώ και περισσότερο!!!

Εκπαιδευτικός είπαμε;
Είλωτες και τα υπόλοιπα παιδιά, και οι μαθητές σου;
Αν επικρατούσαν τέτοιες λογικές, τότε μετά από τόσους πολέμους και ειδικά τους 2 παγκοσμίους, το ανθρώπινο είδος θα είχε εξαφανιστεί..

Δεν κρίνω τις προσωπικές επιλογές σου, και κανενός γενικά, απλά σχολιάζω τα δημοσίως γραφόμενα.

Ως  προς την προτεραιότητα των τοποθετήσεων, δεν το θεωρώ μείζον θέμα, ας γίνεται και με κοινωνικά κριτήρια. Μικρή σημασία έχει αν θα πάει κάποιος στο Α σχολείο ή στο παραδίπλα Β κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2020, 10:15:23 πμ από Landau »
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Αδιάφορος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τι εννοείς; Περνάνε ΚΕΠΑ
*Ξέρω περίπτωση με 33 μόρια ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ...που δεν είναι στην ειδικότητα μου που έλεγε βαριά περίπτωση εγκεφαλικού...αλλά μια χαρά μίλαγε +Μάλιστα επί ώρες στο τηλέφωνο...
+περπατάει...+κάνει
+ωραία μακροβουτια...
*ΜΑΛΛΟΝ του το συνέστησαν στα ΚΕΠΑ για να βρει την υγειά του....
+*Αν τους καταγγείλεις για την"μαϊμού" ισότιμη με μόρια διδακτορικού αναπηρίας τους....θα σου κάνουν μήνυση+για συκοφαντική δυσφήμιση...ότι προσβαλες ευαίσθητα προσωπικά τους δεδομένα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2020, 10:37:54 πμ από Αδιάφορος »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158552
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.