*

Αποστολέας Θέμα: Μεταφορά προϋπηρεσίας ηλεκτρολόγων Πολυτεχνείου ΠΕ83  (Αναγνώστηκε 8994 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά προϋπηρεσίας ηλεκτρολόγων Πολυτεχνείου ΠΕ83
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 11, 2020, 03:41:41 μμ »
Ευχαριστώ συνάδελφε. Μια δυο σκέψεις και αν έχω λάθος μου λέτε. Πιάνω εμένα που είμαι το 42. Αν θέλω να δω την πραγματική μου σειρά από πάνω μου θα βγάλω τους διορισθέντες μόνο. Αυτούς που δουλεύουν αμιγώς  στην πληροφορική δεν μπορώ να τους βγάλω εκτός διορισμών επειδή όταν έρθει η ώρα δεν ξέρω ποιον κλάδο θα διαλεξουν. Στην πρόσληψη για αναπληρωτές ίσως μπορώ να τους βγάλω γιατί λογικά θα συνεχίσουν να δουλεύουν εκεί.

Στην προσληψη για αναπληρωτες μην τους βγαλεις.

Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα διαλεξουν την παλια ειδικοτητα. Πολλοι πανε βουρ για την νεα καθως αν εχει προσληψη αναπληρωτη νομιμοποιει τα μορια σε μιανειδικοτητα που μπορει να ειναι πιο ψηλα

Πολυ καλη δουλεια παντως συναδελφοι πραγματικα μπραβο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος apaloha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά προϋπηρεσίας ηλεκτρολόγων Πολυτεχνείου ΠΕ83
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 11, 2020, 04:00:52 μμ »
Καλησπέρα , με συγχωρείτε για την άσχετη ερώτηση ..
πόσους ΠΕ83 μόνιμους και αναπληρωτές θα πάρουν ?

Δεν έχω ιδέα. Κάπου πήρε το μάτι μου μήνυμα σου που έλεγες ότι δεν έχεις προϋπηρεσία άρα έλεγες ότι δεν ελπίζεις. Ως αναπληρωτής στους ΠΕ83, αν έχεις παιδαγωγική σου λέω να ελπίζεις γιατί είναι μια ειδικότητα που αν και δεν παίρνουν πολλούς αναπληρωτές όπως άλλες ειδικότητες, επειδή οι συμμετέχοντες στην ειδικότητα συμπεριφέρονται "περίεργα"  και με βάση τι έχει συμβεί κάποιες χρονιές ο πίνακας μπορεί να κατέβει αρκετά. Αυτά αποτελούν προσωπική εκτίμηση. Επίσης, την άποψη μου αυτή ενισχύουν και το ότι τα περισσότερα άτομα με διδακτορικό, από όσο ξέρω κάποιους, εργάζονται στην τριτοβάθμια και αποβλέπουν εκεί. Αν λάβεις υπόψη σου και άλλους παράγοντες (οικογενειακούς, υγείας κτλ) δεν μπορούν να πάνε όλοι παντού. Οπότε αν θες να ανοίξεις αυτό το δρόμο έχεις ελπίδες αν δηλώσεις πολλά μέρη. Ωστόσο, αν έχεις άλλη επαγγελματική επιλογή σκέψου το σοβαρά γιατί μπορείς να φτάσεις τα 15 χρόνια + σαν εμάς και να γράφεις στο pde σαν αναπληρωτής ακόμα :) Γιατί ναι μεν έχουν φύγει πολλοί από την ειδικότητα τα τελευταία χρόνια, μέσω συνταξιοδοτήσεων και παραιτήσεων, ωστόσο με την συνένωση τομέων, με την συνένωση ειδικοτήτων, με την συνένωση σχολείων, με τις αλλαγές γενικά στα ΕΠΑΛ, προσπαθούν να περικόψουν από παντού τις θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος apaloha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά προϋπηρεσίας ηλεκτρολόγων Πολυτεχνείου ΠΕ83
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 11, 2020, 04:02:23 μμ »
Στην προσληψη για αναπληρωτες μην τους βγαλεις.

Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα διαλεξουν την παλια ειδικοτητα. Πολλοι πανε βουρ για την νεα καθως αν εχει προσληψη αναπληρωτη νομιμοποιει τα μορια σε μιανειδικοτητα που μπορει να ειναι πιο ψηλα

Πολυ καλη δουλεια παντως συναδελφοι πραγματικα μπραβο

Κατά πόσο αυτό είναι σίγουρο; ευσταθές; νόμιμο;
Έχεις περισσότερες πληροφορίες; Που μπορούμε να μάθουμε;

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά προϋπηρεσίας ηλεκτρολόγων Πολυτεχνείου ΠΕ83
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 11, 2020, 04:12:20 μμ »
Κατά πόσο αυτό είναι σίγουρο; ευσταθές; νόμιμο;
Έχεις περισσότερες πληροφορίες; Που μπορούμε να μάθουμε;

Νομιμο ειναι. Απο την στιγμη που η μεταφορα ισχυει με τον τωρινο νομο ...ο νεος δεν εχει σκομα εφαρμοστει θα εφαρμοστει με την νεα προκηρυξη σε 3 χρονια.

Απο την στιγμη που  αν καποιος προσληφθει ως αναπληρωτης στην νεα ειδικοτητα χρησιμοποιωντας τα μορια της παλιας εδω το υπουργειο θα πρεπει να θεσει στην νεα προκηρυξη 2 επιλογες.
1η ....ή μεταφερει ο εκπαιδευτικος ολα τα μορια σε μια
2η ή τα κραταει ξεχωριστα αν θελει. Την επιλογη ομως με την εφαρμογη του νεου θα την δωσει οπως εκανε το 2005 και το 2007.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3997
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά προϋπηρεσίας ηλεκτρολόγων Πολυτεχνείου ΠΕ83
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 11, 2020, 04:13:23 μμ »
Παράθεση
4.Προηγούνται οι προσλήψεις στην ΕΑΕ και ακολουθούν της Γενικής Αγωγής με τη σειρά που είναι οι ειδικότητες στον Ν4521/18.

Τουτέστιν, όποιος κάνει αίτηση και στους ΠΕ83 και στους ΠΕ86, θα τον πάρουν στους ΠΕ83. Θα αναγκαστούν να διαλέξουν...

Αποσυνδεδεμένος apaloha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά προϋπηρεσίας ηλεκτρολόγων Πολυτεχνείου ΠΕ83
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 11, 2020, 04:31:31 μμ »
Νομιμο ειναι. Απο την στιγμη που η μεταφορα ισχυει με τον τωρινο νομο ...ο νεος δεν εχει σκομα εφαρμοστει θα εφαρμοστει με την νεα προκηρυξη σε 3 χρονια.

Απο την στιγμη που  αν καποιος προσληφθει ως αναπληρωτης στην νεα ειδικοτητα χρησιμοποιωντας τα μορια της παλιας εδω το υπουργειο θα πρεπει να θεσει στην νεα προκηρυξη 2 επιλογες.
1η ....ή μεταφερει ο εκπαιδευτικος ολα τα μορια σε μια
2η ή τα κραταει ξεχωριστα αν θελει. Την επιλογη ομως με την εφαρμογη του νεου θα την δωσει οπως εκανε το 2005 και το 2007.

Τότε παλιά και σε μία ειδικότητα να είχες όλα τα μόρια και να μην είχες προσληφθεί ποτέ στην άλλη σου έδινε δικαίωμα μεταφοράς, αν θυμάμαι καλα.

Αποσυνδεδεμένος apaloha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά προϋπηρεσίας ηλεκτρολόγων Πολυτεχνείου ΠΕ83
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 11, 2020, 04:35:13 μμ »
Τουτέστιν, όποιος κάνει αίτηση και στους ΠΕ83 και στους ΠΕ86, θα τον πάρουν στους ΠΕ83. Θα αναγκαστούν να διαλέξουν...


Πολύ πολύ σημαντική επισήμανση!!! Ρισκάρεις να πας μακριά σε μία ειδικότητα όταν μπορείς να είσαι κοντά στο σπίτι σου στην  άλλη; ή έστω και λίγο καιρό μετά; γιατί  μιλάμε για τεράστια διαφορά στις θέσεις πρόσληψης αναπληρωτών, στον αριθμό εννοώ.

Αποσυνδεδεμένος seferstas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά προϋπηρεσίας ηλεκτρολόγων Πολυτεχνείου ΠΕ83
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 11, 2020, 04:51:14 μμ »
Δεν έχω ιδέα. Κάπου πήρε το μάτι μου μήνυμα σου που έλεγες ότι δεν έχεις προϋπηρεσία άρα έλεγες ότι δεν ελπίζεις. Ως αναπληρωτής στους ΠΕ83, αν έχεις παιδαγωγική σου λέω να ελπίζεις γιατί είναι μια ειδικότητα που αν και δεν παίρνουν πολλούς αναπληρωτές όπως άλλες ειδικότητες, επειδή οι συμμετέχοντες στην ειδικότητα συμπεριφέρονται "περίεργα"  και με βάση τι έχει συμβεί κάποιες χρονιές ο πίνακας μπορεί να κατέβει αρκετά. Αυτά αποτελούν προσωπική εκτίμηση. Επίσης, την άποψη μου αυτή ενισχύουν και το ότι τα περισσότερα άτομα με διδακτορικό, από όσο ξέρω κάποιους, εργάζονται στην τριτοβάθμια και αποβλέπουν εκεί. Αν λάβεις υπόψη σου και άλλους παράγοντες (οικογενειακούς, υγείας κτλ) δεν μπορούν να πάνε όλοι παντού. Οπότε αν θες να ανοίξεις αυτό το δρόμο έχεις ελπίδες αν δηλώσεις πολλά μέρη. Ωστόσο, αν έχεις άλλη επαγγελματική επιλογή σκέψου το σοβαρά γιατί μπορείς να φτάσεις τα 15 χρόνια + σαν εμάς και να γράφεις στο pde σαν αναπληρωτής ακόμα :) Γιατί ναι μεν έχουν φύγει πολλοί από την ειδικότητα τα τελευταία χρόνια, μέσω συνταξιοδοτήσεων και παραιτήσεων, ωστόσο με την συνένωση τομέων, με την συνένωση ειδικοτήτων, με την συνένωση σχολείων, με τις αλλαγές γενικά στα ΕΠΑΛ, προσπαθούν να περικόψουν από παντού τις θέσεις.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση , είμαι στην θέση 259 , δύσκολα μεν αλλά ας ελπίζω σε καλά αποτελέσματα , σου εύχομαι και εσένα  τα καλύτερα σε ότι και αν κάνεις

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά προϋπηρεσίας ηλεκτρολόγων Πολυτεχνείου ΠΕ83
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 11, 2020, 04:52:35 μμ »
Τότε παλιά και σε μία ειδικότητα να είχες όλα τα μόρια και να μην είχες προσληφθεί ποτέ στην άλλη σου έδινε δικαίωμα μεταφοράς, αν θυμάμαι καλα.

Ακριβως οπως εγινε και τωρα.

Μας εδωσε το δικαιωμα να εμφανισουμε τα μορια αν εχουμε 2 πτυχια ή 1 πτυχιο και 2 κλαδους.

Προσωπικα το εψαξα αρκετα λογω 2 πτυχιων για αυτο αναφερω τα παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά προϋπηρεσίας ηλεκτρολόγων Πολυτεχνείου ΠΕ83
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 11, 2020, 04:57:28 μμ »
Τουτέστιν, όποιος κάνει αίτηση και στους ΠΕ83 και στους ΠΕ86, θα τον πάρουν στους ΠΕ83. Θα αναγκαστούν να διαλέξουν...
Άμα το έχουν με τα εργαστήρια οκ..αλλιώς αν τα βρουν σκούρα και παραιτηθούν τότε έχει ποινή....οπότε προσοχή...

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταφορά προϋπηρεσίας ηλεκτρολόγων Πολυτεχνείου ΠΕ83
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 06, 2022, 07:01:18 μμ »
Ακριβως οπως εγινε και τωρα.

Μας εδωσε το δικαιωμα να εμφανισουμε τα μορια αν εχουμε 2 πτυχια ή 1 πτυχιο και 2 κλαδους.

Προσωπικα το εψαξα αρκετα λογω 2 πτυχιων για αυτο αναφερω τα παραπανω.
Τελικά αυτό δεν ήταν παγίδα για κάποιους;
Θα έπρεπε να υπάρξει πρόβλεψη και η προϋπηρεσία που αποκτήθηκε από τις προκηρύξεις του 2019, να εμφανίζεται και στους δύο κλάδους ή να δίνεται δικαίωμα επιλογής σε ποιά ειδικότητα να προσμετρηθεί στις επόμενες προκηρύξεις επειδή η επιλογή ειδικότητας τότε έγινε με δεδομένο το νόμο που ήταν σε ισχύ.             
Τώρα κάποιοι θα βρεθούν με διασπασμένη την προϋπηρεσία χωρίς να είναι από δική τους επιλογή αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2022, 07:04:40 μμ από LiK »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.