*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακο ή δεύτερο πτυχίο;  (Αναγνώστηκε 9931 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophiex97

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μεταπτυχιακο ή δεύτερο πτυχίο;
« στις: Αύγουστος 12, 2020, 12:53:26 μμ »
Καλησπέρα σας, φέτος τον Μάρτιο τελείωσα το φκσ άλλα βγαίνοντας από την σχολή παρατήρησα ότι τα πράγματα για τους φιλολόγους είναι χειρότερα από οτι τα φανταζόμουν. Τα ιδιαιτερα είναι λιγοστά, για φροντηστηριο χρειάζεσαι την απαραίτητη εμπειρία ενώ εαν περιμένεις να πας αναπληρωτής καλα 60. Η ερώτηση μου είναι να κάνω μεταπτυχιακό πανω στην τεχνολογία και την εκπαίδευση(μεταπτυχιακο επιστημών αγωγής Π. Κ. στο οποίο έχω γίνει ήδη δεκτή) ή να κανω δεύτερο πτυχίο ως νηπιαγωγός ή δασκάλα που εκεί τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα; Επιπλέον σκέφτομαι και την επιλογή ττης βρεφονηπιοκόμου. Σας ευχαριστώ!

Υ. Γ. Το ιδιο θέμα το έχω βάλει και στην στήλη των φιλολόγων(δεν γνωρίζω εαν αυτό παραβαίνει καποιον κανονισμό αλλα το ανεβάζω και εδώ διότι με ενδιαφέρει περισσότερο ο κλαδος των νηπιαγωγων και θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακο ή δεύτερο πτυχίο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:33:34 »

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο ή δεύτερο πτυχίο;
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 12, 2020, 01:19:55 μμ »
Καλησπέρα σας, φέτος τον Μάρτιο τελείωσα το φκσ άλλα βγαίνοντας από την σχολή παρατήρησα ότι τα πράγματα για τους φιλολόγους είναι χειρότερα από οτι τα φανταζόμουν. Τα ιδιαιτερα είναι λιγοστά, για φροντηστηριο χρειάζεσαι την απαραίτητη εμπειρία ενώ εαν περιμένεις να πας αναπληρωτής καλα 60. Η ερώτηση μου είναι να κάνω μεταπτυχιακό πανω στην τεχνολογία και την εκπαίδευση(μεταπτυχιακο επιστημών αγωγής Π. Κ. στο οποίο έχω γίνει ήδη δεκτή) ή να κανω δεύτερο πτυχίο ως νηπιαγωγός ή δασκάλα που εκεί τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα; Επιπλέον σκέφτομαι και την επιλογή ττης βρεφονηπιοκόμου. Σας ευχαριστώ!

Υ. Γ. Το ιδιο θέμα το έχω βάλει και στην στήλη των φιλολόγων(δεν γνωρίζω εαν αυτό παραβαίνει καποιον κανονισμό αλλα το ανεβάζω και εδώ διότι με ενδιαφέρει περισσότερο ο κλαδος των νηπιαγωγων και θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας)

Αν θέλεις να πάρεις δεύτερο πτυχίο βρες κάτι έξω από την εκπαίδευση π.χ. Νομική ψυχολογία.
Αν θέλεις μεταπτυχιακό πάνε σε κάτι που θα σε βοηθήσει να βρεις δουλειά π.χ HR, δια βίου εκπαίδευση κλπ κλπ
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο ή δεύτερο πτυχίο;
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 12, 2020, 03:57:56 μμ »
Καλησπέρα και απο μένα  :) .Θα σου πω τα θετικά και τα αρνητικά.
Από τη μία πλευρά, το δεύτερο πτυχίο σου δινει νέα επαγγελματικά δικαιώματα, αλλά είναι πιο χρονοβόρο. Από την άλλη πλευρά,το μεταπτυχιακό σου δίνει μια εξειδίκευση αλλά διαρκεί πιο λίγο. Για τα μεταπτυχιακά, γνωρίζω ότι αμεση επαγγελματική αποκατάσταση στον ιδιωτικό τομέα σε εταιρείες, προσφέρει το ΠΜΣ του ΟΠΑ στο Ανθρώπινο Δυναμικό. Επιπρόσθετα, καλές επιλογές θεωρούνται τα ΠΜΣ στο Marketing, τα  MBA, ο Επαγγελματικός Προσανατολισμός & η Συμβουλευτική. Οι φιλόλογοι πηγαίνουν και στα ΠΜΣ στην Ειδική Αγωγη, αλλά το συγκεκριμένα ΠΜΣ πλέον θα αξιοποιείται στον ιδιωτικό τομέα (υπέρπληθώρα φιλολόγων ειδικής αγωγής στους πίνακες για αναπληρωτές στο δημοσιο τομεα) .

Προσωπικά, εκανα δεύτερο πτυχίο στην εργοθεραπεία (και εγω φιλολογος ειμαι & τωρα κανω μεταπτυχιακο στη γηρανση & τα χρονια νοσηματα) και είχα Αμεση αποκατάσταση τόσο στον ιδιωτικό τομέα οπου εργάζομαι 2 σεζόν σε κέντρα ειδικής αγωγής για παιδιά όσο και στο δημόσιο τομέα (αναμενω να εργαστω ως αναπληρώτρια σε ειδικό σχολείο τώρα από Σεπτέμβριο - ενώ εργαζομουν το χειμωνα με σύμβαση στην Επαγγελματική Σχολή ΑμεΑ ΟΑΕΔ ως Εργοθεραπευτρια Ενηλικων). Το πτυχίο στην εργοθεραπεία αξιοποιείται σε πολλές δομές (ενηλίκων,ηλικιωμένων,παιδιών) στον ιδιωτικό τομέα, ενώ επίσης στο δημόσιο τομέα (για εμας τους εργοθεραπευτες που έχουμε ηδη απο το πρωτο μας πτυχιο και παιδαγωγική επάρκεια) έχουμε τη δυνατότητα για πρωινή εργασία τόσο στα ειδικα σχολεία ως Εργοθεραπευτες,όσο και στα Επαγγελματικά Λύκεια ως Καθηγητές Εργοθεραπείας στον τομέα υγειας & πρόνοιας της ειδικότητας "Βοηθός Φυσικοθεραπείας". Ακόμα,όπως ανέφερα υπάρχει η δυνατότητα για πρωινή εργασία στην Επαγγελματική Σχολή ΑμεΑ ΟΑΕΔ στην Αττική, υπό την αρμοδιότητα του Υπουργείου Εργασίας είναι η σχολή. Αλλες επιλογές για σύναψη σύμβασης με το δημόσιο τομέα υπαρχουν και σε νοσοκομεία και δομές ψυχοκοινωνικης αποκατάστασης του υπουργειου υγειας καθώς και στη διδασκαλία μαθημάτων σε Δημοσια ΙΕΚ (βέβαια εκεί αργούν οι πληρωμές) ως Καθηγητές Εργοθεραπείας στην ειδικότητα " Βοηθός Εργοθεραπείας" .

Αυτή την στιγμή η Εργοθεραπεία είναι ένα απο τα επαγγέλματα με Αμεση επαγγελματική αποκατάσταση και με πολλές επιλογές. Από 2 τμήματα αποκτας πληρη επαγγελματικά δικαιώματα με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος:
• Τμήμα Εργοθεραπείας (Αιγάλεω) Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής
•Τμημα Εργοθεραπείας (Πτολεμαϊδα) Πανεπιστήμιο Μακεδονιας.

Οποια απόφαση και να πάρεις 🙂 σου εύχομαι να σου βγει σε καλό.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος sophiex97

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο ή δεύτερο πτυχίο;
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 12, 2020, 07:39:00 μμ »
Σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια, θα τα σκεφτω και θα αποφασισω αναλογως!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακο ή δεύτερο πτυχίο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:33:34 »

Αποσυνδεδεμένος sophiex97

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο ή δεύτερο πτυχίο;
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 12, 2020, 08:04:43 μμ »
Σχετικα με την έργοθεραπεια θα μπορουσε να εργαστει καποιος το ιδιο ικανοποιητικα στον δημοσιο και ιδιωτικο τομέα οντας αποφοιτος βοηθος εργοθεραπευτη απο ιεκ;

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο ή δεύτερο πτυχίο;
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 12, 2020, 08:44:11 μμ »
Ας σου εκφράσω κι εγώ την άποψή μου ως απόφοιτος φιλολογίας από το 2007. Όλα αυτά τα χρόνια εργάζομαι μόνο με ιδιαίτερα. Πολλή κούραση, πολύ τρέξιμο, αρκετή ανασφάλεια και όταν έρχεται η οικογένεια για μια γυναίκα η απογευματινή δουλειά είναι σκότωμα. Αποφάσισα λοιπόν να δώσω πανελλήνιες (μου ήταν πολύ εύκολο, αφού δίδασκα σε μαθητές πανελληνίων), μπήκα πρώτη στη σχολή κοινωνικής εργασίας και πριν λίγες μέρες αποφοίτησα και από Σεπτέμβρη αναζητώ εργασία (υπάρχει απορρόφηση και στον ιδιωτικό και στον δημόσιο τομέα). Πολύ καλή αποκατάσταση έχει και η εργοθεραπεία. Φύγε μακριά από εκπαίδευση...
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος Har_ley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο ή δεύτερο πτυχίο;
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 12, 2020, 08:56:12 μμ »
Θα σου πω κι εγώ τη γνώμη μου. Ανήκω στην α/θμια εκπαίδευση. Βιώνοντας όλη αυτή την ανασφάλεια των τελευταίων ετών ως αναπληρώτρια και κάθε χρόνο το ίδιο άγχος πού θα είμαι, πού θα δουλέψω, σε ποιο σχολείο, πώς θα είναι οι συνάδελφοι. Κακά τα ψέματα, υπάρχουν πολλά πισώπλατα μαχαιρώματα στην εκπαίδευση,  αποφάσισα να δώσω πανελλήνιες. Πέτυχα το στόχο μου, φοιτήτρια Λογοθεραπείας. Ανυπομονώ να πάρω το πτυχίο. Άποψή μου, φύγε μακριά από την εκπαίδευση. Δεν υπάρχει μέλλον, όσο απογοητευτικό κι αν ακούγεται σε κάποιους.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο ή δεύτερο πτυχίο;
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 13, 2020, 09:31:23 πμ »

Μια ανιψιά μου είναι 28 ετών πλέον, τέλειωσε κι αυτή το ΦΚΣ, και δουλεύει σε κέντρο μελέτης. Αυτό μόνο μπόρεσε να βρει. Φυσικά οι γονείς της καλύπτουν τα έξοδα, ενοίκιο, κλπ. Καμιά προοπτική....
Εφόσον είσαι δεκτή σε μεταπτυχιακό (εννοείς στα πανεπιστήμια της Κύπρου;) και μπορείς να το πληρώσεις, γιατί δεν το κάνεις; Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά το αντικείμενο.
Πάντως, με μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή μπορείς να δουλέψεις και στον ιδιωτικό τομέα και στον δημόσιο τομέα, αν και ο χώρος είναι κορεσμένος.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2020, 09:52:54 πμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος sophiex97

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο ή δεύτερο πτυχίο;
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 13, 2020, 03:39:01 μμ »
Σας ευχαριστω πολυ, για τις συμβουλες
Οποτε καθε χρονο ως αναπληρωτρια ειστε σε διαφορετικο μερος ε;
Οχι με δεχθηκαν σε μεταπτυχιακο του πανεπιστημίου κρητης, ειναι αρκετα ενδιαφερον αλλα δεν θεωρω οτι θα μου προσφερει χρησιμα εφοδια για την αγορα εργασιας.

Αποσυνδεδεμένος Har_ley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο ή δεύτερο πτυχίο;
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 13, 2020, 04:15:28 μμ »
Οι πλειοψηφία των αναπληρωτών. Δεν ξέρεις από τη μία μέρα στην άλλη πού θα βρεθείς και κάτω από ποιες συνθήκες θα εργαστείς. Σχολείο, συνάδερφοι. Κάθε χρόνο άλλο σχολείο, άλλος μέρος, διαφορετικά παιδιά. Το δεύτερο πτυχίο σου ανοίγε άλλους δρόμους στην επαγγελματική αποκατάσταση. Αρκεί αυτό που θα επιλέξεις να σπουδάσεις να σε γεμίζει και να σου αρέσει. Οι μέχρι τώρα απόψεις των συναδέρφων δείχνουν ότι το δεύτερο πτυχίο τους γεμίζει! Μεταξύ αυτών βάζω και τον εαυτό μου. Φυσικά, η απόφαση θα είναι αποκλειστικά δική σου.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο ή δεύτερο πτυχίο;
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 13, 2020, 04:39:25 μμ »
Σχετικα με την έργοθεραπεια θα μπορουσε να εργαστει καποιος το ιδιο ικανοποιητικα στον δημοσιο και ιδιωτικο τομέα οντας αποφοιτος βοηθος εργοθεραπευτη απο ιεκ;
Ως βοηθός εργοθεραπείας δεν εχεις τη δυνατότητα για την εκδοση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος. Συνεπώς, στο δημόσιο τομέα δεν μπορείς να διεκδικήσεις κάποια θέση (είχε ακουστεί οτι θα ενταχθούν και τα πτυχία των βοηθών εργοθεραπείας στον κλάδο εβπ -ειδικό βοηθητικό προσωπικό για τα ειδικα σχολεία, αλλά δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο ακόμα). Στον ιδιωτικό τομέα, πρέπει να μπαίνεις στην αίθουσα μαζί με τον εργοθεραπευτη (κάποιοι δεν το τηρούν αυτό και δίνουν κανονικά περιστατικά στους βοηθούς αλλά τις αποδείξεις προς αποζημειωση τις σφραγίζει ο κανονικός εργοθεραπευτης για τον ασφαλισμένο, και ο βοηθός είναι άφαντος :P στη διαδικασία αυτή). Γενικά, νόμιμα δεν επιτρέπεται ο βοηθός εργοθεραπείας να έχει περιστατικά στον ιδιωτικό τομέα μόνος του και όσοι το κανουν παρατυπουν, ενώ οι βοηθοί πληρώνονται και πιο λίγο. Δεν νομιζω οτι έμπρακτα ωφελούν οι σπουδες των 2.5 ετων στην ειδικότητα αυτή.

Για τα υπολοιπα πτυχία των συναδέλφων τόσο η κοινωνική εργασία όσο και η λογοθεραπεία έχουν πολύ καλες προοπτικές επαγγελματικής αποκατάστασης και στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα :) και σε διαφορετικά πλαίσια εργασίας (ενήλικες,παιδιά). Αν σε ενδιαφέρει το δεύτερο πτυχίο, καλό θα ήταν να το ξεκινήσεις όσο το δυνατόν πιο νωρίς διότι μιλάμε για σπουδες 4 ετών και να κανεις και κάποια εργασία part time πχ εκανα ιδιαίτερα προσωπικά. Το μεταπτυχιακό είναι πιο εύκολο να το κανεις και στο μέλλον :) κάποια στιγμή, συνδυάζεται και με εργασία - οικογένεια αν είναι και εξ αποστάσεως ειδικα. Θεωρώ πιο σοβαρή δέσμευση απο άποψη χρονου και μελέτης το δεύτερο πτυχίο προσωπικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2020, 04:43:53 μμ από pink butterfly »
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος marialena@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο ή δεύτερο πτυχίο;
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 29, 2021, 12:00:46 μμ »
Καλημέρα σας!!Είμαι απόφοιτη φιλολογίας με μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή. Σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για να πάρω δεύτερο πτυχίο   αφενός για να διευρύνω τις γνώσεις μου και αφετέρου για να φοιτήσω σε μια σχολή με καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση και προοπτικές. Είμαι ανάμεσα σε παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης, Κοινωνική εργασία και Εργοθεραπεία (με ενδιαφέρουν εξίσου αυτά τα γνωστικά αντικείμενα).Θα ήθελα να ρωτήσω αν το παιδαγωγικό δημοτικής θα συνεχίσει να έχει  καλή απορρόφηση(σε επίπεδο αναπληρωτή) τα επόμενα χρόνια. Θα  ήθελα και γνώμες αποφοίτων για τα παραπάνω επαγγέλματα και τις προοπτικές που προσφέρουν. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2021, 12:03:28 μμ από marialena@ »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο ή δεύτερο πτυχίο;
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 29, 2021, 02:04:38 μμ »
Δεν ξέρω τι προοπτικές θα έχουν οι δάσκαλοι από εδώ και πέρα. Ένας ΠΕ70 που παρακολουθεί τα πράγματα θα σε ενημερώσει καλύτερα πιστεύω. Προσωπικά μου αρέσει η εκπαίδευση και έχω δουλέψει μόνο σε αυτόν τον τομέα. Ωστόσο, θεωρώ πως ένα δεύτερο πτυχίο σε σχολή που δε σχετίζεται με την εκπαίδευση σου ανοίγει νέους δρόμους, πιθανόν με πολύ καλύτερες προοπτικές ανάλογα βέβαια και το αντικείμενο σπουδών. Ξέρω δασκάλες που τελείωσαν πρόπερσι τη σχολή και φέτος διδάσκουν ως αναπληρώτριες με ό,τι καλό ή κακό αυτό συνεπάγεται. Επίσης γνωρίζω εργοθεραπευτές που δεν προλαβαίνουν να κάνουν όλες τις δουλειές που τους παρουσιάζονται. Η εκπαίδευση σου δίνει την επαφή με τα παιδιά και γενικά τους μαθητές αλλά ούτε ιδιαίτερα καλά πληρώνεσαι κι αν δεν είσαι μόνιμος κάθε χρόνο αρχίζεις από την αρχή. Σίγουρα πάντως διάλεξε κάτι που σε ενδιαφέρει πολύ ώστε να είσαι καλά με τη δουλειά σου.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1552
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο ή δεύτερο πτυχίο;
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 29, 2021, 02:14:16 μμ »
Καλημέρα σας!!Είμαι απόφοιτη φιλολογίας με μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή. Σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για να πάρω δεύτερο πτυχίο   αφενός για να διευρύνω τις γνώσεις μου και αφετέρου για να φοιτήσω σε μια σχολή με καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση και προοπτικές. Είμαι ανάμεσα σε παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης, Κοινωνική εργασία και Εργοθεραπεία (με ενδιαφέρουν εξίσου αυτά τα γνωστικά αντικείμενα).Θα ήθελα να ρωτήσω αν το παιδαγωγικό δημοτικής θα συνεχίσει να έχει  καλή απορρόφηση(σε επίπεδο αναπληρωτή) τα επόμενα χρόνια. Θα  ήθελα και γνώμες αποφοίτων για τα παραπάνω επαγγέλματα και τις προοπτικές που προσφέρουν. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!! :)

Γιατι δεν πας στην Ψυχολογια; Νεος τομεας νεες προοπτικες, αν θελεις να το συνδιασεις με την εκπαιδευση μπορεις αν θελεις να τραβηξεις νεο δρομο μπορεις παλι. Επίσης εχει πολυ καλυτερη επαγγελματικη αποκατάσταση απο ενα Δασκαλο η ενα Φιλολογο και επίσης εχεις και προοπτικες για δουλεια στο εξωτερικο ειτε σε ενδιαφερει τωρα ειτε οχι αλλα ποτε δεν ξερεις τι θα γινει στο μελλον
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 358

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.