*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών  (Αναγνώστηκε 31850 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 15, 2012, 02:23:54 μμ »
Εγώ ξέρω ότι τα μεταπτυχιακά τα κάνει κάποιος για να αυξήσει τις πιθανότητές του να βρει δουλειά γενικά (είτε στον ιδιωτικό τομέα εδώ, είτε στο εξωτερικό). Καλώς μοριοδοτείται και στο δημόσιο, αλλά πρέπει να υπάρχει και μία λογική στο όλο θέμα.
Αλήθεια, γιατί να κάνει κάποιος πάνω από 1 μεταπτυχιακά; Η μόνη λογική εξήγηση θα ήταν ότι τον ενδιέφερε και άλλος τομέας (οπότε αυτό δεν έχει άμεση σχέση π.χ. με εκπαίδευση, άρα γιατί να μοριοδοτείται επιπρόσθετα; ). Αλλιώς, ας το συνέχιζε με διδακτορική έρευνα, αν άντεχε.
Τέλος πάντων, δικαίωμά τους να διεκδικούν ό,τι νομίζουν, αλλά πρέπει να επικρατεί και η κοινή λογική εκτός του παρτακισμού.
Και φυσικά, οποιαδήποτε δράση δημιουργεί πρόβλημα σε άλλους, μπορεί να προκαλέσει αντίδραση της άλλης πλευράς..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:06:53 »

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 15, 2012, 02:55:23 μμ »
Eπειδη δηλαδη κατσατε και κανατε δυο μεταπτυχιακα μονο και μονο για να μπειτε στο δημοσιο παει να πει οτι πρεπει και να γινει ετσι; Αυτη η χωρα πραγματικα ειναι μια αηδια και μιση. Ο καθε ενας κανει οτι θελει να κανει και μετα απαιτει κιολας να γινουν και νομοι του κρατους και να προηγειται σε σχεση με τους αλλους, επειδη ετσι πιστευει και ετσι επραξε αυτος, δηλαδη με το ετσι θελω.
Για πειτε μου πραγματικα και με επιχειρηματα, σε τι βοηθαει το μεταπτυχιακο ή το δευτερο μεταπτυχιακο στην εκπαιδευση ακριβως; Στο οτι καλειται κανεις να διδαξει μαθηματα του 1ου ετους την σχολης σε χαμηλοτερο επιπεδο, στην καλυτερη των περιπτωσεων; Σε αυτο βοηθαει; Γινεστε ετσι καλυτεροι ή ικανοτεροι εκπαιδευτικοι;
Να γινονται οσοι αξιζουν μονο, και οχι οσοι εχουν απλα χαρτια και χαρτακια τα οποια πηραν με μηδενικο κοπο και αντιγραφες στο πλειστον των περιπτωσεων.
1. Τα δύο μεταπτυχιακά δεν τα κάναμε για να μπούμε στο δημόσιο, τα κάναμε μετά.
2. Αν δε βοηθάει το μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση, τότε γιατί να βοηθάει το πτυχίο; (Το ανέφερε ήδη συναδέλφισσα)
3. Εγώ δεν ισχυρίζομαι ότι το μεταπτυχιακό σε κάνει απαραίτητα καλύτερο εκπαιδευτικό, όπως δε σε κάνει κατάλληλο εκπαιδευτικό το πτυχίο. Ποιος θα κρίνει όμως το ποιο αξίζουν; Άνθρωποι μικρόψυχοι και εμπαθείς που προσπαθούν να απαξιώσουν την προσπάθεια των άλλων, επειδή δεν είναι διατεθειμένοι να την κάνουν οι ίδιοι;
4. Επειδή εγώ δεν έχω την εμπειρία του μηδενικού κόπου και της αντιγραφής, ούτε από τις προπτυχιακές μου σπουδές (2 πτυχία), ούτε από τα μεταπτυχιακά, να υποθέσω ότι κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια;
5. Με τόσα κακώς κείμενα σ' αυτή τη χώρα, εσύ τη συγκεκριμένη αφορμή χρειάστηκες για να καταλάβεις ότι είναι μία αηδία και μισή;
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 15, 2012, 04:52:28 μμ »

npb ετσι ειναι ακριβως οπως τα εγραψες συμφωνω απολυτα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2012, 01:14:28 μμ από alexel »

Αποσυνδεδεμένος tesi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 15, 2012, 05:15:05 μμ »
npb  και εγώ συμφωνώ απόλυτα και διαφωνώ απόλυτα με κάποιους που εκμηδενίζουν τον κόπο των αλλών κρίνοντας προφανώς από γνωστούς τους ή από τους ιδίους......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:06:53 »

Αποσυνδεδεμένος balder

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 15, 2012, 05:35:35 μμ »
Ακομα και να τα πηρατε με την αξια σας, που παρα πολυ αμφιβαλλω, (αφου μου κανατε προσωπικη επιθεση οτι απο τον εαυτο μου σας κρινω σας την ανταποδιδω, μιας και εγω μιλησα για την πλειονοτητα χωρις να αναφερθω προσωπικα σε κανεναν απο εσας), ειναι παραλογο να ζητατε προσωπικες σας επιλογες να γινουν νομοι του κρατους, απλα και μονο επειδη ετσι σας συμφερει, ωστε να προμοταρετε τα συμφεροντα σας, και να προηγειστε ολων των αλλων. Αν αυτο ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβετε, τοτε δεν εχω κατι αλλο να πω.

Και οσο αφορα αυτον ο οποιος με αποκαλεσε μικροψυχο και εμπαθη, θα του πω οτι ο ιδιος ειναι μιας και θελει να αποκλειει τους αλλους απο διαδικασιες, προμοταροντας τον εαυτο του και τα χαρτια του, τα οποια ο ιδιος επελεξε να παρει και ζηταει προσωπικες του επιλογες να γινουν νομοι του κρατους, απλα και μονο επειδη ειναι υπερ του.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2012, 05:42:37 μμ από balder »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 15, 2012, 07:56:39 μμ »
Σταθείτε ρε παιδιά. Νόμιζα ότι το θέμα ήταν η προσμετρηση 2 μαστερ μισθολογικά, όχι ως προς τα μόρια!. Άδικα κατηγορούν κάποιοι ότι είναι για διορισμό. Για τα λεφτά γινεται η κουβέντα. Παρεξήγηση! (ή κομπλεξ)

Αποσυνδεδεμένος ducati

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #90 στις: Ιούλιος 15, 2012, 07:57:49 μμ »
Μάλιστα! Δηλαδή πρέπει να απολογηθούμε για τις σπουδές μας; Οι λόγοι για τους οποίους κάποιος αποφασίζει να "επενδύσει" στη γνώση υπαγορεύονται από τον εαυτό του και το αντιληπτικό του περίγραμμα. Δεν έκανα δύο μεταπτυχιακά ούτε για να διοριστώ, ούτε για να προηγούμαι έναντι των άλλων. Το ενδιαφέρον για την έρευνα με ώθησε να ασχοληθώ με τομείς πέραν του βασικού πτυχίου και να αναπτυχθώ επαγγελματικά και -γιατί όχι;- προσωπικά. Δεν με ενδιαφέρουν κακόβουλα σχόλια, ούτε επικρίσεις. Έχω εκπονήσει και διδακτορική διατριβή και έχω αναμετρηθεί πολλές φορές με τον εαυτό μου και τις αντοχές μου και ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει "με την αξία μου".

Στο θέμα μας τώρα: έκανα κι εγώ αίτηση στο ΠΥΣΔΕ που ανήκω για αναγνώριση του 2ου μεταπτυχιακού και η απάντηση ήταν πως αναγνωρίζεται μόνο ως προς τη συνάφεια. Και αναρωτιέμαι... γιατί να θεωρείται μεμπτό ή αθέμιτο ή μη σύννομο το να πριματοδοτηθεί η επιπλέον προσπάθεια, αλλά και η γνώση κάποιου; Φαίνεται πως η τακτική της "ήσσονος προσπάθειας" έχει αλλοιώσει τις συνειδήσεις ορισμένων και αδυνατούν να κατανοήσουν τα αυτονότητα. Αυτά από μένα και μαζί σας στη σύνταξη του κειμένου για την αναγνώριση του 2ου μεταπτυχιακού (όλων των εκπαιδευτικών, αναπληρωτών & μόνιμων)

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #91 στις: Ιούλιος 15, 2012, 11:01:27 μμ »
Μάλιστα! Δηλαδή πρέπει να απολογηθούμε για τις σπουδές μας; Οι λόγοι για τους οποίους κάποιος αποφασίζει να "επενδύσει" στη γνώση υπαγορεύονται από τον εαυτό του και το αντιληπτικό του περίγραμμα. Δεν έκανα δύο μεταπτυχιακά ούτε για να διοριστώ, ούτε για να προηγούμαι έναντι των άλλων. Το ενδιαφέρον για την έρευνα με ώθησε να ασχοληθώ με τομείς πέραν του βασικού πτυχίου και να αναπτυχθώ επαγγελματικά και -γιατί όχι;- προσωπικά. Δεν με ενδιαφέρουν κακόβουλα σχόλια, ούτε επικρίσεις. Έχω εκπονήσει και διδακτορική διατριβή και έχω αναμετρηθεί πολλές φορές με τον εαυτό μου και τις αντοχές μου και ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει "με την αξία μου".

Στο θέμα μας τώρα: έκανα κι εγώ αίτηση στο ΠΥΣΔΕ που ανήκω για αναγνώριση του 2ου μεταπτυχιακού και η απάντηση ήταν πως αναγνωρίζεται μόνο ως προς τη συνάφεια. Και αναρωτιέμαι... γιατί να θεωρείται μεμπτό ή αθέμιτο ή μη σύννομο το να πριματοδοτηθεί η επιπλέον προσπάθεια, αλλά και η γνώση κάποιου; Φαίνεται πως η τακτική της "ήσσονος προσπάθειας" έχει αλλοιώσει τις συνειδήσεις ορισμένων και αδυνατούν να κατανοήσουν τα αυτονότητα. Αυτά από μένα και μαζί σας στη σύνταξη του κειμένου για την αναγνώριση του 2ου μεταπτυχιακού (όλων των εκπαιδευτικών, αναπληρωτών & μόνιμων)
ok να ρωτησω και εγω κατι τι σημαινει οτι αναγνωριζεται το δευτερο μεταπτυχιακο ως προς τη συναφεια .Τι ειδους αναγνωριση ειναι και πρακτικα οχι βεβαια μισθολοωικα που εξυπηρετει η β αναγνωριση.ρωτω διοτι και εγω εχω δυο μεταπτυχιακα και το δευτερο το εκανα απο ενδιαφερον για το αντικειμενο

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #92 στις: Ιούλιος 16, 2012, 12:39:42 πμ »
Πρέπει να είμαστε η μόνη χώρα στον κόσμο που κάνουμε 1 ή δύο μεταπτυχιακά ή διδακτορικό και μετά τσακωνόμαστε μεταξύ μας για το ποιος πρέπει να πάρει τα περισσότερα μόρια για να μπει στο δημόσιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2012, 01:16:51 πμ από lzdg »

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #93 στις: Ιούλιος 16, 2012, 08:07:46 μμ »
Προφανώς το συγκεκριμένο topic αφορά όσους έχουν 2 master και επιθυμούν μέσω του νόμου 4038 να κερδίσουν +1 έτος βαθμολογική και μισθολογική προώθηση. Προς το παρόν τη συγκεκριμένη προώθηση την έχουν, σύμφωνα με την ερμηνεία του νόμου, κερδίσει μόνο όσοι έχουν ταυτόχρονα διδακτορικό και master. Ακόμα και γι' αυτούς όμως το κέρδος είναι προς το παρόν θεωρητικό αφού οι Δευτεροβάθμιες αρνούνται να προβούν σε επανακατάταξη όσων κατάθεσαν οποιοδήποτε μεταπτυχικό τίτλο για αναγνώριση συνάφειας μετά την 1/11/2011...

Αποσυνδεδεμένος parapara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #94 στις: Ιούλιος 17, 2012, 09:10:18 μμ »
μπορουμε απο δευτερα να συνταξουμε ενα κειμενο και να κανουμε προσθαφαιρεσεις και τροποποιησεις μεχρι να μας ικανοποιησει η τελικη του μορφη...
οποτε μετα να το στειλουμε με μέιλ σε αρμοδιους...
στην προκειμενη δε ζηταμε αμεσα λεφτα (αφου εχουν παγωσει ολες οι προαγωγες) αλλα μοριοδοτηση τους... οποτε δεν νομιζω αν τελικα ειναι συννομο το αιτημα μας να εχουμε προβλημα

Συνάδελφε αφού ξεκίνησες το θέμα αυτό καλό είναι αν μπορείς να συντάξεις ένα κείμενο στο οποίο θα μπορούσαμε να πούμε τις απόψεις μας για το τι επιπλέον μπορεί να γραφεί. Από εκεί και πέρα νομίζω ότι το που θα το στείλουμε είναι ένα θέμα αλλά θα μπορούσε να είναι όλοι οι βουλευτές των κομμάτων για να δούμε ποιος θα ενδιαφερθεί.

Γνωρίζω ότι στο παρελθόν ερωτήσεις και ενδιαφέρον έντονο στο θέμα είχε δείξει ο Νάσος Αλευράς ο οποίος πλέον δεν είναι βουλευτής. Είχαν γίνει σχετικές επερωτήσεις και το θέμα κινούνταν προς θετική επίλυση αφού γνώστης από όσα ξέρω ήταν και ο Ρόβλιας.

Αποσυνδεδεμένος fonzareli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 02:13:04 μμ »
Υπάρχει κάποιο νεότερο στο θέμα;

Μήπως πρέπει να κινηθούμε κάπως;
ΠΕ 19

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 02:38:33 μμ »
σας παρακαλω ξέρει καποιος από που πρέπει να αρχίσουμε για να ζητήσουμε βαθμολογική εξέλιξη για το β μεταπτυχιακό;

Αποσυνδεδεμένος ΛΥΣΙΣΤΡΑΤΗ 77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 29, 2012, 10:57:15 μμ »
.Γνωριζω οτι στο δημοσιο γενικα ισχυει η ποσοστωση του δευτερου μεταπτυχιακου σε ποσοστο 60% του πρωτου.Αυτο θεσμοθετηθηκε πριν περιπου δυο χρονια μεσω του opengov.Αν γνωριζει κανεις κατι διαφορετικο ας το παραθεσει,αλαλ η ουσια ειναι οτι θα πρεπει να το διεκδκησουμε.Ευχαριστω
Υπάρχει αυτό κάπου γραμμένο ώστε να μπορούμε να το επικαλεστούμε;
Συγγνωμη ,εκανα λαθος,υπολογιζεται σε ποσοστο 30% του πρωτου μεταπτυχιακου με βαση το νεο νομο για τις προσληψεις:
 "α. Διδακτορικό δίπλωμα στο γνωστικό αντικείμενο
της θέσης: τετρακόσιες (400) μονάδες.
β. Διδακτορικό δίπλωμα σε άλλο γνωστικό αντικείμε−
νο: διακόσιες (200) μονάδες.
γ. Μεταπτυχιακός τίτλος ετήσιας τουλάχιστον φοί−
τησης στο γνωστικό αντικείμενο της θέσης: διακόσιες
(200) μονάδες.
δ. Μεταπτυχιακός τίτλος ετήσιας τουλάχιστον φοί−
τησης σε άλλο γνωστικό αντικείμενο: εκατό (100) μο−
νάδες.
Αν ο υποψήφιος κατέχει δεύτερο μεταπτυχιακό ή δι−
δακτορικό τίτλο σπουδών, μοριοδοτείται επιπλέον κατά
τριάντα τοις εκατό (30%) των μορίων που προβλέπονται
για τον αντίστοιχο πρώτο τίτλο.»

Kαλησπέρα στην ομάδα.
Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου. Αισθάνομαι την ανάγκη να σε ευχαριστήσω για την καλή σου διάθεση να ενημερώσεις.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2012, 11:12:48 μμ από ΛΥΣΙΣΤΡΑΤΗ 77 »
Δεν υπάρχουν ανίκανοι άνθρωποι παρά μόνο αποθαρρυμένοι άνθρωποι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159878
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 533
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.