*

Αποστολέας Θέμα: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.  (Αναγνώστηκε 8444 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 14, 2020, 04:13:16 μμ »
κακώς ασχοληθήκατε και απαντάτε στον Rapsodos.......
χρόνια πολλά για αύριο, βοήθειά μας η Παναγία μας....

Μα κουβέντα κάνουμε! Οποιος θέλει συμμετέχει οποιος θέλεις δεν συμμετέχει!
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 15, 2020, 05:11:36 μμ »
Τα εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς  θα είναι αντίστοιχα των απογευματινών ραντεβού στους γιατρούς των   νοσοκομείων τα οποία πληρώνουμε όλοι?
 ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 15, 2020, 06:15:41 μμ »
Ειμαι 18 χτονια στην εκπαιδευση (16 εκ των οποιων στην ειδικη αγωγη και τα 12 απο αυτα σε ΚΕΣΥ).
Εχω δουλεψει απειρες ωρες εκτος ωραριου για να προλαβω να κανω πραγματα, να γραψω τις εκθεσεις μου, να κανω σεμιναρια και παρουσιασεις σε συναδελφους, γονεις και γενικο κοινο.
Εχω δωσει πανω απο 1000 ευρω για να προμηθευτω το υλικο που χρειαζομαι για να κανω τις αξιολογησεις μου και συνεχιζω να δινω γιατι τα παλια φθειρονται και χρειαζονται αντικατασταση.
Εχω δωσει (και δινω) απειρα χρηματα για βιβλια, επιμορφωσεις, σεμιναρια, συνεδρια γιατι θελω να ειμαι καλη στη δουλεια μου και να ακολουθώ τις εξελιξεις.

Ε λοιπο, οχι! Εθελοντικα τα απογευματα δεν θα εργαστω! Προκειται για εργασια και απαιτω να πληρωνομαι για το εργα που παρεχω! Το λειτουργημα, αν καποιος θελει να το δει, μπορει να το δει σε οσα κανω καθε μερα.....

Και βεβαια δεν ειμαι η μονη που κανει τοσα πραγματα! 
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 15, 2020, 06:42:33 μμ »
Διαπιστώνω, μετά πολλής λύπης μου, την ολοσχερή άρνηση των συναδέλφων να προσφέρουν έργο δίχως αμοιβή. Λες κι είμαστε μηχανάκια (για όσους θυμούνται τα ουφάδικα) που λ ε ι τ ο υ ρ γ ο ύ ν (όχι τυχαία η επιλογή του ρήματος) με πενηνταράκια. Όχι κυρίες/οι. Δεν είμαστε. Σε πείσμα των καιρών κάποιοι θα επιμείνομε να προσφέρομε τις γνώσεις και τους κόπους μας δωρεάν. Για ένα μπράβο. Για τον ιδεαλισμό που χάθηκε κάπου στην πορεία...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 620
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 15, 2020, 07:18:18 μμ »
5 σελίδες για να συζητάμε το τι πρότεινε ο κάθε άσχετος με τον χώρο της παιδείας;
Ντροπή σε όσους "συναδέλφους" εν μέσω 150.000 άνεργων εκπαιδευτικών που στηρίζουν τέτοιες σκέψεις.
Εθελοντισμός σε καπιταλιστικό συστημα δεν υφίσταται. Απειρη βλακεία ναι!

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 15, 2020, 08:06:32 μμ »
5 σελίδες για να συζητάμε το τι πρότεινε ο κάθε άσχετος με τον χώρο της παιδείας;
Ντροπή σε όσους "συναδέλφους" εν μέσω 150.000 άνεργων εκπαιδευτικών που στηρίζουν τέτοιες σκέψεις.
Εθελοντισμός σε καπιταλιστικό συστημα δεν υφίσταται. Απειρη βλακεία ναι!

H κουβέντα δεν εκανε ποτε κακο σε κανενα!
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος cgs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 16, 2020, 11:35:44 πμ »

Παράθεση από: cgs στις Αύγουστος 14, 2020, 09:04:36 πμ
Συνήθως η εθελοντική προσφορά αξιολογείται επιπόλαια ως υποδιέστερη της αμοιβόμενης.
Επίσης, όταν προσφέρεται εθελοντικά εργασία κάποιοι ΙΣΩΣ παραμένουν άνεργοι.

Μετά βεβαιότητας ΌΧΙ.


Τους εθελοντές πυροσβεστες τους θεωρούμε υποδιέστερους;;

Προφανέστατα ομιλώ με θετική διάθεση.
Από τις μπλε επισημάνσεις θα καταλάβετε το ύφος της άποψής μου. (Δεν είμαι αλάνθαστος).

Τώρα για τους εθελοντές πυροσβέστες ...

Θεωρώ την προσφορά τους σημαντικότατη.

Δεν γνωρίζω:
1. Ποια είναι η σχετική τους εκπαίδευση.
2. Ποια μέσα ατομικής προστασίας παρέχονται κατά τις δράσεις/επιχειρήσεις τους.
3. Σε περίπτωση τραυματισμού τους - ή τέλους ζωής τους - τι γίνεται από πλευράς κρατικής μέριμνας.
4. Αν είναι πληροφορημένοι για άσχημες καταστάσεις ή είναι απλά φιλότιμοι και αλτρουϊστές.

ΥΣ. Όταν υπηρετούσα/εκπαιδευόμουν στην ΠΥΒ (Πυροβολαρχία Υποψηφίων Βαθμοφόρων, αντίστοιχο με ΛΥΒ) λόγω του καύσωνα '87 είχαμε μετονομάσει την Πυροβολαρχία σε Πυροσβεστική Υπηρεσία Βοιωτίας.
Είμασταν ΝΕΟΙ+ΙΚΑΝΟΙ και συντρέχαμε με εντολές και οργανωμένα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2020, 11:40:08 πμ από cgs »

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 16, 2020, 01:45:14 μμ »
Λοιπόν...διαβάζω τόσες μέρες.  Δεν κρατήθηκα.  Θα γράψω.  Καλός ο εθελοντισμός.  Όμως, τι θα γίνει με όλους αυτούς τους ανέργους συναδέλφους; Δεν είδα πουθενά εθελοντισμό για εμάς.  Αντίθετα, μας γδέρνουν στα ενοίκια και μας θεωρούν χειμερινούς τουρίστες. 

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 16, 2020, 02:08:03 μμ »
Προφανέστατα ομιλώ με θετική διάθεση.
Από τις μπλε επισημάνσεις θα καταλάβετε το ύφος της άποψής μου. (Δεν είμαι αλάνθαστος).

Τώρα για τους εθελοντές πυροσβέστες ...

Θεωρώ την προσφορά τους σημαντικότατη.

Δεν γνωρίζω:
1. Ποια είναι η σχετική τους εκπαίδευση.
2. Ποια μέσα ατομικής προστασίας παρέχονται κατά τις δράσεις/επιχειρήσεις τους.
3. Σε περίπτωση τραυματισμού τους - ή τέλους ζωής τους - τι γίνεται από πλευράς κρατικής μέριμνας.
4. Αν είναι πληροφορημένοι για άσχημες καταστάσεις ή είναι απλά φιλότιμοι και αλτρουϊστές.

ΥΣ. Όταν υπηρετούσα/εκπαιδευόμουν στην ΠΥΒ (Πυροβολαρχία Υποψηφίων Βαθμοφόρων, αντίστοιχο με ΛΥΒ) λόγω του καύσωνα '87 είχαμε μετονομάσει την Πυροβολαρχία σε Πυροσβεστική Υπηρεσία Βοιωτίας.
Είμασταν ΝΕΟΙ+ΙΚΑΝΟΙ και συντρέχαμε με εντολές και οργανωμένα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.

Άσχετο είσαι μόνιμος η αναπληρωτης; Όχι για κανένα άλλο λόγο απλά εγώ το 87 γεννιομουν 😋 και θέλω να δω το χάσμα
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 16, 2020, 02:20:47 μμ »
Ο εθελοντισμός είναι για το κάτι παραπάνω. Όχι για τις πάγιες ανάγκες. Είμαστε σε μια έκτακτη περίπτωση που οι πάγιες ανάγκες είναι να λειτουργήσουμε με τα μισά παιδιά. αυτό σημαίνει ότι για φέτος έπρεπε να κόψουν το λαιμό τους να βρουν αίθουσες κ καθηγητές.

εθελοντικά κάνουμε προγράμματα, προετοιμασια για διαγωνισμούς, εκδηλώσεις, ενισχυτική ενδεχομένως.
Εθελοντικά κάνουμε τους επιστάτες κ τους τεχνικούς κ την καθαρίστρια αν προκύψει κάτι έκτακτο, δεν σημαίνει όμως ότι θα αντικαταστήσουμε κ το διοικητικό προσωπικό.

Εθελοντικά ως υπεύθυνοι πολίτες μπορεί να κάνουμε μια δεντροφύτευση, έναν καθαρισμό παραλίας ή μονοπατιού, ή φροντίδα αδέσποτων, ή στήριξη ενός συλλόγου ή παροχή βοήθειας σε όποιον έχει ανάγκη κλπ. Αυτό δεν απαλλάσσει το κράτος από τις υποχρεώσεις του απέναντι στο κοινωνικό σύνολο.

Μην μπερδεύουμε τις ευθύνες του πολίτη κε τις ευθύνες του κράτους. είναι της μόδας τελευταία.

Αποσυνδεδεμένος evaggelia1318

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 16, 2020, 09:50:54 μμ »


Οι εθελοντές πυροσβέστες προσφέρουν εθελοντική εργασία 3 8 ώρα το μήνα σε επαγγελματικό πυροσβεστικό σταθμό.Σε εθελοντικό πυροσβεστικό σταθμό μπορεί να κάνουν παραπάνω υπηρεσίες ανάλογα με τις ανάγκες του εθελοντικού σταθμού του πυροσβεστικού σώματος.
Οι εθελοντές πυροσβέστες παίρνουν μόρια σε προκηρύξεις του πυροσβεστικού σώματος για εποχικούς πυροσβέστες και σε προκηρύξεις για πυροσβέστες πενταετους υποχρεωσης.
Επίσης παίρνουν ειδικό ποσοστό στις πανελλήνιες εξετάσεις.Ολα τα παραπάνω ισχύουν εφόσον έχουν το απαιτούμενο όριο ηλικίας.
Επιπλέον για να γίνει κάποιος εθελοντής κάνεις αίτηση παίρνει την απαιτούμενη εκπαίδευση δίνει εξετάσεις και μετά παίρνει την κάρτα του εθελοντή.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2020, 09:55:25 μμ από evaggelia1318 »

Αποσυνδεδεμένος ROBOWAR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο υγιής άνθρωπος δεν βασανίζει τους άλλους.
    • Προφίλ
θελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 16, 2020, 10:09:31 μμ »
Εθελοντικά; Ποιος εργάζεται εθελοντικά; Ας προσλάβει κι άλλους εκπαιδευτικούς.


Αποσυνδεδεμένος cgs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 16, 2020, 11:04:01 μμ »

Οι εθελοντές πυροσβέστες προσφέρουν εθελοντική εργασία 3 8 ώρα το μήνα σε επαγγελματικό πυροσβεστικό σταθμό.Σε εθελοντικό πυροσβεστικό σταθμό μπορεί να κάνουν παραπάνω υπηρεσίες ανάλογα με τις ανάγκες του εθελοντικού σταθμού του πυροσβεστικού σώματος.
Οι εθελοντές πυροσβέστες παίρνουν μόρια σε προκηρύξεις του πυροσβεστικού σώματος για εποχικούς πυροσβέστες και σε προκηρύξεις για πυροσβέστες πενταετους υποχρεωσης.
Επίσης παίρνουν ειδικό ποσοστό στις πανελλήνιες εξετάσεις.Ολα τα παραπάνω ισχύουν εφόσον έχουν το απαιτούμενο όριο ηλικίας.
Επιπλέον για να γίνει κάποιος εθελοντής κάνεις αίτηση παίρνει την απαιτούμενη εκπαίδευση δίνει εξετάσεις και μετά παίρνει την κάρτα του εθελοντή.
Ευχαριστώ πολύ.

Βρήκα κάποια σημαντικά πιστεύω στοιχεία ενημέρωσης.

Η Πανελλήνια Ένωση Εθελοντών Πυροσβεστικού Σώματος ιδρύθηκε το 2008 με κύριο στόχο την διαφύλαξη, προάσπιση, ενίσχυση και εκσυγχρονισμoύ του θεσμού του εθελοντή πυροσβέστη και έχει ενώσει με μια ισχυρή φωνή όλους τους εθελοντές πυροσβέστες της χώρας. Απο τον Ιούνιο του 2013 είναι επίσημο μέλος του Εθνικού Συμβουλίου Εθελοντών Πυροσβεστών των Η.Π.Α. (National Volunteer Fire Council - NVFC)

Περισσότερα στο: https://www.vfu.gr/

Τώρα μπορώ να ενημερώνομαι.

1. https://www.vfu.gr/index.php/component/content/article/8-right_area/deite/574-asfalisi-atyxhmatos-interamerican

2. https://www.vfu.gr/index.php/component/content/article/8-right_area/deite/277-eisodos-ethelonton-se-pratiria-ed

3. https://www.vfu.gr/index.php/component/content/article/8-right_area/deite/499-peeps-arag

4. https://www.vfu.gr/index.php/component/content/article/8-right_area/deite/573-grafeio-psychokononikis-merimnas

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.