*

Αποστολέας Θέμα: Διαμαρτυρία για κουτσουρεμένη άδεια σε εκπαιδευτικό αποσπασμένο σε ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 11167 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ίδιο συμβαίνει και αντίστροφα, όταν επιστρέφεις από φορέα σε σχολείο ΔΕΝ διακινούσαν τις 10 ημέρες κανονική.

Το περίεργο είναι γιατί έδωσαν άδεια στον διευθυντή την 1 Ιουλίου, δηλαδή σε ποιον έκανες ανάληψη;

Κατά τα άλλα, όλα είναι απόλυτα  νόμιμα, καθώς από 1-1-20 έως και 30-6-20 ήσασταν σε σχολείο και όχι διοικητικός ώστε να κατοχυρώσετε δικαίωμα κανονικής άδειας αναλογικά.

Κλείδωσε το νήμα. 8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Koutsouremenh_adeia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οταν κανεις την αιτηση αποσπασης σου, περιμενεις οτι θα αποσπαστεις σε συντομο χρονικο διαστημα και οτι θα δικαιουσαι και ολη σου την αδεια. Που να το ηξερα οτι θα αποσπαστω 10 μηνες μετα την προκηρυξη και οτι για αυτο τον λογο θα δικαιουμαι  λιγες ημερες αδειας. Αν το ηξερα δεν θα ειχα κανει την αιτηση.

Αποσπαση που ειναι για 2 σχολικες χρονιες, 2019-2020 και 2020-2021,
να σε στελνουν  στο τελος της σχολικης χρονιας 2019-2020  , οταν ολοι στα Ιεκ εχουν παρει την αδεια τους.

Οταν εχει αναγκες το Ιεκ, φροντιζεις να κανεις εγκαιρως τις αποσπασεις σου.

Δεν φτανει που αργησε η αποσπαση 10 μηνες, σου κοβουν και μεγαλο μερος της αδειας σου για αυτον τον λογο.

Σε αλλους πως ηρθε αντικαταστατης και αποσπαστηκαν πιο νωρις και εχουν δικαιωμα για την αδεια τους;

Να φροντιζαν να στειλουν αντικαταστατη, αφου ειχαν τοση αναγκη στα Ιεκ.

Και αφου δεν ηρθε ποτε ανικατασταης, γιατι να δικαιουμαι πολυ λιγη αδεια για αυτον τον λογο;

Γιατι ολοι να δικαιουνται την αδεια τους, και εκπαιδευτικοι και διοικητικοι, αλλα εγω επειδη απλα αργησε η αποσπαση μου 10 μηνες , να μου κοβουν μεγαλο μερος της αδειας μου;

Και για ποιο λογο κοβεται μεγαλο μερος της αδειας, επειδη αργησε η αποσπαση; Δεν δουλευα ολη την σχολικη χρονια σε σχολειο; Γιατι να μην μετραει αυτο στην αδεια μου, αλλα μονο το ποσες ημερες ειμαι στα Ιεκ.

Και αφου ολη την σχολικη χρονια 2019-2020 δουλευες σε σχολειο και δεν ηρθε ποτε αντικαταστατης ,
ας αρχιζε η αποσπαση σου με την νεα σχολικη χρονια 2020-2021 , απο Σεπτεμβριο. Αλλα οχι, ελα 1 Ιουλιου να κανουν ολοι οι αλλοι κανονικα την  αδεια τους και εσυ να δικαιουσαι πολυ λιγη αδεια.

Ηρθες 1 Ιουλιου στα Ιεκ, να δικαιουσαι και εσυ κανονικα την αδεια σου, οπως ολοι.

Ας το εγραφαν στην προκηρυξη να το ξερει ο κοσμος, οτι απο τον Οκτωβριο που ζηταμε να γινει αποσπαση, ενδεχομενως η αποσπαση σας να γινει 1 Ιουλιου, 10 μηνες μετα, αν δεν  σταλθει ποτε  αντικαταστατης.
Και τοτε θα δικαιουστε πολυ λιγη αδεια.





« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2020, 07:13:41 μμ από Koutsouremenh_adeia »

Αποσυνδεδεμένος Koutsouremenh_adeia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και αφου το πατε ετσι, επρεπε να πω και εγω ολη την χρονια διδασκα σε σχολειο, αρα εχω αδεια Ιουλιο- Αυγουστο, οπως ολοι οι εκπαιδευτικοι.


Οι εκπαιδευτικοι που επιστρεφουν πισω απο Ιεκ σε σχολειο, αν δεν παρουν την αδεια τους μεχρι τον Αυγουστο την χανουν.

Ακομα, εκπαιδευτικοι που επιστρεφουν σε σχολεια εχουν 4 ημερες κανονικη αδεια μεχρι το τελος της χρονιας για 4 μηνες..


« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2020, 11:30:36 μμ από Koutsouremenh_adeia »

Αποσυνδεδεμένος Koutsouremenh_adeia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2020, 07:13:09 μμ από Koutsouremenh_adeia »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Είμαι της άποψης ότι αν περνάς χάλια ζητάς και κόβεται η απόσπασή σου ή τέλος πάντων φεύγεις με κάποιο τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος thepresident

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ότι έγινε έγινε. Έχεις άλλα 2 χρόνια στο Ιεκ. Κοίτα να περάσεις  καλά. Με το να αναμασάς τα ίδια και τα ίδια δεν κερδίζεις κάτι. Μια χαρά είναι η θέση του υποδιευθυντή στα ΙΕΚ αρκεί να το γουστάρεις και εσύ. Αργα ή γρήγορα θα κάνω και εγώ το ίδιο

Αποσυνδεδεμένος Koutsouremenh_adeia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είμαι της άποψης ότι αν περνάς χάλια ζητάς και κόβεται η απόσπασή σου ή τέλος πάντων φεύγεις με κάποιο τρόπο.

Δεν υπαρχει τροπος για να φυγω, το εχω ζητησει.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2020, 12:18:59 πμ από Koutsouremenh_adeia »

Αποσυνδεδεμένος Koutsouremenh_adeia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ότι έγινε έγινε. Έχεις άλλα 2 χρόνια στο Ιεκ. Κοίτα να περάσεις  καλά. Με το να αναμασάς τα ίδια και τα ίδια δεν κερδίζεις κάτι. Μια χαρά είναι η θέση του υποδιευθυντή στα ΙΕΚ αρκεί να το γουστάρεις και εσύ. Αργα ή γρήγορα θα κάνω και εγώ το ίδιο

Δεν ειναι οτι εγινε εγινε, να μου δωσουν την αδεια μου. Οταν σου κοβουν μεγαλο μερος της αδειας σου και ολοι οι αλλοι εχουν αδεια δεν γουσταρεις .

και οπως το βλεπω παλι του χρονου θα χασω μεγαλο μερος της αδειας  μου.

Με δυο καλοκαιρια συνεχομενα με κουτσουρεμενη αδεια δεν ειμαι ευχαριστημενος.

Αν σου κοψουν και εσενα την αδεια να δουμε αν σου αρεσει η θεση.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2020, 07:41:29 πμ από Koutsouremenh_adeia »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Τι να την κάνεις την άδεια; Κοβιντ-19 παντού, που να πας; Άσε που είναι και πανάκριβα.. δεν θα πας πουθενά, στο τέλος θα ψήνεσαι στο σπίτι αδειούχος και καλά.. καλύτερα στην εργασία.. εργασία και χαρά!  :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Koutsouremenh_adeia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τι να την κάνεις την άδεια; Κοβιντ-19 παντού, που να πας; Άσε που είναι και πανάκριβα.. δεν θα πας πουθενά, στο τέλος θα ψήνεσαι στο σπίτι αδειούχος και καλά.. καλύτερα στην εργασία.. εργασία και χαρά!  :D

Δωσε μου την αδεια σου αγαπητε αφου εσυ δεν την χρειαζεσαι την αδεια , εγω την χρειαζομαι την αδεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2020, 07:20:23 πμ από Koutsouremenh_adeia »

Αποσυνδεδεμένος thepresident

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν ειναι οτι εγινε εγινε, να μου δωσουν την αδεια μου. Οταν σου κοβουν την αδεια σου και ολοι οι αλλοι εχουν αδεια δεν γουσταρεις .

και οπως το βλεπω παλι του χρονου θα χασω την αδεια μου.

Με δυο καλοκαιρια συνεχομενα να μου τρωνε την αδεια δεν ειμαι ευχαριστημενος.

Αν σου κοψουν και εσενα την αδεια να δουμε αν σου αρεσει η θεση.

Να σου πω,προκείμενου να μην πάω στο πρωινό σχολείο και να έχω και επίδομα ας μου κόψουν την άδεια. Αλλα λες ότι και του χρόνου θα χάσεις την άδεια. Γιατί έτσι?Ο διευθυντής του ΙΕΚ δεν είναι συνεννοήσιμος ?Δεν μπορείτε να το κανονίσετε μεταξύ σας?Είστε από την ίδια περιοχή  ή μιλάμε για μεγάλο ΙΕΚ Αθήνα ή Θεσσαλονίκη?

Αποσυνδεδεμένος Koutsouremenh_adeia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να σου πω,προκείμενου να μην πάω στο πρωινό σχολείο και να έχω και επίδομα ας μου κόψουν την άδεια. Αλλα λες ότι και του χρόνου θα χάσεις την άδεια. Γιατί έτσι?Ο διευθυντής του ΙΕΚ δεν είναι συνεννοήσιμος ?Δεν μπορείτε να το κανονίσετε μεταξύ σας?Είστε από την ίδια περιοχή  ή μιλάμε για μεγάλο ΙΕΚ Αθήνα ή Θεσσαλονίκη?

Εγω θελω την αδεια μου. Ας σου κοψουν την αδεια σου που δεν την θες και να την δωσουν σε μενα. Απο μακρια ολα ωραια φαινονται, απο κοντα ειναι αλλιως. Δωσε μου την αδεια μου ολοκληρη και την αδεια σου και σου χαριζω την θεση μου.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2020, 09:46:06 πμ από Koutsouremenh_adeia »

Αποσυνδεδεμένος thepresident

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι ευθύνες βρίσκονται στο σχολείο σου και στην β/θμια που ανήκες. Όχι στο ΙΕΚ. Εγώ θα έκανα τα αδύνατα δυνατά να φύγω από το σχολείο .Έπρεπε να πίεζες όσο δεν πάει .Να τους τα έπρηζες κάθε μέρα μέχρι να σε αφήσουν να φύγεις .Να έμπαινες στην τάξη και να έλεγες στους μαθητές εγώ ανήκω στο ΙΕΚ και όχι εδώ .Ειδικά αν το ΙΕΚ ήταν στον ίδιο τόπο με το σχολείο  σου. Υποθετικά είναι όλα αυτά αλλά όχι τελείως μη εφαρμόσιμα .Μέρος αυτών τα έκανα όταν με πήραν από εσπερινό ΕΠΑΛ και ήθελαν να με διαθέσουν 100% σε πρωινό Μάρτιο μήνα  αλλά δεν τους πέρασε.... Από εκεί και πέρα ξέρεις και ο ίδιος ότι η άδεια χάθηκε. Με το να το επαναλαμβάνεις συνέχεια σε ένα εκπαιδευτικό forum δεν νομίζω να διορθωθεί η κατάσταση

Αποσυνδεδεμένος Koutsouremenh_adeia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι ευθύνες βρίσκονται στο σχολείο σου και στην β/θμια που ανήκες. Όχι στο ΙΕΚ. Εγώ θα έκανα τα αδύνατα δυνατά να φύγω από το σχολείο .Έπρεπε να πίεζες όσο δεν πάει .Να τους τα έπρηζες κάθε μέρα μέχρι να σε αφήσουν να φύγεις .Να έμπαινες στην τάξη και να έλεγες στους μαθητές εγώ ανήκω στο ΙΕΚ και όχι εδώ .Ειδικά αν το ΙΕΚ ήταν στον ίδιο τόπο με το σχολείο  σου. Υποθετικά είναι όλα αυτά αλλά όχι τελείως μη εφαρμόσιμα .Μέρος αυτών τα έκανα όταν με πήραν από εσπερινό ΕΠΑΛ και ήθελαν να με διαθέσουν 100% σε πρωινό Μάρτιο μήνα  αλλά δεν τους πέρασε.... Από εκεί και πέρα ξέρεις και ο ίδιος ότι η άδεια χάθηκε. Με το να το επαναλαμβάνεις συνέχεια σε ένα εκπαιδευτικό forum δεν νομίζω να διορθωθεί η κατάσταση
Νομιζεις οτι δεν εχεις ευθυνες εκει; Κανεις λαθος ειναι θεση ευθυνης. ¨Η μηπως νομιζεις οτι εκει δεν κανεις μαθημα;

Η χρονια δεν τελειωσε, θελω την αδεια μου οπως ολοι. Εγω δεν εχω ψυχη; Μονο οι αλλοι να δικαιουνται ολοκληρη την αδεια τους;
Και για τον επομενο χρονο αν  δεν  παρεις την αδεια μεχρι τον Αυγουστο την χανεις. Ποιος μου εγγυαται οτι θα μου δωσουν την αδεια μεχρι τον Αυγουστο;
Αν δεν σου αρεσουν αυτα που γραφω να μην τα διαβαζεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2020, 07:29:23 πμ από Koutsouremenh_adeia »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159460
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 243
Σύνολο: 244

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.