*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!  (Αναγνώστηκε 169422 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #742 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 12:19:56 μμ »
Γιατί ρε παιδιά, τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα δεν πληρώνονται? Νομίζετε είναι εύκολο το μεταπτυχιακό της Κύπρου? Σας πληροφορώ είναι πολύ πιο δύσκολο από πολλά Ελληνικά. Δεν χαρίζονται. όσο και να σας βολεύει το αντίθετο. Ας μην μιλήσουμε για τα λίγα δωρεάν μεταπτυχιακά στην Ελλάδα, που αν δεν ήσουν βύσμα δεν έμπαινες με τίποτα.


Εγω δεν ημουν βυσμα και την 1η φορα σε συνολο 5 ατομων ημουν πρωτος στους επιλαχοντες αρα εκτος στη σειρα, και επειδη δεν πηραν επιλαχοντες ξαναεδωσα την επομενη φορα κι ημουν δευτερος...προσπαθησα λοιπον και δευτερη φορα εφοσον δεν περασα την πρωτη.Η λεξη για μενα λοιπον ηταν υπομονη κι επιμονη κι οχι βυσμα και σαφως κουραση που διαβασα για να μπω και δεν μπηκα μονο επειδη πληρωσα προκαταβολη και κουραση να κανω διπλωματικη για να βγω που στην Κυπρο αν θες επιλεγεις 2 μαθημαρτα παραπανω και δεν παιρνεις διπλωματικη..Δηλαδη ξεμπερδευεις με τις δυο βασικες δυσκολιες ενος μεταπτυχιακου, την εισοδο και την εξοδο απο αυτο..επισης σττην κτπρο μπαινουν ατομα σωρηδον και δεν εχει κοπει ενας για δειγγμα ..αρα καταλαβαινουμε για τι δυκολο προγραμμα μιλαμε..οσα βεβαια δεν φτανει η αλεπου...χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ισχυει αυτο που λες περι βυσματων, αλλα αν ο αλλος δεν εχει βυχμα θα κουραστει λιγο παραπανω αρα πιστευω θα τα καταφερει...να σημειωσω βεβαιια οτι οταν εκαναν εγω μεταπτυχιακο ουτε μισθολογικα δεν αναγνωριζοταν  κι οσοι ηξεραν οτι κανω με κοιτουσαν σαν εξωγηινο..αλλα ετσι ειναι οταν ο αλλος το μεταπτυχιακο δεν το βλεπει ως εξελιξη αλλα ως "προσον"..και γραφω οχι για να μου πει ακνεις μπραβο αλλα επειδη εσυ λες οτι μηδενιουν οσοι λενε για την κυπρο ενω εσυ δεν μηδενιζεις οταν λες οτι οσοι κανανε δωρεαν στην Ελλαδα ειναι βυσματα;;



Δε διαφωνώ καθόλου. Απλώς επισημαίνω ότι και με το γραπτό ΑΣΕΠ, το παιχνίδι των διορισμών στις σκληρές ειδικότητες της δευτεροβάθμιας παιζόταν σε αυτούς που είχαν τα μόρια από τις προσαυξήσεις. Και τότε είχαμε διαμαρτυριες, γιατί πχ. έμεινε απέξω κάποιος που έγραψε καλύτερα ενώ διορίστηκε άλλος με χαμηλότερο βαθμό και προσαυξήσεις από προϋπηρεσία/μεταπτυχιακό/κοινωνικά κριτήρια. Και με το γραπτό ΑΣΕΠ, θα συνεχίσουν να υπάρχουν τα πληρωμένα χαρτιά, εφόσον μοριοδοτουνται και θα προστεθεί και η βιομηχανία προετοιμασίας για το διαγωνισμό. Η διαφήμιση από τα φροντιστήρια έχει αρχίσει από τότε που η τότε αντιπολίτευση, τώρα κυβέρνηση, είπε ότι θα κάνει γραπτό ΑΣΕΠ. Όσο δε γίνονται διορισμοί, κάποιοι θα θησαυρίζουν.

Αισθάνομαι ότι αυτή η συζήτηση μας αποπροσανατολίζει από το βασικό πρόβλημα, το οποίο είναι ότι δεν γίνονται αρκετοί διορισμοί. Όταν γίνουν πολλοί διορισμοί, θα έχουν και οι νέοι την ευκαιρία τους, όπως έγινε και τώρα σε κάποιες ειδικότητες.

Θα μπορουσε να αλλαξει το να κρατας βαθμο ..και να σου πω πως επισης απο προσωπικη εμπειρια εγραψα μολις βγηκα απο τη σχολη αρχισα να δουλευω τρια χρονια μετα αμεσως δηλαδη μετα τον δευτερο ασεπ μου που ειχα μονο τον βαθμο του δευτερου ασεπ και τον μισο που κρατουσαμε απο τον πρωτο δηλαδη στα 26 μου.αγγλικα και υπολογιστες τοτε δεν μετρουσαν γιατι ειχα και δεν προσμετρηθηκαν και μεταπτυχιακο ξεκινησα αργοτερα αρα παλι δεν ειχα.που με επετηριδα δεν θα δουλευα ουτε στα 55 στην ειδικοτητα μου...βεβαια οκ τοτε δεν υπηρχαν σωρηδον μεταπτυχιακα αλλα και τωρα που εχουν οι περισσοτεροι παλι το ιδιο ειναι σχεδον γιατι το 80% διαθετει..κι οκ ας μην δουλεψει καποιος στο 23 του ας δωσει και δευτερη και τριτη χρονια κι ας δουλεψει και στο 29 και στα 30 ...οχι ομως με επετηριδες κλπ κλπ να φτασει 50...κι εγω ειχα παλιους που ναι τους προσπερασα.και δεν πηγα ουτε φροντιστηριο που ειπωθηκε κι αυτο απο καποιον..αρα δεν ισχυει αυτο που λες οτι και παλι δηλαδη οι νεοτεροι δεν εχουν ελπιδα..ανιθετως οπως για μενα ετσι και γι αυτους ισως ειναι η μονη ελπιδα. Αρκει να στρωσουν κωλο κατω κι οχι οπως τωρα να τους πληρωνει ο μπαμπας το πληρωμενο μεταπτυχιακο και να τα εχουν ολα στο χερι χωρις κοπο καθολου...ας διαβασουν καποιοι το παραμυθακι το πιο γλυκο ψωμι και θα καταλαβουν..Οπως ειπα και στιν συναδελφο παραπανω απλα για ολα χρειαζεται ΚΟΥΡΣΑΗ..Η μαγικη λεξουλα..κι οπως εχω ηδη πει και παραπανω επειδη σε ολα κουραστηκα δεν το σηκωνει ο οργανισμος μου να ειμαι στην ιδια μοιρα η ακομα και σε χειροτερη απο οσους απλα ειχαν τροπο, χρημα κλπ.ειμαι προσωπικα υπερ του γραπτου , εκτος κι αν το προσοντολογιο ειχε στεγανα και εκανε σοβαρους ελεγχους σε μεταπτυχιακα , ξενες γλωσσες κι υπολογιστες αρπα κολα κλπ κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:18:54 »

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #743 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 12:45:32 μμ »
@serton: το είπα χάριν υπερβολής. Έχω τελειώσει και γω και άλλο μεταπτυχιακό δωρεάν από ελληνικό πανεπιστήμιο με εξετάσεις όπου έδωσαν κοντά στα 1000 άτομα και μπήκαμε 25. Σε πληροφορω ότι της Κύπρου μου φάνηκε χίλιες φορές πιο δύσκολο από ότι αυτό στο ΕΚΠΑ. Υπήρχαν μαθήματα που είχαν εργασία αντί εξετάσεων με 3000 λέξεις και στης Κύπρου κάναμε τουλάχιστον τρεις εργασίες των 3000 η καθεμία συν γραπτές εξετάσεις. Οπότε ας αφήσουμε αυτή τη πιπίλα.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #744 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 12:50:59 μμ »
Παιδιά, κάπου έχει υπάρξει μια παρεξήγηση. Δεν είμαι κατά του γραπτού διαγωνισμού. Απλώς επισημαίνω ότι δεν είναι τόσο ρόδινα τα πράγματα όσο τα φαντάζονται κάποιοι. Δεν είναι ίση η αφετηρία από τη στιγμή που υπάρχουν τόσες προσαυξήσεις.

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #745 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 01:01:12 μμ »
@serton: το είπα χάριν υπερβολής. Έχω τελειώσει και γω και άλλο μεταπτυχιακό δωρεάν από ελληνικό πανεπιστήμιο με εξετάσεις όπου έδωσαν κοντά στα 1000 άτομα και μπήκαμε 25. Σε πληροφορω ότι της Κύπρου μου φάνηκε χίλιες φορές πιο δύσκολο από ότι αυτό στο ΕΚΠΑ. Υπήρχαν μαθήματα που είχαν εργασία αντί εξετάσεων με 3000 λέξεις και στης Κύπρου κάναμε τουλάχιστον τρεις εργασίες των 3000 η καθεμία συν γραπτές εξετάσεις. Οπότε ας αφήσουμε αυτή τη πιπίλα.
Ισχύει 1000%,ας δουν το ΕΑΠ τι διαφορές υπάρχουν από τα συμβατικά ΑΕΙ.
Τελειωσα πρόσφατα το μεταπτυχιακό του ΕΑΠ, ούσα με μεταπτυχιακό από συμβατικό ΑΕΙ, παλιότερα και οι διαφορές είναι απίστευτες!
Να μη μιλήσω για τον χρόνο που αφιερώνει κανείς στις ενότητες..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2021, 01:03:28 μμ από dimi94 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:18:54 »

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #746 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 01:07:47 μμ »
Και γιατι μετα ρε παιδια δεν πατε στα συμβατικα ΑΕΙ που ειναι παιχνιδακι και ταλαιπωρειστε και πληρωνετε κι απο πανω;;

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #747 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 01:28:02 μμ »
Kai γιατί εσύ δε πας στις Λευκωσίας αφού είναι τόσο παιχνιδάκι να το βγάλεις ?

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #748 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 01:28:45 μμ »
Ισχύει 1000%,ας δουν το ΕΑΠ τι διαφορές υπάρχουν από τα συμβατικά ΑΕΙ.
Τελειωσα πρόσφατα το μεταπτυχιακό του ΕΑΠ, ούσα με μεταπτυχιακό από συμβατικό ΑΕΙ, παλιότερα και οι διαφορές είναι απίστευτες!
Να μη μιλήσω για τον χρόνο που αφιερώνει κανείς στις ενότητες..

Το ΕΑΠ είναι πραγματικά πολύ δύσκολο . Κατά τη γνώμη μου αδικαιολόγητα δύσκολο

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #749 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 01:34:40 μμ »
Kai γιατί εσύ δε πας στις Λευκωσίας αφού είναι τόσο παιχνιδάκι να το βγάλεις ?

ΓΙατι εφοσον εχω την ικανοτητα να μπω καπου που ζητανε ελαχιστα ατομα γιατι να πληρωσω καπου αλλου;;μονο για να λεω οτι εχω προσοντα;;αφου μπορω να τα εχω με την αξια μου (κοπο/ικανοτητες) κι οχι με την αξια τους... (χρημα)...εσυ γιατι επιλεγεις να πιανεσαι κωτσος και να δυσκολευεσαι και να πληρωνεις θα μας πεις εφοσον εγω σου απαντησα;μην αναφερουμε οτι στην Ελλαδα σου ζητανε συνηθως κι εναν σεβαστο βαθμο πτυχιου προπτυχιακων  ενω αλλου οχι παραμονο στο εαπ με κληρωση και να χεις συμπληρωσει μια συγκεκριμενη ηλικια ενω κυπρο κι ιταλια ουτε καν αυτα
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2021, 01:45:21 μμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #750 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 01:37:09 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι,

αντί να διαγωνιζόμαστε μεταξύ μας για τη σχέση ποιότητας/κόστους κτλ. των μεταπτυχιακών, ίσως θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε καλά πως ένα σύστημα επιλογής εκπαιδευτικών σαν το υπάρχον, το οποίο απαιτεί μάλλον 2 μεταπτυχιακά για να έχει κανείς ελπίδες, συνεπάγεται ένα κόστος πλησίον των 10.000 ευρώ.

Και εδώ τελειώνει - νομίζω - κάθε ουσιαστική συζήτηση.

Πρόκειται για ένα άκρως μεροληπτικό σύστημα, το οποίο αποκλείει εξαρχής χιλιάδες πτυχιούχους για οικονομικούς λόγους

Και θα αποκλείει όλο και περισσότερους, όσο τα οικογενειακά εισοδήματα θα μειώνονται...

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2021, 01:41:10 μμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1345
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #751 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 01:46:16 μμ »
όλα τα συστήματα αποκλείουν κόσμο...και  ο γραπτός ασεπ  επίσης,  στον οποίο δεν μετέχουν όλοι επί ίσοις όροις επειδή άλλο ειναι κάποιος που τελειώνει τώρα , κι άλλο ένας που έχει τελειώσει πριν 15-20 χρόνια και θέλει να συμμετάσχει με ακαδημαϊκά προγράμματα παρωχημένα , πχ χωρις ειδική διδακτική, οπότε πρέπει να αγοράσει βιβλία σχετικά . Επίσης ένας υποψήφιος που για λόγους βιοπορισμού εργάζεται ή έχει οικογενειακές υποχρεώσεις δεν ευκαιρεί να προετοιμαστεί απερίσπαστος...Για να μην μιλήσουμε για όσους μπορούν να πάνε φροντιστήριο για να προετοιμαστούν και για όσους δεν μπορούν (οικονομικοί λόγοι, ή ζουν στην επαρχία.)
Δεν ξεκινούν όλοι από την ίδια αφετηρία. βλ. πανελλαδικές

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #752 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 01:49:28 μμ »
εδώ και μια δεκαετία η ίδια κουβέντα
έχουμε σύστημα διορισμών που θα μείνει για 1 δεκαετία

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #753 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 01:50:51 μμ »
όλα τα συστήματα αποκλείουν κόσμο...και  ο γραπτός ασεπ  επίσης,  στον οποίο δεν μετέχουν όλοι επί ίσοις όροις επειδή άλλο ειναι κάποιος που τελειώνει τώρα , κι άλλο ένας που έχει τελειώσει πριν 15-20 χρόνια και θέλει να συμμετάσχει με ακαδημαϊκά προγράμματα παρωχημένα , πχ χωρις ειδική διδακτική, οπότε πρέπει να αγοράσει βιβλία σχετικά . Επίσης ένας υποψήφιος που για λόγους βιοπορισμού εργάζεται ή έχει οικογενειακές υποχρεώσεις δεν ευκαιρεί να προετοιμαστεί απερίσπαστος...Για να μην μιλήσουμε για όσους μπορούν να πάνε φροντιστήριο για να προετοιμαστούν και για όσους δεν μπορούν (οικονομικοί λόγοι, ή ζουν στην επαρχία.)
Δεν ξεκινούν όλοι από την ίδια αφετηρία. βλ. πανελλαδικές

Δεν υπάρχει ποτέ απόλυτα ίση αφετηρία - αυτά είναι μύθοι των λόγων περί αξιοκρατίας...

Ούτε καν οι πανελλαδικές δεν έχουν ίση αφετηρία. Άλλα παιδιά έχουν χρήματα για πολλά και καλά ιδιαίτερα ή φροντιστήρια, άλλα δεν έχουν. Άλλα έχουν οικογένειες που είναι υποστηρικτικές και άλλα έχουν διαλυμένες οικογένειες. Άλλα έχουν πλούσιες παραστάσεις από το περιβάλλον τους και άλλα δεν έχουν.

Ποτέ δεν υπάρχει απόλυτα ίση αφετηρία.

Ωστόσο μπορεί να υπάρξει σχετικά ίση και αυτό διασφαλίζει ο γραπτός διαγωνισμός.

Κάποιος μπορεί να βρει ίχνη χρόνου και να κάνει την προσπάθειά του, έστω με χίλια ζόρια. Να δανειστεί τα νέα συγγράμματα, να βρει υλικό στο διαδίκτυο.

10.000 ευρώ όμως κάποιοι δεν θα μπορέσουν ποτέ να τα βρουν, όσο και αν το θέλουν...

Και αυτοί αποκλείονται εξαρχής.







« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2021, 01:55:13 μμ από Dume »

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #754 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 02:26:44 μμ »
Εγώ θα την κάνω την ερώτηση, κι ας φανεί προβοκατόρικη. Ο νέος γιατί δεν μπορεί να κάνει δωρεάν μεταπτυχιακό σε δημόσιο πανεπιστήμιο, όπως τόσος άλλος κόσμος; Γιατί στο σκεπτικό όλων θεωρούνται τα μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως με δίδακτρα ως η μόνη δυνατή επιλογή;

Ξαναλέω, δεν είμαι κατά του γραπτού. Απλώς προσπαθώ να καταλάβω γιατί φαίνεται προτιμότερο να αποκλειστεί κόσμος μέσω αυτού του συστήματος αντί για ένα άλλο που έχει άλλου τύπου μοριοδότηση. Δηλαδή αν γράψεις καλά και σε πετάξει εκτός διορισμών κάποιος που έγραψε πιο κάτω από σένα, αλλά έχει προσαύξηση από πληρωμένο μεταπτυχιακό ή διδακτορικό, έχει διαφορά; 

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #755 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 02:28:20 μμ »
Δεν υπάρχει ποτέ απόλυτα ίση αφετηρία - αυτά είναι μύθοι των λόγων περί αξιοκρατίας...

Ούτε καν οι πανελλαδικές δεν έχουν ίση αφετηρία. Άλλα παιδιά έχουν χρήματα για πολλά και καλά ιδιαίτερα ή φροντιστήρια, άλλα δεν έχουν. Άλλα έχουν οικογένειες που είναι υποστηρικτικές και άλλα έχουν διαλυμένες οικογένειες. Άλλα έχουν πλούσιες παραστάσεις από το περιβάλλον τους και άλλα δεν έχουν.

Ποτέ δεν υπάρχει απόλυτα ίση αφετηρία.

Ωστόσο μπορεί να υπάρξει σχετικά ίση και αυτό διασφαλίζει ο γραπτός διαγωνισμός.

Κάποιος μπορεί να βρει ίχνη χρόνου και να κάνει την προσπάθειά του, έστω με χίλια ζόρια. Να δανειστεί τα νέα συγγράμματα, να βρει υλικό στο διαδίκτυο.

10.000 ευρώ όμως κάποιοι δεν θα μπορέσουν ποτέ να τα βρουν, όσο και αν το θέλουν...

Και αυτοί αποκλείονται εξαρχής.

Συνάδελφε σεβαστή η άποψή σου, όμως έχω κάποιες διαφωνίες.
Όλα τα δημόσια ιδρύματα στα μεταπτυχιακά τους προγράμματα δίνουν υποτροφίες στους πολύ οικονομικά αδυνάτους. Επίσης κάθε δημόσιο ίδρυμα υποχρεώνεται από το νόμο να έχει (τουλάχιστον) ένα μεταπτυχιακό χωρίς δίδακτρα.
Προσωπικά κάνω το 2ο μεταπτυχιακό μου (χωρίς δίδακτρα και χωρίς - πίστεψέ με - γνωριμίες) έχω πάρει το Γ1 στα Αγγλικά του ΚΠΓ χωρίς ούτε ώρα μάθημα (όλα από κατεβάσματα και αγγλικές ταινίες μέσω ιντερνετ), ενώ το Μάιο δίνω Γ1 στα Πορτογαλικά (στην πρεσβεία γιατί δεν υπάρχει επίσημος ελληνικός φορέας), πάλι χωρίς ευρώ, μέσω ιντερνετ... Είμαι της άποψης (αποδεδειγμένα) ότι δεν χρειάζονται πολλά χρήματα, αλλά μεθοδικότητα και (πολύ) διάβασμα. Κράτα και σαν υποσημείωση ότι έχω οικογένεια, είμαι φουλ ψηλά στον πίνακά μου και είμαι αναπληρωτής από 1η Σεπτέμβρη στην περιοχή που επιθυμώ...
Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159595
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.