*

Αποστολέας Θέμα: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008  (Αναγνώστηκε 110061 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PANAGIWTA_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 21, 2022, 03:09:43 πμ »
Χωρίς να κάνω παράθεση λόγια συναδέλφων απαντω γενικα:
1.το ζήτημα της συμπερίληψης αφορά τους επιτυχόντες μόνο του 2008 διότι επιτυχόντες του 2008 ήταν και εκείνοι που διορίστηκαν το 2019, πολλοί εκ των οποίων είχαν χαμηλότερες βαθμολογίες από εμάς που παραμένουμε αδιόριστοι. Συμπερίληψη λοιπόν σημαίνει πως πρέπει να διοριστούν και όλοι αυτοί που παραλείφθησαν ενδιάμεσα. Οπότε ο αριθμός μας είναι πολύ συγκεκριμένος και δεν ανοίγεται στο άπειρο, όπως κάποιοι θέλουν να πιστεύουν.
2.Οι διορισμοί των 450 τον Μαίο του 2019 έχουν κριθεί συνταγματικοί με πρόσφατη απόφαση του ΣτΕ το φθινόπωρο του 2021. Στην ίδια αυτή απόφαση διευκρινίζεται πως, αν και οι 450 αυτοί διέθεταν δικαστικές αποφάσεις, εντούτοις ο διορισμός τους έγινε με νομοθετική ρύθμιση που σημαίνει ότι κάλλιστα μπορεί να γίνει μια ίδια ρύθμιση και για τους παραλειφθέντες.
3. Το ότι δεν υπάρχει πολιτική βούληση από το υπουργείο για νομοθετική ρύθμιση δε σημαίνει πως έχουμε άδικο, αλλάζουμε υπουργό ή ακόμα καλύτερα κυβέρνηση και συνεχίζουμε να διεκδικούμε τον διορισμό που μας στέρησαν (ξέχασα εδω να αναφέρω πως η αδικία που υποστήκαμε δεν έχει να κάνει μονο με τον διορισμό των 450 αλλά ξεκίνησε πολύ πρωτύτερα όταν δεν κληθήκαμε καν αναπληρωτές εξαργυρώνοντας την επιτυχία μας καθώς τις θέσεις μας σε διορισμούς έπαιρναν ΠΑΡΑΝΟΜΑ εκπαιδευτικοί με προυπηρεσία-απόφαση που επίσης έχει εκδώσει το ΣτΕ το 2015)
4. Το ότι η ΝΔ ήταν υπέρ του γραπτού αλλά τους ασεπίτες ούτε να τους φτύσει και τώρα πάει σιγά σιγά παρά τις διαμαρτυρίες να επαναφέρει τον γραπτό, το θεωρω μεγάλο θράσος! Πολιτική υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:14:46 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 21, 2022, 06:55:02 πμ »
Με μεγάλη μου λύπη για την κατάντια μας να αναφέρω το σχόλιο καθηγήτριας που πήγε δικαστικά και διορίστηκε, για τους συναδέρφους που δεν πήγαν δικαστικά: "Ας πήγαιναν κι αυτοί κι όχι να περιμένουν από μας". Προσωπικά δεν συμφωνώ με το σχόλιό της, μήπως όμως εκφράζει αρκετούς;

Αποσυνδεδεμένος luxe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • still waiting...
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 21, 2022, 09:13:38 πμ »
Χωρίς να κάνω παράθεση λόγια συναδέλφων απαντω γενικα:
1.το ζήτημα της συμπερίληψης αφορά τους επιτυχόντες μόνο του 2008 διότι επιτυχόντες του 2008 ήταν και εκείνοι που διορίστηκαν το 2019, πολλοί εκ των οποίων είχαν χαμηλότερες βαθμολογίες από εμάς που παραμένουμε αδιόριστοι. Συμπερίληψη λοιπόν σημαίνει πως πρέπει να διοριστούν και όλοι αυτοί που παραλείφθησαν ενδιάμεσα. Οπότε ο αριθμός μας είναι πολύ συγκεκριμένος και δεν ανοίγεται στο άπειρο, όπως κάποιοι θέλουν να πιστεύουν.
2.Οι διορισμοί των 450 τον Μαίο του 2019 έχουν κριθεί συνταγματικοί με πρόσφατη απόφαση του ΣτΕ το φθινόπωρο του 2021. Στην ίδια αυτή απόφαση διευκρινίζεται πως, αν και οι 450 αυτοί διέθεταν δικαστικές αποφάσεις, εντούτοις ο διορισμός τους έγινε με νομοθετική ρύθμιση που σημαίνει ότι κάλλιστα μπορεί να γίνει μια ίδια ρύθμιση και για τους παραλειφθέντες.
3. Το ότι δεν υπάρχει πολιτική βούληση από το υπουργείο για νομοθετική ρύθμιση δε σημαίνει πως έχουμε άδικο, αλλάζουμε υπουργό ή ακόμα καλύτερα κυβέρνηση και συνεχίζουμε να διεκδικούμε τον διορισμό που μας στέρησαν (ξέχασα εδω να αναφέρω πως η αδικία που υποστήκαμε δεν έχει να κάνει μονο με τον διορισμό των 450 αλλά ξεκίνησε πολύ πρωτύτερα όταν δεν κληθήκαμε καν αναπληρωτές εξαργυρώνοντας την επιτυχία μας καθώς τις θέσεις μας σε διορισμούς έπαιρναν ΠΑΡΑΝΟΜΑ εκπαιδευτικοί με προυπηρεσία-απόφαση που επίσης έχει εκδώσει το ΣτΕ το 2015)
4. Το ότι η ΝΔ ήταν υπέρ του γραπτού αλλά τους ασεπίτες ούτε να τους φτύσει και τώρα πάει σιγά σιγά παρά τις διαμαρτυρίες να επαναφέρει τον γραπτό, το θεωρω μεγάλο θράσος! Πολιτική υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο!
Τα είπες όλα! Μπράβο!

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 21, 2022, 09:24:37 πμ »
Χωρίς να κάνω παράθεση λόγια συναδέλφων απαντω γενικα:
1.το ζήτημα της συμπερίληψης αφορά τους επιτυχόντες μόνο του 2008 διότι επιτυχόντες του 2008 ήταν και εκείνοι που διορίστηκαν το 2019, πολλοί εκ των οποίων είχαν χαμηλότερες βαθμολογίες από εμάς που παραμένουμε αδιόριστοι. Συμπερίληψη λοιπόν σημαίνει πως πρέπει να διοριστούν και όλοι αυτοί που παραλείφθησαν ενδιάμεσα. Οπότε ο αριθμός μας είναι πολύ συγκεκριμένος και δεν ανοίγεται στο άπειρο, όπως κάποιοι θέλουν να πιστεύουν.
2.Οι διορισμοί των 450 τον Μαίο του 2019 έχουν κριθεί συνταγματικοί με πρόσφατη απόφαση του ΣτΕ το φθινόπωρο του 2021. Στην ίδια αυτή απόφαση διευκρινίζεται πως, αν και οι 450 αυτοί διέθεταν δικαστικές αποφάσεις, εντούτοις ο διορισμός τους έγινε με νομοθετική ρύθμιση που σημαίνει ότι κάλλιστα μπορεί να γίνει μια ίδια ρύθμιση και για τους παραλειφθέντες.
3. Το ότι δεν υπάρχει πολιτική βούληση από το υπουργείο για νομοθετική ρύθμιση δε σημαίνει πως έχουμε άδικο, αλλάζουμε υπουργό ή ακόμα καλύτερα κυβέρνηση και συνεχίζουμε να διεκδικούμε τον διορισμό που μας στέρησαν (ξέχασα εδω να αναφέρω πως η αδικία που υποστήκαμε δεν έχει να κάνει μονο με τον διορισμό των 450 αλλά ξεκίνησε πολύ πρωτύτερα όταν δεν κληθήκαμε καν αναπληρωτές εξαργυρώνοντας την επιτυχία μας καθώς τις θέσεις μας σε διορισμούς έπαιρναν ΠΑΡΑΝΟΜΑ εκπαιδευτικοί με προυπηρεσία-απόφαση που επίσης έχει εκδώσει το ΣτΕ το 2015)
4. Το ότι η ΝΔ ήταν υπέρ του γραπτού αλλά τους ασεπίτες ούτε να τους φτύσει και τώρα πάει σιγά σιγά παρά τις διαμαρτυρίες να επαναφέρει τον γραπτό, το θεωρω μεγάλο θράσος! Πολιτική υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο!
για όλα αυτά είναι ίσως και ένας πολύ καλός λόγος για να μη ξανα έρθει ο γραπτός
δοκιμάστηκε, έφερε αδικίες , δικαστήρια και παραθυράκια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:14:46 »

Αποσυνδεδεμένος chert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 21, 2022, 09:28:12 πμ »
για όλα αυτά είναι ίσως και ένας πολύ καλός λόγος για να μη ξανα έρθει ο γραπτός
δοκιμάστηκε, έφερε αδικίες , δικαστήρια και παραθυράκια
συνεχίζεις εσυ, οπου δεις ασεπ2008 φλύκταινες βγάζεις χαχαχχαχα, αστειοςςςςςς

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 21, 2022, 09:29:31 πμ »
συνεχίζεις εσυ, οπου δεις ασεπ2008 φλύκταινες βγάζεις χαχαχχαχα, αστειοςςςςςς
εχω δώσει ασεπ, στα δικαστήρια ήμουν
ο δικηγόρος μας κορόιδεψε

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 21, 2022, 01:10:43 μμ »
Η συμπεριληψη νομικα δεν ευσταθει...τωρα αν τα λενε κάποιοι δικηγόροι για να θησαυρίζουν πρόβλημα των πελατών τους που δεν το ερευνούν...καταλληλα...Άλλα φυσικά δεν μπορείς να κοροϊδεύεις τους πάντες και για πάντα... ;)

Αποσυνδεδεμένος PANAGIWTA_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 22, 2022, 03:33:06 πμ »
Η συμπεριληψη νομικα δεν ευσταθει...τωρα αν τα λενε κάποιοι δικηγόροι για να θησαυρίζουν πρόβλημα των πελατών τους που δεν το ερευνούν...καταλληλα...Άλλα φυσικά δεν μπορείς να κοροϊδεύεις τους πάντες και για πάντα... ;)

Το τι ευσταθεί νομικά ούτε εσύ ούτε εγώ μπορώ να το πω. Η υπόθεση πάει στο Εφετείο και μετά αν χρειαστεί, θα πάει και στο Διεθνές Δικαστήριο. Επειδη, ζούμε στη χώρα του βύσματος, δε θα σκύβουμε μια ζωή το κεφάλι. Για να δούμε πως θα αντιδράσουν οι Ευρωπαίοι όταν μάθουν πως επιτυχόντες με χαμηλότερες βαθμολογίες διορίστηκαν το 2019 με νομοθετική ρύθμιση που απέκλειε ατομα που προηγούνταν στη σειρά κατάταξης σε σχέση με τους διορισθέντες. Μη βλέπεις που γράφουμε εδώ για την αδικία και οι περισσότεροι σφυρίζετε γιατι δε σας νοιάζει μέχρι να βρεθείτε στη θέση αυτή...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 22, 2022, 08:19:07 πμ »
Παράθεση
εχω δώσει ασεπ, στα δικαστήρια ήμουν
ο δικηγόρος μας κορόιδεψε
Δηλαδή κάποιοι τα κατάφεραν και κάποιοι με άλλο δικηγόρο έχασαν το δικαστήριο; Οι εκπαιδευτικοί που διορίστηκαν είχαν τον ίδιο δικηγόρο;

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1345
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 22, 2022, 09:39:30 πμ »
με τον ίδιο δικηγορο κάποια γκρουπ έχασαν και κάποια κέρδισαν αλλά αυτό συνέβη διότι ακολούθησε διαφορετικό νομικό σκεπτικό στις προσφυγές  Τωρα γιατί διοριστηκαν οι πιο χαμηλοί αυτό συνέβη γιατί αυτοί προσέφυγαν και οι άλλοι , οι πιο πάνω από αυτούς όχι. Ο εύλογος ήταν γύρω στον χρόνο από το 2015...Το θέμα ειναι ότι βγαίναν διάφορα νομικά παπαγαλάκια και μιλάγαν με σιγουριά ότι όλες οι προσφυγές θα δικαιώνονταν και τωρα ...εξαφανίστηκαν Όπως έλεγαν ότι κι ο γραπτός ασεπ είναι ο μονος συνταγματικός κάτι που δεν ίσχυε φυσικά...χωρις δικαστική δικαίωση ονομαστική μην περιμένετε να γινει τίποτα το ειπε η Κεραμέως, δικαστικά έχει κλείσει...

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 22, 2022, 10:09:32 πμ »
Καλημέρα.Θα παραθέσω κι εγώ την δική μου εμπειρία.Είχα κάνει κι εγώ προσφυγή πριν έξι χρόνια ως επιτυχούσα ΑΣΕΠ 2006 σε πολύ γνωστό δικηγόρο ο οποίος σε ερώτηση μου μου είπε ότι όποιος προσφεύγει δικαιώνεται δηλαδή αν εγώ προσφύγω και είμαι το 5 και το 2 δεν προσφύγει, δικαιώνομαι εγώ.Δεν είναι δικά μου λόγια,του δικηγόρου είναι.Δεν λέω  να μην προσπαθείτε εξάλλου δεν είναι δική μου δουλειά αλλά το καλάθι ας είναι μικρό για να μην απογοητευτείτε.Αν πάλι δικαιωθείτε τόσο το καλύτερο!

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1345
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 22, 2022, 10:24:55 πμ »
Καλημέρα.Θα παραθέσω κι εγώ την δική μου εμπειρία.Είχα κάνει κι εγώ προσφυγή πριν έξι χρόνια ως επιτυχούσα ΑΣΕΠ 2006 σε πολύ γνωστό δικηγόρο ο οποίος σε ερώτηση μου μου είπε ότι όποιος προσφεύγει δικαιώνεται δηλαδή αν εγώ προσφύγω και είμαι το 5 και το 2 δεν προσφύγει, δικαιώνομαι εγώ.Δεν είναι δικά μου λόγια,του δικηγόρου είναι.Δεν λέω  να μην προσπαθείτε εξάλλου δεν είναι δική μου δουλειά αλλά το καλάθι ας είναι μικρό για να μην απογοητευτείτε.Αν πάλι δικαιωθείτε τόσο το καλύτερο!
κι εγω ειχα πάει σε γνωστό εργατολόγο και τον ρωτησα αν εχουν περάσει την βάση του ασεπ 600 και οι 599 δεν προσφύγουν και προσφύγει ο 600ος που εχει γραψει 55 βάση εχει το δικαίωμα; και μου απάντησε ναι έχει έννομο συμφέρον στην λογική ότι ειναι επιτυχών.

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 22, 2022, 10:28:45 πμ »
κι εγω ειχα πάει σε γνωστό εργατολόγο και τον ρωτησα αν εχουν περάσει την βάση του ασεπ 600 και οι 599 δεν προσφύγουν και προσφύγει ο 600ος που εχει γραψει 55 βάση εχει το δικαίωμα; και μου απάντησε ναι έχει έννομο συμφέρον στην λογική ότι ειναι επιτυχών.
Το ίδιο δε λέμε;

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1345
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 22, 2022, 10:47:02 πμ »
Το ίδιο δε λέμε;
προς επίρρωσιν

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159419
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 173
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 171
Σύνολο: 181

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.14 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.