*

Αποστολέας Θέμα: Καταλήψεις στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 83985 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Καταλήψεις στα σχολεία
« στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 01:45:56 μμ »
Σε αυτό το θέμα μπορούμε να γράφουμε τις απόψεις μας για τις καταλήψεις που γίνονται αυτή την περίοδο στα σχολεία μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:42:12 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 01:59:18 μμ »
Θεωρώ ότι είναι σύνθετο ζήτημα. μΤετοια εποχή θα γίνονταν ούτως ή άλλως καταλήψεις οπότε είναι κ συνέχεια του «εθίμου». Πιστεύω ότι το θέμα της μάσκας είναι τεχνητά διογκωμένο για να ασχολούμαστε μ αυτό και όχι με την απουσία άλλων μέτρων και όχι εύλογες διαμαρτυρίες. Δεν θεωρώ τα παιδιά τελείως πρόβατα και αδιάφορα και ανίκανα να έχουν άποψη, αν και σίγουρα παρασύρονται. Τους πέφτει λόγια όμως και δεν μου αρέσει η ιδέα να απορρίπτουμε εξ αρχής ο,τι μας λενε θεωρώντας ότι απλώς θέλουν χαβαλέ ή ακολουθούν μόδες ή υποκινούνται. Πιθανότατα ισχύουν και οι τρεις παράγοντες ταυτόχρονα, αλλά κάπως πρέπει να δείξουμε ότι τα θεωρούμε ικανά να έχουν γνώμη κ να την εκφράζουν.

Κανονικά εμείς πρώτοι έπρεπε να είχαμε κάνει απεργία και οι γονείς να μην στείλουν τα παιδιά στο σχολείο, όχι για τη μάσκα αλλά για όλα τα αλλά. Εμείς όμως δεν έχουμε συνέλθει από την ξεφτίλα της επιστράτευσης, οι γονείς βλέπουν το σχολείο σαν πάρκινγκ και τρέμουν μήπως κλείσει, και μένουν τα παιδιά, να τους κουνάμε εμείς το δάχτυλο για σωστούς τρόπους διεκδίκησης. Δεν είναι υποκρισία αυτό;

Η δίκη μας κατάληψη έσπασε χθες αλλά στο νησί συνεχίζονται στα άλλα σχολεία. Εγω προσωπικά αν ήμουν στη θέση του διευθυντή χθες θα τα είχα αφήσει, έστω για 2-3 ώρες, και θα τα παρακινούσε να γράψουν ένα κείμενο με τις απόψεις τους για τις ελλείψεις για να προωθηθεί στη ΔΔΕ, στον δήμο κ όπου αλλού, μπορεί κ να πίεζα για μια τηλεδιάσκεψη με τον δήμο, έστω για να γίνει η συζήτηση για την έλλειψη χώρων κ για να μπουν τα παιδιά στο πνεύμα. Αν η κατάσταση οξύνόταν για περθσσοτερες μέρες, δεν ξέρω, θα ήταν περίπλοκο. Αλλά κ τώρα σε αναβρασμό είμαστε κ θα το βρούμε μπροστά μας.

Φυσικά θα ήθελα σαν σχολείο να έχουμε ήδη συντάξει κάποιο υπόμνημα με κενά που εντοπίζουμε στα μέτρα κ προβλήματα του σχολείου κ να το γνωστοποιήσουμε στον δήμο, τον σύλλογο γονέων κ τη δδε, ή κ τον τοπικό τύπο ακόμα. Αλλά η λογική μας είναι να παριστάνουμε ότι όλα είναι οκ για να μην καλλιεργείται ανασφάλεια. Γι αυτό επαναλαμβάνω, είναι ντροπή να σχολιάζουμε τις κινήσεις των παιδιών όταν  εμείς έχουμε τη φωλιά μας λερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 06:32:10 μμ »
Κανονικά εμείς πρώτοι έπρεπε να είχαμε κάνει απεργία και οι γονείς να μην στείλουν τα παιδιά στο σχολείο
Αυτό.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 08:02:19 μμ »
Παράθεση από: Έσπερος link=topic=35788.msg1081910
Κανονικά εμείς πρώτοι έπρεπε να είχαμε κάνει απεργία και οι γονείς να μην στείλουν τα παιδιά στο σχολείο, όχι για τη μάσκα αλλά για όλα τα αλλά. Εμείς όμως δεν έχουμε συνέλθει από την ξεφτίλα της επιστράτευσης, οι γονείς βλέπουν το σχολείο σαν πάρκινγκ και τρέμουν μήπως κλείσει, και μένουν τα παιδιά, να τους κουνάμε εμείς το δάχτυλο για σωστούς τρόπους διεκδίκησης. Δεν είναι υποκρισία αυτό;

Η δίκη μας κατάληψη έσπασε χθες αλλά στο νησί συνεχίζονται στα άλλα σχολεία. Εγω προσωπικά αν ήμουν στη θέση του διευθυντή χθες θα τα είχα αφήσει, έστω για 2-3 ώρες, και θα τα παρακινούσε να γράψουν ένα κείμενο με τις απόψεις τους για τις ελλείψεις για να προωθηθεί στη ΔΔΕ, στον δήμο κ όπου αλλού, μπορεί κ να πίεζα για μια τηλεδιάσκεψη με τον δήμο, έστω για να γίνει η συζήτηση για την έλλειψη χώρων κ για να μπουν τα παιδιά στο πνεύμα. Αν η κατάσταση οξύνόταν για περθσσοτερες μέρες, δεν ξέρω, θα ήταν περίπλοκο. Αλλά κ τώρα σε αναβρασμό είμαστε κ θα το βρούμε μπροστά μας.

Φυσικά θα ήθελα σαν σχολείο να έχουμε ήδη συντάξει κάποιο υπόμνημα με κενά που εντοπίζουμε στα μέτρα κ προβλήματα του σχολείου κ να το γνωστοποιήσουμε στον δήμο, τον σύλλογο γονέων κ τη δδε, ή κ τον τοπικό τύπο ακόμα. Αλλά η λογική μας είναι να παριστάνουμε ότι όλα είναι οκ για να μην καλλιεργείται ανασφάλεια. Γι αυτό επαναλαμβάνω, είναι ντροπή να σχολιάζουμε τις κινήσεις των παιδιών όταν  εμείς έχουμε τη φωλιά μας λερωμένη.
Πολύ σωστές οι προτάσεις σου. Υπομνήματα, επιστολές γονιών και μαθητών, παραστάσεις στον δήμο ή άλλον δημόσιο φορέα, ανάδειξη των προβλημάτων στα τοπικά μέσα. Να δείτε πώς τρέχουν τότε οι τοπικοί άρχοντες.  Στην οργανική μου έχουμε καταφέρει πολλά πράγματα με τέτοιους τρόπους, όταν ήμαστε γονείς και καθηγητές σύμμαχοι. Η εύκολη λύση είναι να πάρεις μια αλυσίδα και να κλείσεις ένα σχολείο. Εύκολο και απλό και τόσα χρόνια σε κάποια μέρη γίνονται εθιμοτυπικά όπως το είπες. Είναι προβληματικό για τον κλάδο να θεωρούμε κανονικότητα, φυσιολογικό να είναι το σχολείο υπό κατάληψη. Δεν κρύβω την απογοήτευσή μου για την φετινή κατάσταση. Καμία διάθεση για διάλογο. Οι μαθητές είναι παιδιά όσο και αν σκέφτονται ώριμα και το πιστεύω πολλές φορές πιο πολύ από εμάς, η ευκολία της χαλαρότητας τους ελκύει. Δεν γίνεται να είναι τόσο εύκολο να κλειδώσεις τους εκπαιδευτικούς εκτός σχολείου και κανείς να μην το εμποδίζει αυτό. Όπως μας έλεγε μια μητέρα μαθητή μας, αν τα αφήσετε θα το έχουν κλειστό όλο τον μήνα. Ξέρουν καλά επίσης ότι όταν ανοίξουν με μάσκα θα πρέπει να είναι στον χώρο του σχολείου. Το μάταιο της υπόθεσης το ξέρουν.
Η απεργία θα ήταν μια έντιμη στάση από την ολμε. Αν τη ζητά ο κλάδος στην πλειοψηφία του και η μια μέρα έστω συμβολικά ίσως είχε κάποιον αντίκτυπο. Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν ηθικό, όταν έχουμε ήδη χάσει τόσες ημέρες και πρόκειται να χαθούν και άλλες.
Προ ημερών είχα δημοσιεύσει άρθρο μου στο αλφαβήτα για το θέμα. Παρατηρώ ότι κατά κάποιον τρόπο εξαφανίστηκε. Θα το μοιραστώ μαζί σας από εδώ. (Η δική μας συνεχίζει κανονικά.)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:42:12 »

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 09:11:50 μμ »
http://www.orthodoxia-ellhnismos.gr/2020/09/blog-post_379.html?m=1
Τόσο μεγάλες θυσίες γιὰ τόσα πολλὰ «ἐνδέχεται»;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 09:17:32 μμ »
Παράθεση
Η απεργία θα ήταν μια έντιμη στάση από την ολμε. Αν τη ζητά ο κλάδος στην πλειοψηφία του και η μια μέρα έστω συμβολικά ίσως είχε κάποιον αντίκτυπο.

Δεν πιστεύω ότι ο κλάδος ζητά απεργία. Την άνοιξη που έγινε για μια μέρα, όλοι γελούσαν με τους 150 περίπου που απήργησαν (δεν θυμάμαι, ίσως ήταν 170 περίπου).

Σχετικά με τις καταλήψεις. Στην δική μας περίπτωση γίνονται και βανδαλισμοί, οπότε έχουν χάσει κάθε δίκιο πλέον.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 10:38:27 μμ »
Δεν πιστεύω ότι ο κλάδος ζητά απεργία. Την άνοιξη που έγινε για μια μέρα, όλοι γελούσαν με τους 150 περίπου που απήργησαν (δεν θυμάμαι, ίσως ήταν 170 περίπου).

Σχετικά με τις καταλήψεις. Στην δική μας περίπτωση γίνονται και βανδαλισμοί, οπότε έχουν χάσει κάθε δίκιο πλέον.
Έτσι είναι. Μας εξευτέλισαν τότε. Δεν νομίζω να το ξαναζήσουμε. Όσο για τις καταλήψεις. Απλώς θλιβερό. Τα έχω πει στο άλλο νήμα. Δίνεται λάθος εντύπωση στα παιδιά. Δεκαετίες τώρα μεγαλώνουμε παιδιά με απαιτήσεις και μόνο. Όσα πολύ ωραία αναφέρατε παραπάνω για σωστές διεκδικήσεις κλπ. απαιτούν κόπο. Είναι κανείς διατεθειμένος να κοπιάσει; Μαθητής ή καθηγητής ή γονέας; Σε σπάνιες περιπτώσεις. Είναι πολυσύνθετο το ζήτημα, ενώ θα ήταν απλό, επειδή όλοι καλύπτονται, νομίζω, και βολεύονται πίσω από τις καταλήψεις των μαθητών. Ανοίξτε μια κουβέντα με τους καθηγητές-υποκινητές μια μέρα να γίνετε σοφότεροι. Στην τωρινή περίπτωση με τους γονείς από πίσω τα πράγματα είναι δις χειρότερα. Η εργαλειοποίηση όμως του "μαθητικού κινήματος", όπως και του "φοιτητικού κινήματος", δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 10:51:17 μμ »
http://www.orthodoxia-ellhnismos.gr/2020/09/blog-post_379.html?m=1
Τόσο μεγάλες θυσίες γιὰ τόσα πολλὰ «ἐνδέχεται»;
Και ανησύχησα. Πού ήσουν; Παρόλο που το όνομα της ιστοσελίδας δηλώνει πολλά για το περιεχόμενο των ιδεών που θα φιλοξενεί, είπα να ρίξω μια ματιά, μπας και καταλάβω τι πιθανότατα διαβάζουν και οι γονείς των μαθητών μου. Κρατάμε λοιπόν:
" Συμπέρασμα: Δηλώσεις σὰν καὶ αὐτὲς ποὺ ἐλαφρὰ τὴ καρδία (ἄν, βεβαίως, ἐξακολουθοῦν νὰ διαθέτουν καρδιὰ) ἐκστομίζουν συνάδελφοι ἀπὸ τὸν χῶρο τῆς Ἰατρικῆς εἶναι προϊόντα στρεβλῆς ἀντίληψης γιὰ τὸ πῶς (μπορεῖ καὶ πρέπει νὰ) λειτουργεῖ μία κοινωνία. Ἐκτὸς κι ἂν ἐκστομίζονται μὲ “κακὸν δόλο” (dolus malus), ὑπὸ τὴν ἔννοια ὅτι, ἐπειδὴ οἱ δηλοῦντες γνωρίζουν ἄριστα ὅτι τὸ περιεχόμενο τέτοιων δηλώσεων ὁδηγεῖ μὲ μαθηματικὴ ἀκρίβεια στὴν ἀποσάθρωση τοῦ οἰκογενειακοῦ καὶ τοῦ κοινωνικοῦ ἱστοῦ, αὐτὴν ἀκριβῶς ἐπιδιώκουν, προκειμένου νὰ ὑλοποιηθεῖ κάποιος ἀπώτερος στόχος, ἄδηλος εἰσέτι στὰ ὄμματα τῶν κατατρομαγμένων ἀπὸ τὴν καθημερινὴ προπαγάνδα τῶν ἀργυρώνητων ΜΜΕ πολιτῶν, οἱ ὁποῖοι μοιάζει νὰ ἔχουν ὑποβιβασθεῖ σὲ ὄντα ἐγκλωβισμένα στὴν σάρκα καὶ τὰ ὀστᾶ τους, οὕτως ἢ ἄλλως ὑποκείμενα στὸν ἀπαρέγκλιτο νόμο τῆς φθορᾶς καὶ τῆς ἀπώλειας."

Με καθαρευουσιάνικα και λατινικούρες δεν γίνεται ένα άρθρο πιο πειστικό! Θα σταθώ ωστόσο μονάδα στο "μπολνταρισμένο". Την διακοπή της χειραψίας, των φιλιών και των αγκαλιών περίμενε αυτή για να έρθει; Δεν είναι χρόνια εδώ; Διαφορετικά πώς γίνεται να διχαζόμαστε για τα απλά. Για τα δεδομένα και τα αυτονόητα;
Ας είναι...ξεφύγαμε. Ο λειτουργικός αναλφαβητισμός καλά κρατεί.
 

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 10:54:49 μμ »
Δεν πιστεύω ότι ο κλάδος ζητά απεργία. Την άνοιξη που έγινε για μια μέρα, όλοι γελούσαν με τους 150 περίπου που απήργησαν (δεν θυμάμαι, ίσως ήταν 170 περίπου).

.

Μα η απεργία αυτή έγινε μόνο κ μόνο για να γελάσει ο κόσμος μαζί μας. Πιο βαλτή και γελοια κίνηση δεν θα μπορούσε να έχει γίνει.

Ο κλάδος δεν ξέρει τι θέλει. άλλος θέλει τηλεκπαίδευση, άλλος φοβάται αλλά δεν θέλει τηλεκπαίδευση, άλλος έχει παιδιά σε σχολική ηλικία και φρίττει στην ιδέα να μείνουν σπίτι όπως όλοι οι υπολοιποιΕλκηνες γονείς, άλλος έχει άρνηση της πραγματικότητας, άλλος έχει άρνηση της μάσκας.... ένας προβληματικός κ συγχυσμένος κλάδος παραπαίει σε έναν επικίνδυνο εργασιακό χώρο, με υπουργό που μισεί το αντικείμενο της και την κοινωνία έτοιμη να βρει τον επόμενο στόχο της....

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 07:40:30 πμ »
Η Πολιτεία με την αδιαφορία, την ανικανότητα  και την αλλοπρόσαλλη τακτική της κατάφερε και διέλυσε σχολεία, πανεπιστημια, Παιδεία.
Οι μαθητές στο διαλυμένο σχολικό περιβάλον δεν θα μπορούσαν με τη σειρά τους να λειτουργησουν καλύτερα και με πιο δημοκρατικό τρόπο μπροστά στα αδιάφορα  μάτια της Πολιτείας.
Με το ετσι θέλω και  χωρίς να δίνουν και λόγο σε κανέναν κλείνουν σχολεία, βαφουν του ς τοιχους, απαγορευουν την εισοδο σε άλλους , αποφασίζουν χωρίς καν να έχει συνεδριάσει το 15μελές... ετσι έμαθαν, αυτη είναι η κανονικότητα, με αυτή μεγαλώνουν.
Είναι ντροπή για τους ίδιους τους μαθητές, τους καθηγητές και για την Παιδεία γενικότερα, μαθητές να κλειδώνουν τους καθηγητές απέξω.
Η εμφάνιση των σχολικών κτηρίων δεν εγγυάται ότι μέσα στα σχολεία γίνεται καλύτερο μαθημα. Αδιαψευστοι μαρτυρες τα φροντιστηρια.

Πάντως, εάν η κατάσταση με αυτή τη φαιδρότητα, που λέγεται "καταλήψεις", φτάσει στο απροχώρητο, αυτές με κάποιον τρόπο αργά η γρηγορα αναγκαστικά θα περιορισθούν και στο τέλος θα απαγορευτούν.

Από την άλλη μεριά είναι αληθέστατο ότι  διαχρονικά οι κυβερνήσεις αδιαφόρησαν και έχουν διαλύσει την Παιδεία σε τέτοιο βαθμό που όμοιος του να μην υπάρχει σε άλλη ευρωπαική - και όχι μόνο- χώρα.

Σε κάθε περίπτωση η Πολιτεία θα πρέπει να ενσκύψει στο θέμα που λέγεται "Παιδεία" με ειλικρινή διάθεση και όχι με τη συνηθισμένη αλαζονία που μας έχουν συνηθίσει οι εκάστοτε υπουργοί.
Οι μαθητες πρέπει να  ζητούν με δημοκρατικό και όχι με φασιστικό τρόπο αξιοπρεπείς αίθουσες, χώρους, μέσα διδασκαλίας χωρίς όμως να εμπορδίζουν την προσβαση σε καθηγητές και σε μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 09:29:56 πμ »
Το ΓΕΛ μας έχει κι αυτό κατάληψη. Οι μαθητές, όμως, μετά τις 10 φεύγουν. Έτσι χτες στις 11 πήγαμε στο σχολείο και κάναμε τη συνεδρίαση του συλλόγου. Χτες το βράδυ, η δ/ντρια έστειλε μέιλ ότι σήμερα πάλι, στις 10, έχουμε στο σχολείο συνεδρίαση ο σύλλογος διδασκόντων με το σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την "εύρυθμη λειτουργία του σχολείου". Το σχολείο, όμως, εξακολουθεί να έχει κατάληψη!
Από τη ΔΔΕ έχει έρθει αυτό στα μέιλ μας ότι σύμφωνα με το ΦΕΚ 1340/2002 ο δ/ντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων οφείλουν να εισέλθουν στο σχολείο να πάνε στις αντίστοιχες αίθουσες διδασκαλίας σύμφωνα με το ημερήσιο ωρολόγιο πρόγραμμα που έχει καταρτιστεί και να πράξουν τα προβλεπόμενα.

Τι γίνεται βρε συνάδερφοι; Μπορούμε να μπαίνουμε μέσα όταν δεν υπάρχουν μαθητές; Γιατί δε σταματάμε την κατάληψη τότε;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος geoarna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 12:59:14 μμ »
Φέτος και σε αυτή τη συγκυρία ΜΟΝΟ το υπουργείο επωφελείται απο τις καταλήψεις και ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ.
Η κουβέντα θα φύγει από το τι δεν έκανε όλο το καλοκαίρι και πηγαίνει πως θα σταματησουν οι καταλήψεις.


Και μια ερώτηση. Γιατί δεν γίνονται καταλήψεις στα πανεπιστήμια; Εκεί δεν έχει 50 άτομα σε μία αίθουσα; Μονο στα σχολεία υπάρχει πρόβλημα;


Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 01:01:05 μμ »
Η Πολιτεία με την αδιαφορία, την ανικανότητα  και την αλλοπρόσαλλη τακτική της κατάφερε και διέλυσε σχολεία, πανεπιστημια, Παιδεία.
Οι μαθητές στο διαλυμένο σχολικό περιβάλον δεν θα μπορούσαν με τη σειρά τους να λειτουργησουν καλύτερα και με πιο δημοκρατικό τρόπο μπροστά στα αδιάφορα  μάτια της Πολιτείας.
Με το ετσι θέλω και  χωρίς να δίνουν και λόγο σε κανέναν κλείνουν σχολεία, βαφουν του ς τοιχους, απαγορευουν την εισοδο σε άλλους , αποφασίζουν χωρίς καν να έχει συνεδριάσει το 15μελές... ετσι έμαθαν, αυτη είναι η κανονικότητα, με αυτή μεγαλώνουν.
Είναι ντροπή για τους ίδιους τους μαθητές, τους καθηγητές και για την Παιδεία γενικότερα, μαθητές να κλειδώνουν τους καθηγητές απέξω.
Η εμφάνιση των σχολικών κτηρίων δεν εγγυάται ότι μέσα στα σχολεία γίνεται καλύτερο μαθημα. Αδιαψευστοι μαρτυρες τα φροντιστηρια.

Πάντως, εάν η κατάσταση με αυτή τη φαιδρότητα, που λέγεται "καταλήψεις", φτάσει στο απροχώρητο, αυτές με κάποιον τρόπο αργά η γρηγορα αναγκαστικά θα περιορισθούν και στο τέλος θα απαγορευτούν.

Από την άλλη μεριά είναι αληθέστατο ότι  διαχρονικά οι κυβερνήσεις αδιαφόρησαν και έχουν διαλύσει την Παιδεία σε τέτοιο βαθμό που όμοιος του να μην υπάρχει σε άλλη ευρωπαική - και όχι μόνο- χώρα.

Σε κάθε περίπτωση η Πολιτεία θα πρέπει να ενσκύψει στο θέμα που λέγεται "Παιδεία" με ειλικρινή διάθεση και όχι με τη συνηθισμένη αλαζονία που μας έχουν συνηθίσει οι εκάστοτε υπουργοί.
Οι μαθητες πρέπει να  ζητούν με δημοκρατικό και όχι με φασιστικό τρόπο αξιοπρεπείς αίθουσες, χώρους, μέσα διδασκαλίας χωρίς όμως να εμπορδίζουν την προσβαση σε καθηγητές και σε μαθητές.
Σε κάποια μέρη είναι δεδομένες σαν τις εποχικές γρίπες. Απροχώρητο έχει φτάσει προ πολλού. Δεν ζήσαμε και το αίσχος με τους καταληψίες Μακεδονομάχους; Δημοκρατικά δικαιώματα δεν διεκδικούνται με αντιδημοκρατικά μέσα. Σωστά τα γράφεις.
Αναζητώ ακόμη τον τρόπο για να αναδημοσιεύσω το άρθρο μου εδώ. Δεν είμαι κανένας αξιόλογος αρθρογράφος, αλλά ήθελα η άποψή μου να ακουστεί. Φαίνεται ότι στο κατά τα άλλα δημοκρατικό μέσο η πολυφωνία ενοχλεί. Θα το μεταφέρω αλλιώς, όταν βρεθώ στον υπολογιστή μου. Ακόμη κλειστό και το δικό μας. Καμία διάθεση διαλόγου από γονείς και μαθητές. Υπάρχει πολλή ένταση ανάμεσα στους γονείς. Πολύ άσχημη η κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 01:53:57 μμ »
Σε κάποια μέρη είναι δεδομένες σαν τις εποχικές γρίπες. Απροχώρητο έχει φτάσει προ πολλού. Δεν ζήσαμε και το αίσχος με τους καταληψίες Μακεδονομάχους; Δημοκρατικά δικαιώματα δεν διεκδικούνται με αντιδημοκρατικά μέσα. Σωστά τα γράφεις.
Αναζητώ ακόμη τον τρόπο για να αναδημοσιεύσω το άρθρο μου εδώ. Δεν είμαι κανένας αξιόλογος αρθρογράφος, αλλά ήθελα η άποψή μου να ακουστεί. Φαίνεται ότι στο κατά τα άλλα δημοκρατικό μέσο η πολυφωνία ενοχλεί. Θα το μεταφέρω αλλιώς, όταν βρεθώ στον υπολογιστή μου. Ακόμη κλειστό και το δικό μας. Καμία διάθεση διαλόγου από γονείς και μαθητές. Υπάρχει πολλή ένταση ανάμεσα στους γονείς. Πολύ άσχημη η κατάσταση.

"..... Δεν ζήσαμε και το αίσχος με τους καταληψίες Μακεδονομάχους..´."

Το να υπερασπίζεσαι την πατρίδα σου είναι αίσχος;;   :o

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 372
Σύνολο: 381

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.