*

Αποστολέας Θέμα: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 175028 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FILKOST

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #140 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 09:49:08 πμ »
Έχω δηλώσει σχεδόν όλη την Ελλάδα...Σ΄ευχαριστώ! Καλή μας τύχη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:05:12 »

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #141 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 10:39:52 πμ »
Έχω δηλώσει σχεδόν όλη την Ελλάδα...Σ΄ευχαριστώ! Καλή μας τύχη!
 

καλημερα ειμαι φιλολογος ΠΕ02 αλλα στον πινακα δεν μπορω να με βρω, πως ψαχνω?

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #142 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 10:48:26 πμ »
ΠΕ02 πηρε γυρω στα 200 ατομα

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #143 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 11:12:29 πμ »
Δυστυχώς, διαπίστωσα ότι έκαναν σχεδόν όλοι αιτηση για τα τρίμηνα, καθώς ο πίνακας δεν κατέβηκε σχεδόν καθόλου. Πού ήταν όλοι αυτοί που τα κατηγορουσαν; Μήπως και αυτοί τελικά έκαναν αιτηση,
Πολύ στεναχωρήθηκα με αυτά που είδα.
Να μη διαμαρτυρηθούμε, αν από το επόμενο έτος καθιερωθεί αυτός ο θεσμός.😔

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:05:12 »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #144 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 01:03:47 μμ »
Δυστυχώς, διαπίστωσα ότι έκαναν σχεδόν όλοι αιτηση για τα τρίμηνα, καθώς ο πίνακας δεν κατέβηκε σχεδόν καθόλου. Πού ήταν όλοι αυτοί που τα κατηγορουσαν; Μήπως και αυτοί τελικά έκαναν αιτηση,
Πολύ στεναχωρήθηκα με αυτά που είδα.
Να μη διαμαρτυρηθούμε, αν από το επόμενο έτος καθιερωθεί αυτός ο θεσμός.😔

Όσοι συνάδελφοι προσελήφθησαν δεν στεναχωρήθηκαν, δε θα στεναχωρηθουν και δε θα διαμαρτυρηθούν , αν καθιερωθεί ο θεσμός των τριμήνων.
Δεν είμαι μέσα σ' αυτούς αλλά δεν καταλαβαίνω το λόγο που στενοχωρήθηκαν κάποιοι άλλοι συνάδελφοι.
Προφανώς, δεν έχει γίνει ακόμα κατανοητό ότι μετά τη κατάργηση της επετηρίδας και τη γελοιοποίηση του
γραπτού διαγωνισμού ΑΣΕΠ, ο καθένας κάνει αυτό που θεωρεί ότι τον συμφέρει και θα του δώσει τα "πολύτιμα" μόρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2020, 01:34:07 μμ από ΡΕΑ.Τ »

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #145 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 01:23:17 μμ »
Όσοι συνάδελφοι προσελήφθησαν δεν στεναχωρήθηκαν, δε θα στεναχωρηθουν και δε θα διαμαρτυρηθούν , αν καθιερωθεί ο θεσμός των τριμήνων.
Δεν είμαι μέσα σ' αυτούς αλλά δεν καταλαβαίνω το λόγο που στενοχωρήθηκαν κάποιοι άλλοι συνάδελφοι.
Προφανώς, δεν έχει γίνει ακόμα κατανοητό ότι μετά τη κατάργηση της επετηρίδας και της γελοιοποίησης του
γραπτού διαγωνισμού ΑΣΕΠ, ο καθένας κάνει αυτό που θεωρεί ότι τον συμφέρει και θα του δώσει τα "πολύτιμα" μόρια.


Δυστυχώς, διαπίστωσα ότι έκαναν σχεδόν όλοι αιτηση για τα τρίμηνα, καθώς ο πίνακας δεν κατέβηκε σχεδόν καθόλου. Πού ήταν όλοι αυτοί που τα κατηγορουσαν; Μήπως και αυτοί τελικά έκαναν αιτηση,
Πολύ στεναχωρήθηκα με αυτά που είδα.
Να μη διαμαρτυρηθούμε, αν από το επόμενο έτος καθιερωθεί αυτός ο θεσμός.



προσωπικα ως εναν πολυ μεγαλο βαθμο κατανοω όλους οσοι -ειδικα απο μια ηλικια και μετα πχ 30 κατα μεσο ορο-ειναι ανεργοι και θελουν να εργαστουν να φτιαξουν τη ζωη τους κλπ....Ομως υπαρχει μια πολυ μεγαλη παγιδα οταν ο καθενας κοιταει μονο την παρτη του κι οχι τον κλαδο γενικα , γιατι οπως εχω πει και για αλλα θεματα οταν σκεφτομαστε κι ενεργουμε κοντοφθαλμα μονο το τωρα :"κατσε να παρω τα μορια τωρα και βλεπουμε του χρονου" σκαβουμε τον λακο μας ..γιατι οι καταστασεις παγιωνονται και χειροτερευουν κι η δικη μας δυναμη να αντιδρασουμε ειναι μαλλον αδυναμη...εδω ομως οσο κι αν φανω γραφικη επρεπε να μπουν μπροστα οι ομοσπονδιες μαζι ..ειδες κανεις κατι τετοιο;;προσωπικα η τελευταια φορα που ειδα μαζικα και συσσωμα να αντιδρουν για κατι ηταν το 2015 οταν εκαναν οτι μπορουσαν να μην περασει η αξιολογηση των εκπαιδευτικων που αφορουσε τοτε τουλαχιστον μονο τους μονιμους, και καλα κανανε δεν λεω οχι,,κι οι αναπληρωτες ομως εχουν τεραστια θεματα και δυστυχως γι αυτους ειναι ανυπαρκτοι... πλεον τα μετωπα που εχουν ανοιχτει ειναι παρα πολλα....αντε να τα κλεισεις...

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #146 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 01:41:47 μμ »
Δυστυχώς, διαπίστωσα ότι έκαναν σχεδόν όλοι αιτηση για τα τρίμηνα, καθώς ο πίνακας δεν κατέβηκε σχεδόν καθόλου. Πού ήταν όλοι αυτοί που τα κατηγορουσαν; Μήπως και αυτοί τελικά έκαναν αιτηση,
Πολύ στεναχωρήθηκα με αυτά που είδα.
Να μη διαμαρτυρηθούμε, αν από το επόμενο έτος καθιερωθεί αυτός ο θεσμός.😔

@ psira Οκτώβριος 12, 2020, 12:05:18 μμ »
Διαβάζω σε διάφορα σάιτ, ότι δε θα γίνει Δ Φάση,  γιατί τα σχολεία θα κλείσουν εξαιτίας του κορονοιου.  Ισχύει κάτι τετοιο;
Ρωτάω, γιατί δεν έχω κάνει αίτηση για τρίμηνα και είμαι στους 200 πρώτους πε02 (στον εκκαθαρισμενο) που απέμειναν μετά τη γ φάση.

Συναδελφισσα, αυτό είναι δικό σου μήνυμα. Είναι νομίζω σαφής ο λόγος ο οποίος δεν έκανες αίτηση για τα τρίμηνα.
Εγώ και πολλοί άλλοι συνάδελφοι δεν είμαστε δυστυχώς στους 200 πρώτους.
Επομένως, καταλήγουμε ότι ο καθένας αποφασίζει αναλόγως με τη θέση του. Ούτε οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί είναι αλληλέγγυοι. Ας μην παριστάνουμε λοιπόν τους υποστηρικτές του δικαίου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2020, 01:43:54 μμ από ΡΕΑ.Τ »

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #147 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 01:52:16 μμ »
@ psira Οκτώβριος 12, 2020, 12:05:18 μμ »
Διαβάζω σε διάφορα σάιτ, ότι δε θα γίνει Δ Φάση,  γιατί τα σχολεία θα κλείσουν εξαιτίας του κορονοιου.  Ισχύει κάτι τετοιο;
Ρωτάω, γιατί δεν έχω κάνει αίτηση για τρίμηνα και είμαι στους 200 πρώτους πε02 (στον εκκαθαρισμενο) που απέμειναν μετά τη γ φάση.

Συναδελφισσα, αυτό είναι δικό σου μήνυμα. Είναι νομίζω σαφής ο λόγος ο οποίος δεν έκανες αίτηση για τα τρίμηνα.
Εγώ και πολλοί άλλοι συνάδελφοι δεν είμαστε δυστυχώς στους 200 πρώτους.
Επομένως, καταλήγουμε ότι ο καθένας αποφασίζει αναλόγως με τη θέση του. Ούτε οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί είναι αλληλέγγυοι. Ας μην παριστάνουμε λοιπόν τους υποστηρικτές του δικαίου.


Η αληθεια ειναι οτι οταν οι υποχρεωσεις τρεχουν-κι μονον ο καθενας εδω μεσα ξερει τις δικες του- ισως να μην υπαρχει χωρος για πολυτελειες , αλλα αυτο δεν λυνεται με το κανω οτι μου πουν κι οτι μου πεταξουν , γιατι αφενος κι η σειρα 200 δεν λεει απαραιτητως κατι γιατι και για μια θεση μπορει να μεινει ο αλλος εκτος , αφετερου δε τωρα ηρθε αυτο , του χρονου;;;αλλιως μετα να μην διαμαρτυρεται κανεις για τιποτα απο οτι ερχεται απο εδω και εμπρος...και αυτο δε χρειαζεται να το δει κανεις ως υποστηριξη του δικαιου αλλα ως κοινη λογικη..ειναι πλεον αποδεδειγμενο οτι το συγκεεκριμενο υπουργειο εδω και χρονια μισει/"μισει" τους υφισταμενους του..αν και εμεις δεν εχουμε κοκκινες γραμμες ειμαστε τελειωμενοι...καλα δεν το συζητω για εκπροσωπους του κλαδου....αυτοι μας δινουν και για ενα καλημερα του καθε υπουργου....

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #148 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 02:05:22 μμ »
Κοιτάξτε. Στο υπουργείο παιδείας ένα είν' το μότο. Τρέξε να σώσεις το τομάρι σου. Κάνε ό,τι χρειάζεται, με απλά λόγια, για να διοριστείς. Αν είσθε και μπούγιο με κοινά συμφέροντα και φέρνετε και ψήφους ακόμη καλύτερα. Οπότε όποιος πάει να δώσει γραπτό δίχως ΠΔΣ και τα ρέστα για το υπουργείο είναι μαμάκας και τίποτις άλλο. Κι αναλόγως θ' αντιμετωπιστεί. Όποιος ψάχνεται πλαγιοδρομίως το υπουργείο τον θέλει. Δικό του παιδί. Άρα δεν έχει νόημα να υποδεικνύομε σε κανέναν τι να πει και τι να κάνει. Φυσικά όποιος με παρρησία ακολουθεί το δίκιο και δεν αποφεύγει τους γραπτούς και στηρίζει την αξιοκρατία με προσωπικό κόστος τότε αυτός έχει κάθε δικαίωμα να σιχτιρίσει και να κατακεραυνώσει τα τρίμηνα της Κεραμέως και τα μόρια του Λοβέρδου (θυμάστε...). Άλλος, όμως, όχι.

ΥΓ:Πάντως ο/η psira και γραπτούς έδινε συνεχώς και δεν πρόστρεχε σε ΠΔΣ και λοιπά. Άρα κι ακεραιότητα έχει και λεβεντιά και πολύ σωστά μίλησε. Για να τα λέμε όλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2020, 02:07:52 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1542
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #149 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 02:25:36 μμ »
ΡΕΑ...με το παρακατω δελτιο τυπου ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Θέμα:   Προσλήψεις 2.365 εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, στην Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση καθώς και στη Γενική Εκπαίδευση, με σύμβαση τρίμηνης διάρκειας, με σχέση εργασίας Ιδιωτικού Δικαίου Ορισμένου Χρόνου, για την κάλυψη λειτουργικών κενών τα οποία προκύπτουν από λόγους συναφείς με τη μετάδοση και διασπορά του νέου κορωνοϊού COVID-19, για το διδακτικό έτος 2020-2021.
το υπουργειο τι θελει να πει;;;;;

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #150 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 02:57:46 μμ »
ΡΕΑ...με το παρακατω δελτιο τυπου ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Θέμα:   Προσλήψεις 2.365 εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, στην Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση καθώς και στη Γενική Εκπαίδευση, με σύμβαση τρίμηνης διάρκειας, με σχέση εργασίας Ιδιωτικού Δικαίου Ορισμένου Χρόνου, για την κάλυψη λειτουργικών κενών τα οποία προκύπτουν από λόγους συναφείς με τη μετάδοση και διασπορά του νέου κορωνοϊού COVID-19, για το διδακτικό έτος 2020-2021.
το υπουργειο τι θελει να πει;;;;;

Είναι σαφές τί επιθυμεί το υπουργείο. Αν το πρόβλημα είναι μόνο τα τρίμηνα για όσους συναδέλφους προσλαμβάνονται σίγουρα αναπληρωτές κάθε χρόνο, θα πρότεινα να μην κάνει από εδώ και πέρα κανένας εκπαιδευτικός αίτηση αναπλήρωσης.
Προφανώς το οκτάμηνο ή το εξάμηνο δεν ενοχλούν. Έγιναν πλέον θεσμός.

Αποσυνδεδεμένος FILKOST

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #151 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 03:01:04 μμ »
Τι εννοείτε;  Θα επαναληφθούν οι τρίμηνες προσλήψεις;

Αποσυνδεδεμένος pkakavou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #152 στις: Οκτώβριος 17, 2020, 07:33:25 πμ »
καλημέρα σας συνάδελφοι.
Ήθελα να σας θέσω κάποιες ερωτήσεις διότι έχω απορία επειδή προσλήφθηκα στα τρίμηνα:
1). Αν προσληφθεί κάποιος σε τρίμηνα θα μπορεί να εργαστεί σε φροντιστήριο Β βαθμιας εκπαίδευσης;
2). Τα ωράρια είναι πλήρη; Δηλαδή 24 ώρες/εβδομάδα στο δημοτικό ή 23 ώρες/εβδομάδα στο Γυμνάσιο/Λύκειο, Προσωπικά, δεν είχα δηλώσει περιοχές με μειωμένο ωράριο.
3). Όποιος αρνηθεί την πρόσληψη στα τρίμηνα θα πάρει ποινή μόνο για τα τρίμηνα ή και για τις κανονικές προσλήψεις;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #153 στις: Οκτώβριος 17, 2020, 11:05:27 πμ »
Κανένας αναπληρωτής δεν μπορεί να διδάσκει και σε φροντιστήριο.
Τα ωράρια είναι πλήρη αν η πρόσληψη είναι για Αναπληρωτή Κανονικού ή Πλήρους Ωραρίου (ΑΚΩ ή ΑΠΩ).
Αν η πρόσληψη είναι Αναπληρωτή Μειωμένου Ωραρίου (ΑΜΩ) τότε έχεις ως 15 ώρες και ο μισθός είναι 15/23 ή 15/24 του ΑΚΩ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 253
Σύνολο: 254

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.