*

Αποστολέας Θέμα: Υπεύθυνος τμήματος -εφημεριες  (Αναγνώστηκε 15868 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evaggelia1318

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Υπεύθυνος τμήματος -εφημεριες
« στις: Οκτώβριος 15, 2020, 01:43:45 μμ »
Καλησπέρα.Είμαι αναπληρώτρια σε τρία σχολεία.Τι ισχύει για εφημερίες και υπεύθυνο τμήματος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπεύθυνος τμήματος -εφημεριες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:02:32 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος τμήματος -εφημεριες
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 01:54:06 μμ »
Τα σχολεία βρίσκονται σε διαφορετικά κτήρια; Είναι έστω δύο από αυτά συστεγαζόμενα;

Αποσυνδεδεμένος evaggelia1318

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος τμήματος -εφημεριες
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 01:54:54 μμ »
Όχι δεν είναι συστεγαζονενα.Δύο είναι στην ίδια πόλη και το τρίτο σε χωριό του νομού.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2020, 01:57:01 μμ από evaggelia1318 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος τμήματος -εφημεριες
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 01:56:02 μμ »
Απαλλάσσεσαι από τις εφημερίες και από τις εξωδιδακτικές εργασίες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπεύθυνος τμήματος -εφημεριες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:02:32 »

Αποσυνδεδεμένος evaggelia1318

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος τμήματος -εφημεριες
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 02:00:12 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος τμήματος -εφημεριες
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 02:05:58 μμ »
Απαλλάσσεσαι από τις εφημερίες και από τις εξωδιδακτικές εργασίες.
Εξωδιδακτικές δε νομίζω να απαλλάσσεσαι.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος τμήματος -εφημεριες
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 02:08:38 μμ »
Δεν γίνεται να πηγαίνεις σε 3 σχολεία και να είσαι υπεύθυνος τμήματος. Λείπεις συνέχεια και δεν έχεις καμιά εποπτεία.
Πέρυσι όταν πήγα και σε 3ο σχολείο άφησα την ευθύνη για το ωρολόγιο πρόγραμμα και το ανέλαβε άλλος συνάδελφος.

Αποσυνδεδεμένος kokkino_mpaloni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος τμήματος -εφημεριες
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 04:47:00 μμ »
Καλησπέρα.Είμαι αναπληρώτρια σε τρία σχολεία.Τι ισχύει για εφημερίες και υπεύθυνο τμήματος;

Πάντως εγώ πέρσι ήμουν σε 4 σχολεία και ο διευθυντής του σχολείου που είχα την κύρια τοποθέτηση εισηγήθηκε και πήρε απόφαση Συλλόγου για να κάνω εφημερίες κανονικά. Το είχα παλέψει αρκετά αλλά ο νόμος δεν είναι σαφής για την δευτεροβάθμια. Μόνο για την πρωτοβάθμια λέει ξεκάθαρα να μην γίνονται εφημερίες από εκπαιδευτικούς που είναι σε πάνω από 2 σχολεία. Είχα ρωτήσει και τον διευθυντή εκπαίδευσης στην δευτεροβάθμια και μου επιβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει σχετικός νόμος για την δευτερόβαθμια.

Σου στέλνω αυτά που είχα βρει τότε και είχα υποβάλει γραπτώς αλλά δεν.
"...Στηρίζω το αίτημά μου στην γενική ρύθμιση και για τις 2 βαθμίδες εκπ/σης (παρ. 3, περ. στ΄) όπως  περιέχεται στην Φ3/160/Γ1/187/17.02.1997 Υ.Α. (ΦΕΚ 170 Β), κατ’ εφαρμογή της παρ. 4, της περ. ΣΤ΄ του άρ. 11 του ν. 1566/85 (ΦΕΚ 167 Α), όπου αναφέρεται:
«Οι εκπ/κοί που συμπληρώνουν το ωράριό τους σε δύο σχολεία κάνουν εφημερία μόνο στο ένα, σ' αυτό που είναι οργανικά τοποθετημένοι. Καθήκοντα εφημερίας δεν ανατίθενται σε εκπ/κούς που διδάσκουν σε περισσότερα από δύο σχολεία, όταν τουλάχιστο το ένα από αυτά λειτουργεί σε χωριστό κτίριο.»

Ελπίζω να είσαι πιο τυχερή από μένα γιατί από την μέχρι στιγμής εμπειρία μου έχω καταλάβει οτι ο καθένας σε αυτή τη δουλειά ερμηνεύει τον νόμο όπως βολεύει.






Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος τμήματος -εφημεριες
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 05:20:15 μμ »
Πάντως εγώ πέρσι ήμουν σε 4 σχολεία και ο διευθυντής του σχολείου που είχα την κύρια τοποθέτηση εισηγήθηκε και πήρε απόφαση Συλλόγου για να κάνω εφημερίες κανονικά. Το είχα παλέψει αρκετά αλλά ο νόμος δεν είναι σαφής για την δευτεροβάθμια. Μόνο για την πρωτοβάθμια λέει ξεκάθαρα να μην γίνονται εφημερίες από εκπαιδευτικούς που είναι σε πάνω από 2 σχολεία. Είχα ρωτήσει και τον διευθυντή εκπαίδευσης στην δευτεροβάθμια και μου επιβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει σχετικός νόμος για την δευτερόβαθμια.

Σου στέλνω αυτά που είχα βρει τότε και είχα υποβάλει γραπτώς αλλά δεν.
"...Στηρίζω το αίτημά μου στην γενική ρύθμιση και για τις 2 βαθμίδες εκπ/σης (παρ. 3, περ. στ΄) όπως  περιέχεται στην Φ3/160/Γ1/187/17.02.1997 Υ.Α. (ΦΕΚ 170 Β), κατ’ εφαρμογή της παρ. 4, της περ. ΣΤ΄ του άρ. 11 του ν. 1566/85 (ΦΕΚ 167 Α), όπου αναφέρεται:
«Οι εκπ/κοί που συμπληρώνουν το ωράριό τους σε δύο σχολεία κάνουν εφημερία μόνο στο ένα, σ' αυτό που είναι οργανικά τοποθετημένοι. Καθήκοντα εφημερίας δεν ανατίθενται σε εκπ/κούς που διδάσκουν σε περισσότερα από δύο σχολεία, όταν τουλάχιστο το ένα από αυτά λειτουργεί σε χωριστό κτίριο.»

Ελπίζω να είσαι πιο τυχερή από μένα γιατί από την μέχρι στιγμής εμπειρία μου έχω καταλάβει οτι ο καθένας σε αυτή τη δουλειά ερμηνεύει τον νόμο όπως βολεύει.

Να σε ρωτησω συναδελφε....


Απαντηση στη  επιστολη σου πηρες γραπτως;;;;

Αποσυνδεδεμένος kokkino_mpaloni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος τμήματος -εφημεριες
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 06:25:10 μμ »
Να σε ρωτησω συναδελφε....


Απαντηση στη  επιστολη σου πηρες γραπτως;;;;

Nikolopol όχι. Είχα υποβάλει το αίτημα στο σχολείο και συζητήθηκε στον Σύλλογο όπως μου είπαν γιατί εγώ δεν ήμουν παρούσα εκείνη τη μέρα (ήμουν σε άλλο σχολείο). Στον σύλλογο ψήφισαν μετά από εισήγηση του διευθυντή ότι αυτός ο  νόμος/εγκύκλιος δεν ξέρω πώς τα λένε, ισχύει για την πρωτοβάθμια. Από αυτό που είχα ψάξει τότε θεωρώ ότι όντως δεν είναι ξεκάθαρο για την δευτεροβάθμια, υπάρχουν επόμενες παράγραφοι που αναφέρονται σε πρωτοβάθμια. Εκεί αν θέλει κάποιος πατάει.
Μετά πήγα στην δευτεροβάθμια και ρώτησα τον διευθυντή και μου το επιβεβαίωσε.
Τι άλλο να κάνω;


Αποσυνδεδεμένος evaggelia1318

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος τμήματος -εφημεριες
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 07:00:02 μμ »
Άρα να μην ελπίζω σε απαλλαγή ....

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος τμήματος -εφημεριες
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 07:33:02 μμ »
Πριν τέσσερα χρόνια, το ίδιο μου είχαν πει και εμένα (ότι δεν είναι ξεκάθαρο για β/θμια). Ήμουν σε τρία σχολεία και με είχαν βάλει εφημερία στο σχολείο τοποθέτησης. Με είχαν βάλει μία χρονιά και υπεύθυνη τμήματος. Είχα διαμαρτυρηθεί ότι δεν προλαβαίνω. Άργησαν να το καταλάβουν  και αργότερα στη μέση της χρονιάς με  απάλλαξαν.
Τώρα, δεν γνωρίζω  αν έχει αλλάξει κάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2020, 07:38:53 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος τμήματος -εφημεριες
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 07:49:26 μμ »
Να μην έχετε αμφιβολία ως προς την ... ερμηνεία.

Πράγματι η απαλλαγή αυτή ισχύει για την Α/θμια Εκπ/ση, εκεί όπου η συμπλήρωση ωραρίου σε περισσότερες των δύο μονάδων είναι συνήθισμένο φαινόμενο - έως και καθιερωμένο - για τους εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων.

Σε αυτή την περίπτωση διευκολύνονται να μετακινούνται προς τις σχολικές τους μονάδες, παράλληλα υπάρχει επάρκεια εκπαιδευτικών - δασκάλων να περαιώσουν το καθήκον της εφημερίας.

Στην Δ/θμια εκπ/ση το φαινόμενο συμπλήρωσης ωραρίου σε άλλες σχολικές μονάδες δεν απαντάται μόνο στους κλάδους των Ξένων Γλωσσών ή των Καλλιτεχνικών Μαθημάτων, αλλά και σε εκείνους των φιλολόγων, των μαθηματικών, των φυσικών επιστημών. Στις επαρχίες η ερμηνεία - ενεργοποίηση μίας τέτοιας διάταξης θα ήταν ολέθρια για τα σχολεία.

Για να μην μακρυγορώ: Είναι σύννομο και δεν αποτελεί ερμηνεία η τέλεση εφημεριών στο σχολείο που είναι τοποθετημένος ο εκπαιδευτικός που ανήκει στη Δ/θμια. Στα λοιπά σχολεία δεν εφημερεύει.

Προς επίρρωση των ανωτέρω, θέτω υπόψη σας και το υπ' αριθμ πρωτ έγγραφο 97210/Ε2/14-06-2006 του Υπουργείου Παιδείας με θέμα: "Παρέχονται Πληροφορίες" και το οποίο δόθηκε ως απάντηση στη ΔΔΕ Έβορυ που αιτήθηκε διευκρινήσεις ακριβώς για το θέμα που θέσατε.

Για το έγγραφο κλικ ΕΔΩ: https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/199953_ti-problepei-i-nomothesia-gia-tis-efimeries-ton-ekpaideytikon-poy-ypiretoyn-se-2 
Ελπίζω να βοήθησα. Γιατί έχετε δίκιο, κάτι είναι σεβαστό και εκτελέσιμο όταν αποτελεί νόμο που ισχύει για όλους και όχι ερμηνεία κατά το δοκούν.

Από εκεί και πέρα, μία "έξυπνη" σχολική μονάδα θα πρέπει να αντιλαμβάνεται ότι η εφημερία - ασφάλεια των μαθητών αποτελεί το βασικότερο και πιο σοβαρό έργο. Είναι προς συμφέρον της ευλειτουργίας και ουσίας του πράγματος ο Σύλλογος Διδασκόντων να είναι ευέλικτος και να διευκολύνει τους εκπ/κους λάστιχο, μέσω της τεκμηρίωσης των λόγων σε ειδικό Πρακτικό. Αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις είναι απαραίτητη η ενσυναίσθηση και όχι ο ... παρτακισμός (ας μου επιτραπεί ο όρος..) ή οι τακτικές μπακαλικής (γιατί εγώ έχω 2 εφημερίες και ο άλλος 1.. )

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2020, 07:52:56 μμ από troll »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2885
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος τμήματος -εφημεριες
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 09:00:40 μμ »
Να μην έχετε αμφιβολία ως προς την ... ερμηνεία.

Πράγματι η απαλλαγή αυτή ισχύει για την Α/θμια Εκπ/ση, εκεί όπου η συμπλήρωση ωραρίου σε περισσότερες των δύο μονάδων είναι συνήθισμένο φαινόμενο - έως και καθιερωμένο - για τους εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων.

Σε αυτή την περίπτωση διευκολύνονται να μετακινούνται προς τις σχολικές τους μονάδες, παράλληλα υπάρχει επάρκεια εκπαιδευτικών - δασκάλων να περαιώσουν το καθήκον της εφημερίας.

Στην Δ/θμια εκπ/ση το φαινόμενο συμπλήρωσης ωραρίου σε άλλες σχολικές μονάδες δεν απαντάται μόνο στους κλάδους των Ξένων Γλωσσών ή των Καλλιτεχνικών Μαθημάτων, αλλά και σε εκείνους των φιλολόγων, των μαθηματικών, των φυσικών επιστημών. Στις επαρχίες η ερμηνεία - ενεργοποίηση μίας τέτοιας διάταξης θα ήταν ολέθρια για τα σχολεία.

Για να μην μακρυγορώ: Είναι σύννομο και δεν αποτελεί ερμηνεία η τέλεση εφημεριών στο σχολείο που είναι τοποθετημένος ο εκπαιδευτικός που ανήκει στη Δ/θμια. Στα λοιπά σχολεία δεν εφημερεύει.

Προς επίρρωση των ανωτέρω, θέτω υπόψη σας και το υπ' αριθμ πρωτ έγγραφο 97210/Ε2/14-06-2006 του Υπουργείου Παιδείας με θέμα: "Παρέχονται Πληροφορίες" και το οποίο δόθηκε ως απάντηση στη ΔΔΕ Έβορυ που αιτήθηκε διευκρινήσεις ακριβώς για το θέμα που θέσατε.

Για το έγγραφο κλικ ΕΔΩ: https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/199953_ti-problepei-i-nomothesia-gia-tis-efimeries-ton-ekpaideytikon-poy-ypiretoyn-se-2 
Ελπίζω να βοήθησα. Γιατί έχετε δίκιο, κάτι είναι σεβαστό και εκτελέσιμο όταν αποτελεί νόμο που ισχύει για όλους και όχι ερμηνεία κατά το δοκούν.

Από εκεί και πέρα, μία "έξυπνη" σχολική μονάδα θα πρέπει να αντιλαμβάνεται ότι η εφημερία - ασφάλεια των μαθητών αποτελεί το βασικότερο και πιο σοβαρό έργο. Είναι προς συμφέρον της ευλειτουργίας και ουσίας του πράγματος ο Σύλλογος Διδασκόντων να είναι ευέλικτος και να διευκολύνει τους εκπ/κους λάστιχο, μέσω της τεκμηρίωσης των λόγων σε ειδικό Πρακτικό. Αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις είναι απαραίτητη η ενσυναίσθηση και όχι ο ... παρτακισμός (ας μου επιτραπεί ο όρος..) ή οι τακτικές μπακαλικής (γιατί εγώ έχω 2 εφημερίες και ο άλλος 1.. )
Απ' το στ. του εγγράφου.

"Καθήκοντα εφημερίας δεν ανατίθενται σε εκπαιδευτικούς που διδάσκουν σε τρία και περισσότερα σχολεία, όταν τουλάχιστο το ένα από αυτά λειτουργεί σε χωριστό κτίριο."

Οπότε kokkino_mpaloni ο nikolopol είχε δίκιο που σου ανάφερε πως έπρεπε να ζητήσεις έγγραφη απάντηση. Ο νόμος ορίζει πως απαλλάσσεσαι. Από τρία και πάνω σχολεία υπάρχει απαλλαγή. Στα δύο όχι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 347
Σύνολο: 347

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.