*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια εγκυμοσύνης  (Αναγνώστηκε 6709 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ege

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Άδεια εγκυμοσύνης
« στις: Σεπτέμβριος 04, 2020, 02:11:25 μμ »
Προσλήφθηκα πρόσφατα ως αναπληρώτρια. Είμαι έγκυος με Πιθανή Ημερομηνία Τοκετού 21/10/20. Σύμφωνα με τον νόμο, δικαιούμαι άδεια κύησης 56 μέρες πριν από τον τοκετό. Καθότι όμως δεν δικαιούμαι επίδομα μητρότητας από το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ καθώς δεν έχω συμπληρώσει 200 ένσημα την τελευταία διετία (ήμουν άνεργη), ΔΕΝ θέλω να αιτηθώ άδεια εγκυμοσύνης από τώρα όπως δικαιούμαι αλλά από την 14η Σεπτεμβρίου, δηλαδή 37 μέρες πριν από τον τοκετό κι όχι 56. Γίνεται αυτό; Ουσιαστικά δεν θέλω να χρησιμοποιήσω εξ ολοκλήρου το δικαίωμά μου καθότι ουσιαστικά ζημιώνομαι, ενώ αν δουλέψω 2 βδομάδες ώσπου να ξεκινήσουν τα σχολεία, θα κερδίσω τουλάχιστον κάποια χρήματα και ένσημα, ενώ αυτό δεν θα γίνει αν μπω σε άδεια εγκυμοσύνης από τώρα.
Θα ήμουν ευγνώμων αν γνωρίζει και μοιραστεί κάποιος πληροφορίες επί του θέματος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια εγκυμοσύνης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:02:27 »

Αποσυνδεδεμένος modistra

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εγκυμοσύνης
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 04, 2020, 03:38:24 μμ »
Κανονικά, δεν γίνεται. Αν όμως θέλεις να αναλάβεις την ευθυνη, πρέπει να δεχτεί ο γιατρός σου να γράψει ότι έχεις πητ 22 μέρες αργότερα. Και φυσικά, αν τελικά δουλεύεις στον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης σου, να αιτηθεις ειδική άδεια λόγω κορονοιου, ως εγκυμονούσα. Μην βάλεις σε κίνδυνο τη ζωή και την υγεια του εμβρυου. Ή άδεια αυτή έχει (ιατρικό) λόγο που είναι υποχρεωτικη.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εγκυμοσύνης
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 04, 2020, 04:47:46 μμ »
Έτσι ακριβώς, δε γίνεται αυτό που σκεφτεσαι, ο εργοδότης πρέπει να βγάζει σε άδεια τη μέλλουσα μητέρα στο προβλεπόμενο από τη νομοθεσία διάστημα!Αν τώρα μπεις στη διαδικασία να αλλάξει ο γιατρός σου την Πητ...ρισκάρεις που είναι το σημαντικοτερο για σένα και το μωρό σου.Κι εκτός αυτού, αν θυμάμαι καλά, όταν θα πας στο γιατρό του ΙΚΑ για να δει υπέρηχο και Πητ του γιατρού σου, ώστε να σου δώσει το χαρτί που θα πας στον εργοδότη δε θα πιάσει την αναντιστοιχία υπερήχου και Πητ; Κάπως έτσι δε γίνεται, τα θυμάμαι καλά;
Επιπλέον να ξέρεις, αν είναι το πρώτο σου παιδάκι, καλό θα ήταν να ξέρεις ότι η.καταστααη σου πλέον θα αλλάζει μέρα με τη μέρα, σήμερα νιώθεις ότι πετάς και αντεπεξερχεσαι και την άλλη μέρα η κατάσταση αλλάζει και σερνεσαι...αυτο.μεχρι να γεννήσεις!
Με το καλό σου εύχομαι!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2020, 04:51:35 μμ από gmork »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εγκυμοσύνης
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 04, 2020, 04:56:08 μμ »
Είναι το πρώτο παιδάκι σου; μη βασίζεσαι σε αυτό που λένε ότι στο πρώτο εξαντλείς τις εβδομάδες. Μην παρεις τέτοιο ρίσκο, ειδικά φέτος που υπάρχουν κ άλλα προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια εγκυμοσύνης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:02:27 »

Αποσυνδεδεμένος leofa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εγκυμοσύνης
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 04, 2020, 05:51:29 μμ »
Αυτό που ζητάς δεν γίνεται. Πήγα και εγώ στο ΙΚΑ για την άδεια κύησης και λοχεία (και εγώ δεν δικαιούμαι αποδοχές) πριν 3μερες και η γυναικολόγος του ΙΚΑ μου ζήτησε εκτός από την γνωμάτευση του γιατρού με την ΠΗΤ και την β´επιπέδου που γράφει την τελευταία περίοδο . Όποτε δεν μπορείς να αλλάξεις την ΠΗΤ σου θα το καταλάβουν. Συμφωνώ και εγώ με τους παραπάνω να μην το ρισκάρεις.

Αποσυνδεδεμένος Ragazza

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εγκυμοσύνης
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 04, 2020, 07:13:44 μμ »
καλησπέρα,

έχω γεννήσει πριν λίγες μέρες στις 27 Αυγούστου και έχει γίνει η πρόσληψή μου ως αναπληρώτρια την Τρίτη στις 1 Σεπτεμβρίου στο σχολείο,
μου έκαναν μία προσωρινή τοποθέτηση σε σχολείο χωρίς να πάρουν τα δικαιολογητικά μου, παρά μόνο μία ηλεκτρονική εγγραφή έκανε ο σύζυγος μου εκεί στο σχολείο,

ρώτησα στη δευτεροβάθμια πότε ξεκινάει η άδεια μου και πότε τελειώνει
και μου απάντησαν ότι δεν το έχουν υπολογίσει ακόμη..
μπορεί να μου πει κάποιος, (αν γνωρίζει με βάση τα φετινά δεδομένα)

τι δικαιούμαι και πότε θα πάω στο σχολείο (ημερομηνία);

Αποσυνδεδεμένος modistra

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εγκυμοσύνης
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 04, 2020, 10:21:31 μμ »
Αυτό που ζητάς δεν γίνεται. Πήγα και εγώ στο ΙΚΑ για την άδεια κύησης και λοχεία (και εγώ δεν δικαιούμαι αποδοχές) πριν 3μερες και η γυναικολόγος του ΙΚΑ μου ζήτησε εκτός από την γνωμάτευση του γιατρού με την ΠΗΤ και την β´επιπέδου που γράφει την τελευταία περίοδο . Όποτε δεν μπορείς να αλλάξεις την ΠΗΤ σου θα το καταλάβουν. Συμφωνώ και εγώ με τους παραπάνω να μην το ρισκάρεις.

Εμένα νομιζω δεν μου είχαν ζητήσει χαρτιά από τον υπέρηχο β επιπέδου, αλλα ίσως αυτό να οφείλεται στο γεγονός ότι ο γυναικολόγος μου ήταν νοσοκομειακός (γεννησα σε δημόσιο νοσοκομείο).

Αποσυνδεδεμένος Ege

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εγκυμοσύνης
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 05, 2020, 11:40:54 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις. Εννοείται ότι δεν είχα σκοπό ν'αλλάξω την ΠΗΤ. Απλώς από τη στιγμή που, απ'ό,τι διάβασα, ο νόμος λέει ότι η εγκυμονούσα δικαιούται (κι όχι υποχρεούται σε) άδεια 56 εβδομάδων πριν από τον τοκετό, σκέφτηκα ότι μπορώ να αιτηθώ άδεια όταν εγώ επιθυμώ. Εξάλλου, σε κάποιες χώρες του εξωτερικού, η άδεια μητρότητας ξεκινά από την ημερομηνία της γέννας και οι εγκυμονούσες δουλεύουν μέχρι την τελευταία στιγμή πριν πάνε στο μαιευτήριο. Κι από τη στιγμή που δεν υπάρχουν προβλήματα στην εγκυμοσύνη ή στην υγεία της εγκύου, και προστατεύεται κιόλας εν μέσω πανδημίας από το νόμο ώστε να μπορεί να τηλεργάζεται, δεν βλέπω το λόγο να είναι υποχρεωτική η αποχή από την εργασία...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εγκυμοσύνης
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 28, 2020, 05:30:31 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις. Εννοείται ότι δεν είχα σκοπό ν'αλλάξω την ΠΗΤ. Απλώς από τη στιγμή που, απ'ό,τι διάβασα, ο νόμος λέει ότι η εγκυμονούσα δικαιούται (κι όχι υποχρεούται σε) άδεια 56 εβδομάδων πριν από τον τοκετό, σκέφτηκα ότι μπορώ να αιτηθώ άδεια όταν εγώ επιθυμώ. Εξάλλου, σε κάποιες χώρες του εξωτερικού, η άδεια μητρότητας ξεκινά από την ημερομηνία της γέννας και οι εγκυμονούσες δουλεύουν μέχρι την τελευταία στιγμή πριν πάνε στο μαιευτήριο. Κι από τη στιγμή που δεν υπάρχουν προβλήματα στην εγκυμοσύνη ή στην υγεία της εγκύου, και προστατεύεται κιόλας εν μέσω πανδημίας από το νόμο ώστε να μπορεί να τηλεργάζεται, δεν βλέπω το λόγο να είναι υποχρεωτική η αποχή από την εργασία...

Η άδεια είναι υποχρεωτική (και η διάρκειά της καθορίζεται) από το νόμο. Ό,τι θεωρείται δικαίωμα για την εγκυμονούσα θεωρείται υποχρέωση για τον εργοδότη.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εγκυμοσύνης
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 16, 2020, 09:38:05 μμ »
Ποιες είναι συνοπτικά οι άδειες εγκυμοσύνης για τις μόνιμες εκπαιδευτικούς; Κύησης, ανατροφής τέκνου, λοχείας...

Αποσυνδεδεμένος leofa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εγκυμοσύνης
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 17, 2021, 07:22:08 μμ »
καλησπέρα,

έχω γεννήσει πριν λίγες μέρες στις 27 Αυγούστου και έχει γίνει η πρόσληψή μου ως αναπληρώτρια την Τρίτη στις 1 Σεπτεμβρίου στο σχολείο,
μου έκαναν μία προσωρινή τοποθέτηση σε σχολείο χωρίς να πάρουν τα δικαιολογητικά μου, παρά μόνο μία ηλεκτρονική εγγραφή έκανε ο σύζυγος μου εκεί στο σχολείο,

ρώτησα στη δευτεροβάθμια πότε ξεκινάει η άδεια μου και πότε τελειώνει
και μου απάντησαν ότι δεν το έχουν υπολογίσει ακόμη..
μπορεί να μου πει κάποιος, (αν γνωρίζει με βάση τα φετινά δεδομένα)

τι δικαιούμαι και πότε θα πάω στο σχολείο (ημερομηνία);

Καλησπερα ! Γέννησα και εγώ στις 9 Σεπτέμβρη και επιστρέφω στο σχολείο στις 25 Φεβρουαρίου . Το δικό μου το μωρό θα το κρατάνε οι παππούδες οι οποίοι ανήκουν σε ευπαθή ομάδα . Ξέρεις αν δικαιούμαι άδεια ειδικού σκοπού ;

Ευχαριστώ πολύ και καλή  αρχή να έχεις !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159587
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 343
Σύνολο: 362

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.