*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για διαίτερα μαθήματα σε παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες  (Αναγνώστηκε 2764 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kassiopi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σε όλους! :)

Είμαι ψυχοπαιδαγωγός με μεταπτυχιακή εξειδίκευση στην ειδική αγωγή και από πέρυσι άρχισα να κάνω ιδιαίτερα μαθήματα σε παιδιά δημοτικού με (και χωρίς κάποιες φορές) μαθησιακές δυσκολίες αλλά και με προβλήματα συμπεριφοράς (π.χ. υπήρχαν γονείς που ήρθαν σε εμένα καθώς δε μπορούσαν οι ίδιοι να διαχειριστούν τη συμπεριφορά του παιδιού τους τις ώρες του διαβάσματος στο σπίτι ή παιδιά).
Αυτό το οποίο με προβληματίζει είναι το πως να χειριστώ τους γονείς οι οποίοι επικοινωνούν μαζί μου και το πρώτο που με ρωτάνε είναι η τιμή! Προσπαθώ να τους εξηγήσω ότι η τιμή  εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τις ανάγκες του μαθητή και το χρόνο που πρέπει να αφιερώσω σε αυτόν (όπως επίσης και το θέμα της μετακίνησης. Αν χρειάζομαι 20 λεπτά με το αμάξι για να πάω στο σπίτι του μαθητή δεν είναι το ίδιο με έναν μαθητή όπου μπορώ να πάω με τα πόδια) και τους αναφέρω ότι χρειάζεται να έρθω σε επαφή με το μαθητή για να δω τι ακριβώς χρειάζεται και να φτιάξουμε ένα μαθησιακό πλάνο όπου και θα δούμε πόσες ώρες χρειάζεται την εβδομάδα το παιδί.
Το αποτέλεσμα είναι να μην επικοινωνούν μαζί μου δεύτερη φορά. Έχω χάσει έτσι ήδη τρεις μητέρες που επικοινώνησαν μαζί μου τη τελευταία εβδομάδα και δε ξέρω πως να το χειριστώ. Να λέω μία τιμή κατά προσέγγιση (π.χ. 10 ευρώ την ώρα και ανάλογα βλέπουμε);

P.S.:Η πλάκα είναι ότι δύο γονείς με τους οποίους συνεργάζομαι τώρα με προσέγγισαν ΧΩΡΙΣ καν να κάνουν λόγο για τη τιμή και το μόνο που τους ενδιέφερε ήταν η εμπειρία μου και οι γνώσεις μου. Αυτοί όμως οι γονείς είναι ελάχιστοι και ιδιαίτερα εδώ στην επαρχία... :-[

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Μάρκος Βασίλης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • https://aftermathsgr.wordpress.com/
Απ: Τιμές για διαίτερα μαθήματα σε παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 11:01:36 μμ »
Γεια σε όλους! :)

Είμαι ψυχοπαιδαγωγός με μεταπτυχιακή εξειδίκευση στην ειδική αγωγή και από πέρυσι άρχισα να κάνω ιδιαίτερα μαθήματα σε παιδιά δημοτικού με (και χωρίς κάποιες φορές) μαθησιακές δυσκολίες αλλά και με προβλήματα συμπεριφοράς (π.χ. υπήρχαν γονείς που ήρθαν σε εμένα καθώς δε μπορούσαν οι ίδιοι να διαχειριστούν τη συμπεριφορά του παιδιού τους τις ώρες του διαβάσματος στο σπίτι ή παιδιά).
Αυτό το οποίο με προβληματίζει είναι το πως να χειριστώ τους γονείς οι οποίοι επικοινωνούν μαζί μου και το πρώτο που με ρωτάνε είναι η τιμή! Προσπαθώ να τους εξηγήσω ότι η τιμή  εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τις ανάγκες του μαθητή και το χρόνο που πρέπει να αφιερώσω σε αυτόν (όπως επίσης και το θέμα της μετακίνησης. Αν χρειάζομαι 20 λεπτά με το αμάξι για να πάω στο σπίτι του μαθητή δεν είναι το ίδιο με έναν μαθητή όπου μπορώ να πάω με τα πόδια) και τους αναφέρω ότι χρειάζεται να έρθω σε επαφή με το μαθητή για να δω τι ακριβώς χρειάζεται και να φτιάξουμε ένα μαθησιακό πλάνο όπου και θα δούμε πόσες ώρες χρειάζεται την εβδομάδα το παιδί.
Το αποτέλεσμα είναι να μην επικοινωνούν μαζί μου δεύτερη φορά. Έχω χάσει έτσι ήδη τρεις μητέρες που επικοινώνησαν μαζί μου τη τελευταία εβδομάδα και δε ξέρω πως να το χειριστώ. Να λέω μία τιμή κατά προσέγγιση (π.χ. 10 ευρώ την ώρα και ανάλογα βλέπουμε);

P.S.:Η πλάκα είναι ότι δύο γονείς με τους οποίους συνεργάζομαι τώρα με προσέγγισαν ΧΩΡΙΣ καν να κάνουν λόγο για τη τιμή και το μόνο που τους ενδιέφερε ήταν η εμπειρία μου και οι γνώσεις μου. Αυτοί όμως οι γονείς είναι ελάχιστοι και ιδιαίτερα εδώ στην επαρχία... :-[

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας! :)

Ίσως θα ήταν καλύτερο να μη δίνεις μία διάμεση τιμή, αλλά είτε μία μέγιστη είτε μία ελάχιστη τιμή, ανάλογα με το τι εσένα σου φαίνεται καταλληλότερο. Με το να δίνεις ελάχιστη τιμή ξεκαθαρίζεις ότι ενδέχεται να αυξηθεί, ανάλογα με τις ανάγκες του παιδιού. Με το να δίνεις μία μέγιστη τιμή, δίνεις απευθείας μία εικόνα «χειρότερης περίπτωσης».

Ένα άλλο πλάνο, ίσως το προτιμότερο, είναι όταν σε ρωτάνε κάτι τέτοιο να τους αναφέρεις 2-3 περιπτώσεις που έχεις συνεργαστεί στο παρελθόν και τις χρεώσεις που εκεί προέκυπταν, έτσι ώστε να έχουν μία εικόνα πιο αντιπροσωπευτική.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159792
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.