*

Αποστολέας Θέμα: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 27107 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Valia_Gr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« στις: Οκτώβριος 21, 2020, 01:29:02 μμ »
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα να ρωτήσω, σε περίπτωση πρόσληψης αναπληρωτή κατά το 2020-21 και μη ανάληψης υπηρεσίας ή παραίτησης, η ποινή αποκλεισμού θα ισχύει και για τις μόνιμες προσλήψεις, αν αυτές γίνουν το 2021-22??? Στο νόμο 4589/2019, δεν διευκρινίζει τι γίνεται με τις μόνιμες…! Έχει καταλάβει κάποιος?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:41:21 »

Αποσυνδεδεμένος sogood

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 21, 2020, 04:58:12 μμ »
Οι ποινες συνηθως αφορουν την αναπληρωση...

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 21, 2020, 05:48:01 μμ »
Καλησπέρα. Είχα κάνει νωρίτερα φέτος το συγκεκριμένο ερώτημα στο υπουργείο και μου έχουν απαντήσει με μέιλ. Σου παραθέτω την απάντησή τους.




<<Σε απάντηση του κάτωθι μηνύματός σας, σας παραθέτουμε το σχετικό νομικό πλαίσιο (με κίτρινη σκίαση τα κυριότερα σημεία της νομοθεσίας που σχετίζονται με το αίτημά σας):

 Ειδικότερα, σύμφωνα με το άρθρο 45  του Ν.4692/2020 (ΦΕΚ 111 Α΄):

 «Άρθρο 45

Θέματα πρόσληψης αναπληρωτών εκπαιδευτικών και μελών Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π.

[…]

2. Στο άρθρο 63 του ν. 4589/2019, ύστερα από την παρ. 5 προστίθεται παρ. 5Α ως εξής:«5Α. Εκπαιδευτικοί και μέλη Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π., οι οποίοι προσλαμβάνονται στα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ως προσωρινοί αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου και για οποιονδήποτε λόγο δεν αναλαμβάνουν υπηρεσία εντός πέντε (5) ημερών από την ημερομηνία που ορίζεται στην ανακοίνωση της πρόσληψης ή αναλαμβάνουν υπηρεσία και στη συνέχεια παραιτούνται, αποκλείονται από τις προσλήψεις κατά το σχολικό έτος που διανύεται κατά την ανακοίνωση της πρόσληψης, καθώς και κατά το επόμενο σχολικό έτος. Αν το δεύτερο έτος αποκλεισμού συμπίπτει με το πρώτο έτος ισχύος νέων πινάκων κατάταξης, τα πρόσωπα που αποκλείονται μπορούν να προσληφθούν μόνο κατά το δεύτερο έτος ισχύος των νέων πινάκων. Οι διατάξεις των προηγούμενων εδαφίων δεν εφαρμόζονται για τους εκπαιδευτικούς και τα μέλη Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π., που προσλαμβάνονται με πλήρες ή μειωμένο ωράριο για τη λειτουργία των σχολικών μονάδων που λειτουργούν σε καταστήματα κράτησης.».


Στο πλαίσιο αυτό ερείδεται η υπ’ αριθμ. 105324/Ε1/12-8-2020 (ΑΔΑ: ΩΜΑ046ΜΤΛΗ-Ι4Α) Πρόσκληση «…υποψήφιων εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για υποβολή αίτησης-δήλωσης προτίμησης περιοχών για πρόσληψη ως προσωρινών αναπληρωτών ή/και ωρομισθίων το σχολικό έτος 2020-2021».

 
Επιπλέον, βάσει των διατάξεων του άρθρου 58 του Ν.4653/2020 (ΦΕΚ 12 Α΄):
 

«Στο άρθρο 62 του ν. 4589/2019 (Α' 29) ύστερα από την παράγραφο 5 προστίθεται νέα παράγραφος 5Α ως εξής:

«5Α. Εκπαιδευτικοί και μέλη Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π., οι οποίοι διορίζονται στα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σύμφωνα με τις προηγούμενες παραγράφους και δεν αναλαμβάνουν υπηρεσία ή αναλαμβάνουν υπηρεσία και, μέσα σε ένα έτος από τη δημοσίευση του ΦΕΚ διορισμού, παραιτούνται, αποκλείονται από τους διορισμούς και τις προσλήψεις κατά το σχολικό έτος που διανύεται κατά την ανακοίνωση του διορισμού και τα δύο επόμενα σχολικά έτη. Αν το τρίτο έτος αποκλεισμού συμπίπτει με το πρώτο έτος ισχύος νέων πινάκων κατάταξης, τα πρόσωπα που αποκλείονται μπορούν να διοριστούν ή προσληφθούν μόνο κατά το δεύτερο έτος ισχύος των νέων πινάκων.».»

 
Με βάση τα ανωτέρω, και ειδικότερα σύμφωνα με την τελευταία διάταξη που παραθέσαμε, ο αποκλεισμός από τις διαδικασίες διορισμών και προσλήψεων ισχύει σε περίπτωση άρνησης διορισμού. Σε περίπτωση άρνησης πρόσληψης, ισχύει αποκλεισμός από επόμενες προσλήψεις (αναπληρωτή ή ωρομίσθιου εκπ/κού). >>
 

Αποσυνδεδεμένος Valia_Gr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 21, 2020, 07:53:47 μμ »
lvc σ' ευχαριστώ πολύ!!! Άρα, αν το κατανοώ σωστά, δεν ισχύει αποκλεισμός από μόνιμους διορισμούς αν αρνηθείς πρόσληψη αναπληρωτή...!  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:41:21 »

Αποσυνδεδεμένος Marigo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 481
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 21, 2020, 08:17:04 μμ »
Ίσως και από αναπληρωτές είναι άδικο. Τι θα πει ποινή και το επόμενο έτος. Εύκολα μπορεί να καταπέσει σε ένα δικαστήριο. Κάποιου του έτυχε κάτι μια χρόνια. Γιατί να μην μπορεί να δουλέψει την επόμενη; Πόκα παίζουμε;

Αποσυνδεδεμένος Valia_Gr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 21, 2020, 08:29:56 μμ »
Ίσως και από αναπληρωτές είναι άδικο. Τι θα πει ποινή και το επόμενο έτος. Εύκολα μπορεί να καταπέσει σε ένα δικαστήριο. Κάποιου του έτυχε κάτι μια χρόνια. Γιατί να μην μπορεί να δουλέψει την επόμενη; Πόκα παίζουμε;
Πολύ σωστά!!! Προσωπικά αποκλείστηκα για 2 χρόνια γιατί δεν έκανα ανάληψη, όχι απο προσωπική επιλογή, αλλα λόγω "κωλύματος διορισμού", κάτι το οποίο δεν έγραφε ΠΟΥΘΕΝΑ στις προκηρύξεις, και το έμαθα μέσω της υπεύθυνης δήλωσης που έπρεπε να υπογράψω κατά την ανάληψη υπηρεσίας! Αισθάνομαι λες και μου "έκλεψαν" τόσα χρόνια προσπαθειών! Είναι όντως πολύ άδικο!!!

Αποσυνδεδεμένος Marigo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 481
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 21, 2020, 08:39:50 μμ »
Είναι κλέψιμο...και τιμωρητικό που κάποιος μπορεί να έχει σοβαρούς λόγους..Δεν μπορείς να κανείς ρύθμιση για το παράβολο που στην τελική είναι ευθύνη του καθενός να ακολουθήσει τη σωστή διαδικασία και να στερείς στον άλλο που για τους χ ψ λόγους πρέπει να παραιτηθεί να μην δουλέψει του χρόνου. Ο παραλογισμός στο μεγαλείο του...

Αποσυνδεδεμένος Valia_Gr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 21, 2020, 08:45:17 μμ »
Είναι κλέψιμο...και τιμωρητικό που κάποιος μπορεί να έχει σοβαρούς λόγους..Δεν μπορείς να κανείς ρύθμιση για το παράβολο που στην τελική είναι ευθύνη του καθενός να ακολουθήσει τη σωστή διαδικασία και να στερείς στον άλλο που για τους χ ψ λόγους πρέπει να παραιτηθεί να μην δουλέψει του χρόνου. Ο παραλογισμός στο μεγαλείο του...
Σωστόοοοοο!!! Έχω κάνει δεκάδες αιτήσεις στο ΑΣΕΠ με παράβολο, ποτέ δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα!!! Το να μην μπορεί κάποιος να κάνει ανάληψη, ή να παραιτηθεί, προφανώς και έχει λόγο που το κάνει, ο οποίος δεν εξαρτάται από αυτόν!!! ΕΛΠΙΖΩ σιγά σιγά να υπάρξουν μαζικές αντιδράσεις για το θέμα αυτό, μπας και γίνει κάτι...!

Αποσυνδεδεμένος Marigo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 481
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 21, 2020, 09:13:04 μμ »
Δεν έχει καμία λογική που επέστρεψε η ποινή. Ο μόνος λόγος που ξέρω είναι ότι γκρινιάζουν οι διοικητικοί υπάλληλοι στις διευθύνσεις με τις ανακλήσεις και το φόρτο εργασίας...χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι είναι και δίκαιο. Θα πρέπει να το κοιτάξει ξανά το θέμα το Υπουργείο με σοβαρότητα και σίγουρα όσες περισοοοτερες αντιδράσεις υπάρχουν θα βοηθήσουν προς την κατεύθυνση να μην υπάρχει ποινή για την επόμενη χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 12:30:38 μμ »
Καλά όλα τα άλλα, που κατά τη γνώμη μου δεν δικαιολογούνται, αλλά η άρνηση είναι εξόχως αντισυναδελφική και αντιπαιδαγωγική κίνηση.
Ας εξαιρέσουμε εξαιρετικές περιπτώσεις για τις οποίες μπορείτε να απευθυνθείτε στον/ην Υπουργό με επιστολή για να την αναιρέσει (δεν ξέρω αν έχει γίνει ποτέ).

Διδάσκω σε σχολείο ορεινής περιοχής όπου τα παιδιά έρχονται και με διάφορους τρόπους (ταξί, λεωφορεία, κλπ) από άλλα ορεινά χωριά.
Συνάδελφος (ας μη βάλω εισαγωγικά) που διδάσκει μάθημα εξεταζόμενο πανελληνίως αρνήθηκε πρόσληψη γιατί... είχε άλλες δουλειές (έρευνα, κλπ) και δεν προλάβαινε ή δεν ξέρω κι εγώ τι. Μπορούσε να απενεργοποιήσει την αίτηση αναπληρωτή και δεν το έκανε.
Αυτό πιστεύω κάνουν και οι περισσότεροι που αρνούνται. Ξεχνάνε/βαριούνται να απενεργοποιήσουν την αίτηση ή λένε κάτσε να δούμε που θα με πάρουν και αποφασίζω μετά αν θα πάω.
Αποτέλεσμα: τελειώνει ο Οκτώβριος και τα παιδιά δεν έχουν καν ξεκινήσει μαθήματα, δεν προσλήφθηκε ο επόμενος στη σειρά συνάδελφος, έγιναν τα 3μηνα ενδιάμεσα, άλλαξε η σειρά, θα μπει κάποιος άλλος συνάδελφος κάποτε και θα χάσουν και προϋπηρεσία και χρήματα οι επόμενοι στη σειρά.
Είναι αντισυναδελφικό και αντιπαιδαγωγικό, να μην πω για το ότι άγνοια νόμου δεν νοείται.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 12:51:17 μμ »
γνωστός που έχει δουλειά στον ιδιωτικό τομέα και καλά κάνει ο άνθρωπος και την έχει
έκανε χαρτιά για αναπληρωτής απλά για να δει σε ποια περιοχή θα τον έπαιρναν (προφανώς δεν πήγε)
και ποινή που θα φάει δε τον νοιάζει γιατί έχει δουλειά
για διορισμό θα το σκεφτεί κιόλας!
πείτε μου εσείς τι κάνουμε με τέτοιες περιπτώσεις που είναι πολλές!!
δε μπορούμε να αντιμετωπίζουμε με ελαφρά τη καρδία αυτό το θέμα γιατί πολλοί θα ήθελαν να πάνε
όπως επίσης και το παράβολο, η προκήρυξη ήταν ξεκάθαρη
και με τις 2 περιπτώσεις αυτές ζημιώνουμε τον κλάδο μας!!

θα πρέπει κάποια στιγμή να σοβαρευτούμε !!

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 01:48:35 μμ »
γνωστός που έχει δουλειά στον ιδιωτικό τομέα και καλά κάνει ο άνθρωπος και την έχει
έκανε χαρτιά για αναπληρωτής απλά για να δει σε ποια περιοχή θα τον έπαιρναν (προφανώς δεν πήγε)
και ποινή που θα φάει δε τον νοιάζει γιατί έχει δουλειά
για διορισμό θα το σκεφτεί κιόλας!
πείτε μου εσείς τι κάνουμε με τέτοιες περιπτώσεις που είναι πολλές!!
δε μπορούμε να αντιμετωπίζουμε με ελαφρά τη καρδία αυτό το θέμα γιατί πολλοί θα ήθελαν να πάνε
όπως επίσης και το παράβολο, η προκήρυξη ήταν ξεκάθαρη
και με τις 2 περιπτώσεις αυτές ζημιώνουμε τον κλάδο μας!!

θα πρέπει κάποια στιγμή να σοβαρευτούμε !!
Καλά όλα τα άλλα, που κατά τη γνώμη μου δεν δικαιολογούνται, αλλά η άρνηση είναι εξόχως αντισυναδελφική και αντιπαιδαγωγική κίνηση.
Ας εξαιρέσουμε εξαιρετικές περιπτώσεις για τις οποίες μπορείτε να απευθυνθείτε στον/ην Υπουργό με επιστολή για να την αναιρέσει (δεν ξέρω αν έχει γίνει ποτέ).

Διδάσκω σε σχολείο ορεινής περιοχής όπου τα παιδιά έρχονται και με διάφορους τρόπους (ταξί, λεωφορεία, κλπ) από άλλα ορεινά χωριά.
Συνάδελφος (ας μη βάλω εισαγωγικά) που διδάσκει μάθημα εξεταζόμενο πανελληνίως αρνήθηκε πρόσληψη γιατί... είχε άλλες δουλειές (έρευνα, κλπ) και δεν προλάβαινε ή δεν ξέρω κι εγώ τι. Μπορούσε να απενεργοποιήσει την αίτηση αναπληρωτή και δεν το έκανε.
Αυτό πιστεύω κάνουν και οι περισσότεροι που αρνούνται. Ξεχνάνε/βαριούνται να απενεργοποιήσουν την αίτηση ή λένε κάτσε να δούμε που θα με πάρουν και αποφασίζω μετά αν θα πάω.
Αποτέλεσμα: τελειώνει ο Οκτώβριος και τα παιδιά δεν έχουν καν ξεκινήσει μαθήματα, δεν προσλήφθηκε ο επόμενος στη σειρά συνάδελφος, έγιναν τα 3μηνα ενδιάμεσα, άλλαξε η σειρά, θα μπει κάποιος άλλος συνάδελφος κάποτε και θα χάσουν και προϋπηρεσία και χρήματα οι επόμενοι στη σειρά.
Είναι αντισυναδελφικό και αντιπαιδαγωγικό, να μην πω για το ότι άγνοια νόμου δεν νοείται.


 Προσωπικα δεν εχω παραιτηθει ποτε αλλα τη γνωμη μου θα την πω...δεν ειναι υποχρεωμενος κανεις να σκεφθεί τον απο πισω του στη σειρα .καθενας ενεργει για τον εαυτο του ...αν η θεση του "ανηκει" λογω μοριων εχει δικαιωμα να την κανει οτι θελει ειτε να την αποδεχθει ειτε να την αρνηθει..δεν ειναι υποχρεωμενος να τον απασχολησει η ανεργια του αλλου...γιατι οταν καποιος κανει τα χαρτια του μπορει ηδη να συντρεχει ενας λογος -αν ειναι σημαντικος η ασημαντος δεν θα το κρινει κανεις για τη ζωη του αλλου- και να παρει τα ρισκα του...μπορει καποιος να εχει εναν λογο και να σκεφτει ας κανω τα χαρτια μου γιατι σε περιπτωση που ολα πανε καλα γιατι να μην τα εχω κανει;;;;δεν το θεωρω λοιπον καθολου αντισυναδελφικο ..καθενας επιλεγει με βαση τη δικη του ζωη...δεν ειναι υποχρεωμενος οταν κανει επιλογες που τον αφορουν να σκεφτεται ολους τους υπολοιπους...οσον αφορα το δευτερο σκελος που αφορα τα παιδια εδω μονο βρισκω οτι οντως υπαρχει θεμα αλλα και παλι ειναι θεμα του υπουργειου ξεκαθαρα...θα μπορουσε σε αυτο το ορεινο που λες να στειλει μονιμο που ειτε βρισκεται στη διαθεση ειτε εχει τα λιγοτερα μορια στο νομό να καλυπτει ωρες κι οταν οντως παρουσιαστει ο αναπληρωτης να τον παει πισω στη θεση του , οπως κανει και με τους αναπληρωτες που πρωτα καλυπτουν τα πιο απαιτητικα σχολεια και μετα αν θελουν κανουν βελτιωσεις θεσης κλπ ..για να μην πω και το καλυτερο να εχουν μονιμο προσωπικο οπου δεν θα λειπει απο πουθενα..οχι δεν κανει το υπουργειο το σωστο και για αλλη μια φορα εχουμε την ατομικη ευθυνη του καθενος...η καταδικη συναδελφων απο εμας τους ιδιους που περναμε οσα περναμε ειναι το αντισυναδελφικο κατα τη γνωμη μου...ποτε δεν μπορεις να ξερεις ακριβως τι περναει ο αλλος..κι αν υπαρχουν και μερικοι ανευθυνοι υπαρχουν αλλοι που σαν χλωρα καιγονται με τα ξερα ενω εχουν οντως προβλημα το οποιο δεν ειναι υποχρεωμενοι να κοινοποιουν σε ολη την υπολοιπη εκπαιδευτικη κοινοτητα υπο τον φοβο καυσης στην πυρα..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2020, 01:50:47 μμ από kelif »

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 527
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 02:01:35 μμ »
Ακριβώς επείδη είναι πολλοί αυτοί που κοιτάνε τελικά την πάρτη τους και δεν τους νοιάζουν ούτε τα παιδιά, ούτε οι συναδέλφοι τους, επανέρχονται τέτοιες διατάξεις. Και δυστυχώς μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, αυτοί δηλαδή που έχουν πραγματικούς λόγους και πραγματικά προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος Valia_Gr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 02:07:44 μμ »
γνωστός που έχει δουλειά στον ιδιωτικό τομέα και καλά κάνει ο άνθρωπος και την έχει
έκανε χαρτιά για αναπληρωτής απλά για να δει σε ποια περιοχή θα τον έπαιρναν (προφανώς δεν πήγε)
και ποινή που θα φάει δε τον νοιάζει γιατί έχει δουλειά
για διορισμό θα το σκεφτεί κιόλας!
πείτε μου εσείς τι κάνουμε με τέτοιες περιπτώσεις που είναι πολλές!!
δε μπορούμε να αντιμετωπίζουμε με ελαφρά τη καρδία αυτό το θέμα γιατί πολλοί θα ήθελαν να πάνε
όπως επίσης και το παράβολο, η προκήρυξη ήταν ξεκάθαρη
και με τις 2 περιπτώσεις αυτές ζημιώνουμε τον κλάδο μας!!

θα πρέπει κάποια στιγμή να σοβαρευτούμε !!

Με την λογική αυτή θα πρέπει να καταργηθεί εντελώς απο παντού η έννοια του "επιλαχόντα"! Επιπλέον, σε καμία άλλη προκήρυξη ασεπ για άλλους φορείς δεν ισχύει η ποινή του αποκλεισμού! Γιατί να ισχύει μόνο στους εκπαιδευτικούς?
Επίσης, εφόσον λοιπόν δεν θέλουμε να συμβαίνουν αντισυναδελφικές και αντιπαιδαγωγικές κινήσεις, γιατί μέχρι τώρα οι έχοντες μεγάλη προυπηρεσία γκρινιάζουν για το νέο σύστημα προσλήψεων?? Καιρός δεν είναι να δουλέψουν και αυτοί οι οποίοι για τόσα πολλά χρόνια είχαν αποκλειστεί λόγω μηδενικής προυπηρεσίας και έχουν κι άλλα προσόντα??? Δεν είναι αντισυναδελφικό να δούλευουν όλο οι ίδιοι και οι ίδιοι???
Εν τέλει, κακά τα ψέμματα, δεν ζούμε σε έναν ουτοπικό κόσμο, ο καθένας παλεύει για να επιβιώσει και φυσικά κοιτάει πρώτα το συμφέρον του (δεν εξαιρώ τον εαυτό μου), μην κοροιδευόμαστε!
Αναφορικά με το δικό μου θέμα του αποκλεισμού μάλλον θα κινηθώ μέσω δικηγόρου γιατί απ' ότι φαίνεται στην περίπτωσή μου υπάρχει νομικό κενό! Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159598
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.