*

Αποστολέας Θέμα: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 26820 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 02:22:28 μμ »
Ακριβώς επείδη είναι πολλοί αυτοί που κοιτάνε τελικά την πάρτη τους και δεν τους νοιάζουν ούτε τα παιδιά, ούτε οι συναδέλφοι τους, επανέρχονται τέτοιες διατάξεις. Και δυστυχώς μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, αυτοί δηλαδή που έχουν πραγματικούς λόγους και πραγματικά προβλήματα.



Κανεις πολυ μεγαλο λαθος..Σαφως και ο καθενας κοιταει τον εαυτο του..Δηλαδη αν ενας ανθρωπος εχει το αγχος του για ενα προβλημα δικο του πρεπει να επωμιστει και τα προβληματα και αγχη ολων των υπολοιπων ;;γιατι;;;για να βαρεσει διαλυση μια ωρα αρχυτερα;;;;ξερεις εσυ τι μπορει να αντιμετωπιζει καποιος στην πραγματικοτητα;; εχεις φανταζομαι δει το σκιτσο με το αγχος και το παγοβουνο που η κορυφη η οποια φαινεται αντικατοπτριζει το αγχος ενος ανθρωπου και το κατω μερος που ειναι βυθισμενο στη θαλασσα δηλωνει ολα οσα οδηγουν σε μια κατασταση αλλα δεν ειναι ορατα απο τους υπολοιπους...που ξερεις εσυ λοιπον τι  παγοβουνο σερνει καθενας στην προσωπικη του ζωη...εσυ μπορει να βλεπεις εναν ανθρωπο που εχει τη δουλεια του στον ιδιωτικο τομεα ..ξερεις τι αλλο επικρατει και αντιμετωπιζει στη ζωη του απο αυτο και μονο το γεγονος;;; εισαι εσυ ο αρμοδιος να αποφανθεις αν ενα προβλημα ενος ανθρωπου που αρνειται προσληψη ειναι σοβαρο ή οχι;; με ποια αρμοδιοτητα;; θα ερθω εγω να σου πω αν κατι που σε στεναχωρει ειναι σημαντικο ή ασημαντο;;;; για να σε στεναχωρει κατι εσυ θα ξερεις το γιατι..εγω δεν εχω κανενα λογο πανω σε αυτο....οσο για τα παιδια αν απο αυτο που ειπα ως λυση θεωρεις οτι δεν νοιαζομαι θεμα δικο σου τα συμπερασματα σου...δεν μπορει  λεω το υπουργειο να εχει φτασει την εκπαιδευση σε αυτο το σημειο που εχει φτασει και εσυ να λες φταιει ο αλλος που δεν θυσιαζεται η δεν γινεται λαστιχο ...ναι δεν ειναι ευθυνη του καθενος..γιατι αν ειναι ευθυνη δικη μας το υπουργειο τι ευθυνη εχει μετα;;απλα να παρει αναπληρωτη;;; σοβαρα τωρα;; και μετα λεμε γιατι ζουμε με τις ελαστικες μορφες εργασιας στις οποιες μας εχουν πεταξει και γιατι δενμπορουμε να φτιαξουμε τη ζωη μας και γυρναμε απο δω κι απο κει καθε χρονο;;τοση δουλοπρεπεια την περναμε πια ως κατι φυσιολογικο;; και να σου πω και το αλλο;; εσκυψε  ποτε κανεις που το παιζουν κι ανθρωπιστες καποιοι να πει και να ρωτησει τον συναδελφο που παραιτηθηκε γιατι το εκανε;; ακουω απο πολλους και στο φμπ κι εδω και αλλου να λενε ααα τον ανευθυνο αααα τον ετσι τον αλλιως , ειπε ποτε κανεις τι λογος να αναγκασε καποιον να παραιτηθει;; οχι ,,,,παρα μονο οταν το θιξει ισως καποιος αλλος..αρα καπου ελεος οταν νοιαζεσαι σαν ανθρωπος νοιαζεσαι για ολους..δεν μπορει με τους μισους να εισαι καλος και να δειχνεις ενδιαφερον και με τους αλλους χωρις καν οχι να γνωριζεις τι του συμβαινει αλλα ουτε καν να μπαινεις στον κοπο να αναρωτηθεις αν καποιος εχει παθει κατι σοβαρο να εισαι αυστηρος...και για να δουλευει καποιος πρεπει να εχει πολλα μορια που σημαινει δουλευει χρονια ..για να δουλευει χρονια λοιπον σημαινει οτι τον ενδιαφερει αυτο που κανει..αρα για να φτασει στο σημειο να παραιτηθει εχοντας και ποινη αυτο σημαινει κατι....ουτε ξερεις εσυ αν οταν παραιτείται αν το κανει με ευκολια και δεν βασανιζεται απο αγχος τι θα του στοιχισει αυτη η παραιτηση στο μελλον..το υπουργειο λοιπον δεν θεσπισε την ποινη για τους ανευθυνους εκπαιδευτικους αλλα για να καλυψει τη δικη του ανευθυνοτητα και ανεπαρκεια..κι οσοι θελετε συνεχιστε να το στηρίζεται..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2020, 02:26:52 μμ από kelif »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:36:37 »

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 02:46:39 μμ »
Επισης καποιος εκπαιδευτικος μπορει να παρουσιαστει κανονικα και να χρειαστει -μιας και δεν του αναγνωριζονται οι αδειες των μονιμων ουτε καν σε περιπτωσεις ασθενειας , καλα να παθει ο ανευθυνος- να παραιτηθει Απριλιο ή Μαιο ενα δυο μηνες πριν τη ληξη της χρονιας..κι εκει απο ανευθυνοτητα θα το κανει εχοντας φαει ολη τη χρονια σχεδον???οχι εδω θα μου πειτε οτι οντως κατι σοβαρο του συνεβη για να παραιτηθει εναν μηνα πριν το τελος..εξακολουθει ομως νομιζω να ισχυει η ποινη...γιατι;;;

Αποσυνδεδεμένος Marigo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 481
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 03:45:58 μμ »
Αφήστε τα αντισυναδελφικά και τις κουτοπονηριές...και επιστρέψτε στη λογική. Ο αποκλεισμός μπορεί να ισχύει μόνο για τη χρόνια παραίτησης ή άρνησης. Όλα τα άλλα είναι εκ του πονηρού και παράλογα...Σε λίγο θα νομιμοποιήσουμε το παράλογο. Μάλλον έχει γίνει με το παράβολο. Ότι μας βολεύει...Δυο μέτρα και δυο σταθμά. Για πλάκα θα καταπέσει στο δικαστήριο.  Αν και θεωρώ ότι το Υπουργείο θα πρέπει να το ξαναδεί σοβαρά χωρίς να τρέχει ο κόσμος στα δικαστήρια.

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 04:05:52 μμ »
Καλά όλα τα άλλα, που κατά τη γνώμη μου δεν δικαιολογούνται, αλλά η άρνηση είναι εξόχως αντισυναδελφική και αντιπαιδαγωγική κίνηση.
Ας εξαιρέσουμε εξαιρετικές περιπτώσεις για τις οποίες μπορείτε να απευθυνθείτε στον/ην Υπουργό με επιστολή για να την αναιρέσει (δεν ξέρω αν έχει γίνει ποτέ).

Διδάσκω σε σχολείο ορεινής περιοχής όπου τα παιδιά έρχονται και με διάφορους τρόπους (ταξί, λεωφορεία, κλπ) από άλλα ορεινά χωριά.
Συνάδελφος (ας μη βάλω εισαγωγικά) που διδάσκει μάθημα εξεταζόμενο πανελληνίως αρνήθηκε πρόσληψη γιατί... είχε άλλες δουλειές (έρευνα, κλπ) και δεν προλάβαινε ή δεν ξέρω κι εγώ τι. Μπορούσε να απενεργοποιήσει την αίτηση αναπληρωτή και δεν το έκανε.
Αυτό πιστεύω κάνουν και οι περισσότεροι που αρνούνται. Ξεχνάνε/βαριούνται να απενεργοποιήσουν την αίτηση ή λένε κάτσε να δούμε που θα με πάρουν και αποφασίζω μετά αν θα πάω.
Αποτέλεσμα: τελειώνει ο Οκτώβριος και τα παιδιά δεν έχουν καν ξεκινήσει μαθήματα, δεν προσλήφθηκε ο επόμενος στη σειρά συνάδελφος, έγιναν τα 3μηνα ενδιάμεσα, άλλαξε η σειρά, θα μπει κάποιος άλλος συνάδελφος κάποτε και θα χάσουν και προϋπηρεσία και χρήματα οι επόμενοι στη σειρά.
Είναι αντισυναδελφικό και αντιπαιδαγωγικό, να μην πω για το ότι άγνοια νόμου δεν νοείται.

Διαφωνώ κάθετα με αυτή τη λογική οποία μεταθέτει τις ευθύνες για το σάπιο σύστημα από το Υπουργείο στον αναπληρωτή. Αντιπαιδαγωγικό είναι ότι το σύστημα το οποίο λειτουργεί με 40.000+ αναπληρωτές και τους καλεί όποτε γουστάρει και αν γουστάρει. Ο κάθε αναπληρωτής τι φταίει που με τη δουλειά που κάνει δεν μπορεί να κάνει κανένα προγραμματισμό στη ζωή του; Αναγκαστικά θα κάνει την αίτηση και θα περιμένει να δει τι θα κάνει αν τον καλέσουν και ΟΠΟΤΕ τον καλέσουν. Μέχρι τότε δεν έχει δικαίωμα να βρει άλλη δουλειά; Ακόμα και αν κάνει την αίτηση ως καβάτζα και πάλι δίκιο έχει. Αντί να απαιτούμε μόνιμους διορισμούς τρωγόμαστε μεταξύ μας τελικά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:36:37 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2363
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 04:17:25 μμ »
Διαφωνώ κάθετα με αυτή τη λογική οποία μεταθέτει τις ευθύνες για το σάπιο σύστημα από το Υπουργείο στον αναπληρωτή. Αντιπαιδαγωγικό είναι ότι το σύστημα το οποίο λειτουργεί με 40.000+ αναπληρωτές και τους καλεί όποτε γουστάρει και αν γουστάρει. Ο κάθε αναπληρωτής τι φταίει που με τη δουλειά που κάνει δεν μπορεί να κάνει κανένα προγραμματισμό στη ζωή του; Αναγκαστικά θα κάνει την αίτηση και θα περιμένει να δει τι θα κάνει αν τον καλέσουν και ΟΠΟΤΕ τον καλέσουν. Μέχρι τότε δεν έχει δικαίωμα να βρει άλλη δουλειά; Ακόμα και αν κάνει την αίτηση ως καβάτζα και πάλι δίκιο έχει. Αντί να απαιτούμε μόνιμους διορισμούς τρωγόμαστε μεταξύ μας τελικά...

Έτσι ακριβώς. Μας έχουν καταντήσει τσίρκο και θα πρέπει κιόλας κάποιοι συνάδελφοι να απολογούνται; Όσο για το αντιπαιδαγωγικό απλά ας αναρωτηθούμε ποιο είναι περισσότερο αντιπαιδαγωγικό. Η στάση του υπουργείου διαχρονικά ή η στάση των εκπαιδευτικών;
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 04:19:56 μμ »

 Προσωπικα δεν εχω παραιτηθει ποτε αλλα τη γνωμη μου θα την πω...δεν ειναι υποχρεωμενος κανεις να σκεφθεί τον απο πισω του στη σειρα .καθενας ενεργει για τον εαυτο του ...αν η θεση του "ανηκει" λογω μοριων εχει δικαιωμα να την κανει οτι θελει ειτε να την αποδεχθει ειτε να την αρνηθει..δεν ειναι υποχρεωμενος να τον απασχολησει η ανεργια του αλλου...γιατι οταν καποιος κανει τα χαρτια του μπορει ηδη να συντρεχει ενας λογος -αν ειναι σημαντικος η ασημαντος δεν θα το κρινει κανεις για τη ζωη του αλλου- και να παρει τα ρισκα του...μπορει καποιος να εχει εναν λογο και να σκεφτει ας κανω τα χαρτια μου γιατι σε περιπτωση που ολα πανε καλα γιατι να μην τα εχω κανει;;;;δεν το θεωρω λοιπον καθολου αντισυναδελφικο ..καθενας επιλεγει με βαση τη δικη του ζωη...δεν ειναι υποχρεωμενος οταν κανει επιλογες που τον αφορουν να σκεφτεται ολους τους υπολοιπους...οσον αφορα το δευτερο σκελος που αφορα τα παιδια εδω μονο βρισκω οτι οντως υπαρχει θεμα αλλα και παλι ειναι θεμα του υπουργειου ξεκαθαρα...θα μπορουσε σε αυτο το ορεινο που λες να στειλει μονιμο που ειτε βρισκεται στη διαθεση ειτε εχει τα λιγοτερα μορια στο νομό να καλυπτει ωρες κι οταν οντως παρουσιαστει ο αναπληρωτης να τον παει πισω στη θεση του , οπως κανει και με τους αναπληρωτες που πρωτα καλυπτουν τα πιο απαιτητικα σχολεια και μετα αν θελουν κανουν βελτιωσεις θεσης κλπ ..για να μην πω και το καλυτερο να εχουν μονιμο προσωπικο οπου δεν θα λειπει απο πουθενα..οχι δεν κανει το υπουργειο το σωστο και για αλλη μια φορα εχουμε την ατομικη ευθυνη του καθενος...η καταδικη συναδελφων απο εμας τους ιδιους που περναμε οσα περναμε ειναι το αντισυναδελφικο κατα τη γνωμη μου...ποτε δεν μπορεις να ξερεις ακριβως τι περναει ο αλλος..κι αν υπαρχουν και μερικοι ανευθυνοι υπαρχουν αλλοι που σαν χλωρα καιγονται με τα ξερα ενω εχουν οντως προβλημα το οποιο δεν ειναι υποχρεωμενοι να κοινοποιουν σε ολη την υπολοιπη εκπαιδευτικη κοινοτητα υπο τον φοβο καυσης στην πυρα..
αυτο ακριβός ρε φιλε ας κάτσουν άνεργοι και του χρόνου λόγο ποινής
καλα ειναι ποτε δυνατόν να υπάρχουν τέτοιες απόψεις ?
δε σου ανήκει καμία θέση

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 04:20:31 μμ »
Ακριβώς επείδη είναι πολλοί αυτοί που κοιτάνε τελικά την πάρτη τους και δεν τους νοιάζουν ούτε τα παιδιά, ούτε οι συναδέλφοι τους, επανέρχονται τέτοιες διατάξεις. Και δυστυχώς μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, αυτοί δηλαδή που έχουν πραγματικούς λόγους και πραγματικά προβλήματα.
+++

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 04:22:28 μμ »
Με την λογική αυτή θα πρέπει να καταργηθεί εντελώς απο παντού η έννοια του "επιλαχόντα"! Επιπλέον, σε καμία άλλη προκήρυξη ασεπ για άλλους φορείς δεν ισχύει η ποινή του αποκλεισμού! Γιατί να ισχύει μόνο στους εκπαιδευτικούς?
Επίσης, εφόσον λοιπόν δεν θέλουμε να συμβαίνουν αντισυναδελφικές και αντιπαιδαγωγικές κινήσεις, γιατί μέχρι τώρα οι έχοντες μεγάλη προυπηρεσία γκρινιάζουν για το νέο σύστημα προσλήψεων?? Καιρός δεν είναι να δουλέψουν και αυτοί οι οποίοι για τόσα πολλά χρόνια είχαν αποκλειστεί λόγω μηδενικής προυπηρεσίας και έχουν κι άλλα προσόντα??? Δεν είναι αντισυναδελφικό να δούλευουν όλο οι ίδιοι και οι ίδιοι???
Εν τέλει, κακά τα ψέμματα, δεν ζούμε σε έναν ουτοπικό κόσμο, ο καθένας παλεύει για να επιβιώσει και φυσικά κοιτάει πρώτα το συμφέρον του (δεν εξαιρώ τον εαυτό μου), μην κοροιδευόμαστε!
Αναφορικά με το δικό μου θέμα του αποκλεισμού μάλλον θα κινηθώ μέσω δικηγόρου γιατί απ' ότι φαίνεται στην περίπτωσή μου υπάρχει νομικό κενό! Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!  ;)
για πες μου σε ποια δημόσια υπηρεσία απασχολούνται 50.000 συμβασιούχοι γιατί εγω δε τη ξερω

Αποσυνδεδεμένος Valia_Gr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 04:36:13 μμ »
για πες μου σε ποια δημόσια υπηρεσία απασχολούνται 50.000 συμβασιούχοι γιατί εγω δε τη ξερω
Άρα λοιπόν την ευθύνη τη φέρει το υπουργείο που δεν κάνει μόνιμους διορισμούς! Μην τα ρίχνουμε στους εκπαιδευτικούς που δήθεν "κοιτάνε την πάρτη τους"! Με τέτοιες πρακτικές, αν μη τι άλλο, διευκολύνουμε σκοπιμότητες τύπου "διαίρει και βασίλευε" εκ μέρους του υπουργείου!

Αποσυνδεδεμένος Marigo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 481
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 04:47:28 μμ »
Όσοι δεν κοιτάνε την πάρτη τους υπάρχουν και τα κοινωνικά φροντιστήρια να επιδείξουν τον αλτρουισμό τους. Πάντως σίγουρα η άρνηση ή παραίτηση μιας θέσης δεν συνεπάγεται ούτε αντιπαιδαγωγικότατα ούτε αντίσυναδελφικότητα.

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 05:44:03 μμ »
αυτο ακριβός ρε φιλε ας κάτσουν άνεργοι και του χρόνου λόγο ποινής
καλα ειναι ποτε δυνατόν να υπάρχουν τέτοιες απόψεις ?
δε σου ανήκει καμία θέση

 η επομενη χρονια δεν εχει καμια σχεση με τη φετινη...και φυσικα το ανηκει το ειχα σε εισαγωγικα αλλα αφου εσυ τα εβγαλες γιατι ετσι σε βολευε ναι απο τη στιγμη που στον πινακα προσληψεων γραφει ενα συγκεκριμενο ονομα του ανηκει κι αν θελει την αποδεχεται αν θελει οχι..με το υπουργειο ρε φιλε θα τα βαλεις ή μονο φθονος σε οποιον ειναι πιο μπροστα απο εσενα και εχει τη δυνατοτητα επιλογης που πιθανον να μην εχεις εσυ???

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 06:01:52 μμ »
η επομενη χρονια δεν εχει καμια σχεση με τη φετινη...και φυσικα το ανηκει το ειχα σε εισαγωγικα αλλα αφου εσυ τα εβγαλες γιατι ετσι σε βολευε ναι απο τη στιγμη που στον πινακα προσληψεων γραφει ενα συγκεκριμενο ονομα του ανηκει κι αν θελει την αποδεχεται αν θελει οχι..με το υπουργειο ρε φιλε θα τα βαλεις ή μονο φθονος σε οποιον ειναι πιο μπροστα απο εσενα και εχει τη δυνατοτητα επιλογης που πιθανον να μην εχεις εσυ???
γτ βγάζεις αυτο το συμπέρασμα???απο που προκύπτει αυτο?
δεν έχει σχέση αυτό

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 06:27:48 μμ »
γτ βγάζεις αυτο το συμπέρασμα???απο που προκύπτει αυτο?
δεν έχει σχέση αυτό


 γιατι δεν μπορω να εξηγησω αλλιως πως ριχνετε καποιοι τοσο ευκολα το αναθεμα σε καποιον χωρις να γνωριζετε καν για ποιον λογο παραιτειται και να ζητατε κι απο πανω ή εστω να χαιρεστε που μια αποφαση του τωρα θα τη βρει μπροστα του κι αυριο ,χωρις επισης να γνωριζετε αν αυτη η αποφαση παρθηκε ευκολα ή τον εκανε η αναγκη και πιθανον να  πληγωνεται κι ο ιδιος που αναγκαστηκε να την παρει πολυ περισσοτερο απο αλλους "ανθρωπιστες" του φορουμ ...για ανθρωπους που ειναι συν αδελφοι σας που υποτιθεται τραβανε οσα εχετε τραβηξει και θα επρεπε να τον καταλαβαινετε καλυτερα κι απο την ιδια του την μανα σε πολλες περιπτωσεις, κι ισως να εχετε κανει και παρεα με καποιους απο αυτους σε καποιο σχολειο ή και γενικοτερα στη ζωη  κλπ κλπ...οταν δεν νοιαζεσαι ποιος λογος οδηγει καποιον σε οτι τον οδηγει -γιατι εγραψα κι αλλα μνμ εκτος απο αυτο που αρχικα σχολιασες λεγοντας και καποια αλλα πραγματα-δεν μπορει να ισχυει οτιδηποτε αλλο..ο απο πισω του στον πινακα ουτως η αλλως θα ηταν πισω και δεν θα δουλευε ουτε αν αυτος ειχε αποδεχθει τη θεση , ενω τωρα εστω και με μια φαση λιγων ημερων αργοτερα θα δουλεψει ενω σε αλλη περιπτωση μπορει να εμενε και βασει επιλογων περιοχων τελειως εκτος..οσο για τα παιδια ειπαμε  ευθυνεται ξεκαθαρα το υπουργειο για μενα και τελος...κι ας βγουν κι οι γονεις να φωναξουν που το υπουργειο με την ανυπαρξια διορισμων αφηνει τα παιδια τους χωρις εκπαιδευτικο αντι να φωναζουν αν ενας εκπαιδευτικος εβαλε περισσοτερες ή λιγοτερες εργασιες απο αυτες οπου ο ιδιος επιθυμει και για αλλους ανουσιους λογους..δεν ειναι ευθυνη του υπουργειου να παιρνει αναπληρωτες εσπα ..ειναι να προσφερει παιδεια -οτι κι αν συμπεριλαμβανει αυτο -σε ολους ανεξαιρετως και να προσφερει ικανοποιητικες συνθηκες εργασιας στους υφισταμενους του... αυτες ειναι λοιπον εμενα οι αποψεις μου που τις ειρωνευτηκες κι ειπες αν ειναι δυνατον να εχει καποιος τετοιες αποψεις στον πρωτο σου σχολιασμο προς εμενα..

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 07:04:34 μμ »

 γιατι δεν μπορω να εξηγησω αλλιως πως ριχνετε καποιοι τοσο ευκολα το αναθεμα σε καποιον χωρις να γνωριζετε καν για ποιον λογο παραιτειται και να ζητατε κι απο πανω ή εστω να χαιρεστε που μια αποφαση του τωρα θα τη βρει μπροστα του κι αυριο ,χωρις επισης να γνωριζετε αν αυτη η αποφαση παρθηκε ευκολα ή τον εκανε η αναγκη και πιθανον να  πληγωνεται κι ο ιδιος που αναγκαστηκε να την παρει πολυ περισσοτερο απο αλλους "ανθρωπιστες" του φορουμ ...για ανθρωπους που ειναι συν αδελφοι σας που υποτιθεται τραβανε οσα εχετε τραβηξει και θα επρεπε να τον καταλαβαινετε καλυτερα κι απο την ιδια του την μανα σε πολλες περιπτωσεις, κι ισως να εχετε κανει και παρεα με καποιους απο αυτους σε καποιο σχολειο ή και γενικοτερα στη ζωη  κλπ κλπ...οταν δεν νοιαζεσαι ποιος λογος οδηγει καποιον σε οτι τον οδηγει -γιατι εγραψα κι αλλα μνμ εκτος απο αυτο που αρχικα σχολιασες λεγοντας και καποια αλλα πραγματα-δεν μπορει να ισχυει οτιδηποτε αλλο..ο απο πισω του στον πινακα ουτως η αλλως θα ηταν πισω και δεν θα δουλευε ουτε αν αυτος ειχε αποδεχθει τη θεση , ενω τωρα εστω και με μια φαση λιγων ημερων αργοτερα θα δουλεψει ενω σε αλλη περιπτωση μπορει να εμενε και βασει επιλογων περιοχων τελειως εκτος..οσο για τα παιδια ειπαμε  ευθυνεται ξεκαθαρα το υπουργειο για μενα και τελος...κι ας βγουν κι οι γονεις να φωναξουν που το υπουργειο με την ανυπαρξια διορισμων αφηνει τα παιδια τους χωρις εκπαιδευτικο αντι να φωναζουν αν ενας εκπαιδευτικος εβαλε περισσοτερες ή λιγοτερες εργασιες απο αυτες οπου ο ιδιος επιθυμει και για αλλους ανουσιους λογους..δεν ειναι ευθυνη του υπουργειου να παιρνει αναπληρωτες εσπα ..ειναι να προσφερει παιδεια -οτι κι αν συμπεριλαμβανει αυτο -σε ολους ανεξαιρετως και να προσφερει ικανοποιητικες συνθηκες εργασιας στους υφισταμενους του... αυτες ειναι λοιπον εμενα οι αποψεις μου που τις ειρωνευτηκες κι ειπες αν ειναι δυνατον να εχει καποιος τετοιες αποψεις στον πρωτο σου σχολιασμο προς εμενα..
ξέρεις τι καταλαβαίνω? ότι δεν έχεις αντιληφθεί ότι υπάρχουν 2 είδη αναπληρωτών που δε παρουσιάζονται
α) οι σταρ!@#στές
β) οι έχοντες όντως πρόβλημα και αναγκάζονται να παραιτηθούν ή δε παρουσιάζονται καν
εγω απο την αρχή μίλησα για ΦΙΛΟ μου που απλά έκανε χαρτιά για να δει σε ποια περιοχή θα τον έπαιρναν
undeline bold ναι! και θα το ξανα έλεγα

 Προσωπικα δεν εχω παραιτηθει ποτε αλλα τη γνωμη μου θα την πω...δεν ειναι υποχρεωμενος κανεις να σκεφθεί τον απο πισω του στη σειρα .καθενας ενεργει για τον εαυτο του ...αν η θεση του "ανηκει" λογω μοριων εχει δικαιωμα να την κανει οτι θελει ειτε να την αποδεχθει ειτε να την αρνηθει..δεν ειναι υποχρεωμενος να τον απασχολησει η ανεργια του αλλου...γιατι οταν καποιος κανει τα χαρτια του μπορει ηδη να συντρεχει ενας λογος -αν ειναι σημαντικος η ασημαντος δεν θα το κρινει κανεις για τη ζωη του αλλου- και να παρει τα ρισκα του...μπορει καποιος να εχει εναν λογο και να σκεφτει ας κανω τα χαρτια μου γιατι σε περιπτωση που ολα πανε καλα γιατι να μην τα εχω κανει;;;;δεν το θεωρω λοιπον καθολου αντισυναδελφικο ..καθενας επιλεγει με βαση τη δικη του ζωη...δεν ειναι υποχρεωμενος οταν κανει επιλογες που τον αφορουν να σκεφτεται ολους τους υπολοιπους...οσον αφορα το δευτερο σκελος που αφορα τα παιδια εδω μονο βρισκω οτι οντως υπαρχει θεμα αλλα και παλι ειναι θεμα του υπουργειου ξεκαθαρα...θα μπορουσε σε αυτο το ορεινο που λες να στειλει μονιμο που ειτε βρισκεται στη διαθεση ειτε εχει τα λιγοτερα μορια στο νομό να καλυπτει ωρες κι οταν οντως παρουσιαστει ο αναπληρωτης να τον παει πισω στη θεση του , οπως κανει και με τους αναπληρωτες που πρωτα καλυπτουν τα πιο απαιτητικα σχολεια και μετα αν θελουν κανουν βελτιωσεις θεσης κλπ ..για να μην πω και το καλυτερο να εχουν μονιμο προσωπικο οπου δεν θα λειπει απο πουθενα..οχι δεν κανει το υπουργειο το σωστο και για αλλη μια φορα εχουμε την ατομικη ευθυνη του καθενος...η καταδικη συναδελφων απο εμας τους ιδιους που περναμε οσα περναμε ειναι το αντισυναδελφικο κατα τη γνωμη μου...ποτε δεν μπορεις να ξερεις ακριβως τι περναει ο αλλος..κι αν υπαρχουν και μερικοι ανευθυνοι υπαρχουν αλλοι που σαν χλωρα καιγονται με τα ξερα ενω εχουν οντως προβλημα το οποιο δεν ειναι υποχρεωμενοι να κοινοποιουν σε ολη την υπολοιπη εκπαιδευτικη κοινοτητα υπο τον φοβο καυσης στην πυρα..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2020, 07:07:54 μμ από PASAS123 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 398

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.