*

Αποστολέας Θέμα: Να εγκαταλείψω την τριτοβάθμια για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση;  (Αναγνώστηκε 1805 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα τελευταία δέκα και βαλε χρόνια δουλεύω ως ωρομίσθιος στα ΑΕΙ/ΤΕΙ (με διδακτορικό και μεταδιδακτορική έρευνα).  Έχω την αντίστοιχη διδακτική (θεωρίες σε γεμάτα αμφιθέατρα...) και ερευνητική εμπειρία.  Έχω προσπαθήσει και έχω υποβάλει αιτήσεις μέσω του ΑΠΕΛΛΑ για τακτικός καθηγητής στην 3-βαθμια εκπαίδευση.  Βασικά εκεί θα ήθελα να απορροφηθώ.  Το θέμα είναι πως, οι θέσεις που προκηρύσσονται είναι λίγες και, κυρίως, είναι εκ προοιμίου καπαρωμένες (βυσματικές).  Αυτό φαίνεται, αν κάποιος δει, ποιους επιλεγούν.  Είναι άτομα που έχουν ήδη συνεργαστεί με το εκάστοτε τμήμα.  Αυτό ισχύει για το 90+% των περιπτώσεων.  (Αυτό είναι ένα αυτοτελές και αυτόνομο θέμα.  Θα είχε ενδιαφέρον να τοποθετείτε...  Συγγνώμη στους διαχειριστές, αν το βάζω εδώ…)

Επειδή τα χρόνια περνάνε, η οικογένεια μου αυξαίνεται και ως άντρας που είμαι, δεν νοώ να είμαι ακόμα ωρομίσθιος για μερικούς μήνες και να μην αμείβομαι τους υπόλοιπους.  Σκέπτομαι να πάω, λοιπόν, στη β-βάθμια.  Επίσης, αγαπώ πολύ (ως βαθμίδα εκπαίδευσης), αλλά, φοβάμαι πως θα ξενερώσω κάπως με το επίπεδο των μαθημάτων, και θα αναλώνομαι με τις παρατηρήσεις μου του τύπου ‘Μαρία, μην ενοχλείς τον Κώστα’, ‘Πέτρο, μην πειράζεις την Καίτη, …

Επειδή, στη θέση μου είναι και αρκετοί άλλοι, θα είχε ενδιαφέρον να άκουγα την άποψή σας…

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Να εγκαταλείψω την τριτοβάθμια για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 30, 2021, 03:00:26 μμ »
Αν πρόκειται για λόγους επιβίωσης, φυσικά θα ανεχτείς το "Γιώργο, μην βρίζεις τη Μαρία". Έχουμε χρειαστεί να ανεχτούμε πολύ χειρότερα, όπως περίεργους διευθυντές, κλπ. Αν χρειάζεσαι το ΕΠΠΑΙΚ, πρέπει να το κάνεις!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2021, 03:03:19 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Να εγκαταλείψω την τριτοβάθμια για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 30, 2021, 04:20:28 μμ »
Τα τελευταία δέκα και βαλε χρόνια δουλεύω ως ωρομίσθιος στα ΑΕΙ/ΤΕΙ (με διδακτορικό και μεταδιδακτορική έρευνα).  Έχω την αντίστοιχη διδακτική (θεωρίες σε γεμάτα αμφιθέατρα...) και ερευνητική εμπειρία.  Έχω προσπαθήσει και έχω υποβάλει αιτήσεις μέσω του ΑΠΕΛΛΑ για τακτικός καθηγητής στην 3-βαθμια εκπαίδευση.  Βασικά εκεί θα ήθελα να απορροφηθώ.  Το θέμα είναι πως, οι θέσεις που προκηρύσσονται είναι λίγες και, κυρίως, είναι εκ προοιμίου καπαρωμένες (βυσματικές).  Αυτό φαίνεται, αν κάποιος δει, ποιους επιλεγούν.  Είναι άτομα που έχουν ήδη συνεργαστεί με το εκάστοτε τμήμα.  Αυτό ισχύει για το 90+% των περιπτώσεων.  (Αυτό είναι ένα αυτοτελές και αυτόνομο θέμα.  Θα είχε ενδιαφέρον να τοποθετείτε...  Συγγνώμη στους διαχειριστές, αν το βάζω εδώ…)

Επειδή τα χρόνια περνάνε, η οικογένεια μου αυξαίνεται και ως άντρας που είμαι, δεν νοώ να είμαι ακόμα ωρομίσθιος για μερικούς μήνες και να μην αμείβομαι τους υπόλοιπους.  Σκέπτομαι να πάω, λοιπόν, στη β-βάθμια.  Επίσης, αγαπώ πολύ (ως βαθμίδα εκπαίδευσης), αλλά, φοβάμαι πως θα ξενερώσω κάπως με το επίπεδο των μαθημάτων, και θα αναλώνομαι με τις παρατηρήσεις μου του τύπου ‘Μαρία, μην ενοχλείς τον Κώστα’, ‘Πέτρο, μην πειράζεις την Καίτη, …

Επειδή, στη θέση μου είναι και αρκετοί άλλοι, θα είχε ενδιαφέρον να άκουγα την άποψή σας…

Ευχαριστώ!

Αν αποφασίσεις να πας στη Β/θμια εννοείται ότι πρέπει να κάνεις ΑΣΠΑΙΤΕ, όπως και να ανεχτείς τη Μαρία και τον Πέτρο και πολλά άλλα ενδεχομένως, όπως το να κυνηγάς την αναπλήρωση οπουδήποτε στην Ελλάδα. Δεν είναι εύκολος ο δρόμος... Είναι κρίμα ένας επιστήμονας με διδακτορικό να εγκαταλείπει τα όνειρά του, αλλά επειδή ζούμε στην Ελλάδα, ακόμα πιο κρίμα είναι να πεινάσει!! Εύχομαι τα καλύτερα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.