*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως του πανεπιστημίου Marconi στην εκπαιδευτική ηγεσία  (Αναγνώστηκε 4803 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sofiapapa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα! Είμαι φιλόλογος και σκέφτομαι  να αρχίσω το μεταπτυχιακό στην εκπαιδευτική ηγεσία του πανεπιστημίου  Marconi που έχει διάρκεια ένα έτος με 4 εξεταστικές και διπλωματική..Έχει τελειώσει κάποιος αυτό το μεταπτυχιακό για να μας μιλήσει  για την εμπειρία του; Και το σημαντικότερο,αληθεύει το γεγονός ότι σύμφωνα με το άρθρο 50 του νόμου  ΥΠ' ΑΡΙΘΜ. 4653/2020 τα μεταπτυχιακά πλέον ,που αναγνωρίζονται μέσω ΑΤΕΕΝ όπως αυτό, δίνουν τα 20 μόρια στον ΑΣΕΠ για τους  πίνακες αναπληρωτών; Γιατί αυτό υποστηρίζουν οι εκπρόσωποι του πανεπιστημίου.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ως προς το πρώτο σκέλος, δεν έχω εμπειρία, οπότε δεν μπορώ να πάρω θέση.
Ως προς το δεύτερο, όντως, το άρθρο 50 του νόμου 4653/2020 ορίζει ότι: "οι μεταπτυχιακοί τίτλοι σπουδών και τα διδακτορικά διπλώματα που χορηγούνται από εκπαιδευτικά ιδρύματα της αλλοδαπής γίνονται δεκτά εφόσον έχουν αναγνώριση ακαδημαϊκής ισοτιμίας από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. ή αναγνώριση επαγγελματικής ισοδυναμίας συναφούς αντικειμένου με εκπαιδευτικό κλάδο"

Αποσυνδεδεμένος Sofiapapa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για την απάντηση! Κ εγώ διαβάζοντας τον νόμο αυτό κατάλαβα.. Δεν γνωρίζω γιατί κάποιοι ακόμα υποστηρίζουν το αντίθετο,ότι δηλαδή μόνο αναγνωρισμένα από τον ΔΟΑΤΑΠ θα δέχονται στον ΑΣΕΠ. Μένει τώρα να μας μιλήσει κάποιος για την εμπειρία του είτε στο Marconi είτε στον ΑΤΕΕΝ. Ευχαριστώ  πολύ!

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για την απάντηση! Κ εγώ διαβάζοντας τον νόμο αυτό κατάλαβα.. Δεν γνωρίζω γιατί κάποιοι ακόμα υποστηρίζουν το αντίθετο,ότι δηλαδή μόνο αναγνωρισμένα από τον ΔΟΑΤΑΠ θα δέχονται στον ΑΣΕΠ. Μένει τώρα να μας μιλήσει κάποιος για την εμπειρία του είτε στο Marconi είτε στον ΑΤΕΕΝ. Ευχαριστώ  πολύ!

Η Ελλάδα έχει καταδικαστεί ήδη δύο φορές στο ΔΕΕ για τον λόγο αυτό, δηλαδη επειδή δεν δεχόταν την επαγγελματική ισοδυναμία σε προκηρύξεις ΑΣΕΠ. Ε, νομίζω, δε λέει να πάμε για τρίτη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ildi531

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αναβάθμιση Μ.Κ. ισχύει με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό; Αναγνωρίζεται;

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Mιά χαρά με την αναβάθιση Μ.Κ. Γνωστός μου μάλιστα θα διοριστεί στη 2ΓΕ λόγω του μεταπτυχιακού αυτού. Επειδή το τελείωσε πριν το 2015  αν θυμάμαι καλά πήρε αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ. Μετά σταμάτησε να αναγνωρίζεται.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος ildi531

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δηλαδή η αναγνώριση για την αναβάθμιση ΜΚ είναι ανεξάρτητη από την αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ;

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αναβάθμιση Μ.Κ. ισχύει με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό; Αναγνωρίζεται;

Ναι, ισχύει η αναβάθμιση ΜΚ

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι, ισχύει η αναβάθμιση ΜΚ

Καλημέρα και απο μένα, είμαι φιλόλογος και θέλω να κάνω εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό στην Κύπρο και συγκεκριμένα στην Λευκωσία, στην ειδικότητα Διδασκαλία της ελληνικής σαν 2η ξένη γλώσσα.Διάβασα οτι το αναγνωρίζει ο ΔΟΑΤΑΠ τα εξ αποστάσως  τώρα λόγω πανδημίας <<Αναγνωρισμένο ως ομοταγές προς τα Ελληνικά ΑΕΙ (82 Ολ. Δ.Σ./10-12-2010).>>  για να πάρω τα 20 μόρια στον ΑΣΕΠ. Ακόμη πρσανατολίζομαι και για το εξωτερικό κυρίως σε εστίες διδασκαλίας κλπ. έχω μιλήσει με τις ελληνικές κοινότητες και  και μου είπαν πως ήδη έχουν αποσπασμένους εκπαιδευτικούς απο το Υπουργείο Παιδείας καθώς επίσης και με το Γαλλικό προξενείο όπου ακομη δεν έλαβα απάντηση. όπως βλέπετε βλεπω κυρίως για το εξωτερικό με αυτό το μεταπτυχιακό σε χώρες ΕΕ.  Που αλλού να κοιτάξω? απο που να πάρω και άλλες πληροφορίες για το θέμα? πείτε μου την γνώμη σας.  ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος lll

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα
Θα ήθελα να ρωτήσω αν πήρε κάποιος/α τα μόρια για τους πίνακες αναπληρωτών με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 540
Σύνολο: 558

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.