*

Αποστολέας Θέμα: Παράλληλη σε μάθημα που δεν το έχει Β'/Γ' ανάθεση  (Αναγνώστηκε 1983 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Παράλληλη σε μάθημα που δεν το έχει Β'/Γ' ανάθεση
« στις: Οκτώβριος 27, 2020, 10:23:48 μμ »
Με έχετε βοηθήσει αρκετές φορές εδώ μέσα οπότε παίρνω το θάρρος να ξαναζητήσω τη συμβουλή σας. ΠΕ86. Έχω στη Γ’λυκείου κατεύθυνση παιδί με αυτισμό. 6 ώρες. Ως τώρα έμπαινε η Μαθηματικός Ειδικής για να συμπληρώσει το 23ωρο 2-3 ώρες στο μάθημά μου. Δεν αισθάνθηκα άνετα καθώς είχε απορίες γνωστικές και με διέκοπτε και μες το μάθημα αλλά οκ είπα να κάνω εξυπηρέτηση. Σήμερα μου ζητήθηκε, μου απαιτήθηκε μπορώ να πω, να μπει για 1 ώρα (για να συμπληρώσει το 23ωρο της) και η Φυσικός Ειδικής. Σε πρώτη φάση αρνήθηκα και μου την πέσανε. Τα φώτα σας παρακαλώ γιατί οι ενστάσεις μου είναι δύο, πρώτον αν μπορούν να είναι μέσα τυπικά, αφού δεν το έχουν ούτε σα Γ’ανάθεση δεν πα να ξέρουν 3 γλώσσες προγραμματισμού η καθεμία που λέει ο λόγος. Και δεύτερον, για το παιδί το ίδιο κυρίως με ενδιαφέρει, γίνεται τη μια ώρα να έχει τη Φυσικό, τις δυο τη Μαθηματικό και τις εναπομείνασες μόνο του? Δε πρέπει να έχει μια ρουτίνα? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράλληλη σε μάθημα που δεν το έχει Β'/Γ' ανάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:38:48 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη σε μάθημα που δεν το έχει Β'/Γ' ανάθεση
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 10:33:21 μμ »
lucib,

δες και το παρακάτω, από παλαιότερο σχετικό νήμα στο pde:

https://www.pde.gr/index.php?topic=20882.126

Αποσυνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη σε μάθημα που δεν το έχει Β'/Γ' ανάθεση
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 10:35:58 μμ »
 "Διευκρινίσεις ως προς την εφαρμογή του άρθρου 48, του ν.4415/2016 (Α ́ 159).

Οι εκπαιδευτικοί που δεν συμπληρώνουν το διδακτικό τους ωράριο και στη σχολική μονάδα, που υπηρετούν, υπάρχουν εγκεκριμένα αιτήματα για Παράλληλη Στήριξη μαθητών, δύναται να συμπληρώνουν το διδακτικό τους ωράριο για την υποστήριξη αυτών, εφόσον δεν έχει συμπληρωθεί ο αριθμός διδακτικών ωρών υποστήριξης των μαθητών, όπως προτείνεται από το ΚΕΔΔΥ. Το σύνολο των εκπαιδευτικών που υποστηρίζουν κάθε μαθητή δεν μπορεί να υπερβαίνει συνολικά τους τέσσερις. Η ανάθεση συμπλήρωσης διδακτικού ωραρίου για κάλυψη διδακτικών αναγκών Παράλληλης Στήριξης γίνεται με απόφαση των οικείων Διευθυντών Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, κατόπιν εισήγησης του Σχολικού Συμβούλου παιδαγωγικής ευθύνης της σχολικής μονάδας και έγκριση του οικείου Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης".




Αυτό που έχεις παραθέσει harac δεν αναφερει κάτι για την ειδικότητα. Με την πρώτη πρόταση εννοεί ΟΛΟΥΣ τους εκπαιδευτικούς να υποθέσω? Ανεξαρτήτως ειδικότητας?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2020, 10:43:15 μμ από lucib »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη σε μάθημα που δεν το έχει Β'/Γ' ανάθεση
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 10:54:18 μμ »
Και εγώ έτσι το καταλαβαίνω. Είναι για όλες τις ειδικότητες, αλλά πρέπει να πάρει έγκριση.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2020, 10:57:59 μμ από harac »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 550
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.