*

Αποστολέας Θέμα: Τώρα που προσελήφθησαν αναπληρωτές, τι θα γίνει με ωρομίσθιους;  (Αναγνώστηκε 4414 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ifilitisvikys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We rock!
    • Προφίλ
Τώρα που έγιναν οι πρώτες προσλήψεις αναπλωρωτών και δόξα τω Θεώ είναι ικανοποιητικός ο αριθμός των ατόμων που πήραν (εγώ είχα αρχίσει να φοβάμαι ότι θα έπαιρναν καμια 200αριά μόνο και μετά λίγους λίγους ως τα Χριστούγεννα), έχει κανείς πληροφορίες για το πότε υπολογίζουν να προσλάβουν ωρομίσθιους;
«Η αριθμητική καταλήγει στη Φιλολογία, κι η Φιλολογία στο έγκλημα...»
Ε. Ιονέσκο, "Το μάθημα"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

aeee

  • Επισκέπτης
ρώτησα χθες και μου είπαν ότι δεν έχουν καμία ενημέρωση

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Για τα μέρη όπου συνεχίζουν να υπάρχουν κενά, θα ζητήσουν από το υπουργείο πρώτα να τους στείλουν κι άλλους αναπληρωτές και αν δεν στείλουν αναπληρωτές θα τα καλύψουν με ωρομίσθιους. Τουλάχιστον αυτό μου είπαν σήμερα απο τη Διεύθυνση της περιοχής μου όπου συνεχίζουν να υπάρχουν ακόμη 10 κενά φιλολόγων. Το ζήτημα, όμως, και πάλι είναι το εξής: μία, έστω, θέση που θα καλυφθεί από ωρομίσθιους, από πόσους θα καλυφθεί; 2 ή 3 ;;;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν το κενό είναι 22 ώρες, θα προσληφθούν 2 ωρομίσθιοι (11+11 ώρες).Αν είναι 23 και άνω, θα προσληφθούν 3 ωρομίσθιοι και ο ένας εξ αυτών μάλλον θα συμπληρώνει το ωράριό του και σε άλλο σχολείο.(Αναφέρομαι στην περίπτωση που δεν θα καλυφθεί το κενό με αναπληρωτή).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Animus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • είμαστε ακόμα ζωντανοί!!!
    • Προφίλ
Σε περίπτωση που κάποιον τον καλέσουν ωρομίσθιο από μια δευτεροβάθμια και μετά και από κάποια άλλη μπορεί να κρατήσει και τα δύο ή πρέπει να παραιτηθεί από την πρώτη;

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν επιτρέπεται το ωράριό του να υπερβαίνει τις 11 ώρες.Οπότε μάλλον σε ένα σχολείο μένει εκτός κι αν έχει στο πρώτο σχολείο  6 ώρες και στο δεύτερο  5, πράγμα πολύ δύσκολο.Έχω την εντύπωση ότι ,αν  προσλάβει κάποιον μία Β/θμια, ενημερώνει και τις άλλες  για να μην τον ξανακαλέσουν.

Αποσυνδεδεμένος Animus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • είμαστε ακόμα ζωντανοί!!!
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ syrrahm. Απλά αναρωτιόμουν αν  κάποιος θα μπορούσε, προκειμένου να μην αρνηθεί και για να εξασφαλίσει την ωρομισθία,  να έχει κάποια επιλογή είτε πιο κοντά στη βάση του είτε να εξασφαλίσει περισσότερες ώρες.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Δεν επιτρέπεται το ωράριό του να υπερβαίνει τις 11 ώρες.Οπότε μάλλον σε ένα σχολείο μένει εκτός κι αν έχει στο πρώτο σχολείο  6 ώρες και στο δεύτερο  5, πράγμα πολύ δύσκολο.Έχω την εντύπωση ότι ,αν  προσλάβει κάποιον μία Β/θμια, ενημερώνει και τις άλλες  για να μην τον ξανακαλέσουν.
Έτσι είναι, ενημερώνεται το σύστημα ότι δέχτηκες και δεν έχει και άλλες επιλογές. Δηλαδή αν δεχτείς πχ Β' Ηρακλείου για λιγότερες ώρες σε δεσμεύει το σύστημα και μετά που προκύπτει κενό, το έστειλαν αργά, για Γ' Ηρακλείου με περισσοτερες ώρες, τότε 'χάνεις'. Αυτά είναι δύσκολο να ταπροβλέψεις και να ρισκάρεις, άρα δέχεσαι το πρώτο που σου προτείνουν.

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Δηλαδή αν αρνηθείς στη μια δευτεροβάθμια την ωρομισθία, η επόμενη δευτεροβάθμια των περιοχών σου -σε περίπτωση που έχει κενά-, θα σε καλέσει;
Δε χάνεις τη σειρά σου στον πίνακα των ωρομίσθιων (όπως συμβαίνει αν αρνηθείς αναπλήρωση);

irma

  • Επισκέπτης
Έχω την εντύπωση ότι ,αν προσλάβει κάποιον μία Β/θμια, ενημερώνει και τις άλλες για να μην τον ξανακαλέσουν.
εχω μια φιλη πε 08 ομως,που περισυ δουλευε ωρομισθια σε δυο διευθυνσεις-Σερρες,Δραμα- και συμπληρωνε ωραριο.Δεν ακουσα να αλλαξα κατι φετος,δεδομενου οτι παλι μαλλον θα δουλεψει ετσι.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τώρα που προσελήφθησαν αναπληρωτές, τι θα γίνει με ωρομίσθιους;
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 03:40:49 μμ »
εχω μια φιλη πε 08 ομως,που περισυ δουλευε ωρομισθια σε δυο διευθυνσεις-Σερρες,Δραμα- και συμπληρωνε ωραριο.Δεν ακουσα να αλλαξα κατι φετος,δεδομενου οτι παλι μαλλον θα δουλεψει ετσι.
Όταν έχεις πολύ λιγότερες ώρες από τις 11 (ανώτατο όριο για ωρομίσθιο)  είναι ανοιχτό το να σε καλέσουν και από άλλη διεύθυνση.Στο σχολείο που ήμουν πέρσι,  υπήρχε ωρομίσθια ΠΕ6 με 6 ώρες , η οποία συμπλήρωνε το ωράριό της και σε άλλο σχολείο. Αλλά για φιλόλογο το θεωρώ δύσκολο να έχει κάποιος τόσες λίγες ώρες.
Όταν σε προσλαμβάνουν με 10-11 ώρες , δεν σε ξανακαλούν(εκτός και αν κακώς δεν γίνεται συνεννόηση μεταξύ των διευθύνσεων)
Δηλαδή αν αρνηθείς στη μια δευτεροβάθμια την ωρομισθία, η επόμενη δευτεροβάθμια των περιοχών σου -σε περίπτωση που έχει κενά-, θα σε καλέσει;
Δε χάνεις τη σειρά σου στον πίνακα των ωρομίσθιων (όπως συμβαίνει αν αρνηθείς αναπλήρωση);
Νομίζω ότι χάνεις τη σειρά σου μόνο στον πίνακα της διεύθυνσης που σε κάλεσε και αρνήθηκες, και όχι στις υπόλοιπες διευθύνσεις της περιφέρειας.

irma

  • Επισκέπτης
Απ: Τώρα που προσελήφθησαν αναπληρωτές, τι θα γίνει με ωρομίσθιους;
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 03:47:52 μμ »
Syrrahm,απο την εμπειρια σου, με σειρα 60 στον πινακα ωρομισθιιων κεντρικης Μακεδονιας,αφαιρωντας αυτους που προσεληφθησαν αναπληρωτες,για ποτε το βλεπεις;

irma

  • Επισκέπτης
Απ: Τώρα που προσελήφθησαν αναπληρωτές, τι θα γίνει με ωρομίσθιους;
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 03:55:31 μμ »
αν ξερει και καποιος αλλος παιδια,καλοδεχουμενη η προβλεψη!ευχαριστω! 8)

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τώρα που προσελήφθησαν αναπληρωτές, τι θα γίνει με ωρομίσθιους;
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 04:00:54 μμ »
Κι, επίσης, με σειρά 53 σε πίνακα περιφέρειας με 200 περίπου άτομα, να ελπίζω; Σημειωτέον αυτή τη στιγμή σε νομό της περιφέρειας που τον έχω δηλώσει υπάρχουν 10 κενά.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 655
Σύνολο: 657

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.