*

Αποστολέας Θέμα: Επίδειξη γραπτών δοκιμίων εξετάσεων Ιουνίου  (Αναγνώστηκε 1767 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επίδειξη γραπτών δοκιμίων εξετάσεων Ιουνίου
« στις: Ιούνιος 27, 2023, 09:55:49 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι,

Ήθελα να διευκρινίσουμε το εξής : Υποχρεούμαστε δια νόμου να επιδεικνύουμε τα γραπτά δοκίμια των τελικών εξετάσεων του Ιουνίου σε μαθητές / γονείς, εφόσον αυτό ζητηθεί, ή αυτό εναπόκειται στη διακριτική ευχέρεια του εκπαιδευτικού, ή μήπως κιόλας αυτό απαγορεύεται ;  :-\




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδειξη γραπτών δοκιμίων εξετάσεων Ιουνίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:37:50 »

Αποσυνδεδεμένος missathens

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02!
    • Προφίλ
Απ: Επίδειξη γραπτών δοκιμίων εξετάσεων Ιουνίου
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 27, 2023, 10:16:27 πμ »
Απ΄ όσο θυμάμαι, μετά από αίτηση του κηδεμόνα μπορεί ο κηδεμόνας μαζί με το παιδί να δουν το γραπτό.

Συνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Επίδειξη γραπτών δοκιμίων εξετάσεων Ιουνίου
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 27, 2023, 10:31:22 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι,

Ήθελα να διευκρινίσουμε το εξής : Υποχρεούμαστε δια νόμου να επιδεικνύουμε τα γραπτά δοκίμια των τελικών εξετάσεων του Ιουνίου σε μαθητές / γονείς, εφόσον αυτό ζητηθεί, ή αυτό εναπόκειται στη διακριτική ευχέρεια του εκπαιδευτικού, ή μήπως κιόλας αυτό απαγορεύεται ;  :-\
αυτη τη στιγμη ισχυει η 62602/Δ2/22-04-2015 ( και η  οποία αναφερει οτι εγινε αποδεκτή η σχετικη γνωμοδ ΝΣΚ 33/2014 βλ εκει λεπτομερειες)

   "... Δεν υφίσταται δυνατότητα χορηγήσεως φωτοαντιγράφων των γραπτών δοκιμίων των εξετάσεων των μαθητών των Γυμνασίων και των Λυκείων, αλλά μόνο δυνατότητα επιδείξεως των εν λόγω γραπτών δοκιμίων στους μαθητές ή στους κηδεμόνες τους...»
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2023, 10:34:02 πμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδειξη γραπτών δοκιμίων εξετάσεων Ιουνίου
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 27, 2023, 10:44:23 πμ »
αυτη τη στιγμη ισχυει η 62602/Δ2/22-04-2015 ( και η  οποία αναφερει οτι εγινε αποδεκτή η σχετικη γνωμοδ ΝΣΚ 33/2014 βλ εκει λεπτομερειες)

   "... Δεν υφίσταται δυνατότητα χορηγήσεως φωτοαντιγράφων των γραπτών δοκιμίων των εξετάσεων των μαθητών των Γυμνασίων και των Λυκείων, αλλά μόνο δυνατότητα επιδείξεως των εν λόγω γραπτών δοκιμίων στους μαθητές ή στους κηδεμόνες τους...»

Ναι, κι εγώ αυτό γνώριζα, άρα μπορούν μόνο να δουν και να ρωτήσουν αν έχουν κάποια γενική απορία για το γραπτό  τους, χωρίς αιτήσεις κλπ, σωστά ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδειξη γραπτών δοκιμίων εξετάσεων Ιουνίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:37:51 »

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδειξη γραπτών δοκιμίων εξετάσεων Ιουνίου
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 27, 2023, 01:37:44 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2023, 06:33:38 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Συνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Επίδειξη γραπτών δοκιμίων εξετάσεων Ιουνίου
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 27, 2023, 01:50:35 μμ »
Ναι, κι εγώ αυτό γνώριζα, άρα μπορούν μόνο να δουν και να ρωτήσουν αν έχουν κάποια γενική απορία για το γραπτό  τους, χωρίς αιτήσεις κλπ, σωστά ;
κοιτα, με βαση την εγκυκλιο και τη σχετικη γνωμοδοτηση ΝΣΚ υποχρεουμαστε απλα να δειξουμε τα δοκιμια (χωρις αιτηση εφοσον δεν οριζεται στη νομοθεσια κατι τετοιο) . Δεν γραφει κατι αλλο η εγκυκλιος δηλ για παραδειγμα να δωσουμε επιπλεον επεξηγησεις. Κι αν ο γονιος επιμενει να του δωσω διευκρινησεις ή εξηγησεις τοτε και αν βεβαια ηθελα να κινηθω στα πλαισια του τυπικου, θα του ελεγα οτι ο νομοθετης λεει απλως να στο δειξω κυριε γονιε και οχι να σου παραθεσω και την επιστημονικη μου εξηγηση .Κι αν οντως ηθελε ο νομοθετης κατι τετοιο οφειλε να το λεει ρητα. Οποτε κυριε γονιε εχετε καθε δικαιωμα να υποβαλλετε διαμεσου του σχολειου γραπτά σχετικο ερωτημα προς τις αρμοδιες αρχες (δδε και κεινη αν δεν μπορει να παρει θεση θα το προωθησει σε περιφερ-υπαιθ) ωστε να μου πουν εαν επιτρεπουν την  παραθεση εξηγησεων . Ομως προσωπικα και επειδη δεν θα ειχα ορεξη καλοκαιριατικα για πρηξιμο συκωτιου θα του εδινα και διευκρινησεις και το κρίμα στο λαιμό του..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2023, 01:53:22 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδειξη γραπτών δοκιμίων εξετάσεων Ιουνίου
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 27, 2023, 02:08:00 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2023, 06:34:18 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδειξη γραπτών δοκιμίων εξετάσεων Ιουνίου
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 27, 2023, 02:15:10 μμ »
Τέλεια, απολύτως κατανοητά όσα περιγράφετε παραπάνω, συνάδελφοι, οπότε με έχετε καλύψει. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδειξη γραπτών δοκιμίων εξετάσεων Ιουνίου
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 27, 2023, 03:30:45 μμ »
Οι εξηγήσεις είναι θέμα χαρακτήρα του καθενός μας... Εγώ δεν θα μπορούσα να διανοηθώ να μην απαντήσω επειδή σέβομαι έναν γονέα που θέλει να καταλάβει σε τι υστερεί το παιδί του. Αν μάλιστα έχει γνώση του αντικειμένου, ασφαλώς και θα είμαι και πιο αναλυτική. Στο δικό μας σχολείο έχουμε πολλές επιδείξεις χωρίς πανικό. Δεν πήγε κανείς γονέας σε αναβαθμολόγηση μετά από επίδειξη. Είναι περισσότερο μια κίνηση στο να καταλάβουν την κλίση του παιδιού τους και την αντίδρασή του κάτω από πίεση. Πιθανόν επειδή το αντιλαμβανόμαστε ως σχολείο έτσι, δεν δυσανασχετούμε και ίσως και γι αυτό έρχονται. Δεν μιλάω για όσους είναι στη βάση, εκεί δεν έχουμε τέτοια σκηνικά.
Με έχουν ρωτήσει πχ. περιμένατε αυτό το αποτέλεσμα; με αυτό το γραπτό κάνει για νομική; θα μπορέσει ποτέ να γράψει άριστα; τέτοιοι προβληματισμοί
Παρόμοιες εμπειρίες έχω κι εγώ. Έχει τύχει βέβαια να μου έρθει γονιός μαζί με το παιδί να δει το γραπτό του και να βλέπεις ότι είναι έτοιμος για παράπονα ότι αδικήθηκε ο μαθητής. Το παιδί είχε πει ότι έγραψε καλά και δεν άξιζε βαθμό κάτω από τη βάση. Όταν είδε το γραπτό ο γονιός, μόνο συγγνώμη δε ζήτησε (που δε χρειαζόταν ούτως ή άλλως) και είπε ότι και επιεικής ήμουν.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδειξη γραπτών δοκιμίων εξετάσεων Ιουνίου
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 27, 2023, 04:11:58 μμ »
Φέτος με ρώτησαν δυο οικογένειες  πιο πολύ από απορία, πολύ ευγενικά, και φαινόταν ότι το παιδί είχε φύγει με μεγαλύτερες προσδοκίες. Για την ακρίβεια το ένα παιδί ήρθε μόνο του το μεσημέρι όταν είδε τον έλεγχο. Γραπτά του 16-17… Δεν ήθελαν να δουν το γραπτό, απλώς ρώτησαν, τιυς είπα ότι δεν θυμάμαι τις ελλειψεισ τους, αλλά μπορώ να το κοιτάξω. Και οι δυο μου είπαν ότι δεν ήθελαν να με βάλουν σε κόπο, αλλά εγω τα κοίταξα. Δεν είναι κάθε ερώτηση απαραίτητα κακοπροαιρετη. Μου έχει τύχει βεβαθα να έρθει και γονέας και να λέει ότι το παιδί περιέγραψε στην φροντιστήρια αυτά οου είχε γράψει (!!) κι εκείνη εκτίμησε ότι θα έπαιρνε παραπάνω, και η μητέρα ήρθε και το ανέφερε. Μικρό μέρος, οι φροντιστές είναι παλιοί μαθητες του σχολείου, κλπ κλπ, θεωρήθηκε πολύ φυσικό να λέει κάποιος «η κυρία τάδε (βαφτιστικό όνομα μάλιστα) είπε ότι θα έβαζε 14». Ο διευθυντής είχε τη φαεινή ιδέα να προτείνει να δούμε το γραπτό όλοι οι φιλόλογοι να πούμε τη γνώμη μας. Συμφωνήσαμε με τον βαθμό της συναδέλφου (θα μπορούσε να ηταν και 1-2 μονάδες παραπάνω  αλλά όχι 14), τσακωθηκαμε μετά με τον διευθυντή που μας έφερε σ αυτή τη θέση, κλπ κλπ. κι ευτυχώς δεν ξαναχρειάστηκε.

Παιδαγωγικα μιλώντας πάντως, δεν έχει λογική τα παιδιά να περνούν από μια ανακεφαλαιωτική εφ όλης της ύλης δοκιμασία και να μην υπάρχει ανατροφοδοτηση. Είναι τελείως λάθος σκεπτικό.

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδειξη γραπτών δοκιμίων εξετάσεων Ιουνίου
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 28, 2023, 09:48:27 πμ »
Μπορούν να κλείσουν ραντεβού οι νόμιμοι κηδεμόνες και το τέκνο αν επιθυμεί  μπορεί να είναι μαζί τους και να δουν χωρίς αίτηση το γραπτό. Φωτοτυπίες και φωτό δεν επιτρέπονται. Μετά από αυτό μπορούν να κάνουν αίτηση για αναβαθμολόγηση σε περίπτωση που θέλουν. Η αίτηση για αναβαθμολόγηση μπορεί να γίνει και χωρίς επίδειξη βέβαια. Παρόλα αυτά έχουν περιθώριο μόνο 2 ημέρες μετά την ανακοίνωση των βαθμολογιών για τα παραπάνω, οπότε η προθεσμία για φέτος έληξε.

Εντάξει, όμως, η προθεσμία των 2 ημερών δεν αναφέρεται ρητά κάπου στη γνωμοδότηση του ΝΣΚ ή στην διευκρίνιση του υπουργείου

Συνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Επίδειξη γραπτών δοκιμίων εξετάσεων Ιουνίου
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 28, 2023, 10:52:12 πμ »
Εντάξει, όμως, η προθεσμία των 2 ημερών δεν αναφέρεται ρητά κάπου στη γνωμοδότηση του ΝΣΚ ή στην διευκρίνιση του υπουργείου
κοιτα η συναδελφος τις 2 ημερες τις ανεφερε σε σχεση με τη διαδικασια αναβαθμολογησης και εχει δικιο
ειδικοτερα για τα λυκεια η διαδικασια οριζεται στο αρ 9 της
https://www.e-nomothesia.gr/kat-ekpaideuse/deuterobathmia-ekpaideuse/upourgike-apophase-102474-d2-2021.html
και για τα γυμνασια στο αρ 9 του πδ 126/16

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδειξη γραπτών δοκιμίων εξετάσεων Ιουνίου
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 28, 2023, 11:22:26 πμ »
κοιτα η συναδελφος τις 2 ημερες τις ανεφερε σε σχεση με τη διαδικασια αναβαθμολογησης και εχει δικιο
ειδικοτερα για τα λυκεια η διαδικασια οριζεται στο αρ 9 της
https://www.e-nomothesia.gr/kat-ekpaideuse/deuterobathmia-ekpaideuse/upourgike-apophase-102474-d2-2021.html
και για τα γυμνασια στο αρ 9 του πδ 126/16

Εντάξει, τώρα είναι πιο ξεκάθαρο

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδειξη γραπτών δοκιμίων εξετάσεων Ιουνίου
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 28, 2023, 11:58:38 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2023, 06:33:24 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159438
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 299
Σύνολο: 318

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.