*

Αποστολέας Θέμα: Μάθημα με webex  (Αναγνώστηκε 117279 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spuros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #210 στις: Νοέμβριος 12, 2020, 03:07:07 μμ »
Παιδιά μια ερώτηση σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει. Τι προβλέπεται για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση στα τμήματα ένταξης? Με ποιο τρόπο γίνεται? Σύγχρονη ασύγχρονη και τα δύο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: WebEx
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:24:59 »

Αποσυνδεδεμένος emma3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: WebEx
« Απάντηση #211 στις: Νοέμβριος 12, 2020, 03:32:20 μμ »
Καλησπέρα.Πώς μπορώ να κάνω file transfer στο WebEx για να το αποθηκεύσουν οι μαθητές στον Η/Υ τους;Έψακα,αλλα δεν μπόρεσα να βρω κάτι.Ενώ πέρυσι λειτουργούσε κανονικά.

Καλησπέρα, συνάδελφοι.

Όντως το Webex μας δίνει τη δυνατότητα να κάνουμε File Transfer. Το αρχείο εμφανίζεται στις οθόνες των παιδιών και από εκεί μπορούν να κάνουν λήψη. Ωστόσο, οι μαθητές που μπαίνουν μέσω κινητού δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα και δεν τους βγάζει τίποτα. Εάν γνωρίζει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό ή τον τρόπο που μπορεί να εξαλειφθεί αυτή η δυσκολία, ας το μοιραστεί μαζί μας. Καλή δύναμη σε όλους μας.

Υ.Γ.: Εξαιρετική δουλειά από το ΠΕΚΕΣ! Ευχαριστούμε θερμά, Lasid.

Αποσυνδεδεμένος dors

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Καταδικάζω τον πανικό από όπου και αν προέρχεται
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #212 στις: Νοέμβριος 12, 2020, 03:55:39 μμ »
Παιδιά μια ερώτηση σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει. Τι προβλέπεται για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση στα τμήματα ένταξης? Με ποιο τρόπο γίνεται? Σύγχρονη ασύγχρονη και τα δύο?

στο σχολείο της περιοχής κατοικίας μου κάνουν σύγχρονη αλλά δεν διδάσκω σε αυτό οπότε δεν ξέρω λεπτομέρειες
Α ρε Αγκάμπεν δίκαιο είχες

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #213 στις: Νοέμβριος 12, 2020, 04:51:55 μμ »
στο σχολείο της περιοχής κατοικίας μου κάνουν σύγχρονη αλλά δεν διδάσκω σε αυτό οπότε δεν ξέρω λεπτομέρειες

Σ' εμάς παίρνουν τα παιδιά σε δική τους τηλεδιάσκεψη την ώρα που θα τους έπαιρναν και από την κανονική τάξη.

Εγώ έχω απορία με την παράλληλη. Μας είπαν οι δύο καθηγήτριες ότι η οδηγία τους είναι να παρακολουθούν με τον μαθητή το δικό μας μάθημα κ να τον υποστηρίζουν στο τσατ αν έχει απορίες. Δενείναι παράλογο, όμως εμείς έχουμε μαθητή που κανονικά δεν θα ήταν για παράλληλη αλλά για ειδικό σχολείο, που δεν υπάρχει στο νησί. Το παιδί δλδ εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να παρακολουθήσει αυτά που κάνουμε ούτε να διαβάσει κ να γράψει στο τσατ (κ λόγω μειωμένων δεξιοτήτων γραφής κ ανάγνωσης κ λόγω θεμάτων υγείας). Στο κανονικό μάθημα άτυπα κάποιες ώρες τον παίρνουν ιδιαιτέρως για να του κάνουν κάτι πιο ουσιώδες. Τώρα όμως φοβούνται μήπως ελεγχθεί η σύνδεση του μαθητή κ η παρουσία τους κ έτσι το παιδί απλώς κάθεται μπροστά στην οθόνη 6-7 ώρες κ μαζί κάθονται κ οι συνάδελφοι, που εθελοντικά κάνουν από τηλεφώνου κάποια πράγματα πρόσθετα. ο μαθητής αυτός δηλαδή δεν διδάσκεται τίποτα αυτόν τον καιρό, αλλά τυπικά είμαστε άψογοι. Βρίσκετε κάποια λογική σ αυτό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα με webex
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:24:59 »

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #214 στις: Νοέμβριος 12, 2020, 06:17:37 μμ »
https://www-alfavita-gr.cdn.ampproject.org/v/s/www.alfavita.gr/ekpaideysi/ypoyrgeio-paideias/332977_yp-paideias-egkyklios-gia-tin-ex-apostaseos-didaskalia?amp_js_v=a6&amp_gsa=1&amp&usqp=mq331AQFKAGwASA%3D#aoh=16051974031876&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=%CE%91%CF%80%CF%8C%20%251%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.alfavita.gr%2Fekpaideysi%2Fypoyrgeio-paideias%2F332977_yp-paideias-egkyklios-gia-tin-ex-apostaseos-didaskalia
 Μόνο αυτό έχω βρει, προσωπικά κάνω συνδυασμό, webex και e class με σημειώσεις του μαθήματος μου.Τα παιδιά..ωστόσο δεν πολυερχονται στο τ.ε. διότι δεν.μπαιμουν.απουσιες και προτιμούν να.μςινουν.με τον καθηγητή τους.Επισης δύο συνάδελφοί.μου ζήτησαν να μην έρχονται τα παιδιά σε μένα όταν έχουν μαζί τους!Πιο.καλα.προχωραει η ασύγχρονη, υπάρχει αλληλεπίδραση με τα παιδιά και ανατροφοδότηση.
Οι υπόλοιποι τι κάνετε;

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #215 στις: Νοέμβριος 12, 2020, 06:42:20 μμ »
Την 6η ώρα από τους 18 μαθητές, οι 2 δεν μπόρεσαν να συνδεθούν καθόλου. Από όσους μπήκαν, οι 3-4 παιδεύτηκαν πολύ να συνδεθούν και μπήκαν καθυστερημένα. Τις προηγούμενες ώρες δεν υπήρχε πρόβλημα σύνδεσης.
Και γω είχα πρόβλημα την Πέμπτη ώρα και πολλά παιδιά 5η και 6η... Τι κάνετε με τις απουσίες σε αυτήν την περίπτωση;

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #216 στις: Νοέμβριος 12, 2020, 06:43:03 μμ »
Είμαι παράλληλη σε 3 σχολεία, σε όλα έχω συμφωνήσει με τους γονείς, εφόσον είναι μαζί με τα παιδάκια τους τις ώρες που παρακολουθούν, άρα λειτουργούν ως παράλληλη στήριξη οι ίδιοι για τα παιδιά τους, να ανεβάζω υλικό απλοποιημένο στο e-class, βάσει των δυσκολιών τους. Δημιούργησα 3 τάξεις παράλληλης στήριξης στο e-class και ανεβάζω σε κάθε παιδί το αντίστοιχο απλουστευμένο υλικό που θα μου ζητηθεί από τους γονείς. Παράλληλα, λόγω της καραντίνας, τους εφοδιάζω και με πολύ υλικό δημιουργικής απασχόλησης τόσο για τα παιδιά τα ίδια όσο και σε συνεργασία με τους γονείς τους! Υπόψην ότι και τα 3 παιδάκια ανήκουν στις ΔΑΦ και γνωστικά είναι σε μέτριο προς χαμηλό επίπεδο (αδύνατον δηλαδή να επικοινωνήσω στο chat). Επίσης, έχω πει στους γονείς ότι εάν θελήσουν μπορούμε να κάνουμε και ατομική τηλεδιάσκεψη μέσω webex για τις όποιες απορίες και δυσκολίες του εκάστοτε παιδιού (μέχρι τώρα έχει γίνει ήδη 2 φορές με τα 2 από τα 3 παιδάκια).Οι διευθυντές έχουν ενημερωθεί για το τι ακριβώς κάνω και με ευχαρίστησαν, χωρίς να μου ζητήσουν κάτι περαιτέρω. Τώρα εάν πρέπει να βρισκόμαστε στα μαθήματα των συναδέλφων της γενικής μέσω webex, και αυτό εάν είναι υποχρεωτικό από το Υπουργείο δεν το ξέρω.... Πέρυσι με την καραντίνα ενημερωθήκαμε από τον σύμβουλό μας στις 15/06........... Ουσιαστικά μας είπε ότι δεν πολυενδείκνυται η σύγχρονη για την παράλληλη στήριξη και να δίνουμε υλικό δημιουργικής απασχόλησης ασύγχρονα...
ΠΕ02 ΕΑΕ

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #217 στις: Νοέμβριος 12, 2020, 06:53:46 μμ »
Και γω είχα πρόβλημα την Πέμπτη ώρα και πολλά παιδιά 5η και 6η... Τι κάνετε με τις απουσίες σε αυτήν την περίπτωση;

Επειδή στην αρχή είχαν μπει όλοι, δεν θα βαλω απουσία. Μάλιστα για να μην αγχώνονται, τελευταίο δεκάλεπτο σταμάτησα την παράδοση, έκανα λίγη κουβέντα γενικόλογος κ τους σχόλασα πέντε λεπτά νωρίτερα.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #218 στις: Νοέμβριος 12, 2020, 06:54:35 μμ »
Είμαι παράλληλη σε 3 σχολεία, σε όλα έχω συμφωνήσει με τους γονείς, εφόσον είναι μαζί με τα παιδάκια τους τις ώρες που παρακολουθούν, άρα λειτουργούν ως παράλληλη στήριξη οι ίδιοι για τα παιδιά τους, να ανεβάζω υλικό απλοποιημένο στο e-class, βάσει των δυσκολιών τους. Δημιούργησα 3 τάξεις παράλληλης στήριξης στο e-class και ανεβάζω σε κάθε παιδί το αντίστοιχο απλουστευμένο υλικό που θα μου ζητηθεί από τους γονείς. Παράλληλα, λόγω της καραντίνας, τους εφοδιάζω και με πολύ υλικό δημιουργικής απασχόλησης τόσο για τα παιδιά τα ίδια όσο και σε συνεργασία με τους γονείς τους! Υπόψην ότι και τα 3 παιδάκια ανήκουν στις ΔΑΦ και γνωστικά είναι σε μέτριο προς χαμηλό επίπεδο (αδύνατον δηλαδή να επικοινωνήσω στο chat). Επίσης, έχω πει στους γονείς ότι εάν θελήσουν μπορούμε να κάνουμε και ατομική τηλεδιάσκεψη μέσω webex για τις όποιες απορίες και δυσκολίες του εκάστοτε παιδιού (μέχρι τώρα έχει γίνει ήδη 2 φορές με τα 2 από τα 3 παιδάκια).Οι διευθυντές έχουν ενημερωθεί για το τι ακριβώς κάνω και με ευχαρίστησαν, χωρίς να μου ζητήσουν κάτι περαιτέρω. Τώρα εάν πρέπει να βρισκόμαστε στα μαθήματα των συναδέλφων της γενικής μέσω webex, και αυτό εάν είναι υποχρεωτικό από το Υπουργείο δεν το ξέρω.... Πέρυσι με την καραντίνα ενημερωθήκαμε από τον σύμβουλό μας στις 15/06........... Ουσιαστικά μας είπε ότι δεν πολυενδείκνυται η σύγχρονη για την παράλληλη στήριξη και να δίνουμε υλικό δημιουργικής απασχόλησης ασύγχρονα...

Εμάς μας είπαν ότι είναι επίσημη οδηγία να συνδέονται μαζί.

Τα παιδιά σου δλδ παρακολουθούν την κανονική τάξη κ εσείς κάνετε κάτι ανεξάρτητο;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #219 στις: Νοέμβριος 12, 2020, 08:54:13 μμ »
Σε εμάς, τα παιδιά της παράλληλης παρακολουθούν το πρωινό πρόγραμμα webex (εκτός από κάποιες δύσκολες περιπτώσεις).  Μπαίνει μέσα και ο εκπαιδευτικός της παράλληλης, ώστε να κρατά σημειώσεις και να τα βοηθά το απόγευμα με σύγχρονη εξ αποστάσεως. Απαραίτητη είναι η συνεργασία γονέων, η οποία δεν είναι πάντα δεδομένη.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #220 στις: Νοέμβριος 12, 2020, 09:49:23 μμ »
Και γω είχα πρόβλημα την Πέμπτη ώρα και πολλά παιδιά 5η και 6η... Τι κάνετε με τις απουσίες σε αυτήν την περίπτωση;
Έβαλα απουσία μόνο στα 2 παιδιά της γ΄ γυμνασίου που δεν μπήκαν καθόλου. Σε εκείνα που μπήκαν λίγο αργότερα δεν έβαλα, επειδή έκρινα ότι έλεγαν την αλήθεια ότι προσπαθούσαν να συνδεθούν και δεν τα κατάφερναν. Επίσης, είπα στους μαθητές ότι αν αδυνατούν να συνδεθούν, εγώ πρέπει κανονικά να καταχωρώ την απουσία. Ωστόσο, εκείνα ή οι γονείς τους μπορούν να επικοινωνούν με τη διεύθυνση του σχολείου για να ενημερώνουν για την κατάσταση και αργότερα το σχολείο θα κρίνει αν αυτές οι απουσίες προσμετρηθούν.

Αντίθετα στην α΄ του ΕΠΑΛ σε μαθητή που μπήκε 6-7 λεπτά πριν τελειώσει η 1η ώρα του είπα ότι η απουσία είχε καταχωρηθεί κανονικά και μόνος του αποχώρησε από το μάθημα. Είχε δηλώσει μπαίνοντας ότι άργησε να ξυπνήσει, αλλά και ότι είχε δυσκολίες σύνδεσης (που δεν είχαν οι άλλοι 10 του τμήματος). Δεν δέχτηκα τη δικαιολογία, γιατί θα δημιουργούσα προηγούμενο και από την επόμενη φορά θα έμπαιναν και οι άλλοι αργά αξιώνοντας να μην πάρουν απουσία.

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #221 στις: Νοέμβριος 12, 2020, 10:07:04 μμ »
Θέλω να αγοράσω μια γραφίδα γιατί είναι δύσκολο μόνο στο μιλητό το μάθημα.
Επειδή είμαι λίγο άσχετος, χρησιμοποιεί κάποιος κάτι σχετικό; Καμιά πρόταση;

Μπορώ να διαθέσω ένα λογικό ποσό, λίγο παραπάνω από πενηντάρικο ας πούμε.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #222 στις: Νοέμβριος 12, 2020, 10:21:58 μμ »
lvc
Είχα πάρει πέρυσι την wacom one medium, γύρω στα 80. Με έχει βολέψει πολύ.
Η αντίστοιχη small είναι γύρω στα 50 αλλά είναι αρκετά μικρή...

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #223 στις: Νοέμβριος 12, 2020, 10:26:55 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και καλό κουράγιο!
Έχω ψάξει ενδελεχώς τη Webex, διάβασα και τον σχετικό Οδηγό για εκπαιδευτικούς, αλλά δεν έχω βρει κάπου να εξηγεί πώς να έχω όλους μου τους μαθητές (όταν ανοίγουν κάμερα) σε μία οθόνη. Ειδικά σε ένα τμήμα που έχω 24 άτομα, αυτό είναι πολύ δυσλειτουργικό, γιατί μου τους εμφανίζει σε 2 ή 3 σελίδες. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα;

Επίσης, αρχικά σαν να θυμάμαι ότι από προεπιλογή η αίθουσα είναι κλειδωμένη. Και όντως ήταν στα πρώτα μαθήματα, οπότε δεν είχα την έγνοια να το ελέγχω και αυτό. Χτες και σήμερα μου ήταν ξεκλείδωτη όμως. Έχουμε τη δυνατότητα τελικά να την έχουμε κλειδωμένη από προεπιλογή; Όπως και το να ρυθμίζουμε μια και καλή το να μη μιλάνε μεταξύ τους στο chat, για να μην το κάνουμε κάθε φορά;

Ευχαριστώ πολύ  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2020, 10:42:11 μμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159565
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 368
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 348

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.