*

Αποστολέας Θέμα: Μάθημα με webex  (Αναγνώστηκε 117290 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #574 στις: Δεκέμβριος 25, 2020, 01:46:42 μμ »
Καλά Χριστούγεννα με υγεία! Είμαι σίγουρη ότι ήταν η μητέρα, γιατί ο μικρός άφησε ανοιχτό το μικρόφωνο και μέχρι να κάνω mute ακουγόταν καθαρά η μητέρα να κάνει ανάκριση στον μαθητή, τι σου είπε, και όλοι οι μαθητές έσκασαν στα γέλια με το παιδί. Εκτός αυτού, έχω γραπτό του μαθητή πριν την καραντίνα με άλλο γραφικό χαρακτήρα, και άλλα γραπτά στο eclass με άλλο γραφικό χαρακτήρα. Το να πάρω τηλέφωνο το θεωρώ ότι δεν είναι δουλειά μου... δεν μου ταιριάζει ως χαρακτήρα....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα με webex
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:45:28 »

Αποσυνδεδεμένος patra25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #575 στις: Δεκέμβριος 25, 2020, 07:56:42 μμ »
 Είναι δύσκολο να ξέρουμε ποιος γράφει και ποιος απαντάει.
 Δεν νομίζω ότι μπορείτε να κάνετε και πολλά πράγματα στη φάση αυτή.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2020, 04:21:59 μμ από patra25 »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #576 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 05:41:03 μμ »
Συνάδερφοι, την γνώμη σας θα ήθελα, πώς να χειριστώ το θέμα με την μάνα μαθητή που γράφει αυτή τις απαντήσεις, τις ανεβάζει στο eclass, με τον δικό της γραφικό χαρακτήρα, μας παρακολουθεί στο μάθημα, και μάλιστα την ακούσαμε όλοι να με σχολιάζει; Τα παιδιά έσκασαν στα γέλια, βέβαια, αλλά το παιδί της ήρθε σε δύσκολη θέση... Δυστυχώς...
Κατά τη γνώμη μου σίγουρα θα πρεπει να το αναφερεις στον διευθυντη/τρια κι επίσης, θα προτεινα να κανεις γενική ανακοινωση στην eclass που θ απευθυνεται σε ολους τους μαθητες/τριες (για να μη φανει ως στοχοποιηση του συγκεκριμενου μαθητή) οτι οι ασκησεις πρεπει να λύνονται απο τους ιδιους/ες καθως σκοπος ειναι η αφομοιωση της γνωσης μπλαμπλα και εαν εχουν αποριες για τις ασκησεις να σε ρωτάνε, γιατι δεν εχει νοημα απλώς να έχουνε λύσει τις ασκησεις χωρις να καταλαβαινουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2020, 05:42:45 μμ από tiel »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #577 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 05:46:55 μμ »
Κατά τη γνώμη μου σίγουρα θα πρεπει να το αναφερεις στον διευθυντη/τρια κι επίσης, θα προτεινα να κανεις γενική ανακοινωση στην eclass που θ απευθυνεται σε ολους τους μαθητες/τριες (για να μη φανει ως στοχοποιηση του συγκεκριμενου μαθητή) οτι οι ασκησεις πρεπει να λύνονται απο τους ιδιους/ες καθως σκοπος ειναι η αφομοιωση της γνωσης μπλαμπλα και εαν εχουν αποριες για τις ασκησεις να σε ρωτάνε, γιατι δεν εχει νοημα απλώς να έχουνε λύσει τις ασκησεις χωρις να καταλαβαινουν.

Αυτά όμως γίνονταν πάντα. Δεν είναι τωρινό φαινόμενο. Δηλαδή παλιά αναφέραμε τετοια θέματα στους διευθυντές; τα μισά παιδιά αντιγράφουν λυσάρια ή τους τα δίνουν έτοιμα οι ιδθαιτεραδες/τα κέντρα μελέτης. Το κάνουμε κ εκεί θέμα ή απλώς τώρα πιάνουμε την πιο κραυγαλέα περίπτωση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα με webex
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:45:28 »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #578 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 06:01:42 μμ »
Αυτά όμως γίνονταν πάντα. Δεν είναι τωρινό φαινόμενο. Δηλαδή παλιά αναφέραμε τετοια θέματα στους διευθυντές; τα μισά παιδιά αντιγράφουν λυσάρια ή τους τα δίνουν έτοιμα οι ιδθαιτεραδες/τα κέντρα μελέτης. Το κάνουμε κ εκεί θέμα ή απλώς τώρα πιάνουμε την πιο κραυγαλέα περίπτωση;
Η συνάδελφος αναφέρει μια κραυγαλέα περίπτωση όπου είναι εντελώς προφανές ότι τα γράφει και τα στέλνει η μάνα (βλ.γραφικός χαρακτήρας) κι επίσης, εν ώρα τηλεμαθήματος έγινε παρέμβαση γονιού που έφερε σε δύσκολη θέση  το παιδί (και το το οποίο απαγορεύεται). Δηλδ. εάν έμπαινε γονιός στην σχολική τάξη εν ώρα μαθήματος για να παρέμβει θα υπήρχε εκπαιδευτικός/διευθυντής/γονιὀς που θα το  ανεχόταν;
Εξ άλλου, δε μιλάμε για μια από τις πολλές περιπτώσεις που ξέρουμε ότι αντιγράφουν ασκησεις από τα λυσάρια ή τα φροντιστήρια. Που κι εκεί, μπορεί ο εκπαιδευτικός ανετα να το καταλάβει και να το επισημάνει γενικά στους μαθητές, ως προειδοποίηση. Ηλιθιοι δεν είμαστε
Η συνάδελφος ζήτησε μια συμβουλή για το τι μπορεί να πράξει και αυτό έκανα.
Τώρα,  προς τι αυτό το επιθετικό ύφος, δεν καταλαβαίνω, ειλικρινά.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #579 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 06:05:38 μμ »
Συγγνώμη, δεν ήθελα να φανεί κάτι επιθετικό. ειλικρινής απορία ήταν. η παρέμβαση στο μάθημα φυσικά είναι άλλο θέμα, πολύ σοβαρό.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #580 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 10:44:19 μμ »
Θα τόνιζα για πολλοστή φορά (είμαι σίγουρη ότι η συνάδελφος το έχει ήδη κάνει) πόσο σημαντικό είναι να κάνουν οι μαθητές μόνοι τις ασκήσεις έστω κι αν κάνουν λάθη αλλά ως εκεί. Η μητέρα προφανώς δεν θέλει να καταλάβει. Στον διευθυντή δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να καταφύγει κάνεις για αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #581 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 01:18:28 μμ »
Θα τόνιζα για πολλοστή φορά (είμαι σίγουρη ότι η συνάδελφος το έχει ήδη κάνει) πόσο σημαντικό είναι να κάνουν οι μαθητές μόνοι τις ασκήσεις έστω κι αν κάνουν λάθη αλλά ως εκεί. Η μητέρα προφανώς δεν θέλει να καταλάβει. Στον διευθυντή δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να καταφύγει κάνεις για αυτό το θέμα.

Όταν προτείνω να το αναφέρει στον Διευθυντή/τρια, δεν εννοώ να παραπονεθεί για να μαλώσει η διεύθυνση τη μάνα (εκείνη, προφανώς και θα συνεχίσει να το κάνει), αλλά για να γνωρίζει και ο Διευθυντής/τρια τι συμβαίνει ακριβώς με τις εργασίες και υποχρεώσεις των παιδιών στο σπίτι, αλλά κυρίως εν ώρα μαθήματος.
Προφανώς και είναι δεδομένο ότι οι γονείς μας παρακολουθούν, αλλά έχει διαφορά να παρεμβαίνουν στο μάθημα. Και πιστεύω πως κάθε Διευθυντής/τρια θα πρέπει να γνωρίζει όλες τις περιπτώσεις που αφορούν τη δυσλειτουργία του μαθήματος (εκτός αν είναι κοσμάρα). Ειδικά στην προκειμένη περίπτωση, έχει να κάνει με την αναφορά που δίνουν στους προϊσταμένους εκπαίδευσης και τους σχ. συμβούλους για τη λειτουργία του webex μαθήματος, οπότε, ναι είναι σοβαρό ζήτημα η παρέμβαση γονιού.
Στην τελική, η συνάδελφος ζήτησε γνώμες/συμβουλες και αυτή είναι η άποψή μου. Αν θέλει, η συνάδελφος την κρατάει, αν όχι, its ok! Εγώ πάντως, αυτό θα έκανα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #582 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 02:37:28 μμ »
Όταν προτείνω να το αναφέρει στον Διευθυντή/τρια, δεν εννοώ να παραπονεθεί για να μαλώσει η διεύθυνση τη μάνα (εκείνη, προφανώς και θα συνεχίσει να το κάνει), αλλά για να γνωρίζει και ο Διευθυντής/τρια τι συμβαίνει ακριβώς με τις εργασίες και υποχρεώσεις των παιδιών στο σπίτι, αλλά κυρίως εν ώρα μαθήματος.
Προφανώς και είναι δεδομένο ότι οι γονείς μας παρακολουθούν, αλλά έχει διαφορά να παρεμβαίνουν στο μάθημα. Και πιστεύω πως κάθε Διευθυντής/τρια θα πρέπει να γνωρίζει όλες τις περιπτώσεις που αφορούν τη δυσλειτουργία του μαθήματος (εκτός αν είναι κοσμάρα). Ειδικά στην προκειμένη περίπτωση, έχει να κάνει με την αναφορά που δίνουν στους προϊσταμένους εκπαίδευσης και τους σχ. συμβούλους για τη λειτουργία του webex μαθήματος, οπότε, ναι είναι σοβαρό ζήτημα η παρέμβαση γονιού.
Στην τελική, η συνάδελφος ζήτησε γνώμες/συμβουλες και αυτή είναι η άποψή μου. Αν θέλει, η συνάδελφος την κρατάει, αν όχι, its ok! Εγώ πάντως, αυτό θα έκανα.
Εννοείται, ο καθένας δίνει την άποψή του. Σαφώς κι αν αυτό συνεχίζεται και υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα στον εκπαιδευτικό και το μάθημα, να αναφερθεί στον διευθυντή, γιατί δεν είναι λίγες οι φορές που κάτι τέτοιοι γονείς τρέχουν πρώτοι για παράπονα κλπ.

Αποσυνδεδεμένος gallika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #583 στις: Φεβρουάριος 13, 2021, 06:47:22 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: Στο μάθημα με Webex μέσω του πανελληνίου σχ.δικτύου απενεργοποιώ από το assign privileges το chat προς everyone, presenter, publicly και αφήνω μόνο το προς τον host. Πατάω apply και αποθήκευση... Όμως κάθε φορά 1-2 μαθητές λένε ότι μπορούν να στείλουν μήνυμα όχι μόνο σε μένα αλλά και σε συμμαθητές τους... Πώς γίνεται αυτό , αφού τα έχω απενεργοποιήσει...;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #584 στις: Φεβρουάριος 13, 2021, 07:23:23 μμ »
gallika,
μπορείς να απενεργοποιήσεις το chat από το μενού meeting-options. Δεν θα μπορούν, όμως, να στέλνουν μήνυμα ούτε σε εσένα.

Αποσυνδεδεμένος gallika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #585 στις: Φεβρουάριος 13, 2021, 07:32:16 μμ »
Ναι το ξέρω ότι μπορώ να το απενεργοποιήσω εντελώς... απλά θέλω να μπορούν να στείλουν μόνο στον host για να ρωτήσουν κάτι ( όχι δημόσια...)

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #586 στις: Φεβρουάριος 13, 2021, 07:51:54 μμ »
Ναι το ξέρω ότι μπορώ να το απενεργοποιήσω εντελώς... απλά θέλω να μπορούν να στείλουν μόνο στον host για να ρωτήσουν κάτι ( όχι δημόσια...)
Υπάρχει αυτή η δυνατότητα από το assign privilege και απενεργοποιείς στο chat, αυτά που θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος dors

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Καταδικάζω τον πανικό από όπου και αν προέρχεται
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #587 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 10:09:11 πμ »
Μήπως γνωρίζετε πως μπορώ να μην αφήνω τους μαθητές να γράψουν στο whiteboard;
Α ρε Αγκάμπεν δίκαιο είχες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159607
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 421
Σύνολο: 427

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.