*

Αποστολέας Θέμα: Μάθημα με webex  (Αναγνώστηκε 117217 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #490 στις: Δεκέμβριος 01, 2020, 05:03:59 μμ »
Αντίσταση και πάλι,με βίλες στην Εκάλη.
Και με iPhone φυσικά,για να μην ξεχνιόμαστε...

Κανεις μας δεν έχει βίλες στην Εκάλη. iphone κάποιοι έχουμε, αυτό ισχύει. σημαίνει κάτι; δηλαδή αν εχεις iphone απαγορεύεται να εχεις στοιχειώδη κοινωνική συνείδηση;
Κατ αρχας δεν γίνεται να μην εχεις smartphone ή ταμπλετ ή γενικα μια καλή συσκευή, γιατί έτσι πώς θα κανεις μάθημα στους μαθητες σου; είναι ατομική σου ευθύνη φυσικά να εχεις συσκευή, όπως είναι κ ατομική ευθύνη των μαθητών να έχουν. Είναι βασικός ατομικός εξοπλισμός. Σαν το βρακι που φοράμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα με webex
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:54:38 »

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #491 στις: Δεκέμβριος 01, 2020, 09:44:00 μμ »
Ντροπή δεν είναι εάν εχεις καλές συνθήκες να κοιτάς να κανεις το μάθημα καλύτερο. Ντροπή είναι να διαφημίζεται το μάθημα που κυλάει χωρίς προβλήματα κ να αγνοείται το άλλο. οι συνδικαλιστές τι παραπάνω να κάνουν; τα έχουν πει. βλέπεις όμως κ εδώ, αν πάμε να πούμε κάτι τέτοιο, τι απαντήσεις εισπράττουμε. τεμπέλης στην καλύτερη, μπολσεβίκος στη χειρότερη.


Είναι εύκολο να βγάζεις μια ανακοίνωση και μέχρι εκεί. Το δύσκολο είναι ο καθένας μας ατομικά, από τη θέση του εκπαιδευτικού ,να μην αφήσει να παγιωθεί αυτή η κατάσταση με τα ημίμετρα και τους αποκλεισμούς.Πώς;; Έχουμε βγάλει από το λεξιλόγιο μας ορισμένες λέξεις όπως αγώνας, απεργία,αποχή ...  Το κράτος οφείλει να αναλάβει τις ευθύνες του και να φροντίσει όλοι οι μαθητές να έχουν ισότιμη πρόσβαση στην τηλεκπαίδευση. Σας παρακαλώ μην κάνετε πολιτικού περιεχομένου τη συζήτηση,δεν έχω τέτοιο σκοπό.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2020, 09:48:07 μμ από DONCORLEONE1 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #492 στις: Δεκέμβριος 01, 2020, 09:55:11 μμ »

Είναι εύκολο να βγάζεις μια ανακοίνωση και μέχρι εκεί. Το δύσκολο είναι ο καθένας μας ατομικά, από τη θέση του εκπαιδευτικού ,να μην αφήσει να παγιωθεί αυτή η κατάσταση με τα ημίμετρα και τους αποκλεισμούς.Πώς;; Έχουμε βγάλει από το λεξιλόγιο μας ορισμένες λέξεις όπως αγώνας, απεργία,αποχή ...  Το κράτος οφείλει να αναλάβει τις ευθύνες του και να φροντίσει όλοι οι μαθητές να έχουν ισότιμη πρόσβαση στην τηλεκπαίδευση. Σας παρακαλώ μην κάνετε πολιτικού περιεχομένου τη συζήτηση,δεν έχω τέτοιο σκοπό.

Δεν το πάω πολιτικά. απεργία έπρεπε να είχε γίνει κ για να μην ανοίξουν τα σχολεία χωρίς μέτρα. ατομικά τώρα, δεν ξέρω. δηκαδη υοετχουν σχολεία με τόσο μεγάλη αποχή κ οι συνάδελφοι θεωρουν ότι κάνουν μάθημα κ είναι οκ; εμείς είχαμε ελάχιστες περιπτώσεις κ με αγώνα τις λύσαμε. Ο διευθυντής πίεσε οικογένειες βέβαια κ εμένα μ έκανε εντύπωση γιατί νόμιζα ότι θα ήμασταν ελαστικοί κ δεν θα προχωρούσαμε πολύ ώστε να μην αγχωθούν οικογένειες με πολλά παιδιά κλπ. αλλά τέλος πάντων εδώ δεν έχουμε ιδιαίτερα οικονομικά θέματα. δεν μπορώ να φανταστώ ότι σε σχολεία με προβλήματα οι εκπαιδευτικοί αδιαφορούν. Δηκαδη κ αυτοί εδώ που κάνουν ότι μόνο εκείνοι ειναο ευσυνείδητοι κ εργατικοί, δεν νομίζω ότι έχουν μαθητες που δεν μπορούν κ γι αυτό κάνουν τους άνετους.

Αποσυνδεδεμένος lemon2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #493 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 12:43:42 πμ »
Κανεις μας δεν έχει βίλες στην Εκάλη. iphone κάποιοι έχουμε, αυτό ισχύει. σημαίνει κάτι; δηλαδή αν εχεις iphone απαγορεύεται να εχεις στοιχειώδη κοινωνική συνείδηση;
Κατ αρχας δεν γίνεται να μην εχεις smartphone ή ταμπλετ ή γενικα μια καλή συσκευή, γιατί έτσι πώς θα κανεις μάθημα στους μαθητες σου; είναι ατομική σου ευθύνη φυσικά να εχεις συσκευή, όπως είναι κ ατομική ευθύνη των μαθητών να έχουν. Είναι βασικός ατομικός εξοπλισμός. Σαν το βρακι που φοράμε.

Δεν είναι αυτονόητο ότι έχουμε όλοι smarthone και tablet ή καλή συσκευή, ο μισθός του αναπληρωτή εκπαιδευτικού δεν είναι αρκετός για να  μπορούμε να έχουμε το ''βασικό εξοπλισμό" που αναφέρεις...Μας προσέλαβαν για δια ζώσης εκπαίδευση , να μας χορηγήσουν δωρεάν υπολογιστή για την φαεινή ιδέα της τηλεκπαίδευσης σε όλες τις βαθμίδες....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα με webex
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:54:38 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #494 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 01:13:00 πμ »
Κανεις μας δεν έχει βίλες στην Εκάλη. iphone κάποιοι έχουμε, αυτό ισχύει. σημαίνει κάτι; δηλαδή αν εχεις iphone απαγορεύεται να εχεις στοιχειώδη κοινωνική συνείδηση;
Κατ αρχας δεν γίνεται να μην εχεις smartphone ή ταμπλετ ή γενικα μια καλή συσκευή, γιατί έτσι πώς θα κανεις μάθημα στους μαθητες σου; είναι ατομική σου ευθύνη φυσικά να εχεις συσκευή, όπως είναι κ ατομική ευθύνη των μαθητών να έχουν. Είναι βασικός ατομικός εξοπλισμός. Σαν το βρακι που φοράμε.

Κάποιες οικογένειες δεν έχουν τα βασικά για τη μηνιαία διατροφή τους, όχι για συσκευές και σύνδεση στο διαδίκτυο..
ΔΕΝ είναι ατομική ευθύνη να έχει κάποιος σμαρτφόουν/τάμπλετ κλπ (εκτός αν τρόλλαρες). Είναι ευθύνη και υποχρέωση του κράτους να παρέχει δωρεάν εκπαίδευση σε όλους (όσοι δεν θέλουν και έχουν, ελεύθεροι να πάνε σε ιδιωτικές δομές), καθώς και τα μέσα για την παροχή της (τόσο σε μαθητές, όσο και σε εκπαιδευτικούς). Το ότι δεν γίνεται, δεν μεταβιβάζει την ευθύνη στον πολίτη ως άλλη μία "ατομική ευθύνη".
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #495 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 06:33:47 πμ »
&lemon2 @landau, με βάση τα όσα έχω γράψει ως τώρα, δεν καταλάβατε την ειρωνεία στα λεγόμενα μου για τον ηλεκτρονικό εξοπλισμό; ή με μπερδέψατε με άλλον;;; προφανώς και δεν θεωρώ ατομική ευθύνη να εχεις συσκευές κατάλληλες για τηλεκπαίδευση. μα το γράφω κ παραπάνω! ;D 8)

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #496 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 04:56:01 μμ »
μπορεί κάποιος να μου πει πώς μπορώ να αποθηκεύσω μια σελίδα που γράφω την ώρα του μαθήματος στο new white board ?

επίσης , όταν γράφω στη σελίδα αυτή, πατώντας το Τ από το πλάι, δεν μ αφήνει μετά που λίγο να διορθώσω κάτι...
μόνο την ώρα που το γράφω μπορώ...

ευχαρστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος Ragazza

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #497 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 05:01:19 μμ »
εγώ που παρακολουθώ το μάθημα με το παιδί μου που πηγαίνει μικρά νήπια,

αλλά δεν φαινόμαστε στην οθόνη εμείς, βλέπουμε τους άλλους και την κυρία αλλά εμείς δεν φαινόμαστε, ούτε ακουγόμαστε, φαίνεται μόνο το όνομά μας..

πρέπει να έχει πρόβλημα η κάμερα ή το βίντεο, μας γράφει συνέχεια απ, το webex,

γνωρίζει κανείς να μας πει πως θα το διορθώσουμε;

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #498 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 07:54:08 μμ »
Δοκίμασες αν η κάμερα και το μικρόφωνο λειτουργούν με κάποια άλλη εφαρμογή, πχ. skype, viber, messenger; Αν λειτουργούν βεβαιώσου πως όταν μπαίνεις αφήνεις το webex να έχει πρόσβαση στο μικρόφωνο και στην κάμερα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #499 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 09:16:15 μμ »
μπορεί κάποιος να μου πει πώς μπορώ να αποθηκεύσω μια σελίδα που γράφω την ώρα του μαθήματος στο new white board ?

επίσης , όταν γράφω στη σελίδα αυτή, πατώντας το Τ από το πλάι, δεν μ αφήνει μετά που λίγο να διορθώσω κάτι...
μόνο την ώρα που το γράφω μπορώ...

ευχαρστω πολυ

Δεν βλέπω να απαντάει κάποιος πιο σχετικός. σήμερα κάτι πάτησα για να κλείσω τον άσπρο πίνακα κ έβγαλε επιλογή αποθήκευσης. το έκανα μηχανικά, δεν θυμάμαι, ήταν κάπου στην πάνω μεριά.

αυτό που λες για τη διόρθωση κ εγω το είδα. επίσης αργεί να εμφανιστεί στα παιδιά κ νομίζω θέλει enter. Βασικά εμένα δεν με βόλεψε καθολου, πιο απλό μου φαίνεται να έχω ανοιχτό ένα word.

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #500 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 09:55:17 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/339000_tilekpaideysi-kai-paidia-othones-sima-sos-gia-ta-mikrotera
Ένα ενδιαφέρον άρθρο  για την τηλεεκπαιδευση & για την έκθεση των παιδιών στις οθόνες πασης φυσεως, κ εειδικότερα για τα μικρότερης ηλικίας  .... Τελικά στην Ελλάδα όλο  πρωτοτυπίες είμαστε, αλλά  προς το χειρότερο!
Όσοι έχουν παιδιά Νηπειαγωγειου -Δημοτικού κ όχι μόνο, ας το διαβάσουν κ ας αναλογιστούμε τις επιπτώσεις όλου αυτού του "εγχείρηματος" για το μέλλον τους.
The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #501 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 10:59:37 πμ »
Καλημέρα. Πώς θα αντιδρούσατε αν κάποιος γονέας σας έλεγε ότι παρακολουθεί το διαδικτυακό μάθημα;

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1345
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #502 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 11:05:51 πμ »
πρακτικα δεν μπορεις να κάνεις κάτι οπότε ότι και να του έλεγες χαμένος κόπος

Αποσυνδεδεμένος dors

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Καταδικάζω τον πανικό από όπου και αν προέρχεται
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #503 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 11:24:11 πμ »
Καλημέρα. Πώς θα αντιδρούσατε αν κάποιος γονέας σας έλεγε ότι παρακολουθεί το διαδικτυακό μάθημα;

Θα τον ευχαριστούσα για την ειλικρίνεια του
Α ρε Αγκάμπεν δίκαιο είχες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159444
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 292
Σύνολο: 306

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.