*

Αποστολέας Θέμα: Ας σταματήσουμε την ώρα της πληροφορικής...να παίζουμε!!!!  (Αναγνώστηκε 4877 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.....
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 05:12:57 μμ »
και προσοχη στα στομαχακια μας!!!τα χρειαζομαστε!!!!! ;) ;D ;D
Εντάξει μην το παρατραβάμε δεν ήρθε και η συντέλεια του κόσμου.
δεν ειναι κακο να κανουμε και λιγο χιουμορ με μια κατασταση που παντωσ δεν την λεσ κι ευκολη...!!!ισωσ φιλη anneta εχεις συναντησει καλυτερεσ συνθηκεσ απο οτι εγω...καθενασ μιλα με βαση τισ εμπειριεσ του,εκφραζει τουσ φοβουσ και τισ σκεψεισ του και αυτος νομιζω ειναι και ο στοχος αυτου του forum....anyway.....
Αυτό κατάλαβες min; Σου εύχομαι τότε να μην πονέσει ποτέ το στομάχι σου για οποιονδήποτε λόγο.
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ας σταματήσουμε την ώρα της πληροφορικής...να παίζουμε!!!!
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 05:46:59 μμ »
Εγώ γενικά έχω κάποια βιβλία για μικρά που έχουν ασκήσεις...Μερικές είναι να κάνουν ασκήσεις στον υπολογιστή,άλλες να συμπληρώνουν κενά,άλλες να λύνουν σταυρόλεξα που έχουν σχέση βέβαια με αυτό που τους παραδίδω κάθε φορά...Έτσι κάνω μάθημα και όταν τελειώσουν,συνήθως 5 λεπτά μένουν για παιχνίδι...

Βέβαια αυτό δεν μπορώ να το κάνω σε όλα τα σχολεία το ίδιο αποτελεσματικά, διότι οι δάσκαλοι μου δίνουν παιδιά Α-Β-Γ-Δ μαζί ή Γ-Δ-Ε-ΣΤ μαζί...Α-Β εκτός από άνοιγμα-κλείσιμο Η/Υ και ζωγραφική δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο...Στην Γ-Δ δίνω επίσης ασκήσεις,αλλά δεν είναι και ό,τι καλύτερο τα μισά να παίζουν και τα άλλα να κάνουν ασκήσεις...Το κακό είναί ότι δεν υπάρχουν πολλοί υπολογιστές και καμιά φορά κάθονται και 4 άτομα μαζί!!!

Σήμερα την ώρα του μαθήματος κάθησε και μία μητέρα που είχα το γιό της εκείνη την ώρα για να δει τι κάνουμε...Δίνει και η ίδια ECDL και από περιέργεια κάθησε...Με ρώτησε για την ύλη,της έδειξα το βιβλίο και έδειξε ενδιαφέρον...Μου εξέφρασε βέβαια και το παράπονό της για τον/την περσινό/ή συνάδελφο που λέει όλο έπαιζαν και δεν έκαναν καθόλου μάθημα...

Εγώ ευτυχώς από το πρώτο μάθημα που συστηθήκαμε με τα παιδιά τους είπα δε θα παίζετε θα κάνουμε κανονκό μάθημα...Και φυσικά έτσι όπως είχαν μάθει από παλιά μου λένε με απορία "τι μάθημα να κάνουμε στους υπολογιστές;Τους έχουμε μόνο για να παίζουμε"

Οπότε με λίγη φωνή και αυστηρότητα κάτι μπορεί να γίνει...Έστω και λίγο θα αλλάξουν τα πράγματα,αλλά τουλάχιστον θα κάνουμε την αρχή για την αλλαγή..

Αααα και δεν το συζητώ, αν κάποιο παιδί μετά από παρατήρησή μου συνεχίσει να κάνει φασαρία το διώχνω και πάει στη δασκάλα του ολοημέρου...Δε γίνεται να χαλάνε το μάθημα 1-2 παιδιά...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ας σταματήσουμε την ώρα της πληροφορικής...να παίζουμε!!!!
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 05:59:02 μμ »
kateri βάλε και τα πρωτάκια να γράφουν στο word τις λεξούλες που μαθαίνουν (πίτα, πεπόνι,παγωτό,έλα κ.λπ.). Ήμουν επιφυλακτική στην αρχή γιατί δεν πίστευα ότι θα τα κατφέρουν, αλλά έπαθα πλάκα από το πόσο γρήγορα μαθαίνουν... Γράφουν όλες τι λέξεις και με τους τόνους παρακαλώ... :D η επιβράβευση, όπως ανέφερες και εσύ, είναι 5-10 λεπτά παιχνίδι στο τέλος της ώρας.
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: Ας σταματήσουμε την ώρα της πληροφορικής...να παίζουμε!!!!
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 06:35:58 μμ »
Έμαθα ότι το νέο βιβλίο της Α Γυμνασίου θεωρεί διδαγμένο WORD EXCEL kai INTERNET.

Δεν ξέρω που το έμαθες, αλλά σίγουρα δεν το έμαθες από το βιβλίο.

Παραπληροφόρηση...

Λίγη προσοχή σε αυτά που γράφονται, ειδικά όταν το βιβλίο μπορεί να το πάρει οποιοσδήποτε σε ηλεκτρονική μορφή.

Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Ας σταματήσουμε την ώρα της πληροφορικής...να παίζουμε!!!!
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 08:38:34 μμ »
Kateri αν θες πρότεινε μας κι εμάς κάποιο απ΄τα βιβλία που έχεις για ασκήσεις.

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ας σταματήσουμε την ώρα της πληροφορικής...να παίζουμε!!!!
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 10:21:42 μμ »
Καλησπέρα σε όλους...
Είμαι ΠΕ20 , ωρομίσθια για τρίτη χρονιά...και τις τρεις χρονιές σε όλα τα σχολεία παρατηρώ το εξής απο τους προηγούμενους συναδέλφους...το μάθημα Νέες Τεχνολογίες έχει μετατραπεί σε--->ώρα παιχνιδιού....έλεος ρε παιδιά....ωραίο και το παιχνίδι στους υπολογιστές για τα παιδιά....αλλά όχι μονο παιχνίδι....δεν μπορώ να περάσω την νοοτροπία στα παιδιά ότι η πληροφορική δεν θα είναι μονο παιχνίδι....δεν λέω να τους κάνουμε προγραμματισμό και βάσεις δεδομένων....αλλά να χρησιμοποιούν το πρόγραμμα της ζωγραφικής (τα βασικά εργαλεία...), και να γράφουν στο word ένα κειμενο δεν τα θεωρώ τραγικά..Ήμαρτον πια....είναι επιλογή μας να δουλεύουμε στα σχολεία και η εργασία δεν είναι εθελοντική....μας πληρώνουνε για αυτό.... :-\ Και εγώ βαριέμαι να δείχνω σε κάθε παιδάκι πως μπορεί να βάζει τόνο...ή να κάνει κύκλους....αλλά εδω δεν το κάνω  με το ζόρι....αν δεν μου αρέσει μπορώ να πάω σπίτι μου....εξάλλου τι θα γινόταν αν οι δάσκαλοι έβαζαν όλη μέρα τα παιδιά να κάνουν διάλλειμα...???
Πείτε την γνώμη σας....εγώ σκέφτομαι λάθος....ή ο γυαλός είναι στραβός...

1)Την πρώτη μέρα που συναντάς τα παιδάκια,πρέπει να φανείς σε αυτά επιβλητικός.Αν σου πάρουν τον αέρα απο την αρχή τότε ο γυαλός είναι θεόστραβος!
2)Τα πολλά "ναι" βλάπτουν σοβαρά την παιδεία  :D Άν πείς "ναι" στο παιχνίδι απο τα πρώτα μαθήματα τότε άντε να τους το κόψεις.
3)Δέν έχει σημασία τι έκαναν την περασμένη χρονιά.Στην ερώτησή τους "Έμεις κύριε πέρυσι κάθε μέρα παίζαμε",εσύ απαντάς "Φέτος πρώτα θα μαθαίνουμε και μέτα εαν έχουμε χρόνο
   θα παίζουμε"  8) Εννοείτε πως θα τους αφήνεις να παίζουνε καθέ μέρα αλλά πάντα στο τέλος της ώρας και μετά απο αυτά που θα τους μάθεις!

Έτσι θα ξέρουν ότι πάντα θα μαθαίνουν και μετά θα παιζουν και ότι αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει!
Χρησιμοποιώ αυτή την τακτική και πέρυσι και φέτος και τελικά βλέπω ότι έχει αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος blue

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
  • Πού πάμε; Τι κάνουμε;
    • Προφίλ
Απ: Ας σταματήσουμε την ώρα της πληροφορικής...να παίζουμε!!!!
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 12, 2007, 12:05:40 πμ »
Συμφωνώ με τα παραπάνω...

...αλλά όταν το 90% των παιδιών είναι αλλοδαποί; (...και δεν ξέρουν καλά καλά να γράψουν ούτε το όνομά τους στα ελληνικά...)
...όταν είναι 2 υπολογιστές για 6 παιδιά;
...όταν ούτε το word δεν είναι εγκατεστημένο στον υπολογιστή; (...τεχνικός δεν εμφανίζεται...)
...όταν προσπαθείς να τους μάθεις να γράψουν μία λέξη κάνουν φασαρία, δεν προσπα8ούν;
...όταν...
...όταν...

τότε τι κάνεις?

...και να θέλεις, και να προσπαθείς, δε γίνεται πάντα παιδιά....

...και κάτι άλλο... Γιατί λέτε ότι παίρνετε 6,5 € την ώρα;
Εμένα με τα λεφτά που μου έχουν βάλει έως τώρα, η ώρα πάει στα 12,50 € και είμαι ΤΕ...

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: Ας σταματήσουμε την ώρα της πληροφορικής...να παίζουμε!!!!
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 12, 2007, 12:38:32 πμ »
Συμφωνώ με τα παραπάνω...

...αλλά όταν το 90% των παιδιών είναι αλλοδαποί; (...και δεν ξέρουν καλά καλά να γράψουν ούτε το όνομά τους στα ελληνικά...)
...όταν είναι 2 υπολογιστές για 6 παιδιά;
...όταν ούτε το word δεν είναι εγκατεστημένο στον υπολογιστή; (...τεχνικός δεν εμφανίζεται...)
...όταν προσπαθείς να τους μάθεις να γράψουν μία λέξη κάνουν φασαρία, δεν προσπα8ούν;
...όταν...
...όταν...

τότε τι κάνεις?



Τότε προσπαθείς να σκεφτείς σαν μαθητής και αναρωτιέσαι πώς θα ήθελες να κάνει το μάθημα ο δάσκαλός σου για να σε ενδιαφέρει.
Παιχνίδια, ομαδοσυνεργατική προσέγγιση, διαγωνισμοί, μικρές αμοιβές, και εκπλήξεις.

Αλλά για όλα αυτά χρειάζεται πολύ σοβαρή προετοιμασία και φαντασία...
Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ας σταματήσουμε την ώρα της πληροφορικής...να παίζουμε!!!!
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 12, 2007, 12:43:15 πμ »
Του κλειδάριθμου έχω κάποια βιβλία...Αν πάτε όμως στα βιβλιοπωλεία θα βρείτε και άλλα...Υπάρχουν και βιβλία που έχουν ωραία κείμενα για τα παιδιά που τους είναι ευχάριστο να τα γράφουν στο Word...

Για τα πρωτάκια το είχα δοκιμάσει την πρώτη χρονιά να γράφουν τουλάχιστον την ορθογραφία τους στο Word, αλλά είναι πολύ δύσκολο...Υπάρχουν παιδιά της Β' που ακόμη δεν μπορούν να διαβάσουν καλά καλά...Θα το ξαναπροσπαθήσω βέβαια...Ίσως και αυτό να φταίει,που ξεκινούν με το παιχνίδι και μετά δε συμμορφώνονται...Θα τους βάζω απλές λεξούλες...

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ας σταματήσουμε την ώρα της πληροφορικής...να παίζουμε!!!!
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 10:54:37 πμ »
...όταν είναι 2 υπολογιστές για 6 παιδιά;
Σας έχει τύχει να έχετε 6 παιδιά σε 1 υπολογιστή;
Απορώ πώς εγκρίθηκε να λειτουργήσει μια αίθουσα με 2 υπολογιστές σε τάξη με 12 παιδιά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159792
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 464
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.