*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτής-Ελεύθερος Επαγγελματίας  (Αναγνώστηκε 2930 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evnikou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αναπληρωτής-Ελεύθερος Επαγγελματίας
« στις: Νοέμβριος 27, 2020, 03:41:03 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

είμαι αναπληρώτρια στη Δευτεροβάθμια (Α' φάση). Θα ήθελα να κάνω έναρξη στην εφορία για να έχω μπλοκάκι με ΚΑΔ που δεν έχει σχέση με εμπόριο ή με φροντιστήρια. Δεν έχω κάποια σύμβαση ακόμα αλλά θέλω να κάνω έναρξη. Για την έναρξη πρέπει να ζητήσω κάποια άδεια από τη Δευτεροβάθμια;
Ξέρω ότι πριν ξεκινήσει η σύμβαση θα πρέπει να ζητήσω Άδεια Άσκησης Ιδιωτικού Έργου (θα αναγράφεται πρόγραμμα, ωράριο, μισθός κ.τ.λ.) αλλά αυτό θα το κάνω σε μεταγενέστερο στάδιο.

Ευχαριστώ πολύ.
Καλή δύναμη σε όλους με υγεία

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής-Ελεύθερος Επαγγελματίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:07:17 »

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής-Ελεύθερος Επαγγελματίας
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 28, 2020, 02:06:12 μμ »
Δεν είναι βέβαιο ότι θα μπορέσεις να κάνεις έναρξη χωρίς να έχεις υπογεγραμμένη σύμβαση.
Ας πούμε ότι γίνεται.
Κάνεις προ-εγγραφή στον ΕΦΚΑ-Μη Μισθωτών (πρώην ΟΑΕΕ), μετά έναρξη στην αρμόδια ΔΟΥ και τέλος οριστοκοποίηση της εγγραφής σου στον ΕΦΚΑ-Μη Μισθωτών.

Δεν είμαι επίσης βέβαιος ότι για να υπογράψεις σύμβαση πρέπει πρώτα να ζητήσεις άδεια. (μπορείς να την τροποποιήσεις μετά για να ταιριάζει στο ωράριο που θα σου εγκρίνουν)
Το βέβαιο είναι πως ζητάς άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου (θα γράψεις στην αίτηση πρόγραμμα, φορέα, κλπ) για συγκεκριμένες ώρες απασχόλησης.
Οι ώρες που θα ζητήσεις και θα σου εγκρίνουν μπορεί να μην ταυτίζονται. Παρ' ότι το πλαίσιο είναι συγκεκριμένο τα ΠΥΣΔΕ έχουν τη δική τους "λογική". Τα προγράμματα ΕΣΠΑ πχ δεν σου επιτρέπουν να εργάζεσαι (στο πρόγραμμα και οπουδήποτε αλλού) πάνω από 8 ώρες ημερησίως. Μ' αυτή τη λογική αν έχεις 23 ώρες υποχρεωτικό ωράριο στο σχολείο, μπορείς να εργάζεσαι και 17 ώρες την εβδομάδα στο πρόγραμμα ΕΣΠΑ. Αν ζητήσεις 17 ώρες είμαι σχεδόν βέβαιος ότι κανένα ΠΥΣΔΕ δεν θα το εγκρίνει. Εγώ ζήτησα 14 και πήρα 12 (πάλι καλά).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158570
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 573
Σύνολο: 595

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.