*

Αποστολέας Θέμα: άδεια λόγω εργατικού ατυχήματος στο σχολείο  (Αναγνώστηκε 2565 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Xristina Kalamaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
άδεια λόγω εργατικού ατυχήματος στο σχολείο
« στις: Φεβρουάριος 04, 2021, 06:35:36 μμ »
Παρακαλώ αν γνωρίζετε κάτι για το εξής που συμβαίνει ενημερώστε με:

Είμαι αναπληρώτρια 11 χρόνια τώρα και όπως γνωρίζετε κάθε 30/6 απολυόμαστε.
Όταν φέτος επαναπροσλήφθηκα έπαθα εργατικό ατύχημα μέσα στο σχολείο στην αρχή της σύμβασής μου δηλαδή την 9η μέρα.
Επειδή μπήκα στο γύψο πήρα 10 μέρες άδεια. Εφόσον πήγα όλα τα δικαιολογητικά το ΙΚΑ με πλήρωσε το ποσό που του αναλογεί αλλά η δευτεροβάθμια δε με πληρώνει και μου εμφανίζει ένα νόμο για τους συμβασιούχους γενικότερα πως πρέπει να έχουν συμπληρώσει 10 τουλάχιστον μέρες εργασίας για να αιτηθούν οποιαδήποτε άδεια. Ήδη προχώρησαν σε αποκοπή 300 ευρώ απο το μισθό μου.
Γνωρίζετε κάτι πρωτού απευθυνθώ σε εργατολόγο;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια.





Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: άδεια λόγω εργατικού ατυχήματος στο σχολείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:31:10 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: άδεια λόγω εργατικού ατυχήματος στο σχολείο
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 04, 2021, 11:13:53 μμ »
Παρακαλώ αν γνωρίζετε κάτι για το εξής που συμβαίνει ενημερώστε με:

Είμαι αναπληρώτρια 11 χρόνια τώρα και όπως γνωρίζετε κάθε 30/6 απολυόμαστε.
Όταν φέτος επαναπροσλήφθηκα έπαθα εργατικό ατύχημα μέσα στο σχολείο στην αρχή της σύμβασής μου δηλαδή την 9η μέρα.
Επειδή μπήκα στο γύψο πήρα 10 μέρες άδεια. Εφόσον πήγα όλα τα δικαιολογητικά το ΙΚΑ με πλήρωσε το ποσό που του αναλογεί αλλά η δευτεροβάθμια δε με πληρώνει και μου εμφανίζει ένα νόμο για τους συμβασιούχους γενικότερα πως πρέπει να έχουν συμπληρώσει 10 τουλάχιστον μέρες εργασίας για να αιτηθούν οποιαδήποτε άδεια. Ήδη προχώρησαν σε αποκοπή 300 ευρώ απο το μισθό μου.
Γνωρίζετε κάτι πρωτού απευθυνθώ σε εργατολόγο;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια.

Συναδελφε δεν γνωριζω πολλα...να πας σε εργατολογο αμεσως...θα την βρεις την ακρη...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: άδεια λόγω εργατικού ατυχήματος στο σχολείο
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 04, 2021, 11:28:27 μμ »
πως πρέπει να έχουν συμπληρώσει 10 τουλάχιστον μέρες εργασίας για να αιτηθούν οποιαδήποτε άδεια.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια.

Ισχύει.

Περίεργο που δεν το γνωρίζεις 11 χρόνια αναπληρώτρια

Αλλά για 1 μέρα είναι τραβηγμένο να μην σε καλύψουν
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: άδεια λόγω εργατικού ατυχήματος στο σχολείο
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 05, 2021, 03:46:48 μμ »
Παρακαλώ αν γνωρίζετε κάτι για το εξής που συμβαίνει ενημερώστε με:

Είμαι αναπληρώτρια 11 χρόνια τώρα και όπως γνωρίζετε κάθε 30/6 απολυόμαστε.
Όταν φέτος επαναπροσλήφθηκα έπαθα εργατικό ατύχημα μέσα στο σχολείο στην αρχή της σύμβασής μου δηλαδή την 9η μέρα.
Επειδή μπήκα στο γύψο πήρα 10 μέρες άδεια. Εφόσον πήγα όλα τα δικαιολογητικά το ΙΚΑ με πλήρωσε το ποσό που του αναλογεί αλλά η δευτεροβάθμια δε με πληρώνει και μου εμφανίζει ένα νόμο για τους συμβασιούχους γενικότερα πως πρέπει να έχουν συμπληρώσει 10 τουλάχιστον μέρες εργασίας για να αιτηθούν οποιαδήποτε άδεια. Ήδη προχώρησαν σε αποκοπή 300 ευρώ απο το μισθό μου.
Γνωρίζετε κάτι πρωτού απευθυνθώ σε εργατολόγο;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια.


Ισχύει ότι πρέπει να έχεις συμπληρώσει 10 ημέρες εργασίας για να πάρεις άδεια. Έστω και έτσι όμως, γιατί να χάσεις 300 € για μια ημέρα; Πάντως 1) Θα μπορούσαν να στο είχαν πει από πριν 2) Πέρα από το τι προβλέπεται θα μπορούσε να σε "καλύψει" είτε ο Δ/ντης εκπαίδευσης, είτε ο Δ/ντης του σχολείου αν είχαν έστω και λίγη κατανόηση. Αλλά δυστυχώς μερικοί από αυτούς είναι απλά γάιδαροι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: άδεια λόγω εργατικού ατυχήματος στο σχολείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:31:10 »

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: άδεια λόγω εργατικού ατυχήματος στο σχολείο
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 05, 2021, 05:22:08 μμ »
Ισχύει ότι πρέπει να έχεις συμπληρώσει 10 ημέρες εργασίας για να πάρεις άδεια. Έστω και έτσι όμως, γιατί να χάσεις 300 € για μια ημέρα; Πάντως 1) Θα μπορούσαν να στο είχαν πει από πριν 2) Πέρα από το τι προβλέπεται θα μπορούσε να σε "καλύψει" είτε ο Δ/ντης εκπαίδευσης, είτε ο Δ/ντης του σχολείου αν είχαν έστω και λίγη κατανόηση. Αλλά δυστυχώς μερικοί από αυτούς είναι απλά γάιδαροι.


Καλά δεν θα διαφωνήσω ότι κάποιοι όντως είναι γαϊδάροι αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση αν η κοπέλα φέρει χαρτί από νοσοκομείο που αναγράφει ημερομηνία πχ 9Σεπτεμβρη πως αυτοί να της το κάνουν 10 η 11;;;

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: άδεια λόγω εργατικού ατυχήματος στο σχολείο
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 06, 2021, 09:06:45 μμ »
Ισχύει ότι πρέπει να έχεις συμπληρώσει 10 ημέρες εργασίας για να πάρεις άδεια. Έστω και έτσι όμως, γιατί να χάσεις 300 € για μια ημέρα; Πάντως 1) Θα μπορούσαν να στο είχαν πει από πριν 2) Πέρα από το τι προβλέπεται θα μπορούσε να σε "καλύψει" είτε ο Δ/ντης εκπαίδευσης, είτε ο Δ/ντης του σχολείου αν είχαν έστω και λίγη κατανόηση. Αλλά δυστυχώς μερικοί από αυτούς είναι απλά γάιδαροι.
για πες μας εσυ που προφανως δεν εισαι γαιδαρος και δειχνεις μεγαλη κατανοηση τι ακριβως θα εκανες για να την καλυψεις?


Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: άδεια λόγω εργατικού ατυχήματος στο σχολείο
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 06, 2021, 10:13:15 μμ »
για πες μας εσυ που προφανως δεν εισαι γαιδαρος και δειχνεις μεγαλη κατανοηση τι ακριβως θα εκανες για να την καλυψεις?
Ημπορούσε ο διευθυντής του σχολείου να την εμφανίσει παρούσα τη 10η μέρα και να της χρεώσει άδεια απ' την 11η εργάσιμη. Δεν ξέρω αν ο διευθυντής εγνώριζε το νόμο κι ενήργησε κακόβουλα ή εάν δεν εγνώριζε και προχώρεσε άμεσα στη χορήγηση αδείας.

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: άδεια λόγω εργατικού ατυχήματος στο σχολείο
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 09:21:14 πμ »
Ημπορούσε ο διευθυντής του σχολείου να την εμφανίσει παρούσα τη 10η μέρα και να της χρεώσει άδεια απ' την 11η εργάσιμη. Δεν ξέρω αν ο διευθυντής εγνώριζε το νόμο κι ενήργησε κακόβουλα ή εάν δεν εγνώριζε και προχώρεσε άμεσα στη χορήγηση αδείας.
αν δεν τρολαρεις, η κοπελα εγραψε οτι της εβαλαν γυψο, στο νοσοκομειο που της εβαλαν το γυψο εγραψαν και την ημερομηνια του περιστατικου και τις ημερομηνιες αρχης και τελους της αδειας που της εδωσαν.
με αυτο το εγγραφο πηρε τα λεφτα απο το ικα με το ιδιο θα επαιρνε και τα υπολοιπα απο το δημοσιο.
ξαναρωταω τι ακριβως επρεπε να κανει ο διευθυντης, να πλαστογραφησει το εγγραφο του νοσοκομειου και να αλλαξει τις ημερομηνιες??
προφανως δεν ειχες ποτε θεση ευθυνης αν και  η απαντηση σε  μαθητη παραπεμπει...

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: άδεια λόγω εργατικού ατυχήματος στο σχολείο
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 06:56:59 μμ »
κυριε leon  τις απειλες γιατι μου τις στελνεις σε προσωπικα μηνυματα και δεν τις ποσταρεις εδω να σε θαυμασουν ολοι, αφου εισαι σοβαρο ατομο και δινεις σοβαρες απαντησεις στους συναδελφους? καλα σε εκοψα για τρολακι

Αποσυνδεδεμένος Xristina Kalamaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: άδεια λόγω εργατικού ατυχήματος στο σχολείο
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 10, 2021, 09:42:46 πμ »
Μίλησα με εργατολόγο μου είπε πως έχει συμβεί σε πελάτη του ατύχημα τα πρώτα 10 λεπτά της σύμβασης του με το που ξεκίνησε έπαθε ατύχημα και αποζημιώθηκε οπότε θα το προχωρήσω μέσω εργατολόγου. Ευχαριστώ για το input απο όλους σας και θα επανέλθω για να σας πω πιο το τέλος αυτής της ιστορίας που ευτυχώς είμαι καλά και περπατάω δεν ήταν κάτι σοβαρό και φυσικά δε θα ξαναπιάσω ποτέ μου τίποτα για να βοηθήσω σε καθαριότητα . ΜΑΘΗΜΑ ΠΑΘΗΜΑ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 565
Σύνολο: 580

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.