*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά  (Αναγνώστηκε 21566 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2248
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 11:40:00 πμ »
Σορρυ αυτα που αναφέρεις ειναι στην περίπτωση που δουλεύεις νομιμα και οχι στην μαύρη. Αλλα γιατι να δουλέψεις νομιμα οταν δεν επιτρεπεται ασε που θα εχεις και μεγαλύτερο φορο  :o :o

Μαύρα σε πιάνουν μόνο από καταγγελία ότι πχ κανείς ιδιαίτερα. Σε φροντιστήριο συνήθως δεν ρισκάρουν πια μαυρα γιατί έχει 10500 πρόστιμο αν σε έχει μαύρα. Πληρώνεις και εσενα που έπιασαν 1500. Για να δουλέψεις νόμιμα φυσικά είναι αυτά που έγραψα στο προηγούμενο ποστ. Όσο γιατί αν το κάνεις εξαρτάται. Εγώ προηγούμενη χρονιά το έκανα νόμιμα παρόλο το φόρο γιατι τα λεφτά ήταν καλά. Δηλαδή έπαιρνα το απόγευμα 700+ οπότε ας πληρωσω και παραπάνω φόρο. Ιδιαίτερα φέτος πάντως δεν θα τολμούσα μαύρα γιατί 1 στο 10000000 να σε πιάσουν μπορεί να απολυθείς και να έχεις ίσως θέμα με διορισμό είτε ως μόνιμος είτε ως αναπληρωτής.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2021, 11:42:15 πμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:53:44 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2248
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 11:45:30 πμ »
Κι αν είσαι μειωμένου ωραρίου; Π.χ. ενσχυτικη. Τότε τι ισχύει για τη δεύτερη εργασια; Μπορεί να είναι πλήρους απασχόλησης;

Θα σου τη γνώμη μου. Νομίζω δεν θα έχεις θέμα με το πλήρες ωράριο αλλά ως μειωμένου ωραρίου άντε να πάρεις 600-700 ευρώ στην καλύτερη. Αν  όμως παίρνεις 400 και ισχύει τελικά ότι δεν μπορείς να βγάλεις πιο πολλά από τη δεύτερη δουλειά; Δύσκολο να υπάρχει πλήρους απασχόλησης με κάτω από 400 μισθό.

Αποσυνδεδεμένος kk0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 11:52:22 πμ »
Θα σου τη γνώμη μου. Νομίζω δεν θα έχεις θέμα με το πλήρες ωράριο αλλά ως μειωμένου ωραρίου άντε να πάρεις 600-700 ευρώ στην καλύτερη. Αν  όμως παίρνεις 400 και ισχύει τελικά ότι δεν μπορείς να βγάλεις πιο πολλά από τη δεύτερη δουλειά; Δύσκολο να υπάρχει πλήρους απασχόλησης με κάτω από 400 μισθό.

Κατάλαβα, ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 08:04:58 μμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2021, 08:10:15 μμ από MAITS »
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:53:44 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 11:41:31 μμ »
Queensryche: Neue regel

https://www.youtube.com/watch?v=_XuX_xVyL4o

live:https://www.youtube.com/watch?v=dc_lttAqUws

Και αναπληρωτής και με δεύτερη δουλειά και μετά μουσικής!  :D

Αποσυνδεδεμένος luxe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • still waiting...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 02:04:33 πμ »
Θα σου τη γνώμη μου. Νομίζω δεν θα έχεις θέμα με το πλήρες ωράριο αλλά ως μειωμένου ωραρίου άντε να πάρεις 600-700 ευρώ στην καλύτερη. Αν  όμως παίρνεις 400 και ισχύει τελικά ότι δεν μπορείς να βγάλεις πιο πολλά από τη δεύτερη δουλειά; Δύσκολο να υπάρχει πλήρους απασχόλησης με κάτω από 400 μισθό.
Φροντιστήριο, 20 ώρες το μήνα μισθός 500 ευρώ (πλήρης απασχόληση) με λιγότερες ώρες σίγουρα κάτω από 400 ευρώ, όποτε σωστά το λες

Αποσυνδεδεμένος nikolas1989

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 08:14:41 πμ »
Μα αν έχεις ήδη μια δουλειά πλήρους απασχόλησης δεν θα μπορούσες να έχεις και δεύτερη πλήρους. Εκτός κι αν κάνω λάθος.
Σχετικά με το μισθό επιμένω ότι δεν παίζει ρόλο. Έχει τύχει σε μένα αλλά για λίγο χρονικό διάστημα για κακή μου τύχη ;D
Συχνό φαινόμενο δε, είναι εργαζόμενοι πλήρους ωραρίου να έχουν extra μια ή δυο δουλειές που αυτές μαζί να αποφέρουν μεγαλύτερες απολαβές από την πρώτη.

μπορεις να εχεις 2 δουλειες πληρους απασχολησης. το εχω κανει σερι για 6 μηνες χωρις κανενα προβλημα

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 09:41:16 πμ »
μπορεις να εχεις 2 δουλειες πληρους απασχολησης. το εχω κανει σερι για 6 μηνες χωρις κανενα προβλημα
Αν σε ειχε καταγγειλει καποιος θα το εβλεπες το προβλημα... Διαβασε καλα το φεκ προσληψης αναπληρωτων... το λεει ξεκαθαρα... Δυο δουλειες πληρους γιοκ...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2248
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 10:41:13 πμ »
Αν σε ειχε καταγγειλει καποιος θα το εβλεπες το προβλημα... Διαβασε καλα το φεκ προσληψης αναπληρωτων... το λεει ξεκαθαρα... Δυο δουλειες πληρους γιοκ...

/
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2021, 10:43:27 πμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2248
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 10:44:21 πμ »
μπορεις να εχεις 2 δουλειες πληρους απασχολησης. το εχω κανει σερι για 6 μηνες χωρις κανενα προβλημα

Επειδή το έκανες και δεν σε έπιασαν ή θα το κάνεις αλλο τόσο δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί να σε πιάσουν. Κίνδυνος υπάρχει πάντα.
Γενικά πάντως σε δύο περιπτώσεις μπορούν να σε πιάσουν

1. Αν γίνει καταγγελία. Σε αυτή την περίπτωση θα το προχωρήσουν και 100% θα υποστείς τις ποινές.

2. Οι διευθύνσεις κάνουν τυχαίους δειγματοληπτικούς ελέγχους. πχ απο τους 1000 αναπληρωτές που έχουν μπάινουν στο ΕΡΓΑΝΗ και ελέγχουν τους 10 απο αυτούς αν δουλεύουν και αλλού. Τώρα αν σε πιάσουν σε τέτοιο έλεγχο άλλο θέμα αν θα το προχωρήσουν. Παίζουν και οι γνωριμίες ρόλο.

Αποσυνδεδεμένος STARRYNIGHT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 29, 2021, 11:20:33 πμ »
Καλημέρα, αν κατάλαβα δηλαδή καλά, ένας αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου μπορεί να εργάζεται σε δεύτερη εργασία (σε ΝΠΔΔ) αλλά με μειωμένες απολαβές; δηλαδή αν ο μισθός είναι πχ 500 ευρώ δεν μπορεί στη δεύτερη εργασία να πάρει πάνω από 500 ευρώ; Αυτός ο περιορισμός στον ΥΚ δε σχετίζεται με το αν η θέση είναι οργανική ή οχι; δηλαδή εμεις οι αναπληρωτές μειωμένου ή οι αναπληρωτές ωρομίσθιοι κατέχουμε οργανική θέση;
κι ένα άλλο ερώτημα είναι οτι στον ν.4534/215  αναφέρει οτι ως 2η θέση νοείται η 2η χρονικά και δίνει παράδειγμα για ιερέα που κάνει και μαθήματα στη Δευτεροβάθμια. Αν εγώ είμαι σε ΝΠΔΔ με μπλοκάκι θεωρούμε οτι κατέχω θέση δημοσίου υπαλλήλου πάλι και η 2η μου εργασία είναι η εκπαίδευση;

Αποσυνδεδεμένος Καθηγητής

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 0
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 23, 2021, 04:47:27 μμ »
Καλησπέρα σας και καλή σχολική χρονιά.

1η ερώτηση: Εκπαιδευτικούς ελεύθερους επαγγελματίες με "μπλοκάκι" δέχονται να υπογράψουν σύμβαση ως Αναπληρωτές ειδικότητας με πλήρες ωράριο? Ή θα πρέπει να αλλάξουν ασφαλιστικό φορέα- κλείσουν τα βιβλία και να εμφανιστούν ως υπάλληλοι ΙΚΑ?

2η ερώτηση: Ας πουμε ότι βρισκόμαστε στο παλιό ΙΚΑ , είμασταν πέρυσι ΑΜΩ κτλ κτλ. μπήκαμε και ταμείο ανεργίας. Μας ξαναπροσλαμβάνουν στο β κύμα σήμερα-αύριο Αναπληρωτές πλήρους. Επιτέλους! Υπογράφουμε κανονικά και ξεκινούμε. Στη συνέχεια: σε μερικές εβδομάδες μας καλούν συνεκπαιδευτικά από ΑΕΙ της χώρας για να αναλάβουμε για 9 μήνες σύμβαση Ανάθεσης έργου ως Καθηγητές- Εντεταλμένοι Διδάσκοντες, αλλά απαιτείται άνοιγμα βιβλίων. Μπορούμε τότε να αλλάξουμε ασφαλιστικό φορέα, ενώ ξεκινήσαμε ήδη εδώ και έναν μήνα ως ΑΠΩ με ΙΚΑ? Επίσης επιτρέπεται συνεκπαιδευτική θέση με σύμβαση ανάθεσης έργου σε άλλο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα? Από τη σύμβαση του ΑΕΙ ΔΕΝ αποκλείεται η παράλληλη εκπαιδευτική δραστηριότητα ως Εκπαιδευτικός με σύμβαση αλλού (εξαιρούνται συγκεκριμένες περιπτωσεις μόνο και πάντα μόνο παράλληλα σε ΑΕΙ).

Σας ευχαριστώ θερμά

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 23, 2021, 06:22:31 μμ »
Καλησπέρα σας και καλή σχολική χρονιά.

1η ερώτηση: Εκπαιδευτικούς ελεύθερους επαγγελματίες με "μπλοκάκι" δέχονται να υπογράψουν σύμβαση ως Αναπληρωτές ειδικότητας με πλήρες ωράριο? Ή θα πρέπει να αλλάξουν ασφαλιστικό φορέα- κλείσουν τα βιβλία και να εμφανιστούν ως υπάλληλοι ΙΚΑ?

2η ερώτηση: Ας πουμε ότι βρισκόμαστε στο παλιό ΙΚΑ , είμασταν πέρυσι ΑΜΩ κτλ κτλ. μπήκαμε και ταμείο ανεργίας. Μας ξαναπροσλαμβάνουν στο β κύμα σήμερα-αύριο Αναπληρωτές πλήρους. Επιτέλους! Υπογράφουμε κανονικά και ξεκινούμε. Στη συνέχεια: σε μερικές εβδομάδες μας καλούν συνεκπαιδευτικά από ΑΕΙ της χώρας για να αναλάβουμε για 9 μήνες σύμβαση Ανάθεσης έργου ως Καθηγητές- Εντεταλμένοι Διδάσκοντες, αλλά απαιτείται άνοιγμα βιβλίων. Μπορούμε τότε να αλλάξουμε ασφαλιστικό φορέα, ενώ ξεκινήσαμε ήδη εδώ και έναν μήνα ως ΑΠΩ με ΙΚΑ? Επίσης επιτρέπεται συνεκπαιδευτική θέση με σύμβαση ανάθεσης έργου σε άλλο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα? Από τη σύμβαση του ΑΕΙ ΔΕΝ αποκλείεται η παράλληλη εκπαιδευτική δραστηριότητα ως Εκπαιδευτικός με σύμβαση αλλού (εξαιρούνται συγκεκριμένες περιπτωσεις μόνο και πάντα μόνο παράλληλα σε ΑΕΙ).

Σας ευχαριστώ θερμά

Στο πανεπιστημιο μπορεις να δουλεψεις χωρις να εχεις μπλοκακι. Τουλαχιστον αυτο ισχυε τα προηγουμενα 5 χρονια που ημουν εγω με συμβασεις. Απλα να ξερεις, σε ξεσκιζει η εφορια μετα!
Χρειαζεται αδεια ασκησης ιδιωτικου εργπυ απο το πυσπε/πυσδε σου.

Οσο για το να εισαι ελευθερος επαγγελματιας…… δεν εχω ιδεα!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 23, 2021, 06:40:25 μμ »
Για το αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας θα σου απαντήσω, από την εμπειρία ενός φίλου αναπληρωτή. Αυτός δουλεύει σε ναυτιλιακή εταιρία με μπλοκάκι και έχει τύχει να προσληφθεί ως αναπληρωτής πλήρους ωραρίου. Προαπαιτούμενα ήταν η άδεια ασκήσεως ιδιωτικού έργου από το ΠΥΣΔΕ και τα μικτά χρήματα που έκοβε κάθε μήνα στο μπλοκάκι δεν έπρεπε να ξεπερνούν τα μικτά από το μισθό του ως αναπληρωτής. Αν προσληφθείς η ΔΔΕ θα γνωρίζει να σε ενημερώσει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159748
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 430
Σύνολο: 450

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.