*

Αποστολέας Θέμα: Σεξουαλικη διαπαιδαγώγηση από τον Σεπτέμβρη με το ζόρι...  (Αναγνώστηκε 4848 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλικη διαπαιδαγώγηση από τον Σεπτέμβρη με το ζόρι...
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 08:37:12 μμ »
Διαπαιδαγώγηση με συναίνεση των γονιών όμως. Μήπως πρέπει να πάρει κανείς την άδεια του κράτους για το ποια θρησκεία πρεσβεύει  και το τί ηθικές αρχές θέλει να εμπνεύσει στα παιδιά του.

Τώρα αν κάποιος  θέλει να δείξει στα παιδιά του για το πως κάνουν σεξ δυο ομοφιλόφιλοι ή για το πως θα απολαμβάνει τον αυνανισμό ας το κάνει στο σπίτι του. Στο σχολείο δεν χωράει τέτοια ''παιδεία''...

Και ο Λιγνάδης τόσα χρόνια τη πλάτη των παιδαγωγών και των ανθρώπων 'του πνεύματος' είχε!!!

Δεν νομίζω ότι διδάσκεται σε καμία χώρα ο αυνανισμός ή το ομοφυλοφιλικό σεξ. Η διαδικασια της αναπαραγωγής κ οι προφυλάξεις βασικά διδάσκονται. Που ούτε καν θέμα ειδικού μαθήματος χρειάζεται να είναι, αρκεί η βιολογία.

καταχρηστικά μπορώ να δεχτω ότι πολλοί δεν είναι άνετοι να γίνονται συζητήσεις για θέματα λοατκι, ταυτότητας φύλου κλπ. Τελείως καταχρηστικά το δέχομαι λόγω κοινωνικών συνθηκών. Όμως το να μάθουν τα παιδιά τι σημαίνει συναίνεση κ προφύλαξη δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ενοχλεί κ γιατί το συζητάμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλικη διαπαιδαγώγηση από τον Σεπτέμβρη με το ζόρι...
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 09:23:40 μμ »
Συγγνώμη αλλά εγώ στο παιδί μου δεν μιλάω για συναίνεση των συνευρισκόμενων αλλά για αγάπη. Αυτό μου έχει διδάξει η πίστη μου στον Ιησού Χριστό.

Νομίζεις ότι τα παιδιά που συνευρίσκονταν με τον Λιγνάδη δεν συναινούσαν; Έπρεπε να περάσουν χρόνια για να καταλάβουν ότι υπέστησαν γενετήσια προσβολή.

Δεν κατάλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι η σ.δ.  μάθημα και μάλιστα υποχρεωτικό. Τόσες ώρες δηλαδή τί θα λένε στα παιδιά;;
Τι παραπάνω έχει να προσφέρει η σ. δ. σε σχέση με αυτό που ήδη γίνεται;

Ήδη μαθαίνουν στο σχολείο για το ανθρώπινο σώμα, (όχι μόνο στο μάθημα της βιολογίας, αλλά ακόμα και στα φιλολογικά μαθήματα με την αρχαία ελληνική τέχνη έρχονται σε επαφή με μια όμορφη εικόνα του γυμνού σώματος) και πολλά σχολεία καλούν γιατρούς (τονίζω γιατρούς, και όχι τον οποιοδήποτε) για να μιλήσουν για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα καθώς και ειδικούς της αστυνομίας για το πως θα προφυλαχθούν από κυκλωματα παιδεδαστίας που 'ψαρεύουν'εντός ή εκτός διαδικτύου.

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλικη διαπαιδαγώγηση από τον Σεπτέμβρη με το ζόρι...
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 09:30:36 μμ »
Δεν νομίζω ότι διδάσκεται σε καμία χώρα ο αυνανισμός ή το ομοφυλοφιλικό σεξ. . ............

Όχι κάνεις λάθος... δυστυχώς διδάσκονται!!!
θα το δείτε και θα καταλάβαιτε γιατί αντιδρούμε τόσο πολύ κάποιοι εκπαιδευτικοί και γονείς. Στην Πολωνία πονικοποιήθηκε η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση και οι εκπαιδευτικοί απειλούνται με ποινές φυλάκισης έως πέντε έτη. Νομίζεις εδώ ότι δεν θα κινηθούν νομικά οι γονείς;  και καλά θα κάνουν!

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλικη διαπαιδαγώγηση από τον Σεπτέμβρη με το ζόρι...
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 09:34:56 μμ »
Δυστυχώς αν κάποιοι έκαναν καταγγελία για τον Λιγνάδη πριν μερικά χρόνια θα τον θεωρούσαν οπισθοδρομικό και τρελλό. Έπρεπε να περάσουνν δεκαετίες και να φτάσει στον εισαγγελέα το όλο θέμα.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2021, 09:40:05 μμ από Νησάκι »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλικη διαπαιδαγώγηση από τον Σεπτέμβρη με το ζόρι...
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 09:42:38 μμ »
Η απουσία σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης στα σχολειά βοηθά τύπους σαν το Λιγνάδη να δράσουν. Πατούν πάνω στην άγνοια των παιδιών.

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλικη διαπαιδαγώγηση από τον Σεπτέμβρη με το ζόρι...
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 10:16:10 μμ »
https://www.gossip-tv.gr/showbiz/video/675170/o-tzortzogloy-ektos-eaytoy-esteila-to-paidi-moy-sto-exoteriko-gia-na-glitosei

Ελπίζω να ανοίξουν τα στόματα και για τα σχολεία! Έκκληση πραγματικά στα παιδιά να καταγγείλουν  οποιαδήποτε σεξουαλική παρεκτροπή εντός του σχολείου.
Όταν βλέπεις καθηγήτρια να αυνανίζεται επιδεικτικά εντός του σχολείου, ή τον δάσκαλο να να προσεγγίζει με λαγνεία μικρούς μαθητες τί να πεις. Εγώ μπορεί να καταλαβαίνω, αλλά δεν μπορώ να καταγγείλω όταν δεν έχω αποδείξεις.
Δυστυχώς και οι γονείς έχουν εμπιστοσύνη σε όλους τους δασκάλους και καθηγητές κυρίως στα μικρά σχολεία της επαρχίας.


Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλικη διαπαιδαγώγηση από τον Σεπτέμβρη με το ζόρι...
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 11:23:35 μμ »
Δεν νομίζω ότι διδάσκεται σε καμία χώρα ο αυνανισμός ή το ομοφυλοφιλικό σεξ. Η διαδικασια της αναπαραγωγής κ οι προφυλάξεις βασικά διδάσκονται. Που ούτε καν θέμα ειδικού μαθήματος χρειάζεται να είναι, αρκεί η βιολογία.

καταχρηστικά μπορώ να δεχτω ότι πολλοί δεν είναι άνετοι να γίνονται συζητήσεις για θέματα λοατκι, ταυτότητας φύλου κλπ. Τελείως καταχρηστικά το δέχομαι λόγω κοινωνικών συνθηκών. Όμως το να μάθουν τα παιδιά τι σημαίνει συναίνεση κ προφύλαξη δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ενοχλεί κ γιατί το συζητάμε.

++++φωνώ.
Και νομίζω πως στο  εν λογω αντικείμενο θα διδάσκεται επίσης ο σεβασμός προς το σώμα μας, η γνωριμία με το σώμα μας 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλικη διαπαιδαγώγηση από τον Σεπτέμβρη με το ζόρι...
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 02:32:36 πμ »
Όχι κάνεις λάθος... δυστυχώς διδάσκονται!!!
θα το δείτε και θα καταλάβαιτε γιατί αντιδρούμε τόσο πολύ κάποιοι εκπαιδευτικοί και γονείς. Στην Πολωνία πονικοποιήθηκε η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση και οι εκπαιδευτικοί απειλούνται με ποινές φυλάκισης έως πέντε έτη. Νομίζεις εδώ ότι δεν θα κινηθούν νομικά οι γονείς;  και καλά θα κάνουν!

Ε καλά τώρα, η Πολωνία δεν είναι και παράδειγμα προς μίμηση.. εκεί έχουν ποινικοποιηθεί το κομμουνιστικό κόμμα, τα κομμουνιστικά σύμβολα, και πρόσφατα - αν θυμάστε - πέρασαν νόμο για απαγόρευση αμβλώσεων. Η κυβέρνηση εκεί είναι από τις πιο ακροδεξιοσυντηρητικές..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλικη διαπαιδαγώγηση από τον Σεπτέμβρη με το ζόρι...
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 10:30:53 πμ »
Διάβασα προσεκτικά όλα τα σχόλια στο συγκεκριμένο θέμα και βρήκα τις τοποθετήσεις του καθενός (με επιχειρήματα) ενδιαφέρουσες. Δεν θα σταθώ βέβαια στο θέμα των σεξουαλικών παρενοχλήσεων ή στο τι πρέπει και δεν πρέπει να αποφεύγει-προσέχει ο έφηβος και οι γονείς και κατ' επέκταση και οι εκπαιδευτικοί ή στο θέμα αυνανισμός - ομοφυλοφιλία. Θα ήθελα απλώς να κάνω μία πολύ σημαντική τοποθέτηση στο ζήτημα που αφορά όλους τους εφήβους οι οποίοι τελειώνουν το λύκειο και γίνονται ενεργά μέλη μιας κοινωνίας με ενεργή σεξουαλική ζωή. Και το ζήτημα αυτό δεν είναι τίποτε άλλο από αυτό της πρόληψης και πρόγνωσης. Ξέρετε ελάχιστα παιδιά έως κανένα από την ενηλικίωση τους και έπειτα αγνοούν πως όποιος έχει ενεργή σεξουαλική ζωή οφείλει και πρέπει τουλάχιστον κάθε έξι μήνες να κάνει πλήρη έλεγχο και εξετάσεις για σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα. Δυστυχώς είναι πάρα πολλά νέα παιδιά τα οποία αγνοούν εντελώς τους κινδύνους από σύφιλη, ηπατίτιδες B και C, γονόρροια, hiv καθώς και τόσα άλλα. Περιττό να αναφέρω πως σύφιλη και ηπατίτιδα Β μεταδίδονται εύκολα ακόμη και με χρήση προφυλακτικού και είναι πάρα πολύ επικίνδυνες για την υγεία. Και ξαναρωτώ... πείτε μου οι σημερινοί έφηβοι αν γνωρίζουν είτε από τους γονείς τους, είτε από το σχολείο πως "σεξουαλικά ενεργός συνεπάγεται και έλεγχος για ΣΜΝ κάθε έξι μήνες;"... Δυστυχώς εν έτη 2021, σε μία αναπτυγμένη Ευρωπαϊκή χώρα όπως η Ελλάδα οι νέοι το αγνοούν... αυτά είναι τα βασικά ταμπού που πρέπει να σπάσουμε ως κοινωνία στο μυαλό των νέων ανθρώπων... Το κακό δεν είναι να αποφεύγεις το γεγονός το αν είσαι φορέας της σύφιλης ή της ηπατίτιδας... είναι τραγικό να το αγνοείς και μετά από 5 - 10 χρόνια να βρεθείς με ηπατική ανεπάρκεια... τόσο απλά.     

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλικη διαπαιδαγώγηση από τον Σεπτέμβρη με το ζόρι...
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 10:51:06 πμ »
Συγγνώμη αλλά εγώ στο παιδί μου δεν μιλάω για συναίνεση των συνευρισκόμενων αλλά για αγάπη. Αυτό μου έχει διδάξει η πίστη μου στον Ιησού Χριστό.

Νομίζεις ότι τα παιδιά που συνευρίσκονταν με τον Λιγνάδη δεν συναινούσαν; Έπρεπε να περάσουν χρόνια για να καταλάβουν ότι υπέστησαν γενετήσια προσβολή.

Δεν κατάλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι η σ.δ.  μάθημα και μάλιστα υποχρεωτικό. Τόσες ώρες δηλαδή τί θα λένε στα παιδιά;;
Τι παραπάνω έχει να προσφέρει η σ. δ. σε σχέση με αυτό που ήδη γίνεται;

Ήδη μαθαίνουν στο σχολείο για το ανθρώπινο σώμα, (όχι μόνο στο μάθημα της βιολογίας, αλλά ακόμα και στα φιλολογικά μαθήματα με την αρχαία ελληνική τέχνη έρχονται σε επαφή με μια όμορφη εικόνα του γυμνού σώματος) και πολλά σχολεία καλούν γιατρούς (τονίζω γιατρούς, και όχι τον οποιοδήποτε) για να μιλήσουν για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα καθώς και ειδικούς της αστυνομίας για το πως θα προφυλαχθούν από κυκλωματα παιδεδαστίας που 'ψαρεύουν'εντός ή εκτός διαδικτύου.


Τι εννοείτε με το "Νομίζεις ότι τα παιδιά που συνευρίσκονταν με τον Λιγνάδη δεν συναινούσαν;" Ελπίζω να μην καταλάβα καλά την ρωτορική ερώτηση. Φαντάζομαι πως είναι προφανές πως ενας ανήλικος, όχι, δεν μπορεί να γνωρίζει αν συναινεί ή όχι. Και αυτό γιατί δεν έχει ακόμα διαμορφώσει άποψη, χαρακτήρα, αρχές, επιθυμίες. Γι' αυτό και είναι πιο ευάλωτος στις όποιες επιρροές. Αυτό ακριβώς κάνει και πιο επιτακτική την ανάγκη του μαθηματος της σεξουαλικής διαπαιδαγωγησης, ώστε ένας ανήλικος να μπορεί να αντιλαμβάνεται τα όρια, να αρχίσει να διαμορφώνεται η κρίση του, να αποκτά γνώσεις και να αποφασίζει για τον εαυτόν του, όσο το δυνατόν ορθότερα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλικη διαπαιδαγώγηση από τον Σεπτέμβρη με το ζόρι...
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 11:38:07 πμ »
Διδασκοντας στο πανεπιστημιο ενα μαθημα πουωειχε σχεση με τις εμφυλες ταυτοτητες, εδειξα στους τετρατοετεις (το τονιζω αυτο) φοιτητες μου την εικονα ενος γυμνου αντρα και μιας γυμνης γυναικας. Οι εικονες και μονο τους σοκαραν!
Στη συνεχεια τους ζητησα να μου πουν τις διαφορες των δυο φυλων. Αρχισαν να μου λενε για βιολογια και χρωμοσωματα. Τους ειπα οτι θελω να μου πουν τις διαφορες που «γινονται» απο τα διαφορετικα χρωμοσωματα. Ολοι ανεξαιρετως (4ο ετος, το θυμιζω) ντρεποταν να κατονομασουν τα γεννητικα οργανα! Ντρεποταν να πουν τις λεξεις «πεος», «ορχεις», «κολπος», «μητρα», «αιδοιο»!
Ναι! Ντρεποταν! Τους εβλεπαν που κοκκινιζαν, που κοιτουσαν γυρω τους, που ηθελαν να ανοιξει η γη να τος καταπιει!

Υστερα λεμε να μην μπει μαθημα σεξουαλικης διαπαιδαγωγησης;;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2021, 11:48:54 πμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλικη διαπαιδαγώγηση από τον Σεπτέμβρη με το ζόρι...
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 12:34:26 μμ »
Συγγνώμη αλλά εγώ στο παιδί μου δεν μιλάω για συναίνεση των συνευρισκόμενων αλλά για αγάπη. Αυτό μου έχει διδάξει η πίστη μου στον Ιησού Χριστό.

Νομίζεις ότι τα παιδιά που συνευρίσκονταν με τον Λιγνάδη δεν συναινούσαν; Έπρεπε να περάσουν χρόνια για να καταλάβουν ότι υπέστησαν γενετήσια προσβολή.

Δεν κατάλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι η σ.δ.  μάθημα και μάλιστα υποχρεωτικό. Τόσες ώρες δηλαδή τί θα λένε στα παιδιά;;
Τι παραπάνω έχει να προσφέρει η σ. δ. σε σχέση με αυτό που ήδη γίνεται;

Ήδη μαθαίνουν στο σχολείο για το ανθρώπινο σώμα, (όχι μόνο στο μάθημα της βιολογίας, αλλά ακόμα και στα φιλολογικά μαθήματα με την αρχαία ελληνική τέχνη έρχονται σε επαφή με μια όμορφη εικόνα του γυμνού σώματος) και πολλά σχολεία καλούν γιατρούς (τονίζω γιατρούς, και όχι τον οποιοδήποτε) για να μιλήσουν για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα καθώς και ειδικούς της αστυνομίας για το πως θα προφυλαχθούν από κυκλωματα παιδεδαστίας που 'ψαρεύουν'εντός ή εκτός διαδικτύου.

Η πίστη είναι προσωπικό ζήτημα. Δηλαδή, αν κάποιος γύρω στα 30, 40, 50 δηλώσει "αγάπη" για ένα παιδάκι 15 χρονών κι εκείνο αντίστοιχα δηλώσει "αγάπη" για εκείνον, όλα είναι φυσιολογικά; Το κλειδί είναι η "αγαπη"; Καλώς χρησιμοποιείται η έννοια της συναίνεσης: δύο άνθρωποι μπορούν να συνευρευθούν λόγω έλξης, δεν είναι ανάγκη να αγαπιούνται προκαταβολικά. Θα μπορούσαμε να μιλάμε ώρες για τις εποχές που "εν Χριστώ" και άνευ συναίνεσης δίνονταν κορίτσια ανήλικα σε πολύ μεγαλύτερους άνδρες. Δεν είναι τα θεολογικά δόγματα -χιλιετιών- αυτά που θα αναπτύξουν κοινωνική συνείδηση στο σύγχρονο έφηβο. Αν θέλουμε να δημιουργήσουμε ενοχικά πλάσματα, τα οποία θα ντρέπονται για το σώμα τους και τη σεξουαλική τους ζωή, τότε ναι, ας το ρίξουμε στη θεολογία.

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλικη διαπαιδαγώγηση από τον Σεπτέμβρη με το ζόρι...
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 08:11:34 μμ »
α. Η εκκλησία επιβάλλει καθαίρεση σε ιερέα που θα τελέσει γάμο που γίνεται χωρίς τη θέληση των μελλονύμφων (Κανόνας της εκκλησίας, γνωστός στους Χριστιανούς ήδη από τα πρωτοχριστιανικά χρόνια)

β. Για την έγκριση των γονιών για την παρακολούθηση από το παιδί τους σ.δ. δεν απάντησε κανείς σας.

γ. Θεωρείτε δεδομένο ότι ένα παιδί-νέος έχει ολοκληρωμένη σεξουαλική ζωή πριν τα 18 ή πριν τα 15; Γιατί πρέπει να εντρυφήσει ένα παιδί που δεν έχει σεξουαλική ζωή πριν τα 18, (αλλά έχει σκοπό να παντρευτεί έναν άνθρωπο όταν θα ενηλικιωθεί) σε θέματα όπως το πως θα προφυλαχθεί από τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα;

δ. Τα παιδια-έφηβοι που έχουν επιλέξει να έχουν σεξουαλική ζωή πριν τα 18, με ή χωρίς την έγκριση των γονιών τους, ξέρουν ήδη να χρησιμμοποιούν προφυλακτικά. Με φαράσια τα μαζεύουν οι καθαρίστριες μετά από κάθε κατάληψη!!! Τί; Δεν το ξέρατε;


ε. Πότε θεωρούν οι 'ειδικοί' ότι πρέπει κάποιος να αρχίζει τη σεξουαλική ζωή; Να φανταστώ στα 18; Από το νηπιαγωγείο μέχρι το Λύκειο δηλαδή δηλαδή επί 15 χρόνια θα μαθαίνει πως θα κάνει σεξ, αλλά θα το κάνει τελικά στα 18;
ή θεωρείται από τους 'ειδικούς' αποδεκτό να έχει κάποιο παιδί π.χ  12 ή 15 χρονων σεξουαλική ζωή; Με ποιον άραγε; Μια 12χρονη με έναν 13χρονο;
Μια 12 χρονη με ένα20χρονο; Μα τότε αυτό δεν θεωρείται αποπλάνηση ανηλίκων;

ε. Νομίζετε ότι οι κοπέλες που μένουν έγκυοι κατά λάθος, δεν χρησιμοποιούν προφυλακτικά; Τα 'λάθη' γίνονται πάνω στα φουντώματα της εφηβείας, και όχι λόγω άγνοιας των μεθόδων αντισύλληψης.

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλικη διαπαιδαγώγηση από τον Σεπτέμβρη με το ζόρι...
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 08:18:43 μμ »
Είστε ελεύθεροι να κάνετε στα παιδιά σας σ.δ. με τον τρόπο που θέλετε. Γιατί όμως επιβάλλετε τη θέλησή σας με χουντικό τρόπο στους άλλους που έχουν επιλέξει να διδάξουν τα παιδιά τους με τις αρχές της ορθόδοξης εκκλησίας και τις διδαχές των αγίων.

Τα παιδιά των χριστιανών αγωνίζονται να έχουν εγκράτεια στα σεξουαλικά ζητήματα και να παντρευτούν έναν άνδρα αν είναι κοπέλες , ή μία κοπέλα αν είναι αγόρια , όταν θα ωριμάσουν βιολογικά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159579
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 372
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 346
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.