*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 36175 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #238 στις: Ιούλιος 16, 2021, 06:48:24 μμ »
Ναι αυτό πρόσεξα ούτε φυσικός είμαι ούτε βιολόγος ούτε γνωρίζω αυτά που παρέθεσες,δεν έχω το δικαίωμα;
Ναι φυσικά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:22:43 »

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #239 στις: Ιούλιος 16, 2021, 07:44:19 μμ »
Συκοφαντίας το ανάγνωσμα...
Άντε κάντε κάνα μπάνιο και θα επανέλθουμε αργότερα να υπερασπιστούμε το ένα και ένα κάνει δύο...

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #240 στις: Ιούλιος 16, 2021, 08:13:02 μμ »
Συκοφαντίας το ανάγνωσμα...
Άντε κάντε κάνα μπάνιο και θα επανέλθουμε αργότερα να υπερασπιστούμε το ένα και ένα κάνει δύο...
Ναι φυσικα

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #241 στις: Ιούλιος 16, 2021, 11:19:56 μμ »
Δεν τα πήγαμε καλά στον αριθμό διορισμών ούτε ως ΠΕ04 σε σχέση με ΠΕ03 και ΠΕ02. Οι Γεωλόγοι είναι αδικημένοι έτσι και αλλιώς όλα τα χρόνια που εγώ ασχολούμαι με τη δημόσια εκπαίδευση ως αναπληρωτής. Οι Βιολόγοι σε σχέση με τις ώρες διδασκαλίας και τα κενά επίσης αδικούνται. Οι χημικοί είναι πιο τυχεροί. Εμείς οι φυσικοί δυστυχώς πληρώνουμε τη κακή συγκυρία για εμάς και την τεράστια αλλαγή μετά από 12 χρόνια έλλειψης διορισμών σε σχέση με τις αλλαγές στα αναλυτικά προγράμματα.

Ulysses1, o nikolopol έδειξε ως έμπειρο μέλος το δρόμο που πρέπει να ακολουθήσουμε ως ΠΕ04.01. Αντί να καθόμαστε και να αναλωνόμαστε σε ατέρμονες συζητήσεις με αρχηγούς ειδικοτήτων που υποστηρίζουν τα μέλη τους θα πρέπει να κάνουμε και εμείς το ίδιο. Να ιδρύσουμε έναν  σύλλογο εκπαιδευτικών ΠΕ04.01 που θα συλλέξει και θα παρακολουθεί όλα τα στατιστικά δεδομένα και θα υπερασπίσει τα συμφέροντα των δικών της μελών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:22:43 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #242 στις: Ιούλιος 16, 2021, 11:38:34 μμ »
Παντως εγγώ που μαζεύω δεν με βοήθησε πάρα πολύ. Σε κάποιες περιοχές ναι. Εκεί που έχει ας πουμε ΔΔΕ Φυσικούς και Χημικούς σχεδόν καθόλου με εξαίρεση λίγο την Β αθήνας. Αν ξεκινήσετε τώρα τη συλλογή στοιχείων θα απογοητευτείτε, όμως σε δύο χρόνια τα κενά θα είναι καλά και θα σας αρέσει

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #243 στις: Ιούλιος 17, 2021, 12:00:25 πμ »
Για οποιον συναδελφο Φυσικό ενδιαφερεται να κινηθεί νομικα εναντιων της κατανομης

https://www.facebook.com/groups/1762014017361505/permalink/3030909720471922/

Τι δουλειά έχει η ΕΕΦ με εμάς;;; Καμία σχέση δεν πρέπει να έχει η ΕΕΦ, όπως και καμία σχέση δεν θέλουν να έχουν με αυτήν όλο και περισσότεροι φυσικοί.
Αν θέλουμε να μας αντιμετωπίζουν πιο σοβαρά, και χρειάζεται υποστήριξη από κάποιον σύλλογο, υπάρχει και η ΕΕΦΕΕ ( http://physicsmentor.gr/ ).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #244 στις: Ιούλιος 17, 2021, 01:14:24 πμ »
Αναθεματίζω την ώρα που έμπλεξα με το  δημόσιο εκπαιδευτικό "σύστημα."Τη  μεγαλύτερη αυταπάτη της χώρας.
Που συμμετείχα στην παράνοια των πανελλαδικών και την μετατροπή ειρηνικών νέων σε χαρακτήρες έτοιμους να εκραγούν από φιλοδοξίες και ανταγωνιστικότητα...
Που τους απέκρυψα την άθλια ελληνική πραγματικότητα του οπορτουνισμού και του κανιβαλισμού σπρώχνοντας τους στο δρόμο της ματαίωσης, σε στόχους με  υψηλά ιδανικά...
Έγιναν 87 διορισμοί φυσικών μετά από 11 χρόνια και στο ίδιο διάστημα αποφοίτησαν απ' το φυσικό 8000 ενώ εισήχθησαν στη σχολή 12000...
Μου έρχεται να ουρλιάξω να μην σπουδάζει άνθρωπος στην Ελλάδα  γιατί θα αποστραγγιστεί σε όλα τα επίπεδα.
Μόνο αν έχει λεφτά για το κέφι του και μόνο σαν τουρίστας που χαζεύει αξιοθέατα και μη...
Αναθεματίζω την αριστεία του κ@λου , που τον φίλησα και εγώ και έσπρωξα κι άλλους να προσκυνήσουν.
Όλη αυτή η εξέλιξη με τους φυσικούς μόνο τον μεταφυσικό χαρακτήρα της Νέμεσης μπορεί να κουβαλά.
Τελικά ο Καρανίκας είχε δίκιο " η καριέρα είναι χολέρα"

ΥΓ:  Όμως ΟΧΙ Κεραμέως,  δεν θα σου κάνω τη χάρη να γίνω φρικιό  στα γεράματα. Όλα έχουν πρόσημο. Και το πρόσημο σου εδώ είναι ο λαϊκισμός.
Κι όπως βλέπεις ο λαϊκισμός σέρνει τον μηδενισμό , την άρνηση και στο βάθος το φασισμό  έστω και με αυτή την λογοτεχνική πιρουετα ελέφαντα , φυσικός γαρ...

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #245 στις: Ιούλιος 17, 2021, 01:23:56 πμ »
Δεν τα πήγαμε καλά στον αριθμό διορισμών ούτε ως ΠΕ04 σε σχέση με ΠΕ03 και ΠΕ02. Οι Γεωλόγοι είναι αδικημένοι έτσι και αλλιώς όλα τα χρόνια που εγώ ασχολούμαι με τη δημόσια εκπαίδευση ως αναπληρωτής. Οι Βιολόγοι σε σχέση με τις ώρες διδασκαλίας και τα κενά επίσης αδικούνται. Οι χημικοί είναι πιο τυχεροί. Εμείς οι φυσικοί δυστυχώς πληρώνουμε τη κακή συγκυρία για εμάς και την τεράστια αλλαγή μετά από 12 χρόνια έλλειψης διορισμών σε σχέση με τις αλλαγές στα αναλυτικά προγράμματα.

Ulysses1, o nikolopol έδειξε ως έμπειρο μέλος το δρόμο που πρέπει να ακολουθήσουμε ως ΠΕ04.01. Αντί να καθόμαστε και να αναλωνόμαστε σε ατέρμονες συζητήσεις με αρχηγούς ειδικοτήτων που υποστηρίζουν τα μέλη τους θα πρέπει να κάνουμε και εμείς το ίδιο. Να ιδρύσουμε έναν  σύλλογο εκπαιδευτικών ΠΕ04.01 που θα συλλέξει και θα παρακολουθεί όλα τα στατιστικά δεδομένα και θα υπερασπίσει τα συμφέροντα των δικών της μελών.
Είμαι μέσα συνάδελφε
Θα το συντονίσουμε αυτό.
 Τώρα είμαι-είμαστε σε διακοπές.
Τι πραγματικότητα πρέπει να ιδωθεί από διαφορετικές οπτικές.
Μόνο τότε μπορεί να αναδειχθεί η αλήθεια.
Δεν υποτιμώ καθόλου την προσπάθεια των απλήρωτων βιολόγοων. Αρνούμαι τον συκοφαντικό και δυσφημιστικό λόγο.
Όπως και να χει πρέπει να δει κανείς την πραγματικότητα , καθαρά τις αιτίες που τη διέπουν. Οι ερμηνείες που δίνουμε με ηθικό συμπέρασμα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικές.


Αποσυνδεδεμένος Flyhigh76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #247 στις: Ιούλιος 17, 2021, 11:26:01 πμ »
Καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια σε όσους διορίζονται! Σύμφωνα με την κατάταξη είμαι σε θέση διορισμού. Αυτή τη στιγμή εργάζομαι και θα πρέπει να ειδοποιήσω τον εργοδότη μου έγκαιρα και να καλύψω τη θέση μου μέχρι όσο το δυνατόν περισσότερο. Να υπολογίζω την ορκωμοσία ή την ανάληψη υπηρεσίας ότι θα πρέπει να αποδεσμευτω?

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #248 στις: Ιούλιος 17, 2021, 11:30:28 πμ »
Καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια σε όσους διορίζονται! Σύμφωνα με την κατάταξη είμαι σε θέση διορισμού. Αυτή τη στιγμή εργάζομαι και θα πρέπει να ειδοποιήσω τον εργοδότη μου έγκαιρα και να καλύψω τη θέση μου μέχρι όσο το δυνατόν περισσότερο. Να υπολογίζω την ορκωμοσία ή την ανάληψη υπηρεσίας ότι θα πρέπει να αποδεσμευτω?

Όταν θα βγει η πρόσκληση δήλωσης περιοχών, θα δεις ότι θα αναφέρει ότι τα κωλύματα διορισμού δεν πρέπει να υπάρχουν κατά τη λήξη της προθεσμίας της δήλωσης και κατά την ανάληψη. Έχε το αυτό κατά νου σε ότι αφορά την εργασία σου, αν δηλαδή εμπίπτει στα κωλύματα διορισμου. Διαφορετικά φαντάζομαι όταν βγει το ΦΕΚ θα πρέπει να παραιτηθείς για να ορκιστείς στη συνέχεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2021, 11:41:45 πμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος Flyhigh76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #249 στις: Ιούλιος 17, 2021, 12:08:22 μμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Θέλω να είμαι βέβαιη για το διορισμό για να παραιτηθώ, γιατί δεν είναι εποχές να χάσω δουλειά ή ακόμα και ένα μισθό. Κι επιπλέον δε θέλω να αφήσω τον εργοδότη  χωρίς ομαλή μετάβαση... 

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #250 στις: Ιούλιος 17, 2021, 12:11:57 μμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Θέλω να είμαι βέβαιη για το διορισμό για να παραιτηθώ, γιατί δεν είναι εποχές να χάσω δουλειά ή ακόμα και ένα μισθό. Κι επιπλέον δε θέλω να αφήσω τον εργοδότη  χωρίς ομαλή μετάβαση...

Εννοείται και είναι δικαίωμα σου αυτό. Γι'αυτό και μπορείς να περιμένεις το ΦΕΚ και την ανακοίνωση της ορκωμοσίας. Ωστόσο επειδή τα πράγματα (φαίνεται ότι) θα κινηθούν γρήγορα, δηλαδή μέχρι 20/8 θα έχουν τελειώσει, δες το σε ότι αφορά τον αντικαταστάτη σου (εννοώ την ομαλή μετάβαση που έλεγες πριν).

Αν ρωτάς για το τυπικό, σίγουρα όταν θα ορκιστείς θα πρέπει να έχεις παραιτηθεί από την άλλη δουλειά. Όμως, για να είσαι βέβαιη, καλύτερα να ρωτήσεις στη ΔΔΕ της περιοχής σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2021, 12:30:34 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ04 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #251 στις: Ιούλιος 17, 2021, 12:32:50 μμ »
Gagarin_3 έχεις δίκιο σχετικά με το χαμηλό ποσοστό κάλυψης των κενών μας. Μαζί με τους βιολόγους και τους γιατρούς κάπου διάβασα. Σαν ειδικότητα ποτέ δεν εισακούστηκαμε αλλά θεωρώ ότι όλα ξεκινούν από τη διχόνοια μας εσωτερικά ακόμη και μεταξύ των τομέων του Γεωλογικού...οι Γεωλόγοι θα καταλάβουν τι εννοώ. Πάντα είμαστε οι φτωχοί συγγενείς των άλλων ΠΕ.04 στα σχολεία, των μηχανικών σε δουλειές στα έργα ακόμη και των υπολοίπων γεωτεχνικών στο ΓΕΩΤΕΕ. Οι καθηγητές των 3 πανεπιστημιακων τμηματων, του γεωδυναμικου, του ΟΑΣΠ κτλ. τσακώνονται για το μοίρασμα της πίτας ακόμη και στα κανάλια. Προσωπικά ένιωσα πολύ ρατσισμό όταν κατέβηκα στο Πολυτεχνείο, μέχρι και φιλόλογο των θετικών επιστημών με είπαν....οι καθηγητες στο Πολυτεχνείο. Αρχικά πρέπει να δούμε εμείς που φταίνε και να σεβαστούμε τον εαυτό μας και μετά να ζητάμε σεβασμό από τους άλλους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.