*

Αποστολέας Θέμα: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 293990 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1344 στις: Μάιος 08, 2021, 08:03:38 μμ »
μετά τον εμβολιασμό όταν κάνουμε self test βγαίνει αρνητικό φαντάζομαι....έχει κάνει κανείς;;

στην Αθήνα αργούμε με τον εμβολιασμό ακόμα.....ή εμένα μου φαίνεται ότι αργούμε...;;;
Αν φέρεις τον ιό, θετικό θα βγει. Προσοχή πολλή οι εμβολιασμένοι. Κυκλοφορούν πολλοί ασύδοτοι φορείς! Και όπως διαβάζετε και ανεμβολίαστοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:25:59 »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1345 στις: Μάιος 08, 2021, 08:27:15 μμ »
μετά τον εμβολιασμό όταν κάνουμε self test βγαίνει αρνητικό φαντάζομαι....έχει κάνει κανείς;;

στην Αθήνα αργούμε με τον εμβολιασμό ακόμα.....ή εμένα μου φαίνεται ότι αργούμε...;;;

Οχι! Μετα απο ΑΖ τεσσερα self tests (2 καθε εβδομαδα) αρνητικα ειχα. Το πρωτο την επομενη του εμβολιασμου
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1346 στις: Μάιος 08, 2021, 08:43:14 μμ »
" Μετά τον θάνατο εκατοντάδων εμβολιασμένων με την πρώτη δόση, όπως ο τέως υπουργός Θ.Κατσανέβας που είχε κάνει την πρώτη δόση του εμβολίου της Pfiazer/BioNTech, ο καθηγητής Πνευμονολογίας και Εντατικής Θεραπείας, Θεόδωρος Βασιλακόπουλος και εκφραστής των κυβερνητικών γραμμών στην «αντιμετώπιση της πανδημίας» αναφέρει ότι «όσοι έχουν κάνει την πρώτη δόση προφανώς έχουν μια μερική προστασία όμως υπάρχει υπαρκτός κίνδυνος να νοσήσουν», ενώ «υπάρχει κι ένας δεύτερος κίνδυνος ότι αν κολλήσω κορωνοϊό ενώ έχω μερική ανοσία, τότε την ώρα που πολλαπλασιάζεται μέσα μου ο κορωνοϊός υφίσταται την πίεση της παρουσίας των αντισωμάτων που δεν είναι πολλά, αλλά υπάρχουν, οπότε είναι πολύ πιθανό μέσα μου να δημιουργηθούν μεταλλαγμένα στελέχη κορωνοϊού».

«Άρα δεν είναι ότι δεν είμαι πλήρως προστατευμένος, είναι ότι δεν πρέπει να κολλήσω την ώρα που είμαι μερικώς εμβολιασμένος γιατί υπάρχει πιθανότητα να παράξω μέσα στον οργανισμό μου μεταλλαγμένα στελέχη κι αυτό δεν το θέλουμε», εξήγησε.

Ακολούθως, ο κ. Βασιλακόπουλος υπογράμμισε ότι «επειδή την ώρα που πολλαπλασιάζεται ο ιός μέσα στον οργανισμό υπάρχουν αντισώματα, αλλά όχι τόσα ώστε να τον εξουδετερώσουν, οι όποιες τυχαίες αλλαγές που γίνονται στον ιό είναι αυτές που τον κάνουν να ξεφεύγει από τα λίγα αντισώματα».

«Άρα θα είναι ένα μεταλλαγμένο στέλεχος το οποίο θα ξεφεύγει από τα αντισώματά μας και θα είναι ανθεκτικό και στα εμβόλια. Αυτός είναι ένας κίνδυνος υπαρκτός και πρέπει αυτοί που είναι εμβολιασμένοι με την πρώτη δόση να συνεχίσουν να προσέχουν και για την υγεία τους καθώς δεν είναι 100% προστατευμένοι αλλά και για τον λόγο που σας λέω», συμπλήρωσε.

..."


Τελικά απὀ αυτούς που κινδινευουμε είναι οι εμβολιασμένοι της πρὠτης δὀσης που μεταδίδουν μεταλλαγμένα ανθεκτικα στελέχη????!!!!?
 ??? :o ??? :o ??? :o;

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=261820642281501&id=100053607007386&_rdr
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2021, 08:48:30 μμ από Νησάκι »

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1347 στις: Μάιος 08, 2021, 08:56:11 μμ »
Μετά από τις δηλώσεις σοκ του Βασιλακόπουλου θα ήθελα να απευθύνω ένα έρωτημα στο Υπουργείο: μήπως είναι πολύ επικίνδυνο για όλους μας να ανοίξουν τα σχολεία με δεδομένο ότι οι περισσότεροι καθηγητές έχουν εμβολιαστεί με την πρώτη δόση μόνο;;


Μήπως τιναχτούν οι Πανελλαδικές στον αέρα;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:25:59 »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1348 στις: Μάιος 08, 2021, 09:01:31 μμ »
Τρολ σιγουρα. Μην μπείτε στον κόπο.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1349 στις: Μάιος 08, 2021, 09:04:31 μμ »
Τρολ σιγουρα. Μην μπείτε στον κόπο.

Άσε εγω τον λυπάμαι τον άνθρωπο τετοια αγωνία που θα περναει. γιατί νομίζω δεν πίστευε στον ιό αν θυμάμαι από αλλά ποστ, προφανώς τώρα φωτίστηκε κ πιστεύει κ μάλιστα πιστεύει τοοοοοσο πολύ που φοβάται και τους εμβολιασμένους. Θα μας βλέπει κ θα αλλάζει δρόμο!!!

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1350 στις: Μάιος 08, 2021, 09:07:19 μμ »
Άσε εγω τον λυπάμαι τον άνθρωπο τετοια αγωνία που θα περναει. γιατί νομίζω δεν πίστευε στον ιό αν θυμάμαι από αλλά ποστ, προφανώς τώρα φωτίστηκε κ πιστεύει κ μάλιστα πιστεύει τοοοοοσο πολύ που φοβάται και τους εμβολιασμένους. Θα μας βλέπει κ θα αλλάζει δρόμο!!!
ισχύει ότι βλεπω εμβολιασμένο και αλλάζω δρόμο....  Ο Βασιλακόπουλος με επιβεβαιωσε ...

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1351 στις: Μάιος 08, 2021, 09:15:41 μμ »
Μετά από τις δηλώσεις σοκ του Βασιλακόπουλου θα ήθελα να απευθύνω ένα έρωτημα στο Υπουργείο: μήπως είναι πολύ επικίνδυνο για όλους μας να ανοίξουν τα σχολεία με δεδομένο ότι οι περισσότεροι καθηγητές έχουν εμβολιαστεί με την πρώτη δόση μόνο;;


Μήπως τιναχτούν οι Πανελλαδικές στον αέρα;;
Αν αρχίσουμε έτσι, αυτό το παιχνίδι με το άνοιγμα - κλείσιμο δεν θα σταματήσει ποτέ. Και αυτό δεν μπορεί να γίνεται για πάντα, εκτός αν αποφασίσαμε να απομονωθεί ο καθένας σπίτι του.
Οι πανελλαδικές φαντάζομαι δεν θα έχουν πρόβλημα, γιατί θα υπάρξουν και επαναληπτικές για κάποιες κατηγορίες παιδιών, όπως γίνεται κάθε χρόνο.
Πιστεύω ότι μέσα στο 2021 θα ενταχθούν και τα παιδιά του λυκείου στους εμβολιασμούς, αν και κάπου διάβασα ότι δοκιμάζεται και στους 12χρονους. Επομένως, η νέα χρονιά πιστεύω ότι θα κυλήσει με άλλες συνθήκες! Έτσι πιστεύω!

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1352 στις: Μάιος 08, 2021, 09:16:53 μμ »
Άσε εγω τον λυπάμαι τον άνθρωπο τετοια αγωνία που θα περναει. γιατί νομίζω δεν πίστευε στον ιό αν θυμάμαι από αλλά ποστ, προφανώς τώρα φωτίστηκε κ πιστεύει κ μάλιστα πιστεύει τοοοοοσο πολύ που φοβάται και τους εμβολιασμένους. Θα μας βλέπει κ θα αλλάζει δρόμο!!!
Εγώ πάλι πιστεύω πως δεν είναι εκπαιδευτικός. Ή καμιά κομμώτρια του οαεδ το πολύ. Αν και όπως έγραψα αλλού οι γείτονές μου εργάτες πιο λογικά συμπεριφέρονται και εκτιμούν την αξία της επιστήμης.
Αν είναι πάντως εκπαιδευτικός είναι από αυτούς που θέλουν μονίμως κλειστά τα σχολεία. Τον/την βολεύει η πρότασή μου. Οι ανεμβολίαστοι εκπαιδευτικοί στα γραφεία. Μακριά από τα παιδιά μας. Ή καμιά μετάταξη. Ή σπίτι τους.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1353 στις: Μάιος 08, 2021, 09:17:48 μμ »
ισχύει ότι βλεπω εμβολιασμένο και αλλάζω δρόμο....  Ο Βασιλακόπουλος με επιβεβαιωσε ...
Πώς μας αναγνωρίζεις;
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1354 στις: Μάιος 08, 2021, 09:18:53 μμ »
Εγώ πάλι πιστεύω πως δεν είναι εκπαιδευτικός. Ή καμιά κομμώτρια του οαεδ το πολύ. Αν και όπως έγραψα αλλού οι γείτονές μου εργάτες πιο λογικά συμπεριφέρονται και εκτιμούν την αξία της επιστήμης.
Αν είναι πάντως εκπαιδευτικός είναι από αυτούς που θέλουν μονίμως κλειστά τα σχολεία. Τον/την βολεύει η πρότασή μου. Οι ανεμβολίαστοι εκπαιδευτικοί στα γραφεία. Μακριά από τα παιδιά μας. Ή καμιά μετάταξη. Ή σπίτι τους.
Αμφισβητείς τον Βασιλακόπουλο ;

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2021, 09:24:47 μμ από Νησάκι »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1355 στις: Μάιος 08, 2021, 09:22:53 μμ »
Πώς μας αναγνωρίζεις;

Από το τρίτο μάτι που βγάλαμε!!!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1356 στις: Μάιος 08, 2021, 09:24:05 μμ »
Εγώ πάλι πιστεύω πως δεν είναι εκπαιδευτικός. Ή καμιά κομμώτρια του οαεδ το πολύ. Αν και όπως έγραψα αλλού οι γείτονές μου εργάτες πιο λογικά συμπεριφέρονται και εκτιμούν την αξία της επιστήμης.
Αν είναι πάντως εκπαιδευτικός είναι από αυτούς που θέλουν μονίμως κλειστά τα σχολεία. Τον/την βολεύει η πρότασή μου. Οι ανεμβολίαστοι εκπαιδευτικοί στα γραφεία. Μακριά από τα παιδιά μας. Ή καμιά μετάταξη. Ή σπίτι τους.

Άντε καλε, η κομμώτρια ξέρει ότι είναι προς όφελος της να είναι εμβολιασμένη για να μπορεί να δουλεύει, και η κομμώτρια κ η πωλήτρια κ η σερβιτόρα κ όλα αυτά τα παιδιά που υποτιμούμε.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1357 στις: Μάιος 08, 2021, 09:24:55 μμ »
Anyway, αυτό που είπε ο Βασιλακόπουλος, προφανως στέκει. Υπό πιεση εξελικτική, προωθουνται μεταλλάξεις. Αλλά όπως καταλαβαίνετε, το ίδιο ισχυει κ για τους αναρρωσαντες.
Ομως, δεν είναι πολυ πιθανο συμφωνα με καποιους, να μεταδοθούν αυτές οι μεταλλάξεις. Λόγω ακριβώς της ανοσιας, της μερικής.
Το επικίνδυνο για μετάδοση μεταλλαγμένων στελεχών είναι η υπαρξη τεράστιας δεξαμενής του παγκοσμιου πληθυσμου, πουδεν έχει ΚΑΜΙΑ ανοσια.
Θα ψάξω να βρω κάτι σχετικό που είχα διαβάσει κ το βάζω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.