*

Αποστολέας Θέμα: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 292755 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1498 στις: Μάιος 12, 2021, 11:06:49 μμ »
«Όλοι θα βιώσουν τον κορωνοϊό. Είτε θα εμβολιαστεί κάποιος είτε θα κολλήσει», τόνισε ο υπουργός Υγείας της Γερμανίας, Γενς Σπαν................Πρoέβλεψε μάλιστα ότι και τον ερχόμενο χειμώνα θα νοσηλευτούν πολλοί άνθρωποι σε Μονάδες Εντατικής θεραπείας για επιπλοκές της Covid-19.
https://www.protothema.gr/world/article/1123236/germanoi-eidikoi-o-koronoios-den-tha-exafanistei-opoios-den-emvoliastei-tha-kollisei/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:05:54 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1499 στις: Μάιος 12, 2021, 11:18:34 μμ »
Προσωπικά νιώθω ότι βαδίζουμε σε αχαρτογράφητα νερά, οι επιστήμονες προσαρμόζονται καθημερινά στα νέα δεδομένα ,και καλά κάνουν , συνεπώς είμαστε ακόμα σε πειραματικό στάδιο με αμφίβολα αποτελέσματα.Οταν μάλιστα ακούω στις ειδήσεις ότι ο τάδε παρέλυσε λόγω υπερβολικού άγχους  καθώς περπατούσε ,10 μέρες μετά τον εμβολιασμό του... ε τότε λες κάποιος παίζει με την νοημοσύνη μου.
Μαθήτρια στο σχολείο του γιου μου πριν λίγους μήνες παρελυσε ξαφνικά χωρίς να έχει εμβολιαστεί. Λόγω άγχους μέσα στην τάξη. Νοσηλεύτηκε. Ευτυχώς είναι καλά το παιδί
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1500 στις: Μάιος 12, 2021, 11:20:54 μμ »
«Όλοι θα βιώσουν τον κορωνοϊό. Είτε θα εμβολιαστεί κάποιος είτε θα κολλήσει», τόνισε ο υπουργός Υγείας της Γερμανίας, Γενς Σπαν................Πρoέβλεψε μάλιστα ότι και τον ερχόμενο χειμώνα θα νοσηλευτούν πολλοί άνθρωποι σε Μονάδες Εντατικής θεραπείας για επιπλοκές της Covid-19.
https://www.protothema.gr/world/article/1123236/germanoi-eidikoi-o-koronoios-den-tha-exafanistei-opoios-den-emvoliastei-tha-kollisei/
Το θέμα είναι οτι συμφωνεί κ ο Ντροστεν!

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1501 στις: Μάιος 12, 2021, 11:25:47 μμ »
Μαθήτρια στο σχολείο του γιου μου πριν λίγους μήνες παρελυσε ξαφνικά χωρίς να έχει εμβολιαστεί. Λόγω άγχους μέσα στην τάξη. Νοσηλεύτηκε. Ευτυχώς είναι καλά το παιδί

Προφανώς το παιδί δήλωσε ότι αγχώθηκε για κάποιον λόγο ενώ κάτι τέτοιο  δεν ισχύει και στην άλλη περίπτωση. Ο άνθρωπος βγήκε και δήλωσε ότι ένιωθε μια χαρά και συνέβη στα καλά καθούμενα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:05:54 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1502 στις: Μάιος 12, 2021, 11:37:49 μμ »
Όχι. Οι γιατροί στο νοσοκομείο συμπέραναν ότι προκλήθηκε από στρες εφόσον όλες οι εξετάσεις ήταν καλές. Εγώ δεν μπορώ να γνωρίζω αν ήταν θέμα άγχους ή κάτι άλλο. Το αναφέρω για να πω ότι ως κάποιον βαθμό μπορεί να ισχύει ότι το άγχος προκαλεί τέτοια συμπτώματα. Ούτε το ότι τα εμβολια έχουν παρενέργειες αρνούμαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2021, 11:41:21 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1504 στις: Μάιος 14, 2021, 01:10:18 μμ »
Όχι. Οι γιατροί στο νοσοκομείο συμπέραναν ότι προκλήθηκε από στρες εφόσον όλες οι εξετάσεις ήταν καλές. Εγώ δεν μπορώ να γνωρίζω αν ήταν θέμα άγχους ή κάτι άλλο. Το αναφέρω για να πω ότι ως κάποιον βαθμό μπορεί να ισχύει ότι το άγχος προκαλεί τέτοια συμπτώματα. Ούτε το ότι τα εμβολια έχουν παρενέργειες αρνούμαι.
Μέχρι και απώλεια ομιλίας, όρασης ακόμη και σε κώμα μπορεί να πέσει κανείς από έντονο στρες. Μελετημένα αυτά. Είναι ύπουλο το άγχος. Ριζώνει, αναπτύσσεται σιγά-σιγά πολλές φορές χωρίς να το αντιληφθεί ο φορέας του και όταν ξεσπάσει για πολλούς είναι και πολύ αργά. Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνονται όσοι πρόκειται να εμβολιαστούν. Άγχος πρέπει να έχουν όσοι δεν εμβολιάζονται. Γιατί και η απόλυτη απουσία του, σε κακό οδηγεί!!!!

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1505 στις: Μάιος 14, 2021, 01:13:22 μμ »
https://amp-theguardian-com.cdn.ampproject.org/v/s/amp.theguardian.com/world/2021/may/13/us-covid-cases-coronavirus-expert-virus?amp_js_v=a6&amp_gsa=1&usqp=mq331AQHKAFQArABIA%3D%3D#aoh=16209809343565&amp_ct=1620980945648&csi=1&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=From%20%251%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.theguardian.com%2Fworld%2F2021%2Fmay%2F13%2Fus-covid-cases-coronavirus-expert-virusgreat day indeed!!
CDC CONCLUDED that fully vaccinated people don't need masks!!
Το υποψιαζόμασταν ήδη, το αναμέναμε πολυ. Και στα δικά μας κ γρήγορα..

ναι αλλά είπαν ότι ειναο θέμα αστυνόμευσης. γιατί θα βγουν όλοι χωρίς. οι μ....σ της υπόθεσης θα είμαστε με περιοριστικά μέτρα μέχρι να πειστούν οι άλλοι ότι δεν αλλοιώθηκε το ανεπανάληπτο dna μας...

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1506 στις: Μάιος 14, 2021, 02:36:38 μμ »
ναι αλλά είπαν ότι ειναο θέμα αστυνόμευσης. γιατί θα βγουν όλοι χωρίς. οι μ....σ της υπόθεσης θα είμαστε με περιοριστικά μέτρα μέχρι να πειστούν οι άλλοι ότι δεν αλλοιώθηκε το ανεπανάληπτο dna μας...
Εγώ κρατάω το αμιγώς επιστημονικό κομμάτι κ είμαι σουπερ χαρουμενη.Ποσο χαμηλή η πιθανότητα, ως πληρως εμβολιασμένος, να μολυνθεις κ να μεταδώσεις, για να δοθεί αυτή η συσταση!

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1507 στις: Μάιος 14, 2021, 03:17:11 μμ »
Εγώ κρατάω το αμιγώς επιστημονικό κομμάτι κ είμαι σουπερ χαρουμενη.Ποσο χαμηλή η πιθανότητα, ως πληρως εμβολιασμένος, να μολυνθεις κ να μεταδώσεις, για να δοθεί αυτή η συσταση!
Πολύ καλά κάνεις! Είναι περίοδος χαράς. Αναμέναμε πώς και πώς τη λύση αυτού του τόσο σοβαρού προβλήματος. Είμαστε κοντά. Η ινδική μετάλλαξη θα μας ζορίζει για λίγο. Αλλά η ενίσχυση είναι πιο εύκολη από την δημιουργία ενός εμβολίου.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1508 στις: Μάιος 14, 2021, 03:41:27 μμ »
Εγώ κρατάω το αμιγώς επιστημονικό κομμάτι κ είμαι σουπερ χαρουμενη.Ποσο χαμηλή η πιθανότητα, ως πληρως εμβολιασμένος, να μολυνθεις κ να μεταδώσεις, για να δοθεί αυτή η συσταση!

Εγώ δεν ζητάω πολλά. Δεν πρόκειται ούτ μεγάλo ταξίδι να κάνουμε, ούτε σε κλειστούς χώρους να πάμε, μόνο λίγους φίλους στο μπαλκόνι έτσι κι αλλιώς, να δούμε τους γονείς μας, και να μπορούμε να παίζουμε στην παραλία με άλλα παιδάκια χωρίς να φοβόμαστε πολύ. Δεν θα κάνουμε δλδ κάτι πολύ διαφορετικό από αυτά που κάναμε τόσο καιρό, ακόμα πολύ συντηρητικά θα κινηθούμε αφού υπάρχει και μικρό παιδί στην οικογένεια που μπορεί να κολλήσει. Αλλά θέλω ρε παιδί μου μια μικρή βελτίωση στην ποιότητα ζωής μας. Δεν με νοιάζει να πηγαίνω στο σούπερμάρκετ με μάσκα, αλλά δεν θε΄λω να τη φοράω έξω στην οικογενειακή μας βόλτα. Δεν θέλω να φοβάμαι ότι θα μπω σε καραντίνα αν έρθω σε επαφή με κρούσμα ούσα πλήρως εμβολιασμένη. Τέτοια μικρά, απλά πραγματάκια θέλω. Και βασικά θέλω να δοθεί ένα ηχηρό μήνυμα που θα καταστήσει σαφές σε όλους ότι το συμφέρον τους είναι να εμβολιαστούν. Αν βλέπουν τους εμβολιασμένους χωρίς μάσκες κ εκείνοι είναι υποχρεωμένοι ακόμα να τις φοράνε, ε τι στο καλό, δεν θα το καταλάβουν; 

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1509 στις: Μάιος 14, 2021, 03:58:55 μμ »
Εγώ δεν ζητάω πολλά. Δεν πρόκειται ούτ μεγάλo ταξίδι να κάνουμε, ούτε σε κλειστούς χώρους να πάμε, μόνο λίγους φίλους στο μπαλκόνι έτσι κι αλλιώς, να δούμε τους γονείς μας, και να μπορούμε να παίζουμε στην παραλία με άλλα παιδάκια χωρίς να φοβόμαστε πολύ. Δεν θα κάνουμε δλδ κάτι πολύ διαφορετικό από αυτά που κάναμε τόσο καιρό, ακόμα πολύ συντηρητικά θα κινηθούμε αφού υπάρχει και μικρό παιδί στην οικογένεια που μπορεί να κολλήσει. Αλλά θέλω ρε παιδί μου μια μικρή βελτίωση στην ποιότητα ζωής μας. Δεν με νοιάζει να πηγαίνω στο σούπερμάρκετ με μάσκα, αλλά δεν θε΄λω να τη φοράω έξω στην οικογενειακή μας βόλτα. Δεν θέλω να φοβάμαι ότι θα μπω σε καραντίνα αν έρθω σε επαφή με κρούσμα ούσα πλήρως εμβολιασμένη. Τέτοια μικρά, απλά πραγματάκια θέλω. Και βασικά θέλω να δοθεί ένα ηχηρό μήνυμα που θα καταστήσει σαφές σε όλους ότι το συμφέρον τους είναι να εμβολιαστούν. Αν βλέπουν τους εμβολιασμένους χωρίς μάσκες κ εκείνοι είναι υποχρεωμένοι ακόμα να τις φοράνε, ε τι στο καλό, δεν θα το καταλάβουν;

   Ισως επειδή οι σκεπτικοί ως προς τους εμβολιασμούς- με εμβολια που βρίσκονται σε πειραματική φάση ακομα- κοιτούν το δάσος (μέλλον των παιδιών τους) και ζητούν πολλά για τη ζωή τους σε όλα τα επίπεδα και δεν συμβίβαζονται να κινουν αλλοι τα νηματα της ζωή τους, εν αντιθέσει με εσένα που δεν θελεις πολλά και κρατάς συντηρητική στάση οπως λες, μάλλον θα φοράς για λιιιιγο καιρό ακόμα τη μασκούλα σου, διότι κάποιοι άλλοι συνάνθρρωποι σου δίνουν μεγαλύτερη σημασία στο να μην καταστρατηγείται το Σύνταγμα Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων στο βωμό μιας ''πανδημίας''. Αλήθεια, το Κράτος τι ακριβώς κάνει τόσο καιρό για τους πολιτες του εκτος από καμπάνιες κι εκστρατείες προπαγάνδας υπέρ των εμβολιασμών; ρητορική ερώτηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2021, 04:09:48 μμ από Konstantinos83 »

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1510 στις: Μάιος 14, 2021, 06:10:43 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1511 στις: Μάιος 14, 2021, 06:33:04 μμ »
Το κουβεντιάζαμε προχθές Jarvis. Ευχάριστα νέα όντως.
Ναι μυωπία, πραγματι!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159457
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 352

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.