*

Αποστολέας Θέμα: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 292837 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1708 στις: Ιούνιος 16, 2021, 10:22:13 πμ »
Μα μόνο το σχολείο είναι; Τα πάρτι που τα στέλνουν αρρωστα; Οι συγγενείς /φίλοι ενήλικες που με συμπτώματα πηγαίνουν σε μεγάλες συγκεντρώσεις όπως κινηματογράφοι, συγγενικά τραπέζια, γάμοι κλπ γιατί νιώθουν καλά οπότε γιατί να το χάσουν; Αυτοί που συναντούν εγκύους κ βρέφη γιατί «ένα συναχακι έχω, είναι επειδή έπεσε η θερμοκρασία»; οι εργαζόμενοι που εξαναγκάζονται, κ στα σχολεία, να πηγαίνουν στη δουλειά με συμπτώματα;

Δεν έχουμε καταλάβει ότι κ το κοινό κρυολόγημα ακόμα, σε κάποιους δημιουργεί θέματα. Ποσα νήπια έχουν καταλήξει να νοσηλεύονται με διαλυμένο ανοσοποιητικό από απανωτεσ ιώσεις στους σταθμούς κ τα σχολεία;

Συμφωνώ - δεν γινεται κοινωνικη ανοχη στους εγωιστες και αδαεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:07:35 »

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5691
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1710 στις: Σεπτέμβριος 10, 2021, 11:13:51 μμ »
Προ των πυλών ο υποχρεωτικός εμβολιασμός για καθηγητές, ιερείς και σώματα ασφαλείας.
Το κριτήριο που οδήγησε σε αυτή την απόφαση...


https://www.in.gr/2021/09/10/politics/kyvernisi/koronaios-pro-ton-pylon-o-ypoxreotikos-emvoliasmos-gia-kathigites-iereis-kai-somata-asfaleias/
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1711 στις: Σεπτέμβριος 10, 2021, 11:43:26 μμ »
Προ των πυλών ο υποχρεωτικός εμβολιασμός για καθηγητές, ιερείς και σώματα ασφαλείας.
Το κριτήριο που οδήγησε σε αυτή την απόφαση...


https://www.in.gr/2021/09/10/politics/kyvernisi/koronaios-pro-ton-pylon-o-ypoxreotikos-emvoliasmos-gia-kathigites-iereis-kai-somata-asfaleias/
Παρακαλούμε τους συντονιστές να ξεκλειδώσουν το νήμα του υποχρεωτικού εμβολιασμού..
Υγ: εγώ μόνο για ένα πράγμα «αναρωτιέμαι»... γιατί δεν το δρομολόγησε μέσα στο καλοκαίρι ώστε με την έναρξη λειτουργίας των σχολείων να είναι στη θέση όσων δεν εμβολιάστηκαν οι αναπληρωτές τους;;
Ο ξαφνικός «πανικός» των ειδικών και μη για τα κρούσματα στα σχολεία.. δείχνει και τη μεθόδευση για υποχρεωτικότητα σε διάφορες επαγγελματικές ομάδες (εν προκειμένω μέσω των ανεπαρκέστατων μέτρων για τα σχολεία αν μιλάμε για εκπαιδευτικούς..)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2021, 12:31:00 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:07:35 »

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1712 στις: Σεπτέμβριος 11, 2021, 12:13:10 πμ »
αν και έκανα το εμβόλιο, δεν έπαθα λοβοτομη! καταλαβαίνω ότι η υποχρεωτικοτητα ειναι barboutsala για να περασουν αυτά που θελουν... γιατί να γινει υποχρεωτικό στους εκπ/κους, αφου το 90% το έχει κάνει ήδη? αν θέλουν, ας επεμεναν στα παιδιά κι όχι τελευταία στιγμή...
τι decadance?
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1713 στις: Σεπτέμβριος 11, 2021, 12:48:32 πμ »
Στο σχολείο που ήμουν πέρσι έμαθα ότι ξεκινούν με κρούσματα. Σίγουρα δύο παιδιά τα οποία όμως έχουν αδέλφια και ξαδελφια στο σχολείο. Ο πρόεδρος του συλλόγου των γονέων είπε ότι γνωρίζει ότι και άλλα παιδιά είναι άρρωστα. Μικρό σχολείο σε μικρή πόλη. Έπαιζαν όλα τα παιδιά του σχολείου μαζί μέχρι την Τετάρτη που μαθευτηκαν τα κρούσματα. Λίγο πολύ σε όλες τις περιοχές θα υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις. Δεν ξέρω η δεύτερη εβδομάδα πώς θα μας βρει
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1714 στις: Σεπτέμβριος 11, 2021, 03:00:48 πμ »

Δυστυχώς θα έχουμε πολλές περιπτώσεις γιατί με τα παιδιά είναι διαφορετικά τα πράγματα.
Οι εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί υπολογίζονται γύρω στο 75%.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος dors

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Καταδικάζω τον πανικό από όπου και αν προέρχεται
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1715 στις: Σεπτέμβριος 11, 2021, 08:17:48 πμ »
Παρακαλούμε τους συντονιστές να ξεκλειδώσουν το νήμα του υποχρεωτικού εμβολιασμού..
Υγ: εγώ μόνο για ένα πράγμα «αναρωτιέμαι»... γιατί δεν το δρομολόγησε μέσα στο καλοκαίρι ώστε με την έναρξη λειτουργίας των σχολείων να είναι στη θέση όσων δεν εμβολιάστηκαν οι αναπληρωτές τους;;
Ο ξαφνικός «πανικός» των ειδικών και μη για τα κρούσματα στα σχολεία.. δείχνει και τη μεθόδευση για υποχρεωτικότητα σε διάφορες επαγγελματικές ομάδες (εν προκειμένω μέσω των ανεπαρκέστατων μέτρων για τα σχολεία αν μιλάμε για εκπαιδευτικούς..)

Ρητορικό το ερώτημα να υπόθεσω...
Τα μέτρα για τον κορονοϊό δεν ήρθαν για τον αντιμετωπίσουν  όπως και τα  μνημόνια δεν ήρθαν για να αντιμετωπίσουν το χρέος (κλεμμένο)
Α ρε Αγκάμπεν δίκαιο είχες

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1716 στις: Σεπτέμβριος 11, 2021, 12:23:48 μμ »
Ρητορικό το ερώτημα να υπόθεσω...
Τα μέτρα για τον κορονοϊό δεν ήρθαν για τον αντιμετωπίσουν  όπως και τα  μνημόνια δεν ήρθαν για να αντιμετωπίσουν το χρέος (κλεμμένο)
Ακριβώς! Με υφεσιακά μέτρα δεν μπορούσες να αντιμετωπίσεις το χρέος. Με αναποτελεσματικό εμβόλιο απέναντι στην επικρατούσα μετάλλαξη δέλτα δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις τον ιό. Για τις καραντινες ακορντεόν και για το χτίσιμο τείχους ανοσίας με τον εμβολιασμό, οι υγιείς σκεπτόμενοι άνθρωποι γελάνε. Η ηλιθιότητα και η παλιανθρωπιά δείχνει να είναι άπειρη όμως.

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1717 στις: Σεπτέμβριος 11, 2021, 12:30:33 μμ »
ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ/REUTERS
Τον Οκτώβριο το εμβόλιο της Pfizer για παιδιά 5-11 ετών
Η Moderna θα χρειαστεί περίπου τρεις εβδομάδες περισσότερο από την Pfizer

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1718 στις: Σεπτέμβριος 11, 2021, 01:53:27 μμ »
γιατί να γινει υποχρεωτικό στους εκπ/κους, αφου το 90% το έχει κάνει ήδη? αν θέλουν, ας επεμεναν στα παιδιά κι όχι τελευταία στιγμή...
τι decadance?

εγώ πάλι θα ξαναπώ : να γίνει υποχρεωτικό σε όλα το δημόσιο. οκ. αλλά για προφύλαξη παιδιών οι εκπαιδευτικοί είναι σε μεγάλο βαθμό εμβολιασμένοι, για τα μικρά παιδιά ΓΙΑΤΙ να μην υποχρεώσουν τους γονείς-κηδεμόνες να είναι εμβολιασμένοι , ώστε να πετύχουν τρία πράγματα; και τα παιδιά από ΟΛΕΣ τις μπάντες προφυλαγμένα (αυτά δε λέμε ότι μας νοιάζουν όλους;;;; ) , και τα σχολεία πιο προστατευμένα - όλοι οι εμπλεκόμενοι ενήλικες τείχος προστασίας για τα παιδιά και τη σχολική κοινότητα-  και πολλοί ενήλικες θα υποχρεωθούν να το κάνουν προφυλάσσοντας άλλους χώρους κοινωνικών συναναστροφών ενηλίκων πέρα από το σχολείο ; οέο;;;; δεν είναι καλύτερα έτσι; γιατί μιλάνε για τους εκπαιδευτικούς που στο κάτω κάτω έχουν ποσοστό υψηλότερο από τον μέσο όριο της χώρας ; κατάμουτρα γιατί δεν τα λένε αυτά οι συνδικάλες ; (εγώ δεν έχω πρόσβαση στην υπουργάρα, πού τη βρίσκουν και τηλεφωνικά οι μαθητές και άλλοι που της λένε τόσους μήνες συχαρίκια δεν ξέρω. με τέτοια ψηφιακά άλματα δεν ανοίγουν κανά μέιλ να στείλουμε; )

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1719 στις: Σεπτέμβριος 11, 2021, 03:03:04 μμ »
εγώ πάλι θα ξαναπώ : να γίνει υποχρεωτικό σε όλα το δημόσιο. οκ. αλλά για προφύλαξη παιδιών οι εκπαιδευτικοί είναι σε μεγάλο βαθμό εμβολιασμένοι, για τα μικρά παιδιά ΓΙΑΤΙ να μην υποχρεώσουν τους γονείς-κηδεμόνες να είναι εμβολιασμένοι , ώστε να πετύχουν τρία πράγματα; και τα παιδιά από ΟΛΕΣ τις μπάντες προφυλαγμένα (αυτά δε λέμε ότι μας νοιάζουν όλους;;;; ) , και τα σχολεία πιο προστατευμένα - όλοι οι εμπλεκόμενοι ενήλικες τείχος προστασίας για τα παιδιά και τη σχολική κοινότητα-  και πολλοί ενήλικες θα υποχρεωθούν να το κάνουν προφυλάσσοντας άλλους χώρους κοινωνικών συναναστροφών ενηλίκων πέρα από το σχολείο ; οέο;;;; δεν είναι καλύτερα έτσι; γιατί μιλάνε για τους εκπαιδευτικούς που στο κάτω κάτω έχουν ποσοστό υψηλότερο από τον μέσο όριο της χώρας ; κατάμουτρα γιατί δεν τα λένε αυτά οι συνδικάλες ; (εγώ δεν έχω πρόσβαση στην υπουργάρα, πού τη βρίσκουν και τηλεφωνικά οι μαθητές και άλλοι που της λένε τόσους μήνες συχαρίκια δεν ξέρω. με τέτοια ψηφιακά άλματα δεν ανοίγουν κανά μέιλ να στείλουμε; )

Στην πράξη εχεις απόλυτο δίκιο. Καλώς ή κακώς όμως, στον ευρύ πληθυσμό δεν είναι εύκολο να γίνει υποχρεωτικό. Είναι πιο λογικό να απομονωθούν επαγγελματικές ομάδες με κάποια κριτήρια. Αυτό το λέω γενικα, πέρα από τα αυτό πήρα περί στοχοποίησης του κλάδου μας γενικώς.

Έχω όμως κ μια αφελή απορία. Οι εκπρόσωποι των υγειονομικών έλεγαν αυτό ακριβώς για τους ίδιους. Ότι τα ποσοστά είναι υψηλότατα κ δεν χρειάζεται η υποχρέωση. Όμως στο παρα πέντε της αναστολής, άρχισαν να μιλούν για χιλιάδες ανεμβολιαστους κ πρόβλημα στα νοσοκομεία από τις ελλείψεις που θα δημιουργηθούν κλπ. Το φτωχό μου μυαλό αυτά τα δυο τα βλέπει αντιφατικά. Ελπίζω να μην προκύψει τίποτα τέτοιο κ με τα δικά μας ποσοστά.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1720 στις: Σεπτέμβριος 11, 2021, 03:11:34 μμ »
Έχω όμως κ μια αφελή απορία. Οι εκπρόσωποι των υγειονομικών έλεγαν αυτό ακριβώς για τους ίδιους. Ότι τα ποσοστά είναι υψηλότατα κ δεν χρειάζεται η υποχρέωση. Όμως στο παρα πέντε της αναστολής, άρχισαν να μιλούν για χιλιάδες ανεμβολιαστους κ πρόβλημα στα νοσοκομεία από τις ελλείψεις που θα δημιουργηθούν κλπ. Το φτωχό μου μυαλό αυτά τα δυο τα βλέπει αντιφατικά. Ελπίζω να μην προκύψει τίποτα τέτοιο κ με τα δικά μας ποσοστά.

ό,τι και να προκύψει αμφιβάλλεις ότι η οξύτητα της αντίδρασης θα είναι μεγαλύτερη στον κλάδο που φτύνουν ολημερίς; και αυτοί που λέμε "υγειονομικούς" είναι ολίγοι τει και δε/υε έτσι; δεν μιλάμε για πολλούς πανεπιστημιακής , που είναι οι εκπαιδευτικοί (εγώ πάντως αρνητές κάτι τει και τε/δε ξέρω , ολίγους πε ). δεν είμαι συνωμοσιολόγος ή μίζερος με μανία καταδιώξεως του κλάδου, αλλά βλέπω περίεργα πράγματα που δεν συμβαίνουν σε άλλα υπουργεία.

Καλώς ή κακώς όμως, στον ευρύ πληθυσμό δεν είναι εύκολο να γίνει υποχρεωτικό. Είναι πιο λογικό να απομονωθούν επαγγελματικές ομάδες με κάποια κριτήρια. Αυτό το λέω γενικα, πέρα από τα αυτό πήρα περί στοχοποίησης του κλάδου μας γενικώς.

μα τι θες να πω; ότι είναι ηλίθιοι ;;;; ε, να το πω . δεν θα το πουλήσουν ως επιβολή στον γενικό πληθυσμό, αλλά κίνηση για προστασία παιδιών ;) , άλλο που θα αφορά τελικά τον γενικό πληθυσμό. ερασιτέχνες σε όλα , αχαχαχαχα.
περιμένω να δω πότε θα κάνει εκλογές

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1721 στις: Σεπτέμβριος 11, 2021, 03:41:19 μμ »
ό,τι και να προκύψει αμφιβάλλεις ότι η οξύτητα της αντίδρασης θα είναι μεγαλύτερη στον κλάδο που φτύνουν ολημερίς; και αυτοί που λέμε "υγειονομικούς" είναι ολίγοι τει και δε/υε έτσι; δεν μιλάμε για πολλούς πανεπιστημιακής , που είναι οι εκπαιδευτικοί (εγώ πάντως αρνητές κάτι τει και τε/δε ξέρω , ολίγους πε ). δεν είμαι συνωμοσιολόγος ή μίζερος με μανία καταδιώξεως του κλάδου, αλλά βλέπω περίεργα πράγματα που δεν συμβαίνουν σε άλλα υπουργεία.

μα τι θες να πω; ότι είναι ηλίθιοι ;;;; ε, να το πω . δεν θα το πουλήσουν ως επιβολή στον γενικό πληθυσμό, αλλά κίνηση για προστασία παιδιών ;) , άλλο που θα αφορά τελικά τον γενικό πληθυσμό. ερασιτέχνες σε όλα , αχαχαχαχα.
περιμένω να δω πότε θα κάνει εκλογές

Η αλήθεια είναι ότι δεν καταλαβαίνω γιατί να αντιδράσει κάποιος στην υποχρεωτικότητα ενός καλού κ χρήσιμου πράγματος, οπότε δεν ξέρω τι να περιμενω από τον κλάδο μας. Εμένα προσωπικά δν μ ενοχλεί να επεκταθεί η υποχρεωτικότητα σε πολλούς κλάδους. Το θεωρώ σοβαρότερο μέτρο από τις βλακείες για τους εσωτερικούς χώρους των καφέ πχ. Έτσι θα καλυφθούν και πολλές οικογένειες.

Από τη στιγμή που πέρασε το διαστρεβλωμένη αφήγημα ότι ο εμβολιασμενος κολλαει και μεταδίδει το ίδιο, δεν πρόκειται να πειστει κανεις να το κάνει για να προστατεύσει κάποιον άλλον κι ας είναι κ το παιδί του, αν δεν έχει πειστει γθα τον εαυτό του;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 167
Σύνολο: 168

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.136 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.