*

Αποστολέας Θέμα: Απορία προς πολλούς  (Αναγνώστηκε 6898 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Korina92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απορία προς πολλούς
« στις: Απρίλιος 03, 2021, 01:30:49 πμ »
3 μήνες για να ολοκληρωθεί μία χρονιά. Μία χρονιά για όλους δύσκολη. Είναι η πρώτη φορά που  βλέπω τους μαθητές μου κουρασμένους. Ταλαιπωρημένους. Όχι από το αδιάκοπο διάβασμα, αλλά από μία ψυχολογία ασανσέρ. Πολλοί από αυτούς δε διστάζουν να με ρωτήσουν πληροφορίες για τα ιεκ, για τα κολέγια κτλ. "Μήπως να πάω εκεί, αφού λένε ότι αναγνωρίζονται πια". Δεν έχω απάντηση. Ως εκπαιδευτικός προτείνω  και θα συνεχίσω να υπερασπίζομαι τις πανελληνίες. Τι πάει να πει όμως αυτή η καραμέλα ότι τα πάντα αναγνωρίζονται πια; Ναι ψηφίστηκε το νομοσχέδιο. Ο ασεπ όμως το δέχτηκε; Τρέμουν όντως οι θέσεις όλων όσων πάλεψαν μέσα σε πανεπιστήμια; Δεν ξέρω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία προς πολλούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:38:46 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία προς πολλούς
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 03, 2021, 08:59:48 πμ »
Δεν θα συνιστούσα εύκολα σε κάποιον να κάνει πχ ψυχολογία σε κολλέγιο αν δεν πιάσει τη βάση για ΑΕΙ, εννοώ για σπουδές πιο θεωρητικές και πιο "επιστημονικές".

Αν μιλάμε όμως για πιο πρακτικά επαγγέλματα, ασυζητητί αν το παιδί το σκεφτόταν, θα το προέτρεπα να αναζητήσει περισσότερες πληροφορέις για τα ΙΕΚ.

Οι πανελλήνιες για πολλά παιδια είναι μια τεράστια σπατάλη χρόνου, κόπου και χρημάτων, με αμφίβολο αποτέλεσμα. Γιατί να ταλαιπωρηθεί και να μπει σε μια σχολή μακριά από το σπίτι του με χαμηλή βάση που μπορεί να μην τον ενδιαφέρει; Η οικογένεια με τα ίδια χρηματα θα μπορούσε να αποταμιεύει για να πάει το παιδι σε ένα ΙΕΚ και να βγει έτοιμο για δουλειά. Κι αν έχει διάθεση, μπορεί να δώσει και αργότερα πανελλήνιες (εδω βέβαια είναι λάθος του συστήματος που δεν προβλέπει τέτοιες περιπτώσεις και πρέπει να αγωνιστουν πολύ για να το πετύχουν).

Το ταμπου των σπουδών πρέπει να σπάσει. Είναι μαθητές που δεν το θέλουν ιδιαίτερα, θα προτιμούσαν να κάνουν κάτι πρακτικό που οδηγεί σε δουλειά. Συνήθως η οικογένεια τους πιέζει.

Δεν είμαι υπέρ κολλεγίων κ ιδιωτικών πανεπιστημίων, αλλά μην κοροϊδευόμαστε, ο ιδιωτικός τομέας της εκπαίδευσης κερδίζει πολλά από την προετοιμασία παιδιών για πανελλήνιες. αν είναι να ταλαιπωρείται μια οικογένεια, σε τόσο δύσκολες συνθήκες, καλύτερα να δώσει κάπου αλλού αυτά τα χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1577
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία προς πολλούς
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 03, 2021, 09:07:59 πμ »
Εσύ μάλλον ζεις στο δικό σου μικρόκοσμο. Πολλοί Έλληνες δεν έχουν ψωμί για τα παιδιά τους, στα κολέγια θα τα στείλουν; Προσωπικά από όσα άτομα που ξέρω ότι πήγαν σε ιδιωτικά, το IQ τους είναι χαμηλότερο (ή για να το πω πιο απλά δεν βάζουν το μυαλό τους να κουραστεί) από όσων τελείωσαν σε δημόσιο πανεπιστήμιο. Και αναφέρομαι όχι σε μεταπτυχιακά ιδιωτικών πανεπιστημιων που εκεί όλοι σχεδόν εδώ μέσα έχουμε κάνει από ένα, αλλά αναφέρομαι στο βασικό πτυχίο, είτε είναι ΙΕΚ, είτε είναι ιδιωτικό κολλεγιο..

Τα παιδιά που πάνε στα ιδιωτικά για την απόκτηση bachelor ούτε είναι άριστοι μαθητές στο σχολείο, ούτε αδικημένα. Απλώς δεν σκαμπαζουν... Πολύ απλά. Και επειδή έχουν τα λεφτά από πισω με τη σέσουλα, επαναπαυονται στην ιδιωτική εκπαίδευση.. Δεν τους ενδιαφέρει να βρουν δουλειά, γιατί εχουν κοινωνικό κύκλο που θα τους βρει...Τα καλύτερα μυαλά πάνε στα δημόσια πανεπιστήμια.. Είτε μας αρέσει, είτε όχι..
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2021, 09:11:53 πμ από kapoios_300 »

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Απορία προς πολλούς
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 03, 2021, 09:52:19 πμ »
Εσύ μάλλον ζεις στο δικό σου μικρόκοσμο. Πολλοί Έλληνες δεν έχουν ψωμί για τα παιδιά τους, στα κολέγια θα τα στείλουν; Προσωπικά από όσα άτομα που ξέρω ότι πήγαν σε ιδιωτικά, το IQ τους είναι χαμηλότερο (ή για να το πω πιο απλά δεν βάζουν το μυαλό τους να κουραστεί) από όσων τελείωσαν σε δημόσιο πανεπιστήμιο. Και αναφέρομαι όχι σε μεταπτυχιακά ιδιωτικών πανεπιστημιων που εκεί όλοι σχεδόν εδώ μέσα έχουμε κάνει από ένα, αλλά αναφέρομαι στο βασικό πτυχίο, είτε είναι ΙΕΚ, είτε είναι ιδιωτικό κολλεγιο..

Τα παιδιά που πάνε στα ιδιωτικά για την απόκτηση bachelor ούτε είναι άριστοι μαθητές στο σχολείο, ούτε αδικημένα. Απλώς δεν σκαμπαζουν... Πολύ απλά. Και επειδή έχουν τα λεφτά από πισω με τη σέσουλα, επαναπαυονται στην ιδιωτική εκπαίδευση.. Δεν τους ενδιαφέρει να βρουν δουλειά, γιατί εχουν κοινωνικό κύκλο που θα τους βρει...Τα καλύτερα μυαλά πάνε στα δημόσια πανεπιστήμια.. Είτε μας αρέσει, είτε όχι..
++++++++++
π.χ. σχολές από κολλέγια,  μεταπτυχιακά Ε.Α.Π., εξωτερικού και κολλεγίων πια. Γιατί όχι; Ήθελα να δω αν θα τα κατάφερναν με εξετάσεις όλοι αυτοί;  Θα τα κατάφερναν; Αυτό είναι μια απάντηση όλα τα λεφτά... Δεν θα πω τίποτα γιατί και εγώ βρήκα μεταπτυχιακό σε φίλη μου με δίδακτρα εξ αποστάσεως. Οπότε...ας όψεται. Ο καθένας όπως βολεύεται ή δύναται, ελεύθερη αγορά έχουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2021, 09:57:04 πμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία προς πολλούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:38:46 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία προς πολλούς
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 03, 2021, 10:04:19 πμ »
Δηλαδή αυτοί που μπαίνουν κακήν κακώς σε πολύ χαμηλόβαθμη σχολή με τα χίλια ζόρια κ συχνά από το επαλ, τι φοβερό επίπεδο έχουν σε σχέση με όποιον πάει στο κολέγιο; κανένα. απλώς αυτοί μπαίνουν σε σχολές χαμηλού κύρους κ κάνουμε ότι δεν τους βλέπουμε, γιατί έχουμε μάθει να μην μας νοιάζει, τους θεωρούμε εξ ορισμού β διαλογής επειδή έχουμε μάθει να υποτιμούμε τα πιο πρακτικά/χειρωνακτικά/εφαρμοσμένα. Φρίττουμε μόνο στην ιδέα ότι σε σπουδές «με κύρος» θα πάει κάποιος σε ένα κολέγιο.

Εγω εν παση περιπτώσει δεν λέω για κολέγια αλλά για τεχνικές-επαγγελματικές σχολές. Τα κολέγια με ενοχλούν ως θεσμός. Όμως δεν είναι ακριβώς θέμα χρημάτων. Το ποσο επιβαρύνει τις φτωχές οικογένειες η προετοιμασια με φροντιστήρια, το σκεφτόμαστε;

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Απορία προς πολλούς
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 03, 2021, 10:16:21 πμ »
Ο καθείς θα πει ο,τι τον βολεύει. Θα ισοπεδώσει και θα εξισώσει τα  Τ.Ε.Ι με τα Ι.Ε.Κ και θα πει ότι τα δεύτερα υπερισχύουν. Και το ίδιο για τα κολλέγια οι επόμενοι ;). Όταν όμως με τα κολλέγια θα διορίζονται ως αριστούχοι όλοι σε κάθε ειδικότητα, Δευτεροβάθμιας και Πρωτοβάθμιας, δεν θα αρέσει σε κανέναν. Αφού το χρήμα όμως κινεί τα πάντα; Ποιά η απορία και η αντίδραση; Δεν θα καθίσω να εξηγήσω και να συνομιλήσω διότι όλοι είμαστε άξιοι της μοίρας μας και των επιλογών μας. Θέλαμε τα έτοιμα, πάρτε τώρα και τα κολλέγια. Και πάει λέγοντας. Όταν οι ανάξιοι και το χρήμα διοικούν εεε;;; Αυτά είναι τα παρεπόμενα. Μας αρέσουν ή όχι. Άντε, στείλτε κανένα τσεκ στα κολλέγια και στα μεταπτυχιακά και μετά σφαγιαστείτε για το ποιο είναι το πιο άξιο. Εγώ πού να ξέρω. Με εξετάσεις στο Δημόσιο Πανεπιστήμιο μπήκα παντού. Και σε σχολές και σε μεταπτυχιακά!!! Αδαής γαρ
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2021, 10:17:55 πμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία προς πολλούς
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 03, 2021, 10:24:37 πμ »
Εμένα δεν με βολεύει τίποτα γιατί κι εγω παντού μπήκα με εξετάσεις, δεν έχω ιδιωτική σχολή, ούτε όμως κάνω καριέρα πατώντας στην αγιοποίηση των πανελληνίων. μ
Και δρν σου λέω για τα κολέγια.

Λέω για τα παιδιά που μπαίνουν με πολύ κόπο κ στερήσεις σε σχολή χαμηλής βάσης που δρν ήταν επιλογή τους κ η οικογένεια φεσωνεται πάλι για να σπουδάσει, που θα δυσκολευτεί να τελειώσει, αν τελειώσει, και θα έχει περάσει τόσα χρόνια κ τόσα έξοδα, ενώ αν είχε πάει σε ένα ιεκ θα ήταν έξω στην αγορά εργασίας πολύ νωρίτερα, χωρίς μεγαλύτερη οικονομική επιβαρυνση, και αν ήθελε θα μπορούσε να αναζητήσει τότε σπουδές.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Απορία προς πολλούς
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 03, 2021, 11:11:24 πμ »
Συμφωνώ με Έσπερος. Προκειμένου να περάσεις στην Κεφαλονιά, σε μια σχολή που τελικά μπορεί και να την παρατήσεις, καλύτερα σε ένα ΙΕΚ εργοθεραπείας, για μια καλή και χρήσιμη δουλειά.
Αυτό όμως εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως η οικογένεια και κατά πόσο μπορεί να βοηθήσει το παιδί της. Και κατά πόσο επηρεάζει το παιδί της.
Με την ευκαιρία να μιλήσω και για την παντελή έλλειψη ΣΕΠ στα σχολεία, άλλο ολέθριο λάθος αυτό...
Σχετικά με την αρνητική επιρροή της οικογένειας παραθέτω πρόσφατη δήλωση από μάνα μαθητή: το παιδί μου δεν θέλω να πάει στη Γυμναστική Ακαδημία, καλύτερα να πάει στο πανεπιστήμιο γιατί μπορεί να κάνει πανεπιστημιακή καριέρα!!!!!
Πόσο πίσω είμαστε ακόμη ως νοοτροπία...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2021, 11:13:48 πμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος apap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία προς πολλούς
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 03, 2021, 11:38:45 πμ »
Δεν εχουν ψωμι για τα παιδια τους αλλα εχουν λεφτά για φροντιστήριο απο την ΣΤ Δημοτικού μεχρι την Γ Λυκείου
και μετα σε μια σχολή που μπορεί να μην εχει καν επαγγελματικά δικαιώματα...οταν λειτουργεί βέβαια από τις ατέλειωτες καταλήψεις.... ;D
Στην Ελλάδα η λήψη ενός πτυχίου δεν οδηγεί σε επαγγελματική αποκατάσταση για τους περισσοτέρους....

ΥΓ...Τα καλύτερα μυαλά πάνε κατευθείαν στο εξωτερικό...πάντως... 8)


Εσύ μάλλον ζεις στο δικό σου μικρόκοσμο. Πολλοί Έλληνες δεν έχουν ψωμί για τα παιδιά τους, στα κολέγια θα τα στείλουν; Προσωπικά από όσα άτομα που ξέρω ότι πήγαν σε ιδιωτικά, το IQ τους είναι χαμηλότερο (ή για να το πω πιο απλά δεν βάζουν το μυαλό τους να κουραστεί) από όσων τελείωσαν σε δημόσιο πανεπιστήμιο. Και αναφέρομαι όχι σε μεταπτυχιακά ιδιωτικών πανεπιστημιων που εκεί όλοι σχεδόν εδώ μέσα έχουμε κάνει από ένα, αλλά αναφέρομαι στο βασικό πτυχίο, είτε είναι ΙΕΚ, είτε είναι ιδιωτικό κολλεγιο..

Τα παιδιά που πάνε στα ιδιωτικά για την απόκτηση bachelor ούτε είναι άριστοι μαθητές στο σχολείο, ούτε αδικημένα. Απλώς δεν σκαμπαζουν... Πολύ απλά. Και επειδή έχουν τα λεφτά από πισω με τη σέσουλα, επαναπαυονται στην ιδιωτική εκπαίδευση.. Δεν τους ενδιαφέρει να βρουν δουλειά, γιατί εχουν κοινωνικό κύκλο που θα τους βρει...Τα καλύτερα μυαλά πάνε στα δημόσια πανεπιστήμια.. Είτε μας αρέσει, είτε όχι..

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Απορία προς πολλούς
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 03, 2021, 01:01:03 μμ »
Ναι έχω δει στην Ελλάδα τα καλύτερα μυαλά...από εξωτερικό κυρίως ;D ;D ;DΤο γιατί επιστρέφουν οι διάνοιες στην φτωχο-Ελλάδα...να μην το απαντήσω ε;;;μυαλά γαρ!!! Τους έδωσαν θέσεις στη ΝΑΣΑ αλλά...φιλοπατρία εεε;;; Δεν μιλώ για όσους έχτισαν καριέρα έξω με την αξία τους, με χίλιους ανταγωνισμούς, αλλά πόσα ονόματα έχεις να μου παραθέσεις;
Θα μπορούσα να σου εξηγώ ατέρμονα και να μου απαντάς επίσης ατέρμονα. Αλλά τρέφω μια απαξίωση. Ξέρεις γιατί; Διότι ζω, συναναστρέφομαι, διδάσκω, βλέπω. Αλλά ξέχασα. Δίκιο έχεις...αδαής γαρ, να σωθούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2021, 01:05:53 μμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία προς πολλούς
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 03, 2021, 02:46:56 μμ »
++++++++++
π.χ. σχολές από κολλέγια,  μεταπτυχιακά Ε.Α.Π., εξωτερικού και κολλεγίων πια. Γιατί όχι; Ήθελα να δω αν θα τα κατάφερναν με εξετάσεις όλοι αυτοί;  Θα τα κατάφερναν; Αυτό είναι μια απάντηση όλα τα λεφτά... Δεν θα πω τίποτα γιατί και εγώ βρήκα μεταπτυχιακό σε φίλη μου με δίδακτρα εξ αποστάσεως. Οπότε...ας όψεται. Ο καθένας όπως βολεύεται ή δύναται, ελεύθερη αγορά έχουμε.
Τα μεταπτυχιακά του ΕΑΠ γιατί τα βάζεις στην ίδια κατηγορία; Θα συμφωνήσω πως κάποια νέα προγράμματα (δε γνωρίζω φυσικά για όλα) είναι πολύ πιο light αλλά μέχρι πολύ πρόσφατα ίδρωνες για να τελειώσεις το ΕΑΠ.

Κατά τα άλλα είμαι ξεκάθαρα υπέρ της επαγγελματικής εκπαίδευσης για όσους το επιθυμούν ή δεν μπορούν να σπουδάσουν κάτι άλλο. Ας σταματήσει πια αυτή η ελληνική νοοτροπία ότι όλοι πρέπει να τελειώσουν πανεπιστήμιο, διότι θεωρείται υποδεέστερο το να πας σε ΙΕΚ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2021, 02:50:52 μμ από English »

Αποσυνδεδεμένος ioannis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Απορία προς πολλούς
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 03, 2021, 03:00:21 μμ »
Γεια σας !! Για μένα οι πανελλήνιες είναι ένας θεσμός παρωχημένος και ξεπερασμένος πια από τα πράγματα, τις εξελίξεις και τις δυνατότητες σπουδών και λήψης πτυχίου και από άλλες πηγές ( κολλέγια κτλ κτλ) και έξω από την Ελλάδα ( σπουδές στο εξωτερικό).
Εδώ και πολλά χρόνια αδυνατώ να καταλάβω την εμμονή κάποιων -ευτυχώς όλο και λιγότερων - γονιών με τις πανελλήνιες.Είναι χάσιμο χρόνου, κόπος άδικος και ανόητος.
και εξηγούμαι :
Οι σχολές που πραγματικά αξίζουν επαγγελματικά πόσες είναι ? μία ιατρική + παραιατρικά, πολυτεχνείο ( περιλαμβάνω όλες τις πολυτεχνικές), νομική πια ντεμι-ντεμί, και άντε 2-3 ( το μάξιμουμ) ακόμη που δεν μου πάει το μυαλό αυτη την στιγμή....Τα υπόλοιπα απλά ως φοιτητές περνούν την ώρα τους ευχάριστα, και μετά στην ζωή τους θα κάνουν οτιδήποτε άλλο εκτός από αυτό που "σπούδασαν"...
Ε, για αυτές τις σχολές ή τα παιδιά χωρίς κόπο μπορούν να πάνε εξωτερικό πχ βουλγαρία , τσεχία κτλ ή να κάνουν εδώ σε ιεκ, σχολή ιδωτική, κολλέγια.
Για ποιο λόγο λοιπόν να χάνουν τον πολύτιμο χρόνο τους για πανελλήνιες?
Ενώ, τον χρόνο αυτό μπορούν άνετα να τον διαθέσουν για να αποκτήσουν πραγματικά πολύτιμα εφόδια πχ γλώσσες, γυμναστήριο, ή ό,τι άλλο.
Μέσα στην τάξη προσπαθώ να αποτρέψω τα παιδιά από την συμμετοχή τους σε ανόητες ψυχοφθόρες διαδικασίες ξεπερασμένες εδώ και χρόνια....

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία προς πολλούς
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 03, 2021, 03:08:57 μμ »
Γεια σας !! Για μένα οι πανελλήνιες είναι ένας θεσμός παρωχημένος και ξεπερασμένος πια από τα πράγματα, τις εξελίξεις και τις δυνατότητες σπουδών και λήψης πτυχίου και από άλλες πηγές ( κολλέγια κτλ κτλ) και έξω από την Ελλάδα ( σπουδές στο εξωτερικό).
Εδώ και πολλά χρόνια αδυνατώ να καταλάβω την εμμονή κάποιων -ευτυχώς όλο και λιγότερων - γονιών με τις πανελλήνιες.Είναι χάσιμο χρόνου, κόπος άδικος και ανόητος.
και εξηγούμαι :
Οι σχολές που πραγματικά αξίζουν επαγγελματικά πόσες είναι ? μία ιατρική + παραιατρικά, πολυτεχνείο ( περιλαμβάνω όλες τις πολυτεχνικές), νομική πια ντεμι-ντεμί, και άντε 2-3 ( το μάξιμουμ) ακόμη που δεν μου πάει το μυαλό αυτη την στιγμή....Τα υπόλοιπα απλά ως φοιτητές περνούν την ώρα τους ευχάριστα, και μετά στην ζωή τους θα κάνουν οτιδήποτε άλλο εκτός από αυτό που "σπούδασαν"...
Ε, για αυτές τις σχολές ή τα παιδιά χωρίς κόπο μπορούν να πάνε εξωτερικό πχ βουλγαρία , τσεχία κτλ ή να κάνουν εδώ σε ιεκ, σχολή ιδωτική, κολλέγια.
Για ποιο λόγο λοιπόν να χάνουν τον πολύτιμο χρόνο τους για πανελλήνιες?
Ενώ, τον χρόνο αυτό μπορούν άνετα να τον διαθέσουν για να αποκτήσουν πραγματικά πολύτιμα εφόδια πχ γλώσσες, γυμναστήριο, ή ό,τι άλλο.
Μέσα στην τάξη προσπαθώ να αποτρέψω τα παιδιά από την συμμετοχή τους σε ανόητες ψυχοφθόρες διαδικασίες ξεπερασμένες εδώ και χρόνια....
Ότι δηλαδή ο μαθητής που θα περνούσε εδώ Ιατρική, για παράδειγμα, θα πάει να σπουδάσει Βουλγαρία απλά για να αποφύγει την ψυχοφθόρα διαδικασία των πανελληνίων; Και το να γίνεις γιατρός με σπουδές στη Βουλγαρία χωρίς κόπο είναι κατόρθωμα;

Αποσυνδεδεμένος ioannis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Απορία προς πολλούς
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 03, 2021, 03:21:42 μμ »
Δυστυχώς ή ευτυχώς και από Βουλγαρία μια χαρά πτυχίο θα πάρει -και πολύ πιο οικονομικά σε σχέση με την Ελλάδα- και μια χαρά θα δουλέψει εδω σε δημόσια νοσοκομεία ή όπου άλλού και μια χαρά χρήματα θα κερδίζει....που είναι το κακό?
Δλδ θα πρέπει τα παιδιά να κάνουν κατόρθωμα για να είναι άξια?
Το να κάνεις το ίδιο πράγμα έξυπνα  δεν είναι μια δεξιότητα που πρέπει να μαθαίνουν και να εξασκούνται σε αυτή?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 509

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.