*

Αποστολέας Θέμα: Προς ειδικούς παιδαγωγούς  (Αναγνώστηκε 1864 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Korina92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προς ειδικούς παιδαγωγούς
« στις: Απρίλιος 23, 2021, 02:00:51 πμ »
Γεια σας. Δεν ξέρω αν βάζω στη σωστή ενότητα το θέμα μου όμως είδα και άλλο παρόμοιο εδώ. Θα ζητήσω τη βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα. Έχω μία μαθήτρια που πηγαίνει στην ε’ δημοτικού. Την ανέλαβα περίπου πριν 3 μηνες. Από αυτά που γνωρίζω όλα τα προηγούμενα χρόνια, είχε δίπλα της εκπαιδευτικό σε καθημερινή βάση, στα πλαίσια ιδιαίτερου. Ενώ είναι πολύ καλό παιδάκι, εμφανίζει κάτι που μου φαίνεται άξιο προσοχής. Όταν δείχνω μία θεωρία πχ στρογγυλοποίηση αριθμών ή στη γλώσσα ευθύ σε πλάγιο λόγο(τυχαία παραδείγματα) ή που δε θα τα καταλάβει καθόλου και θα τα επαναλάβω αμέτρητες φορές ή αν δείξει ότι τα καταλαβαίνει και της δώσω φυλλάδιο πχ με στρογγυλοποιήσεις για το σπίτι, θα το κάνει ολόκληρο λάθος. Σήμερα πάλι τη ρώτησα αν κάποιος έχει 100 και βγάλουμε τα 60 πόσο μένουν; Μου απάντησε 500 και έπειτα 300. Την έχω ρωτήσει αν όταν κάνει ασκήσεις στα μαθηματικά χρησιμοποιεί τη θεωρία που δίνω για βοήθεια και μου είπε όχι ή ότι δεν την καταλαβαίνει εκ των υστέρων. Προσπαθώ να καταλάβω αν έχω απέναντί μου ένα παιδί που δε διαβάζει καθόλου, αλλά δε μου δείχνει δείγματα παιδιού που δεν προσπαθεί. Η ίδια της μου εκμυστηηρεύτηκε πως μέσα στην τάξη χρειάστηκε να ζητήσει 3 φορές από τη δασκάλα να εξηγήσει την επίλυση προβλήματος και στο τέλος ντράπηκε που μετά από τόσες φορές δεν την κατάλαβε και έμεινε με την απορία. Προφανώς και δεν έχω πρόβλημα να εξηγήσω κάτι και 50 φορές. Αλλά εδώ κάτι μου βρομάει. Θεωρείτε πως μπορεί να κρύβεται κάποιο μαθησιακό ζήτημα; Δεν μπορώ να πω ότι το μυαλό της πετάει, αλλά είναι σα να μην τα καταλαβαίνει ή σαν να τα ξεχνάει άμεσα. Να αναφέρω πως κάνω αυτήν τη δουλειά πολλά χρόνια και δε μου έχει ξανατύχει μία τέτοια κατάσταση, καθώς συνήθως έχω καλή χημεία με τα παιδιά. Αναρωτιέμαι αν πρέπει να επικοινωνήσω με τα κεδυυ;; Ποια είναι η άποψή σας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προς ειδικούς παιδαγωγούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:26:10 »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Προς ειδικούς παιδαγωγούς
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 23, 2021, 01:27:33 μμ »
Εάν υποψιάζεσαι κάποια μαθησιακή δυσκολία (ειδική ή άλλη) πρώτα πρέπει να μιλήσεις με τους γονείς του παιδιού. Αυτοί να επικοινωνήσουν με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου, να δουν αν παρουσιάζονται και εκεί δυσκολίες.
Ύστερα, αν θέλουν οι γονείς, θα επικοινωνήσουν αυτοί με το ΚΕΣΥ και θα ζητήσουν την αξιολόγηση του παιδιού τους. Το ΚΕΣΥ δεν μπορεί να δεχτεί αίτημα από άλλον πλην του γονέα.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Korina92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προς ειδικούς παιδαγωγούς
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 23, 2021, 02:51:04 μμ »
Υποψιάζομαι αλλά δεν ξέρω με τι τρόπο να το πω στους γονείς. Σε ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος marieta 2014

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προς ειδικούς παιδαγωγούς
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 23, 2021, 11:40:41 μμ »
Το πρόβλημα θα έπρεπε να το εντοπίσει η δασκάλα της τάξης για να κινηθούν διαδικασίες από το σχολείο για ΚΕΣΥ, αφού όμως δεν έγινε κάτι τέτοιο τότε μόνο από τους γονείς. Αν δε μιλήσετε μαζί τους...., έστω και με έμμεσο τρόπο πρέπει να μάθετε  αν γνωρίζουν ή αν το θέμα εντοπίστηκε από το σχολείο. Καταλαβαίνω τη θέση σας, εσείς κρίνετε. Αν θεωρείτε ότι δεν σας παίρνει περιμένετε λίγο ακόμα . Τρεις μήνες δεν είναι πολύς ο καιρός που την έχετε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159739
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 386

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.