*

Αποστολέας Θέμα: Σάββατα οι εκλογές για την ανάδειξη αιρετών στα υπηρεσιακά συμβούλια  (Αναγνώστηκε 13742 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Ο αδήριτος αιώνιος αιρετός της Πρωτοβάθμιας έδωσε αγώνα για την παράταση της θητείας των εν ενεργεία αιρετών

Όταν του σφύριξαν "ξέχασέ το", θυμήθηκε ότι έχει σοβαρούς οικογενειακούς λόγους ή λόγους υγείας και έσπευσε να παραιτηθεί μέσω ΚΥΣΠΕ

Έτσι κλείνει οριστικά ο κύκλος ενός εκπροσώπου των εκπαιδευτικών που είχε 15+ χρόνια να διδάξει στα σχολεία (πάντα στη διάθεσή μας). Τουλάχιστον αφήνει κενή την οργανική θέση στο Τμήμα Ένταξης που κατείχε, κάτι είναι κι αυτό...
Συγνώμη, δεν καταλαβαίνω. Λοιδορούμε τον συγκεκριμένο αιρετό επειδή ακολούθησε την απόφαση της ΔΟΕ και της ΟΛΜΕ για παράταση της θητείας των εκπροσώπων και ενάντια στις αυταρχικές εκλογές παροδία που έγιναν φέτος; και επειδή , εφόσον οι εκλογές δεν ακυρώθηκαν, ξανά σύμφωνα με τις αποφάσεις των συνδικάτων, οι "εκλεγμένοι" αντιπρόσωποι παραιτήθηκαν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Νομιζω οτι το σχολιο αφορα οχι στην προσπαθεια του αιρετου για παραταση της θητειας του αλλα στο οτι αφου δεν καταφερε να ξαναειναι αιρετος παραιτηθηκε αντι να επιστρεψει (αξιοπρεπως) στη σχολικη ταξη.Ετσι το καταλαβα εγω τουλαχιστον.Δηλαδη τα σοβαρα οικογενειακα η θεματα υγειας του δεν τον εμποδιζαν να ειναι αιρετος,τον εμποδιζαν ομως να διδαξει (Προσωπικα το θεωρω φαιδρο)

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Νομιζω οτι το σχολιο αφορα οχι στην προσπαθεια του αιρετου για παραταση της θητειας του αλλα στο οτι αφου δεν καταφερε να ξαναειναι αιρετος παραιτηθηκε αντι να επιστρεψει (αξιοπρεπως) στη σχολικη ταξη.Ετσι το καταλαβα εγω τουλαχιστον.Δηλαδη τα σοβαρα οικογενειακα η θεματα υγειας του δεν τον εμποδιζαν να ειναι αιρετος,τον εμποδιζαν ομως να διδαξει (Προσωπικα το θεωρω φαιδρο)

δεν το θεωρώ φαιδρό (βασικά είμαι επιεικής) , διότι ο καθένας κοιτά τι τον συμφέρει μέσα στο θεσμικό πλαίσιο που υφίσταται. αυτό είναι θεμιτό και νόμιμο. σε ηθικό επίπεδο -ή μάλλον αξιολογικό - όντως πολλά μπορούν να ειπωθούν και θα συμφωνούσα κιόλας. αλλά επανέρχομαι στο αρχικό μου σχόλιο : θεωρώ πιο ανήθικη τη συμπεριφορά  επαγγελματιών στελεχών που με διάφορους τρόπους ΚΑΙ έξω από την τάξη είναι ΚΑΙ δάχτυλο κουνάνε και γενικοί κουμανταδόροι γίνονται και σχόλια δεν ακούγονται. δεν υποστηρίζω κανένα αιρετό , αλλά όχι να μένουν δεκάδες άλλες στρεβλώσεις στο απυρόβλητο, απλώς κράζουμε αυτά που φαίνονται, ανθρώπινο και αυτό (κι εγώ το κάνω). αλλά κι εγώ στη θέση του θα έφευγα με όποιον τρόπο με συνέφερε ή έκρινα... και αυτό πρέπει να δούμε, το γιατί η κατάσταση στα σχολεία έχει διαμορφωθεί τόσο τοξικά (σε πολλά επίπεδα) ή δεν το βλέπει κανείς αυτό;

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
δεν το θεωρώ φαιδρό (βασικά είμαι επιεικής) , διότι ο καθένας κοιτά τι τον συμφέρει μέσα στο θεσμικό πλαίσιο που υφίσταται. αυτό είναι θεμιτό και νόμιμο. σε ηθικό επίπεδο -ή μάλλον αξιολογικό - όντως πολλά μπορούν να ειπωθούν και θα συμφωνούσα κιόλας. αλλά επανέρχομαι στο αρχικό μου σχόλιο : θεωρώ πιο ανήθικη τη συμπεριφορά  επαγγελματιών στελεχών που με διάφορους τρόπους ΚΑΙ έξω από την τάξη είναι ΚΑΙ δάχτυλο κουνάνε και γενικοί κουμανταδόροι γίνονται και σχόλια δεν ακούγονται. δεν υποστηρίζω κανένα αιρετό , αλλά όχι να μένουν δεκάδες άλλες στρεβλώσεις στο απυρόβλητο, απλώς κράζουμε αυτά που φαίνονται, ανθρώπινο και αυτό (κι εγώ το κάνω). αλλά κι εγώ στη θέση του θα έφευγα με όποιον τρόπο με συνέφερε ή έκρινα... και αυτό πρέπει να δούμε, το γιατί η κατάσταση στα σχολεία έχει διαμορφωθεί τόσο τοξικά (σε πολλά επίπεδα) ή δεν το βλέπει κανείς αυτό;


Ok,ετσι οπως το θετεις το καταλαβαινω απολυτα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ

Ok,ετσι οπως το θετεις το καταλαβαινω απολυτα.

:) κουβέντα κάνουμε. απλώς να πέφτουν πολλά στο τραπέζι προς όλες τις κατευθύνσεις, δεν ξέρουμε και ποιοι διαβάζουν ;)

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ούτε και ποιοι γράφουν, για αυτό καλό είναι να τα ακούνε όλοι. ;)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Α παραιτήθηκε από εκπαιδευτικός εξ ολοκλήρου; Κατάλαβα ότι παραιτήθηκε από αιρετός μόνο, όπως είχαν πει όλοι αιρετοί ότι θα κάνουν.
Σκέφτομαι ότι είναι υπερβολή όμως να θεωρούμε ότι το έκανε επειδή δεν θα είχε θητεία φέτος. Αυτό έγινε επειδή υπήρχε η αποχή από τις εκλογές. Στις επόμενες εκλογές πιθανότατα να ξαναεκλέγοταν όπως πάντα. Το πιο πιθανό είναι να ισχύουν όντως οι λόγοι, ή απλά να βρήκε κάτι "καλύτερο" από τον εκπαιδευτικό συνδικαλισμό. :)

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Mπορει, ποιος ξερει... :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.