*

Αποστολέας Θέμα: Σχολικοί Σύμβουλοι  (Αναγνώστηκε 1263 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Σχολικοί Σύμβουλοι
« στις: Ιούλιος 03, 2021, 03:59:27 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Εδώ και λίγες μέρες μου πετάγεται στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης ένα άρθρο που αφορά τους επερχόμενους σχολικούς συμβούλους. Αναφέρεται στο γεγονός ότι το υπουργείο έχει "βάλει μπρος" τη δημιουργία τους να το θέσω; Ούτε εγώ ξέρω. Αν κατάλαβα σωστά, σχολικοί σύμβουλοι είναι αυτοί που θα αναλαμβάνουν το κομμάτι της αξιολόγησης; Πιστεύετε ότι όντως θα έρθει κάτι τέτοιο; Δρομολογείται δηλαδή; Καθώς για την αξιολόγηση ακούμε πολλά, αλλά στην πράξη δεν έχουμε δει κάτι. Για να γίνει κάποιος σχολικός σύμβουλος τι χρειάζεται; Υπήρχε από πάντα αυτή η θέση; Θα ήθελα τα φώτα σας.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικοί Σύμβουλοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:13:22 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικοί Σύμβουλοι
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 03, 2021, 04:14:12 μμ »
Βγήκε προχτές το νομοσχέδιο για όλα αυτά. Σύμβουλοι εκπαίδευσης θα ονομάζονται πλέον κ ναι ένα μεγάλο μέρος της δουλειάς τους είναι πλέον η αξιολόγηση. Επιλέγονται με βάση τη μοριοδότηση που ορίζεται στον νόμο.

Η αξιολόγηση επισης νομοθετήθηκε λεπτομερώς, είναι προϋπιθεση για την επιλογή σε θέση στελέχους (προφανώς όχι αν τα στελέχη οριστούν πριν αρχίσει).

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Σχολικοί Σύμβουλοι
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 03, 2021, 04:27:32 μμ »
Βγήκε προχτές το νομοσχέδιο για όλα αυτά. Σύμβουλοι εκπαίδευσης θα ονομάζονται πλέον κ ναι ένα μεγάλο μέρος της δουλειάς τους είναι πλέον η αξιολόγηση. Επιλέγονται με βάση τη μοριοδότηση που ορίζεται στον νόμο.

Η αξιολόγηση επισης νομοθετήθηκε λεπτομερώς, είναι προϋπιθεση για την επιλογή σε θέση στελέχους (προφανώς όχι αν τα στελέχη οριστούν πριν αρχίσει).

Α πολύ χρήσιμα όσα λες. Ουσιαστικά δηλαδή θα βγει μια προκήρυξη αν κατάλαβα καλά που θα δείχνει τον τρόπο με
Τον οποίο θα μοριοδοτείται κάποιος ώστε να γίνει σχολικός σύμβουλος. Τι να χρειάζεται άραγε για μία τέτοια θέση; Τι χαρτιά θα πρέπει να κατέχει κάποιος. Είναι άραγε κακό που βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα αυτή τη θέση; Μιας και δεν είμαι υπέρ της αξιολόγησης κάτω από τις τωρινές συνθήκες σε εκπαιδευτικούς. Βέβαια εσύ αναφέρθηκες για θέση στελεχών.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικοί Σύμβουλοι
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 03, 2021, 04:40:06 μμ »
Μοριοδοτούνται σπουδές γλώσσες δημοσιεύσεις κ δεν θυμάμαι ακριβώς τι άλλο από προϋπηρερια. μπες στον νόμο να τα δεις.

Η θέση εμένα μου άρεσε από παλιά, αλλά όχι για την αξιολόγηση. Υποθέτω κ ότι πολλοί συντονιστές ή παλιοί σύμβουλοι θα προβληματιστούν τώρα με τα νέα καθήκοντα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικοί Σύμβουλοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:13:22 »

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Σχολικοί Σύμβουλοι
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 03, 2021, 05:22:34 μμ »
Η θέση εμένα μου άρεσε από παλιά, αλλά όχι για την αξιολόγηση. Υποθέτω κ ότι πολλοί συντονιστές ή παλιοί σύμβουλοι θα προβληματιστούν τώρα με τα νέα καθήκοντα.

παραδόξως (πλην κρουσμάτων υπαρκτών αλλά λίγων σχετικά) έχω την αίσθηση ότι θα μπορούσαν να είναι οι μόνοι σοβαροί και με κατανόηση που θα λειτουργήσουν εξισορροπητικά στην αυθαιρεσία των διευθυντών στη διοικητική αξιολόγηση (εκεί θα γίνει ο χαμός, όχι στο διδακτικό κομμάτι για τους πολλούς - μην ακούμε τις βλακείες της υπουργού για βελτιωση εκπαιδευτικών). μην το σκέφτεσαι καν , θέσε ;)

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικοί Σύμβουλοι
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 03, 2021, 05:31:48 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Εδώ και λίγες μέρες μου πετάγεται στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης ένα άρθρο που αφορά τους επερχόμενους σχολικούς συμβούλους. Αναφέρεται στο γεγονός ότι το υπουργείο έχει "βάλει μπρος" τη δημιουργία τους να το θέσω; Ούτε εγώ ξέρω. Αν κατάλαβα σωστά, σχολικοί σύμβουλοι είναι αυτοί που θα αναλαμβάνουν το κομμάτι της αξιολόγησης; Πιστεύετε ότι όντως θα έρθει κάτι τέτοιο; Δρομολογείται δηλαδή; Καθώς για την αξιολόγηση ακούμε πολλά, αλλά στην πράξη δεν έχουμε δει κάτι. Για να γίνει κάποιος σχολικός σύμβουλος τι χρειάζεται; Υπήρχε από πάντα αυτή η θέση; Θα ήθελα τα φώτα σας.
Ευχαριστώ

Αν κρίνω από τη δική μας (πρώην διευθύντρια σχολείου, για πολλά έτη), χρειάζονται πολλά τυπικά ακαδημαϊκά προσόντα και ακόμα περισσότερες δημόσιες σχέσεις. Έχω γνωρίσει σύμβουλους, αξιοθαύμαστους, πολύ καταρτισμένους, που παρακολουθούν τα πάντα, μπορούν να προσφέρουν ακόμα και στις πιο δύσκολες περιπτώσεις και  να λειτουργήσουν ενθαρρυντικά, αλλά και άλλους που βολεύονται σε μία καρέκλα, δεν παράγουν έργο και γίνονται άφαντοι, εκεί που τους χρειάζεσαι. 

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Σχολικοί Σύμβουλοι
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 03, 2021, 05:48:30 μμ »
Αν κρίνω από τη δική μας (πρώην διευθύντρια σχολείου, για πολλά έτη), χρειάζονται πολλά τυπικά ακαδημαϊκά προσόντα και ακόμα περισσότερες δημόσιες σχέσεις.

ισχύουν όλα , αλλά αφενός οι θέσεις θα είναι περισσότερες και αφετέρου στις τελευταίες κρίσεις (ντάξ'  όχι σε πρώτες θέσεις , όχι στις βασικές ειδικότητες ή στα μεγάλα αστικά κέντρα) πήραν θέση ακόμα και με απλό μεταπτυχιακό . όπως καταλαβαίνεις μιλάμε διοικητικά και "βολευτικά", από ουσία άστα... και οι εξαιρετικοί δεν ... όσο απαιτεί η περίσταση τουλάχιστον  (πού είναι το έργο το διδακτικό -όχι τα φληναφήματα και θεωρίες ντεμέκ επιμορφώσεων- αλλά οι δειγματικές, πού είναι το πρόσθετο υλικό , όχι αποθετήρια από δουλειές μαχίμων κλπ κλπ , μη λέμε τα ίδια).


Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Σχολικοί Σύμβουλοι
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 03, 2021, 06:32:26 μμ »
Μάλιστα! Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ακούγεται ενδιαφέρον όλο αυτό!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 289
Σύνολο: 307

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.