*

Αποστολέας Θέμα: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου  (Αναγνώστηκε 13138 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 09, 2023, 08:34:39 μμ »
Ισχύει ακόμα η διευκόλυνση ή καταργήθηκε; Τι έγινε πέρυσι;

και περυσι εφαρμόστηκε. η διευκόλυνση δεν ισχύει επ'άπειρον , κάθε χρόνο βγαίνει - οπως πάντα τελευταία στιγμή- νέα. για φέτος αναμονή και υπομονή


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:02:50 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1729
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 09, 2023, 08:35:34 μμ »
Ισχύει ακόμα η διευκόλυνση ή καταργήθηκε; Τι έγινε πέρυσι;
έστειλαν και περυσι εγκυκλιο διευκολυνσης (76132 /Ε2/21-06-2022). Αυτο πιστευω οτι θα γινει και φετος

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 09, 2023, 08:50:52 μμ »
Αλήθεια η αβαθμια γιατι δεν έχει θερινή υπηρεσία;
Γιατί το απολυτήριο δημοτικού δεν ζητείται πουθενά πλέον και οι μεταγραφές γίνονται ή την τελευταία βδομαδα της λειτουργίας ή τον Σεπτέμβρη. Τίποτα άλλο επείγον δεν υπάρχει μέσα στο καλοκαιρι ή αν προκύψει είναι αρμοδιότητας διευθυντή. Στη β´θμια μου εχει τύχει να έρθουν για να αναζητήσουν έγγραφα και βεβαιώσεις μέσα στο καλοκαιρι.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι τα σχολεία είναι δημόσια υπηρεσία και πρέπει να είναι έστω μια μέρα της βδομάδας ανοιχτό μέσα στο καλοκαιρι, όσο κι αν με ζόριζε κι εμένα. Απλά στα νησιά που ήμουν εγώ φρόντιζαν να μας βάζουν υπηρεσια ή στις αρχές Ιουλίου ή στο τέλος Αυγούστου ώστε να μην χρειάζεται να πηγαινοερχόμαστε. Υπήρξε επίσης και σχολείο που ενώ καταρτίζαμε θερινές υπηρεσίες με τα ονόματα μας για το τυπικό, τις εκανε όλες ο ντόπιος διευθυντής.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2023, 09:26:40 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 10, 2023, 08:24:36 μμ »
Προσωπική μου άποψη είναι ότι τα σχολεία είναι δημόσια υπηρεσία

Αφου ειναι δημοσια υπηρεσια τοτε να στελεχωθουν με τον καταλληλο γραμματεα και να διεκπεραιωνει αυτος τις αντιστοιχες εργασιες. Επισης, στην εποχη της εξ αποστασεως εργασιας και της ψηφιακης εποχης, θα αρκουσε μια online αιτηση απο τον καθε ενδιαφερομενο και απαντηση στο email του απο τον δ/ντη της σχολικης μοναδας o οποιος θα αντλησει τα στοιχεια απο το myschool.
Απλα εδω ειναι Ελλαδα και οχι σοβαρη χωρα...
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:02:50 »

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 10, 2023, 08:48:40 μμ »
[quote author=topsy link=topic=36215.msg1195894#msg1195894 date=1686333052
Προσωπική μου άποψη είναι ότι τα σχολεία είναι δημόσια υπηρεσία και πρέπει να είναι έστω μια μέρα της βδομάδας ανοιχτό μέσα στο καλοκαίρι
[/quote]

Και οι βιβλιοθήκες των Πανεπιστημίων είναι δημόσια υπηρεσία και είναι κλειστές κάθε Αύγουστο. Οι ανάγκες για αποδεικτικά απολυτηρίων γυμνασίου είναι περισσότερες απο τις ανάγκες των ερευνητών;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 10, 2023, 09:06:17 μμ »
Αφου ειναι δημοσια υπηρεσια τοτε να στελεχωθουν με τον καταλληλο γραμματεα και να διεκπεραιωνει αυτος τις αντιστοιχες εργασιες. Επισης, στην εποχη της εξ αποστασεως εργασιας και της ψηφιακης εποχης, θα αρκουσε μια online αιτηση απο τον καθε ενδιαφερομενο και απαντηση στο email του απο τον δ/ντη της σχολικης μοναδας o οποιος θα αντλησει τα στοιχεια απο το myschool.
Απλα εδω ειναι Ελλαδα και οχι σοβαρη χωρα...
Δεν ειναι ολα καταχωρημενα στο my school. Eμας φετος μας ζητησε το απολυτηριο δημοτικου του κάποιος που αποφοιτησε τη δεκαετια του '70 (και δεν θυμόταν και πότε αποφοιτησε και ψάχναν σε κάτι κατασκονισμενα παμπάλαια μητρωα για να το βρουν)
Κάποιος μπορει να χρειάζεται να το καταθέσει κάπου, μπορει να του χρειαστει για δουλειά, δεν ειναι το ιδιο με τους ερευνητές που εχουν μεγαλο παγκοσμιο βιβλιογραφικό ογκο ψηφιοποιημενο στη διαθεση τους
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2023, 09:10:02 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 10, 2023, 09:15:06 μμ »
Δεν ειναι ολα καταχωρημενα στο my school. Eμας φετος μας ζητησε το απολυτηριο δημοτικου του κάποιος που αποφοιτησε τη δεκαετια του '70 (και δεν θυμόταν και πότε αποφοιτησε και ψάχναν σε κάτι κατασκονισμενα παμπάλαια μητρωα για να το βρουν)
Κάποιος μπορει να χρειάζεται να το καταθέσει κάπου, μπορει να του χρειαστει για δουλειά, δεν ειναι το ιδιο με τους ερευνητές που εχουν μεγαλο παγκοσμιο βιβλιογραφικό ογκο ψηφιοποιημενο στη διαθεση τους
Σοβαρα τωρα;αφου λοιπον οι ερευνητες εχουν διαθεσιμο μεγαλο βιβλιογραφικο ογκο ψηφιοποιημενο τι τις θελουμε τις βιβλιοθηκες;αχρηστες ειναι.Ας τις κλεισουμε και τους υπολοιπους 11 μηνες. Γι αυτους που ζητανε απολυτηρια της δεκαετιας του 70 ας ειμαστε διαθεσιμοι σε ολη τη χωρα απο την Αθηνα μεχρι τη Δονουσα καθε βδομαδα νταλα καλοκαιρι.Λογικο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2023, 09:17:42 μμ από ernesto »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 10, 2023, 10:04:11 μμ »
Σοβαρα τωρα;αφου λοιπον οι ερευνητες εχουν διαθεσιμο μεγαλο βιβλιογραφικο ογκο ψηφιοποιημενο τι τις θελουμε τις βιβλιοθηκες;αχρηστες ειναι.Ας τις κλεισουμε και τους υπολοιπους 11 μηνες. Γι αυτους που ζητανε απολυτηρια της δεκαετιας του 70 ας ειμαστε διαθεσιμοι σε ολη τη χωρα απο την Αθηνα μεχρι τη Δονουσα καθε βδομαδα νταλα καλοκαιρι.Λογικο.
Ερμηνεύεις (και παρερμηνεύεις) κατά το δοκουν

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 11, 2023, 12:18:55 πμ »
ξέρουμε πότε αναμένονται οι αποσπάσεις κ τι γίνεται με τη θερινή υπηρεσία;

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 11, 2023, 10:54:12 πμ »
Ερμηνεύεις (και παρερμηνεύεις) κατά το δοκουν
Κι εσυ δεν αναγνωριζεις πως σε πολλες περιπτωσεις η θερινη υπηρεσια περισσοτερα προβληματα δημιουργει στους υποχρεους παρα λυνει στους πολιτες.Το οικονομικο κοστος σε περιπτωση που καποιος δεν υπηρετει μες στο σπιτι του το σκεφτηκες;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 11, 2023, 04:11:02 μμ »
Κι εσυ δεν αναγνωριζεις πως σε πολλες περιπτωσεις η θερινη υπηρεσια περισσοτερα προβληματα δημιουργει στους υποχρεους παρα λυνει στους πολιτες.Το οικονομικο κοστος σε περιπτωση που καποιος δεν υπηρετει μες στο σπιτι του το σκεφτηκες;
Φυσικα, 12 χρόνια ήμουν μακριά από το σπίτι μου και έκανα θερινή υπηρεσια σε νησί. Οι περισσοτεροι διευθυντές πάντως έχουν κατανόηση, δες τι εγραψα πιο πανω
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2023, 04:13:59 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 11, 2023, 04:35:14 μμ »
ξέρουμε πότε αναμένονται οι αποσπάσεις κ τι γίνεται με τη θερινή υπηρεσία;


Η θερινή υπηρεσία δεν έχει καμία σχέση με τις αποσπάσεις. Όποτε και να βγουν πρέπει να κάνεις τη θερινή υπηρεσία στην οργανική σου(ή προσωρινή τοποθέτηση). Η απόσπαση είναι από την 01/09.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 11, 2023, 04:49:20 μμ »
Φυσικα, 12 χρόνια ήμουν μακριά από το σπίτι μου και έκανα θερινή υπηρεσια σε νησί. Οι περισσοτεροι διευθυντές πάντως έχουν κατανόηση, δες τι εγραψα πιο πανω

Δυστυχώς όμως υπάρχουν και αυτοί που δεν έχουν. Ο διευθυντής που είναι στο σχολείο τοποθέτησης μου θεωρεί ότι κάθε καλοκαίρι πρέπει να παω. Δεν τους λείπει προσωπικό.Ειναι μεγάλο κεντρικό σχολείο.Πέρισυ ήμασταν τρεις που κάναμε υπηρεσία . Έχει τύχει χρονιά να είναι πέντε άτομα . Αλλά εγώ πρέπει να κάνω 150 χιλιόμετρα να πάω και 150 να γυρίσω και να πληρώσω και 100 ευρώ χωρίς κανένα λόγο. Θα μπορούσε να είναι και χειρότερα βέβαια.
Δεν ξέρω τι θα έπρεπε να γίνει . Αλλά για όσους δεν ζουν στον τόπο υπηρέτησής τους είναι ένα σημαντικό πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 11, 2023, 04:54:27 μμ »
Επειδη οντως ξεφυγαμε απο το θεμα,θα τελειωσω απο πλευρας μου τη συζητηση λεγοντας πως θεωρω την υποχρεωση της θερινης υπηρεσιας μια παρωχημενη διαταξη που χρειαζεται αναθεωρηση καθως περισσοτερα προβληματα δημιουργει παρα λυνει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 540
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.