*

Αποστολέας Θέμα: Νομικές ενέργειες κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 108478 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Και δύο συνδέσμοι για το περιβόητο odysee.com που βιντεάκια του παρατίθενται εδώ συχνά πυκνά, ιδίως με μαγνήτες και άλλες ιστορίες για αγρίους.

Odysee: The New YouTube for the Far-Right

Video platform chief says Nazi posts on white superiority do not merit removal
Μπορεί και να ισχύει, αλλά καταλαβαίνεις ότι υπάρχουν άρθρα σε "σοβαρές" εφημερίδες και ρεπορτάζ σε "σοβαρά" κανάλια για μας τους εκπαιδευτικούς, που εμείς ξέρουμε πολύ καλά ότι δεν ισχύουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Η απάντηση είναι απλή. Όσοι γιατροί ξέρω έχουν εμβολιαστεί. Από τον παιδίατρο των παιδιών μου, τη διαβητολόγο της κόρης μου, τον παθολόγο μας που γράφουμε φάρμακα ακόμη και η οδοντίατρος μας. Όλοι αυτοί  λοιπόν δεν ξέρουν και έκαναν το μπόλι. Εμ, δεν έμπαιναν εδώ στο πδε να δουν το φως το αληθινό.
Κανείς δεν υποχρεώνει κανέναν να κάνει το εμβόλιο. Εκτός όμως από δικαιώματα έχουμε και υποχρεώσεις. Όσοι θέλουμε να ερχόμαστε σε επαφή με άλλους πρέπει να συμπεριφερόμαστε υπεύθυνα. Αλλιώς τηλεργασία ή άνευ. Δυστυχώς έτσι έχει η κατάσταση.
Ivc προσωπικά ξέρω αρκετούς γιατρούς που δεν έχουν κάνει το εμβόλιο, δεν το λένε όμως δημοσίως λόγω πίεσης από τις φαρμακευτικές εταιρείες. Εάν άλλωστε είχε  εμβολιαστεί η συντριπτική πλειοψηφία γιατρών και νοσηλευτικού προσωπικού, προς τι η εντολή για υποχρεωτικό εμβολιασμό;
Για τις υποχρεώσεις συμφωνώ απόλυτα. Μόνο που εγώ δεν βλέπω αποκλειστικά το εμβόλιο ως προφύλαξη για το επάγγελμά μας, αλλά και ό,τι συμβουλεύανε και οι έλληνες γιατροί προ εμβολίου: σωστή μάσκα, πλύσιμο χερών  και απόσταση. Αυτά έκανα προσωπικά τις προηγούμενες σχολικές χρονιές και ήμουν μια χαρά, σε σχολεία που είχαν κρούσματα. Και ναι, φυσικά και υπάρχει υποχρέωση, όταν η επιλογή σου είναι η στέρηση της εργασίας σου και του μισθού σου. Επίσης, εάν κόπτεται το υπουργείο και η κυβέρνηση για την υγεία των μαθητών και θέλει να εμβολιαστούν οι εκπαιδευτικοί για να λυθεί το πρόβλημα, ενώ στα σχολεία που ήμουν τουλάχιστον, η μετάδοση στους μαθητές έγινε από συνομηλίκους τους, γιατί δεν μειώνει τον αριθμό των μαθητών στις τάξεις και συνεπώς και την απόσταση μεταξύ τους και με τους εκπαιδευτικούς; Δηλαδή πήρανε αυτοί όλα τα απαιτούμενα μέτρα υγιεινής και το μόνο που έμεινε ήταν το εμβόλιο;
Οι αποφάσεις περί υποχρεωτικότητας θα εκπέσουν σίγουρα στο ευρωπαϊκό δικαστήριο, αφού το ευρωπαϊκό σύνταγμα και οι σχετικές οδηγίες στα κράτη μέλη ορίζουν σαφώς το αντίθετο. Στη μνήμη της κεντρικής και βόρειας ευρώπης, οι υποχρεωτικές ιατρικές πράξεις έχουν συνδεθεί με ένα καθεστώς: αυτό του Χίτλερ. Γι΄αυτό και η Γερμανία μέσω της Μέρκελ, χθες τάχθηκε εναντίον του υποχρεωτικού εμβολιασμού στους υγειονομικούς.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και δύο συνδέσμοι για το περιβόητο odysee.com που βιντεάκια του παρατίθενται εδώ συχνά πυκνά, ιδίως με μαγνήτες και άλλες ιστορίες για αγρίους.

Odysee: The New YouTube for the Far-Right

Video platform chief says Nazi posts on white superiority do not merit removal


Α έχουν φτάσει τόσο μακριά αυτοί.. Τα αισχη. Ελπίζω να τους κατεβάσουν. Ας πανε στο dark web να ανεβάζουν τα ακροδεξιά κ λοιπά εμετικα βιντεο.
Μια διευκρινίση: η συντριπτική πλειοψηφια των γιατρών είναι εμβολιασμένη. Όταν λέμε ανεμβολιαστο υγειονομικό, εννοούμε τους νοσηλευτες κ λοιπό βοηθητικό προσωπικο. Έχει τεράστια διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τώρα οκ, ξέρω κ εγώ 2 γιατρους που δεν το έκαναν, η τουλάχιστον έτσι λένε, γιατί το έχουν γυρίσει στην ομοιοπαθητική. Με ο, τι κ αν σημαίνει αυτό για την αξιοπιστία τους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στη μνήμη της κεντρικής και βόρειας ευρώπης, οι υποχρεωτικές ιατρικές πράξεις έχουν συνδεθεί με ένα καθεστώς: αυτό του Χίτλερ. Γι΄αυτό και η Γερμανία μέσω της Μέρκελ, χθες τάχθηκε εναντίον του υποχρεωτικού εμβολιασμού στους υγειονομικούς.
Και για άλλη μια φορα επαληθεύεται ο νόμος του Godwin οπότε καλό είναι να διακοπεί κάπου εδώ η συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Μπορεί και να ισχύει, αλλά καταλαβαίνεις ότι υπάρχουν άρθρα σε "σοβαρές" εφημερίδες και ρεπορτάζ σε "σοβαρά" κανάλια για μας τους εκπαιδευτικούς, που εμείς ξέρουμε πολύ καλά ότι δεν ισχύουν.
Για τα "σοβαρά" ΜΜΕ στη χώρα μας και το ρόλο τους γενικότερα δεν διαφωνώ καθόλου.
Για το Odysee όμως, κάτι λέει το ότι ο ιδρυτής του είναι ακτιβιστής ακόμη και κατά της χρήσης μάσκας στο αεροπλάνο και της απόστασης μεταξύ επιβατών με κενές θέσεις.
https://viewfromthewing.com/anti-mask-activist-banned-from-american-airlines-after-getting-kicked-off-for-changing-seats/
Ξανατονίζω ότι είμαι υπέρ του δικαιώματος της επιλογής αλλά όσο αναπαράγονται εδώ αντιεπιστημονικές απόψεις, αυτό ακριβώς το δικαίωμα υποσκάπτεται.
Φανταστείτε στην εκδίκαση της προσφυγής ο δικηγόρος να καλέσει ως μάρτυρα το φίλο μας από εδώ να κάνει επίδειξη του ισχυρισμού του για τους μαγνήτες νεοδυμίου στο σημείο του εμβολιασμού.
Θα γελάνε και στις διπλανές αίθουσες.

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Και για άλλη μια φορα επαληθεύεται ο νόμος του Godwin οπότε καλό είναι να διακοπεί κάπου εδώ η συζήτηση.
[/quote
Θα προτιμουσα να μου απαντησεις με επιχειρηματα σε αυτα που γραφω και όχι με το νομο του Godwin. Εγώ βλέπω ότι η σύγκριση υφίσταται και πραγματικά δεν έχω γράψει ποτέ κάτι τέτοιο για άλλο γεγονός.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Οι γιατροί που δεν έχουν εμβολιαστεί είναι αρκετοί. Η παιδίατρος του ανιψιού μου απέτρεψε την οικογένεια να εμβολιαστεί. Το ίδιο και άλλοι γιατροί έχουν αποτρέψει γνωστούς μου. Δεν το λένε ανοιχτά, αλλά ιδιαιτέρως .....
Επίσης αυτή η ελεύθερη επιλογή της εκκλησίας έλυσε τα χέρια και των ιερέων: αφού είναι ελεύθερη επιλογή, εμείς επιλέγουμε να μην εμβολιαστούμε, είπαν γνωστοί μου ιερείς στον τόπο καταγωγής μου.
Το πώς μπορεί για τον ιερέα να είναι ελεύθερη επιλογή (που συμμετέχουν σε συσσίτια, θεία λειτουργία, και έχουν επαφές με ηλικιωμένους κυρίως, κλπ.) και για τους εκπαιδευτικούς να είναι υποχρεωτικό, με ξεπερνά....

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
https://odysee.com/@%CE%91%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82:d/Chew-on-this_2_h:b?src=open

Οι δέκα μηχανισμοί πρόκλησης βλάβης από τα εμβόλια.
Και για την κυρία Tenpenny το ανάγνωσμα

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sherri_Tenpenny

Παράθεση
Tenpenny is among the top twelve people spreading COVID-19 misinformation and pseudoscientific anti-vaccine misinformation on social media platforms. She has falsely asserted the vaccines magnetize people and connect them with cellphone towers.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2021, 06:37:12 μμ από gf »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
gf έχω πει κ εγώ για την Tenpenny, χωρίς αποτέλεσμα. Νομίζω δλδ.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Νομίζω ότι αν κάποιος θέλει να διαβάσει σοβαρά δεδομένα σχετικά με τους εμβολιασμούς, τις παρενέργειες και τις πιθανότητες σύνδεσης κάποιων περιστατικών με τους εμβολιασμούς μπορεί να διαβάσει την επίσημη σελίδα της φαρμακοεπαγρύπνησης της Μεγάλης Βρετανίας. Οι Βρετανοί είναι πολύ σχολαστικοί στην καταγραφή των περιστατικών, άρα αντί να ποστάρονται ασυνάρτητα βίντεο από το odyssey και τοποθετήσεις μιας αμφιλεγόμενης (το λιγότερο) προσωπικότητας όπως η Tenpenny μπορούν να μελετηθούν τα επίσημα στοιχεία: https://www.gov.uk/government/publications/coronavirus-covid-19-vaccine-adverse-reactions/coronavirus-vaccine-summary-of-yellow-card-reporting#yellow-card-reports

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Συμφωνώ σε όλα με elean, όσον αφορά τις συνέπειες για όσες επαγγελματικές ομάδες κληθούν να εμβολιαστούν υποχρεωτικά και δεν το πράξουν ας περιμένουμε το σχετικό ΦΕΚ που θα ρυθμίζει τα τι και πως της αναστολής εργασίας ( άδειας άνευ αποδοχών ) , το χρονικό διάστημα αυτής, τις περιπτώσεις που θα εξαιρεθούν της αναστολής (επειδή δεν μπορούν να εμβολιαστούν αυστηρά για συγκεκριμένους ιατρικούς λόγους που θα οριστούν από ειδική επιτροπή) και κυρίως το τι θα γίνει μετά τη λήξη της αναστολής, ποιοί θα μπορούν να μπουν σε τηλεργασία, ποια ειδικά αυστηρά υγειονομικά πρωτόκολλα θα θεσπιστούν και τι συνέπειες θα έχει η μη τήρηση τους κλπ. Όσον αφορά τη διάψευση της Μιχαηλίδου κρατώ μικρό καλάθι, κρατώ επίσης το προς το παρόν όχι της Πελώνη.
Θα μπορούσα να γράψω πολλά για τη διαχείριση της πανδημίας καθώς και για τις αντικρουόμενες ιατρικές απόψεις σε όλη τη διάρκεια της πανδημίας, αλλά θα ήμουν εκτός θέματος. Ωστόσο δε μπορώ να μην εκφράσω την απογοήτευσή μου για την «κακία» που εκπέμπουν κάποια μνμτα συναδέλφων εδώ στο forum για τις επικείμενες εξελίξεις, «κακία» ντυμένη με τον μανδύα της «δικαίωσης» των προσωπικών τους επιλογών.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος denio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
τον τελευταιο λογο θα τον εχει το ΣΤΕ οπως στην ΕΜΑΚ που ακομα οι πυροσβεστες ειναι στηνθεση τους.νομιζω θα φαει ηττα ο κουλης με αυτο το θεμα που ειναι αντισυνταγματικο ξεκαθαρα.για να βγει σε αργια υπαλληλος γινεται μονο μεσω ασθενειας η πειθαρχικου

Αποσυνδεδεμένος Ίριδα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ivc προφανώς και όταν έλεγα για τηλεργασια εννοούσα τα δικά μας, την τηλεκπαιδευση δηλαδή, η οποία για πρώτη φορά δεν αναφερθηκε από την Υπουργό στις δηλώσεις της για το άνοιγμα τον Σεπτέμβριο. Όλα όπως είπε ανοίγουν κανονικά. Και αναρωτιέμαι τι θα γίνει όντως στις περιπτώσεις παιδιών με προβλήματα υγείας. Γιατί στα στιβαγμενα τμήματα, που έτσι θα μείνουν και φέτος, όλο και κάποιο παιδάκι θα προέρχεται από οικογένεια ανεμβολιαστων

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 420
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 436
Σύνολο: 444

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.135 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.