*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.  (Αναγνώστηκε 166379 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1736 στις: Αύγουστος 23, 2021, 04:03:44 μμ »
Βασικά να ελέγχονται εργαστηριακά τα παιδια τουλάχιστον 1 φορά τη βδομάδα. Και να σπάσει τα τμήματα.
Αυτά θα έπρεπε να τα διεκδικούμε όλοι μα όλοι.
Ας κατοχυρωθεί το πρώτο τουλάχιστον κ μετα αν υπάρχει επιστημονικός λόγος, να ελέγχονται κ οι εμβολιασμενοι. Οχι όμως να ελέγχονται απλά για να μην δημιουργούνται υποτιθέμενες διακρίσεις.
Μέσα στο σχολικο περιβαλλον οι ανεμβολιαστοι συνάδελφοι πρεπει να προστατευθουν. Το ίδιο κ τα παιδια δλδ. Με τεστ σοβαρό στα παιδια θα κόψουμε κάποιες μεταδόσεις.
Αλλά δε βλέπω κινητικότητα για διεκδικήσεις. Πρέπει να πιεσουμε όλοι για ανοιχτά, αλλά ασφαλή σχολεία.
Συμφωνώ απόλυτα. Μόνο που δεν δέχομαι να απαιτεί κανένας που δεν φοράει μάσκα για παράδειγμα να ζητάει από εμένα να κάνω τεστ για να μην τον κολλήσω. Υπάρχει η άποψη δυστυχώς και έχει προωθηθεί και εδώ στο forum από συγκεκριμένα άτομα ότι οι εμβολιασμενοι είναι υπεύθυνοι για την διάδοση του ιού.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:39:27 »

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1737 στις: Αύγουστος 23, 2021, 04:17:11 μμ »
Στο δικό μου σχολείο πάντως, όταν είχαμε μια μίνι έξαρση στο νησί, οι μερικώς εμβολιασμένοι με μια δόση φορούσαμε διπλή μάσκα μέσα στον Μάιο με τον καύσωνα κ οι λίγοι ανεμβολιαστοι, που ποτέ δεν πίστεψαν στον ιό, ήταν με τη μύτη έξω. Και ελεγαν κ ψέματα ότι έκαναν σελφ τεστ. Μην κάνουμε γενικεύσεις, οι εμβολιασμένοι φοβούνται το ιό κ συνεχίζουν να τηρούν τα μέτρα. Οι αρνητές είναι ανεμβολιαστοι κ δεν προσέχουν.

Ακριβώς, οι ανεμβολίαστοι στο σχολείο μου κόλλησαν γιατί δεν φορούσαν μάσκα έξω από το σχολείο και δεν πιστεύουν στον ιό. Στο σχολείο φορούσαν τη μάσκα τυπικά.

Το Σεπτέμβριο θα πάω με τη μάσκα μου όπως πριν και περιμένω σχόλια του τύπου "Τι φοράς τη μάσκα, δεν εμβολιάστηκες;" "Έκανες το μπόλι και φοράς και μάσκα; Τι κατάλαβες;" Αυτά θα ζήσω μέχρι η περιοχή τον Οκτώβριο να είναι στο κόκκινο και θα κλείσουμε.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1738 στις: Αύγουστος 23, 2021, 04:17:42 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα. Μόνο που δεν δέχομαι να απαιτεί κανένας που δεν φοράει μάσκα για παράδειγμα να ζητάει από εμένα να κάνω τεστ για να μην τον κολλήσω. Υπάρχει η άποψη δυστυχώς και έχει προωθηθεί και εδώ στο forum από συγκεκριμένα άτομα ότι οι εμβολιασμενοι είναι υπεύθυνοι για την διάδοση του ιού.

Οι αρνητές των εμβολιων, κατηγορούν συχνά για διχασμό και κοινωνικό αυτοματισμό όσους εμβολιασμένους επιθυμούν μια πιο σκληρή στάση ώστε να επιτευχθεί ο καθολικός εμβολιασμός. Έφτιαξαν ένα προφίλ θυματοσ διακρίσεων και ρατσισμού. Τώρα όμως που βλέπουν τα οριζόντια μέτρα να πλησιάζουν, δεν τους επιβλήθηκε τίποτα παρα μόνο η οικονομική επιβάρυνση του τεστ και τελικά θα ζούμε όλοι με τους ίδιους περιορισμούς, δείχνουν από πλευράς τους μεγάλη εκδικητικότητα στο θέμα των τεστ και φαίνεται ότι στο παραμικρό κρουσμα θα προχωρήσουν σε στοχοποίηση εμβολιασμένων εκπαιδευτικών. Αυτά δλδ που κατά φαντασιαν περίμεναν (ή προσδοκούσαν;) ότι θα ζήσουν από Σεπτέμβρη, τα κάνουν πράξη οι ίδιοι ήδη από τώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2021, 04:20:07 μμ από Έσπερος »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1739 στις: Αύγουστος 23, 2021, 04:21:56 μμ »
Ακριβώς, οι ανεμβολίαστοι στο σχολείο μου κόλλησαν γιατί δεν φορούσαν μάσκα έξω από το σχολείο και δεν πιστεύουν στον ιό. Στο σχολείο φορούσαν τη μάσκα τυπικά.

Το Σεπτέμβριο θα πάω με τη μάσκα μου όπως πριν και περιμένω σχόλια του τύπου "Τι φοράς τη μάσκα, δεν εμβολιάστηκες;" "Έκανες το μπόλι και φοράς και μάσκα; Τι κατάλαβες;" Αυτά θα ζήσω μέχρι η περιοχή τον Οκτώβριο να είναι στο κόκκινο και θα κλείσουμε.

Έτσι. Προσέχαμε φουλ κ τον Ιούνιο κ μετά, κ κορόιδευαν ότι αν δεν πιστεύουμε στο εμβόλιο, γιατί το κάναμε; και με χαιρεκακία κιόλας για ενδεχόμενη τρίτη δόση. και τώρα μας λενε ότι θα φταίμε κ για όποιο κρουσμα εμφανιστεί;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:39:27 »

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1740 στις: Αύγουστος 23, 2021, 05:06:43 μμ »
Πρώτη πλήρης έγκριση για εμβόλιο κατά του Κορονοϊού-19. Συνεχίστε...

ΥΓ τα μέτρα αυτοπροστασίας (αποστάσεις, μάσκες κλπ) εξακολουθούν να ισχύουν για όλους. Ο εμβολιασμένος που αδιαφορεί γι' αυτά είναι το ίδιο επικίνδυνος με τον ανεμβολίαστο.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1741 στις: Αύγουστος 23, 2021, 05:18:37 μμ »
Μην κάνουμε γενικεύσεις, οι εμβολιασμένοι φοβούνται το ιό κ συνεχίζουν να τηρούν τα μέτρα. Οι αρνητές είναι ανεμβολιαστοι κ δεν προσέχουν.
;D ;D ;D
Ποιος γενικεύει τώρα;; ;D..Εσύ κάνεις παγίως γενικεύσεις.. γενικεύεις κρίνοντας από τον μικρόκοσμο του δικού σου σχολείου των 12 αν θυμάμαι καλά συναδέλφων, στο νησί των +_ 10.000 κατοίκων.... να γενικεύσω και γω τότε που ζω σε πόλη 3.000.000 plus κατοίκων (μετά των προαστίων της), εργάζομαι σε σχολείο 300 περίπου μαθητών και 30 εκπαιδευτικών.. έχω στατιστικά πολύ πολύ μεγαλύτερο δείγμα ... και άρα πολύ πολύ καλύτερες πιθανότητες.. αλλά φυσικά δεν θα το κάνω.. δεν είμαι πορωμένη.. και δεν το έχω και προσωπική ανάγκη ...
Οπότε ΝΑΙ έτσι είναι αν έτσι νομίζεις..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1742 στις: Αύγουστος 23, 2021, 05:22:38 μμ »
Ναι silkcut, έτσι είναι αν έτσι νομίζεις..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1743 στις: Αύγουστος 23, 2021, 05:24:57 μμ »
;D ;D ;D
Ποιος γενικεύει τώρα;; ;D..Εσύ κάνεις παγίως γενικεύσεις.. γενικεύεις κρίνοντας από τον μικρόκοσμο του δικού σου σχολείου των 12 αν θυμάμαι καλά συναδέλφων, στο νησί των +_ 10.000 κατοίκων.... να γενικεύσω και γω τότε που ζω σε πόλη 3.000.000 plus κατοίκων (μετά των προαστίων της), εργάζομαι σε σχολείο 300 περίπου μαθητών και 30 εκπαιδευτικών.. έχω στατιστικά πολύ πολύ μεγαλύτερο δείγμα ... και άρα πολύ πολύ καλύτερες πιθανότητες.. αλλά φυσικά δεν θα το κάνω.. δεν είμαι πορωμένη.. και δεν το έχω και προσωπική ανάγκη ...
Οπότε ΝΑΙ έτσι είναι αν έτσι νομίζεις..

Πρόσεξε λίγο: δεν είπα ότι οι ανεμβολιαστοι είναι αρνητές. Είπα ότι οι αρνητές είναι ανεμβολιαστοι. Αυτοί που δν προσέχουν δλδ είναι ανεμβολιαστοι. Δεν νομίζω ότι υπάρχει εμβολιασμενος αρνητής.

Το σχοκειο μου έχει 15 με οργανική όπως είπα προχτές αλλά σύνολο 30 άτομα με αναπληρωτες, με 250 παιδιά. Μέχρι Ιούνιο οι ανεμβολιαστοι ήταν 6-7, τώρα έχουν μείνει 1-3 συν 1-2 αναπληρωτές που δεν θα είναι. Έχω λοιπόν ένα σχετικό δείγμα για να κρίνω.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1744 στις: Αύγουστος 23, 2021, 05:27:53 μμ »
;D ;D ;D
Ποιος γενικεύει τώρα;; ;D..Εσύ κάνεις παγίως γενικεύσεις.. γενικεύεις κρίνοντας από τον μικρόκοσμο του δικού σου σχολείου των 12 αν θυμάμαι καλά συναδέλφων, στο νησί των +_ 10.000 κατοίκων.... να γενικεύσω και γω τότε που ζω σε πόλη 3.000.000 plus κατοίκων (μετά των προαστίων της), εργάζομαι σε σχολείο 300 περίπου μαθητών και 30 εκπαιδευτικών.. έχω στατιστικά πολύ πολύ μεγαλύτερο δείγμα ... και άρα πολύ πολύ καλύτερες πιθανότητες.. αλλά φυσικά δεν θα το κάνω.. δεν είμαι πορωμένη.. και δεν το έχω και προσωπική ανάγκη ...
Οπότε ΝΑΙ έτσι είναι αν έτσι νομίζεις..
Κάπου είχα γράψει τι είχε συμβεί σε μας πέρσι το Σεπτέμβρη.. χωρίς γενίκευση..
Οι αριθμοί δεν συγκρίνονται.. αντικειμενικά πάντα..
Ναι silkcut, έτσι είναι αν έτσι νομίζεις..
Ναι έτσι ακριβώς..
Υγ τόσο πολύ σου άρεσε που το αναπαράγεις ατόφιο.. ;; ;D βρες κάτι παρόμοιο που να εκφράζει το ίδιο να ανταλλάσουμε μότο :D
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1745 στις: Αύγουστος 23, 2021, 05:30:31 μμ »
Πρόσεξε λίγο: δεν είπα ότι οι ανεμβολιαστοι είναι αρνητές. Είπα ότι οι αρνητές είναι ανεμβολιαστοι. Αυτοί που δν προσέχουν δλδ είναι ανεμβολιαστοι. Δεν νομίζω ότι υπάρχει εμβολιασμενος αρνητής.

Το σχοκειο μου έχει 15 με οργανική όπως είπα προχτές αλλά σύνολο 30 άτομα με αναπληρωτες, με 250 παιδιά. Μέχρι Ιούνιο οι ανεμβολιαστοι ήταν 6-7, τώρα έχουν μείνει 1-3 συν 1-2 αναπληρωτές που δεν θα είναι. Έχω λοιπόν ένα σχετικό δείγμα για να κρίνω.
Για να συνοψίσω: τι ζω εγώ, υπάρχουν και εμβολιασμένοι και ανεμβολίαστοι που δεν προσέχουν γενικώς και που ουδέποτε πρόσεχαν δλδ, δεν υπάρχουν στεγανά.
Εσύ εμβολιάστηκες συνειδητά για συγκεκριμένους λόγους..
Εγώ δεν το έκανα πάλι συνειδητά και πάλι για συγκεκριμένους λόγους..
Προφανώς και στις 2 «παρατάξεις» υπάρχουν ακραίες φωνές..
Παντού και πάντα γίνεται αυτό..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2021, 05:33:08 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1746 στις: Αύγουστος 23, 2021, 05:35:45 μμ »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1748 στις: Αύγουστος 23, 2021, 06:59:12 μμ »
Συρίγος – «Όλα είναι στο τραπέζι» για υποχρεωτικό εμβολιασμό εκπαιδευτικών
https://www.google.com/amp/s/www.in.gr/2021/08/23/politics/kyvernisi/syrigos-ola-einai-sto-trapezi-gia-ypoxreotiko-emvoliasmo-ekpaideytikon/amp/
Μόνο αυτό θα μας έσωζε...

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1749 στις: Αύγουστος 23, 2021, 07:22:32 μμ »
Πρώτη πλήρης έγκριση για εμβόλιο κατά του Κορονοϊού-19. Συνεχίστε...

ΥΓ τα μέτρα αυτοπροστασίας (αποστάσεις, μάσκες κλπ) εξακολουθούν να ισχύουν για όλους. Ο εμβολιασμένος που αδιαφορεί γι' αυτά είναι το ίδιο επικίνδυνος με τον ανεμβολίαστο.

Πολύ σημαντική είδηση, η οποία πλέον αίρει τις όποιες "φωνές" περί πειραματικών εμβολίων. Ωστόσο η ζημιά έχει γίνει. Να τονίσω επίσης ότι ο fda τους προηγούμενους μήνες απέρριψε άλλα δύο αιτήματα της pfizer για οριστική αδειοδότηση, διότι ήθελε να έχει μεγαλύτερο χρονικό εύρος με δεδομένα στα χέρια της. Το επισημαίνω για να μην αρχίσει καινούριο όργιο παραπληροφόρησης και συνωμοσιών (ο fda τα "έπιασε" από την biontech κ.τ.λ.).

Φυσικά και πρέπει να τηρούμε τα μέτρα αυτοπροστασίας. Μάσκες και αποστάσεις μαζί με τον εμβολιασμό.
Κι εδώ αναδεικνύεται άλλη μια τραγική πολιτική-προπαγανδιστική επιλογή: αντί να λένε εξαρχής στον πληθυσμό "εμβολιαστείτε για να μην αρρωστήσετε βαριά" του έλεγαν "τείχος ανοσίας κι επιστροφή στην κανονικότητα". Wishful thinking η επιστροφή στην κανονικότητα, από τη στιγμή που οι φτωχότερες περιοχές του πλανήτη παραμένουν απροστάτευτες κι ανεμβολίαστες και μετατρέπονται σε εργοστάσια μεταλλάξεων του ιού. Η κανονικότητα όπως τη φανταζόμαστε θα επέλθει αργότερα. Μέχρι τότε το στοίχημα είναι να μετατρέψουμε τον ιό σε μια νόσο που δε θα γονατίζει τα συστήματα υγείας και δε θα σπέρνει τον όλεθρο. Και μαζί με αυτά, να ζούμε και κάπως πιο απελευθερωμένα, αλλά με μέτρο και προσοχή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 328
Σύνολο: 340

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.