*

Αποστολέας Θέμα: SOS σχολές με προοπτικές στα 15000 μόρια 1ου επιστημονικού πεδίου  (Αναγνώστηκε 2611 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Καλησπέρα
Θα ήθελα κάποιες συμβουλές για την συμπλήρωση του μηχανογραφικού
Πρόκειται για τον γιο μου ο οποίος έβγαλε 15.000 μόρια  και έγραψε και στα αγγλικά στο 17.4
Όποτε είναι στα 18500 για αγγλικη
Έχετε να προτείνετε κάποιες σχολές με καλές προοπτικές ανεξάρτητα πόλης ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα
Θα ήθελα κάποιες συμβουλές για την συμπλήρωση του μηχανογραφικού
Πρόκειται για τον γιο μου ο οποίος έβγαλε 15.000 μόρια  και έγραψε και στα αγγλικά στο 17.4
Όποτε είναι στα 18500 για αγγλικη
Έχετε να προτείνετε κάποιες σχολές με καλές προοπτικές ανεξάρτητα πόλης ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Να ξαναδώσει του χρόνου για νομική ή στρατιωτικές σχολές, αστυνομίες κλπ. Εκτός αν θέλετε να γίνει ένας ακόμα από τους 35000 φιλολόγους.

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Καλησπέρα
Θα ήθελα κάποιες συμβουλές για την συμπλήρωση του μηχανογραφικού
Πρόκειται για τον γιο μου ο οποίος έβγαλε 15.000 μόρια  και έγραψε και στα αγγλικά στο 17.4
Όποτε είναι στα 18500 για αγγλικη
Έχετε να προτείνετε κάποιες σχολές με καλές προοπτικές ανεξάρτητα πόλης ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

συγχαρητηρια για το παιδι!

λογικα δε θα πεσει τοσο η Αγγλικη , παντως υπαρχει μια νεα σχολη στο Βολο με εντυπωσιακο προγραμμα σπουδων και πολλες προοπτικες εντος κι εκτος Ελλαδας.
Γλωσσικων και διαπολιτισμικων σπουδων , με βαση γυρω στο 13000 περσι. ( η κορη μου θα δηλωνε μονο Αγγλικη κι αυτη τη σχολη περσι, και θα πηγαινε εκει αν δεν επιανε 19300 μαζι με τα αγγλικα)

Υγ. και φυσικα να επιλεξει σπουδες κι οχι επαγγελμα....

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
SOS σχολές με προοπτικές στα 15000 μόρια 1ου επιστημονικού πεδίου
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 19, 2021, 05:42:51 μμ »
Όχι διδακτικά επάγγελματα έτσι και αλλιώς δεν του αρέσουν
Δεν θέλει όμως να δώσει ξανά πανελλήνιες
Για τος σχολές κοινωνικής εργασίας ξέρουμε κάτι ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Όχι διδακτικά επάγγελματα έτσι και αλλιώς δεν του αρέσουν
Δεν θέλει όμως να δώσει ξανά πανελλήνιες
Για τος σχολές κοινωνικής εργασίας ξέρουμε κάτι ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δειτε τον Οδηγο σπουδων καθε τμηματος, θα καταλαβει αν του αρεσει η σχολη, αν τον ενδιαφερει να την ακολουθησει. Αυτο ειναι το βασικοτερο. Θα δειτε και τους δρομους μετα το πανεπιστημιο.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Θεωρώ ότι σχολές που σχετίζονται με κοινωνική εργασία και με εκπαιδευτική κι κοινωνική πολιτική + ειδική αγωγή στον βόλο(που οι ανάγκες όσο πάει κι αυξάνονται) είναι εξαιρετικές επιλογές.
Συγχαρητήρια για τον αγώνα σας!

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Θεωρώ ότι σχολές που σχετίζονται με κοινωνική εργασία και με εκπαιδευτική κι κοινωνική πολιτική + ειδική αγωγή στον βόλο(που οι ανάγκες όσο πάει κι αυξάνονται) είναι εξαιρετικές επιλογές.
Συγχαρητήρια για τον αγώνα σας!

ειναι εξαιρετικες επιλογες μονο εφοσον αποτελουν ενδιαφερον κι επιθυμια του μαθητη κι οχι αν γινουν με γνωμονα τη μελλοντικη - πιθανη- επαγγελματικη διεξοδο. Αλλιως ειναι αγγαρεια κι οχι σπουδες ...

Maria_efi

  • Επισκέπτης
ειναι εξαιρετικες επιλογες μονο εφοσον αποτελουν ενδιαφερον κι επιθυμια του μαθητη κι οχι αν γινουν με γνωμονα τη μελλοντικη - πιθανη- επαγγελματικη διεξοδο. Αλλιως ειναι αγγαρεια κι οχι σπουδες ...

Δεν ξέρω αν διαβάσατε το ποστ της μητέρας... ζήτησε την άποψή μας για επαγγέλματα με προοπτικές. Δε μας ζήτησε να κάνουμε προτάσεις με βάση τι αρέσει στο παιδί. Αυτό θεωρώ θα το διαχειριστεί η ίδια. Διαβάζετε σας παρακαλώ λοιπόν καλύτερα τα όποια ποστ, για να μην τρώμε τον χρόνο μας με επεξηγήσεις.

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν διαβάσατε το ποστ της μητέρας... ζήτησε την άποψή μας για επαγγέλματα με προοπτικές. Δε μας ζήτησε να κάνουμε προτάσεις με βάση τι αρέσει στο παιδί. Αυτό θεωρώ θα το διαχειριστεί η ίδια. Διαβάζετε σας παρακαλώ λοιπόν καλύτερα τα όποια ποστ, για να μην τρώμε τον χρόνο μας με επεξηγήσεις.

θα διαχειριστει η μητερα τι αρεσει στο παιδι ; το παιδι δε θα επιλεξει αυτο που το ευχαριστει για τη μαγευτικη φοιτητικη εποχη ;
Θα του εγγυηθει η μητερα ή καποιος απο μας οτι το συγκεκριμενο πτυχιο που του "επιβαλαμε" να αποκτησει , ειναι και συμβολαιο επαγγελματικο;
Ας μην πεσει εξω κι αλλη γενια! Στις αρχες του 210υ αιωνα ποσοι αριστουχοι με 19000 +  μορια δε συνωστιστηκαν στα παιδαγωγικα τμηματα χωρις να αγαπουν το "δασκαλικι" , μονο και μονο επειδη θα ειχαν σιγουρη δουλεια; Ποσοι τρεχουν ακομη απο δω κι απο κει ωρομισθιοι κι αναπληρωτες...

Maria_efi

  • Επισκέπτης
θα διαχειριστει η μητερα τι αρεσει στο παιδι ; το παιδι δε θα επιλεξει αυτο που το ευχαριστει για τη μαγευτικη φοιτητικη εποχη ;
Θα του εγγυηθει η μητερα ή καποιος απο μας οτι το συγκεκριμενο πτυχιο που του "επιβαλαμε" να αποκτησει , ειναι και συμβολαιο επαγγελματικο;
Ας μην πεσει εξω κι αλλη γενια! Στις αρχες του 210υ αιωνα ποσοι αριστουχοι με 19000 +  μορια δε συνωστιστηκαν στα παιδαγωγικα τμηματα χωρις να αγαπουν το "δασκαλικι" , μονο και μονο επειδη θα ειχαν σιγουρη δουλεια; Ποσοι τρεχουν ακομη απο δω κι απο κει ωρομισθιοι κι αναπληρωτες...


Αχ όμως τώρα αρχίζω και στεναχωριέμαι πραγματικά. Με ανησυχεί το γεγονός ότι για να είστε εδώ μέσα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είστε εκπαιδευτικός και με θλίβει το γεγονός ότι δεν κατανοείτε όσα διαβάζετε. "Δε μας ζήτησε προτάσεις με βάση τι αρέσει στο παιδί αλλά με επαγγελματικές προοπτικές. Το ζήτημα του τι του αρέσει θα το διαχειριστεί η μαμά". Που σημαίνει για να σας το εξηγήσω και πάλι, μιας και ως εκπαιδευτικός δε μου κάνει κόπο, να γίνω ακόμη πιο επεξηγηματική! Η μητέρα θα διαβάσει τις προτάσεις μας και στη συνέχεια θα διαχειριστεί το όλο θέμα συζητώντας με το παιδί της. Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνετε ακόμη και γιατί πλάθετε με το μυαλό σας κάτι που δεν έχω πει εγώ; Αν θέλετε να δώσετε στη μητέρα κάποια συμβουλή, κάντε το αλλά μην πατάτε σε λόγια που δεν είπα εγώ.

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ

Αχ όμως τώρα αρχίζω και στεναχωριέμαι πραγματικά. Με ανησυχεί το γεγονός ότι για να είστε εδώ μέσα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είστε εκπαιδευτικός και με θλίβει το γεγονός ότι δεν κατανοείτε όσα διαβάζετε. "Δε μας ζήτησε προτάσεις με βάση τι αρέσει στο παιδί αλλά με επαγγελματικές προοπτικές. Το ζήτημα του τι του αρέσει θα το διαχειριστεί η μαμά". Που σημαίνει για να σας το εξηγήσω και πάλι, μιας και ως εκπαιδευτικός δε μου κάνει κόπο, να γίνω ακόμη πιο επεξηγηματική! Η μητέρα θα διαβάσει τις προτάσεις μας και στη συνέχεια θα διαχειριστεί το όλο θέμα συζητώντας με το παιδί της. Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνετε ακόμη και γιατί πλάθετε με το μυαλό σας κάτι που δεν έχω πει εγώ; Αν θέλετε να δώσετε στη μητέρα κάποια συμβουλή, κάντε το αλλά μην πατάτε σε λόγια που δεν είπα εγώ.

:)  κι αφου προσπερασω το οτι ειμαι βραδυνους και σας προκαλω ανησυχια για την επαρκεια μου,ως εκπαιδευτικος...  η μονη συμβουλη προς την καθε μητερα θα ηταν να μην ακουει κανεναν απο μας! Ειναι τοσο ειρωνικο το να "μαλωνουμε¨ για τις  "προοπτικες"...οταν τα παιδια πλεον ειναι πολυ πιο υποψιασμενα ευτυχως απο μας...
καλο καλοκαιρι συναδελφε ( και προπαντος μη στενοχωριεστε! )

Maria_efi

  • Επισκέπτης
:)  κι αφου προσπερασω το οτι ειμαι βραδυνους και σας προκαλω ανησυχια για την επαρκεια μου,ως εκπαιδευτικος...  η μονη συμβουλη προς την καθε μητερα θα ηταν να μην ακουει κανεναν απο μας! Ειναι τοσο ειρωνικο το να "μαλωνουμε¨ για τις  "προοπτικες"...οταν τα παιδια πλεον ειναι πολυ πιο υποψιασμενα ευτυχως απο μας...
καλο καλοκαιρι συναδελφε ( και προπαντος μη στενοχωριεστε! )

Τώρα νομίζω πια ότι καταλάβατε ακριβώς τις προτάσεις μου προς τη μητέρα και υποθέτω ότι η συμβουλή σας θα της είναι σίγουρα χρήσιμη όπως και σε κάθε μητέρα. (Δε μάλωσα για προοπτικές, την άποψή μου έδωσα, καθώς ζητήθηκε). Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού με λιγότερα νεύρα σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος ΚΛ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Συγγνώμη να ρωτήσω σας παρακαλώ πώς υπολογίζουμε την εβε σε ειδικό μάθημα; π. Χ αγγλικά;

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
SOS σχολές με προοπτικές στα 15000 μόρια 1ου επιστημονικού πεδίου
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 19, 2021, 07:55:12 μμ »
Συγγνώμη να ρωτήσω σας παρακαλώ πώς υπολογίζουμε την εβε σε ειδικό μάθημα; π. Χ αγγλικά;
Ο μέσος όρος όλων όσων έδωσαν αγγλικά επι το συντελεστή που έδωσε η σχολή στο ειδικό μάθημα


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 544

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.154 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.