*

Αποστολέας Θέμα: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022  (Αναγνώστηκε 104078 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #924 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 10:13:52 μμ »

Εσύ θα προτείνεις τα παιδιά.Δεν χρειάζεται να έχουν μαθησιακές απαραιτητα. Θα ενημερωθούν οι γονείς κ θα πρέπει να φέρουν υπεύθυνη δήλωση ότι δέχονται να συμμετάσχει το παιδί τους στο πρόγραμμα.
Στο γυμνάσιο η ενισχυτική λειτουργεί εντελώς διαφορετικά .
Δεν γίνεται ανά σχολείο αλλά ανά ομάδα σχολείων ,τα λεγόμενα ΣΚΑΕ και είναι απογευματινές ώρες.Οι προσλήψεις εκεί γίνονται από άλλο πρόγραμμα ΕΣΠΑ που αφορά αυτό το έργο και μόνο.
Ναι, το ξέρω πώς λειτουργεί πια στο Γυμνάσιο. Έχουν περάσει και χρόνια από τότε που ήμουν μαθήτρια Γυμνασίου, χαχαχα, και δεν υπήρχαν άλλωστε άλλα κοντινά Γυμνάσια. :D Αλλά γενικώς τότε και στο γυμνάσιο και στο Λύκειο έτσι γινόταν η πρόσθετη διδακτική στήριξη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:12:27 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #925 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 10:23:40 μμ »
Ναι, το ξέρω πώς λειτουργεί πια στο Γυμνάσιο. Έχουν περάσει και χρόνια από τότε που ήμουν μαθήτρια Γυμνασίου, χαχαχα, και δεν υπήρχαν άλλωστε άλλα κοντινά Γυμνάσια. :D Αλλά γενικώς τότε και στο γυμνάσιο και στο Λύκειο έτσι γινόταν η πρόσθετη διδακτική στήριξη.

Το έγραψα απλώς επειδή ρώτησες αν γίνεται μόνο στην Αθμια η ενισχυτική .
Σημείωση: Πρόσθετη διδακτική στήριξη ονομαζόταν για το λύκειο μόνο.Για το γυμνάσιο λεγόταν ενισχυτική διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #926 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 10:52:57 μμ »
είστε σίγουροι ότι η ενισχυτική στο δημοτικό γίνεται όποια ώρα βολεύει και όχι την ώρα του αντίστοιχου μαθήματος;

π.χ. ενισχυτική στη Γλώσσα την ώρα της Γλώσσας, ενισχυτική στα Μαθητικά την ώρα των μαθηματικών, ενισχυτική στα Αγγλικά την ώρα των Αγγλικών
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #927 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 11:27:07 μμ »
είστε σίγουροι ότι η ενισχυτική στο δημοτικό γίνεται όποια ώρα βολεύει και όχι την ώρα του αντίστοιχου μαθήματος;

π.χ. ενισχυτική στη Γλώσσα την ώρα της Γλώσσας, ενισχυτική στα Μαθητικά την ώρα των μαθηματικών, ενισχυτική στα Αγγλικά την ώρα των Αγγλικών

την ώρα του αντιστοιχου μαθήματος δεν μπορεί να γίνει εκ των πραγμάτων.Δλδ ο καθηγητης των αγγλικών πως θα κάνει ενισχυτική αν ταυτόχρονα έχει μάθημα σε τάξη;

Οι οδηγίες για την ενισχυτική(ή για το τμήμα ένταξης, δεν θυμάμαι ακριβώς) είναι ο εκπαιδευτικός να παίρνει το παιδί/παιδιά εκ περιτροπής απο κάποια μαθήματα , όχι μονόωρα κι όχι μαθηματα στα οποία το παιδί δείχνει κάποια κλίση.
Επίσης, μου έχει τύχει πολλές φορές στην πράξη ο δάσκαλος να συμπληρώνει ωραριο κάνοντας ενισχυτική στα μαθηματικά πχ και να παίρνει το παιδί στη δική μου ώρα(όπως φυσικά κια στο τμήμα ένταξης)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2021, 11:34:59 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:12:27 »

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #928 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 12:18:20 πμ »
η δική μου ενημέρωση είναι ότι η ενισχυτική γίνεται μόνο την ώρα του μαθήματος, που σημαίνει ότι η ενισχυτική στα Αγγλικά στο δημοτικό θέλει και δεύτερο άτομο (κάτι που φέτος δεν είναι και πολύ σπάνιο), αλλά δεν έχω δει κάτι γραπτώς

σε τμήμα ένταξης μου έχει τύχει να τα παίρνουνε και πολύ πιο σπάνια για γλώσσα κ μαθηματικά αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι και αυτό που προβλέπεται

δεν αποκλείεται να ισχύει για όλους και να εφαρμόζεται πιο ελαστικά στους δασκάλους...
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #929 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 12:25:22 πμ »
η δική μου ενημέρωση είναι ότι η ενισχυτική γίνεται μόνο την ώρα του μαθήματος, που σημαίνει ότι η ενισχυτική στα Αγγλικά στο δημοτικό θέλει και δεύτερο άτομο (κάτι που φέτος δεν είναι και πολύ σπάνιο), αλλά δεν έχω δει κάτι γραπτώς

σε τμήμα ένταξης μου έχει τύχει να τα παίρνουνε και πολύ πιο σπάνια για γλώσσα κ μαθηματικά αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι και αυτό που προβλέπεται

δεν αποκλείεται να ισχύει για όλους και να εφαρμόζεται πιο ελαστικά στους δασκάλους...

Εγώ(όπως κ άλλες ξενόγλωσες ειδικότητες ) έχω κάνει ενισχυτική σε ώρες δασκάλου , όπως και οι δάσκαλοι έχουν άπειρες φορές  κάνει ενισχυτική σε ώρες δικές μου.
Για τα τμήματα ένταξης προβλέπεται αυτό που έγραψα προηγουμένως : ο εκπαιδευτικός παίρνει τα παιδιά  κατα προτίμηση εκ περιτροπής απο διάφορα μαθήματα, εκτός απο τα μονόωρα και τα μαθήματα που το παιιδί δείχνει ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #930 στις: Σεπτέμβριος 19, 2021, 12:05:42 πμ »
Συνάδελφοι, έχετε από τις Διευθύνσεις σας κάποια πληροφόρηση για το αν θα γίνουν φέτος βελτιώσεις θέσεων; Αν γίνουν, κανονικά δεν πρέπει να γίνουν μετά τις προσλήψεις της β' φάσης; Δηλ. να διαλέξουν κενά οι της α' φάσης που έχουν αιτηθεί βελτίωση θέσης πριν τους της β' φάσης; Αυτό βέβαια προϋποθέτει να γίνουν οι τοποθετήσεις μέσω Διευθύνσεων κι όχι μέσω ΟΠΣΥΔ όπως στην α' φάση. Σας έχουν πει κάτι ή όχι; Υποθέτω πως όχι αλλά είπα να ρωτήσω.

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #931 στις: Σεπτέμβριος 19, 2021, 10:28:42 πμ »
Συνάδελφοι, έχετε από τις Διευθύνσεις σας κάποια πληροφόρηση για το αν θα γίνουν φέτος βελτιώσεις θέσεων; Αν γίνουν, κανονικά δεν πρέπει να γίνουν μετά τις προσλήψεις της β' φάσης; Δηλ. να διαλέξουν κενά οι της α' φάσης που έχουν αιτηθεί βελτίωση θέσης πριν τους της β' φάσης; Αυτό βέβαια προϋποθέτει να γίνουν οι τοποθετήσεις μέσω Διευθύνσεων κι όχι μέσω ΟΠΣΥΔ όπως στην α' φάση. Σας έχουν πει κάτι ή όχι; Υποθέτω πως όχι αλλά είπα να ρωτήσω.
Δεν έχω ρωτήσει αλλά στο fb γράφουν ότι σε κάποιες διευθύνσεις έχουν δώσει αιτήσεις για βελτίωση θέσης σε αναπληρωτές.Θεωρώ ότι προηγούνται οι της α φάσης αλλά είναι δική μου εκτίμηση.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #932 στις: Σεπτέμβριος 19, 2021, 10:58:45 πμ »
Δεν έχω ρωτήσει αλλά στο fb γράφουν ότι σε κάποιες διευθύνσεις έχουν δώσει αιτήσεις για βελτίωση θέσης σε αναπληρωτές.Θεωρώ ότι προηγούνται οι της α φάσης αλλά είναι δική μου εκτίμηση.

Η βελτίωση θέσης γίνεται όταν βρεθεί αντικαταστατης για αυτόν που αιτείται βελτίωσης .Δλδ μόλις γίνει η β φάση θα βελτιώσουν τη θέση τους οι της α φάσης κ οι προσληφθεντες της β φάσης θα πάνε στα κενά που θα αφήνουν οι της α φάσης.
Όμως, είναι στη διακριτική ευχέρεια της εκάστοτε διεύθυνσης εάν θα δεχθεί τη διαδικασία (συν του ότι οι τοποθετήσεις φέτος γίνονται μέσω ΟΠΣΥΔ κ δεν ξέρω τι πιθανότητες παρέμβασης θα έχουν οι διευθύνσεις εκπαίδευσης)

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #933 στις: Σεπτέμβριος 19, 2021, 11:22:38 πμ »

Η βελτίωση θέσης γίνεται όταν βρεθεί αντικαταστατης για αυτόν που αιτείται βελτίωσης .Δλδ μόλις γίνει η β φάση θα βελτιώσουν τη θέση τους οι της α φάσης κ οι προσληφθεντες της β φάσης θα πάνε στα κενά που θα αφήνουν οι της α φάσης.
Όμως, είναι στη διακριτική ευχέρεια της εκάστοτε διεύθυνσης εάν θα δεχθεί τη διαδικασία (συν του ότι οι τοποθετήσεις φέτος γίνονται μέσω ΟΠΣΥΔ κ δεν ξέρω τι πιθανότητες παρέμβασης θα έχουν οι διευθύνσεις εκπαίδευσης)
Ναι, αυτόν τον τρόπο μάλλον εννοώ κι εγώ. Σε πολλές Διευθύνσεις όταν γινόταν η επόμενη φάση ξαναδήλωναν όλοι τα κενά και προηγούνταν οι της προγενέστερης φάσης. Φέτος έχει γίνει ένας χαμός. Αρχικά τοποθετήσεις μέσω ΟΠΣΥΔ, μετά π.χ. τοποθετήσεις από τη Διεύθυνση μετά από εκ νέου δήλωση κενών οπότε δεν ξέρει κανείς μάλλον τι πρόκειται να γίνει. Προσωπικά δε θα έλεγα όχι σε βελτίωση θέσης φέτος, θα το επιδιώξω αν γίνεται αλλά κυρίως ρωτώ για πολύ στενό συγγενικό πρόσωπο που η τοποθέτηση της έχει δημιουργήσει μεγάλη αναστάτωση με το παιδί μιας και κάνει χιλιόμετρα και φεύγει αξημέρωτα. Η ατυχία της είναι ότι εκεί όπου τοποθετήθηκε υπήρχε ολόκληρο κενό ενώ άλλοι συνάδελφοι που δεν συμπλήρωναν ώρες εκεί που τοποθετήθηκαν, τελικά βρέθηκαν σε πολύ κοντινά τους (και σε αυτήν) σχολεία κι αγωνιά τώρα αν θα μπορέσει να γίνει βελτίωση θέσης. Έχει ήδη στείλει αίτηση με e-mail αλλά δεν της έχουν απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #934 στις: Σεπτέμβριος 19, 2021, 11:27:42 πμ »

Η βελτίωση θέσης γίνεται όταν βρεθεί αντικαταστατης για αυτόν που αιτείται βελτίωσης .Δλδ μόλις γίνει η β φάση θα βελτιώσουν τη θέση τους οι της α φάσης κ οι προσληφθεντες της β φάσης θα πάνε στα κενά που θα αφήνουν οι της α φάσης.
Όμως, είναι στη διακριτική ευχέρεια της εκάστοτε διεύθυνσης εάν θα δεχθεί τη διαδικασία (συν του ότι οι τοποθετήσεις φέτος γίνονται μέσω ΟΠΣΥΔ κ δεν ξέρω τι πιθανότητες παρέμβασης θα έχουν οι διευθύνσεις εκπαίδευσης)
Γνωρίζω την διαδικασία,έχω κάνει βελτίωση θέσης,συνήθως οι διευθύνσεις την δέχονται,τώρα για φέτος δεν ξέρω πως θα γίνει.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #935 στις: Σεπτέμβριος 19, 2021, 12:26:22 μμ »
Ένα άλλο φαινόμενο που παρατηρείται φέτος σε φίλες ΠΕ06 είναι να τους έχουν δοθεί αρκετές ώρες β' ανάθεσης, κυρίως εργαστήρια. Συμβαίνει και σε εσάς;

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #936 στις: Σεπτέμβριος 19, 2021, 01:19:02 μμ »
Ένα άλλο φαινόμενο που παρατηρείται φέτος σε φίλες ΠΕ06 είναι να τους έχουν δοθεί αρκετές ώρες β' ανάθεσης, κυρίως εργαστήρια. Συμβαίνει και σε εσάς;
Εμένα μόνο μια ώρα μου έδωσαν δεξιότητες κι αυτό όχι γιατί δεν συμπληρώνω ωράριο αλλά λόγω προγράμματος,στη δική μου διεύθυνση δεν ακούω κάτι τέτοιο,όμως το διαβάζω πολύ για άλλες διευθύνσεις.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #937 στις: Σεπτέμβριος 19, 2021, 05:30:14 μμ »
Γνωρίζω την διαδικασία,έχω κάνει βελτίωση θέσης,συνήθως οι διευθύνσεις την δέχονται,τώρα για φέτος δεν ξέρω πως θα γίνει.
Αυτό που ακούγεται είναι ότι δεν θα γίνουν βελτιώσεις για τους αναπληρωτές. Και ότι "κανονικά" ποτέ δεν γίνονταν. Το ΠΥΣΠΕ βέβαια είχε δικαιοδοσία στις τοποθετήσεις, τώρα όμως όχι. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κεντρικά
Can I skip tomorrow?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 441
Σύνολο: 455

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.