*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές 2021-2022  (Αναγνώστηκε 130161 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #112 στις: Αύγουστος 25, 2021, 04:48:56 μμ »
Αν μπορεί να μας πει ο Patreas και το φετινό ποσοστό κάλυψης ρουσφετιων από το υπουργείο και τις διευθύνσεις, αναφορικά με τα κενά, ώστε να υπολογίσουμε που θα καταλήξουμε και φέτος. Γιατί και πέρυσι αρκετοι-ές, παρότι ήμασταν ψηλά στο πίνακα, βρεθήκαμε σε όμορους ή μακρινούς νομούς (με ότι αυτό συνεπάγεται από οικονομικής και ψυχολογικής άποψης). Είμαστε στο έλεος της λαμογιοκρατιας ξανά, αφού (με τη στήριξη της πλειοψηφίας του Ελληνικού λαού) συνεχίζει να ζει και να βασιλεύει επί δεκαετίες μέχρι σήμερα η διαπλοκή, η αδιαφάνεια, η αναξιοκρατία στο μαγικό Ρουσφετοκρατισταν της Ευρώπης...





Αφού δεν βρέθηκες σε δυσπρόσιτο νησί από αναπληρωτής , ωρομίσθιος να λες και ευχαριστώ. Εκεί να δεις ταλαιπωρία. Οι παλιοί θα θυμούνται που έσπασαν τους πίνακες αναπληρωτών και όπου είχαμε δηλώσει , μας έστειλαν ωρομίσθιους .
Τώρα θα με ρωτήσεις  αν πήγαμε ; Ναι φυσικά πήγαμε . Εκείνη την χρονιά οι συνολικές προσλήψεις ήταν 13 με 15 χιλιάδες και από αυτό η πρώτη φάση ήταν μόνο οι αναπληρωτές 2000 άτομα . Οι υπόλοιποι που περιμέναμε , έσπασαν τους πίνακες και μας έστειλαν όπου είχαμε δηλώσει ……..ωρομίσθιους .
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:57:22 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #113 στις: Αύγουστος 25, 2021, 04:49:59 μμ »
Δεν μπορώ να πω ότι θα έπεφτα από τα σύννεφα αν μάθαινα ότι τεχνιέντως εμφανίζονταν κενά όταν προσλαμβάνονταν ευνοούμενοι ή αν άνοιγαν κενά σε περιοχές που είχαν δηλώσει αυτά τα άτομα όταν θα έφτανε σε αυτούς το σύστημα. Από την άλλη, επειδή γενικώς το σύστημα είναι και λίγο ρουλέτα, δεν έχει και μεγάλο νόημα η γκρίνια αν έχουμε δηλώσει κάποιες πιο μακρινές περιοχές και βρεθούμε εκεί πιο νωρίς από άλλους που στην επόμενη φάση πήγαν πιο κοντά. Το έχω πάθει κι εγώ. Πάντα κάτι χάνεις και κάτι κερδίζεις. Στην προκειμένη αυτό που κερδίζεις είναι ότι εργάζεσαι για πιο πολύ καιρό άρα έχεις περισσότερα ένσημα και μόρια.

Αποσυνδεδεμένος Newfree

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 25, 2021, 04:58:52 μμ »
Συνάδελφε δεν σε καταλαβαίνω. Αν βρέθηκες σε μακρινό νόμο ηταν επειδή τον δήλωσες και το κέρδος σου ήταν ότι εργάστηκες πιο νωρίς από άλλους που ενδεχομένως να δήλωσαν μόνο τον τόπο κατοικίας τους και να προσλήφθηκαν σε μετέπειτα φάσεις. Είναι γνωστό ότι στις πρώτες φάσεις καλύπτονται κυρίως τα κενά της επαρχίας και των νησιών.
Παράθεση από: mtsaglink=topic=36328.msg1130443#msg1130443 date=1629898509
Συνάδελφε δεν σε καταλαβαίνω. Αν βρέθηκες σε μακρινό νόμο ηταν επειδή τον δήλωσες και το κέρδος σου ήταν ότι εργάστηκες πιο νωρίς από άλλους που ενδεχομένως να δήλωσαν μόνο τον τόπο κατοικίας τους και να προσλήφθηκαν σε μετέπειτα φάσεις. Είναι γνωστό ότι στις πρώτες φάσεις καλύπτονται κυρίως τα κενά της επαρχίας και των νησιών.

Συνάδελφε, ναι δυστυχώς επειδή μέχρι τώρα στη ζωή μου πηγαίνω με το σταυρό στο χέρι και δεν έβαλα μέσο για να μάθω πληροφορίες εκ των έσω για τα κενά σε πρωτοβαθμια και δευτεροβάθμια στην ειδικότητα στο νομό μου, είχα δηλώσει και άλλους νομούς. Εν αντιθέσει, με αρκετούς άλλους που (όπως αποδείχτηκε από τους πίνακες πρόσληψης εκ των υστέρων) είχαν δηλώσει, όχι μόνο και αποκλειστικά στο νομό μου, αλλα κάποιοι εξ αυτών είχαν δηλώσει αποκλειστικά δευτεροβάθμια και καθόλου πρωτοβάθμια!!! Θες να μάθεις για το "θαύμα" που έγινε στη συγκεκριμένη περίπτωση; Στη Α' φάση λοιπόν, στην ειδικότητα μου, υπήρχαν 0 (μηδέν) κενα στο νομό μου, αλλά μετά από 20 μέρες ξεφύτρωσαν 11!!! Και μετά από λίγες μέρες στη γ' φάση, ακόμη 8!!!
Με αποτέλεσμα, να είμαι εγώ και κάποιοι άλλοι πολυ ψηλότερα στον αξιολογικό πίνακα και να εργαζόμαστε σε όμορο νομό (150χμ από το σπίτι μας), ενώ άλλος 500 θέσεις πιο κάτω στο πίνακα να είναι 10 λεπτά από το σπίτι του!!!
Θαύμα-θαυμα, αναφώνησαν οι (συγ)χωριανοί!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2021, 05:05:42 μμ από Newfree »

Αποσυνδεδεμένος Newfree

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #115 στις: Αύγουστος 25, 2021, 05:03:23 μμ »




Αφού δεν βρέθηκες σε δυσπρόσιτο νησί από αναπληρωτής , ωρομίσθιος να λες και ευχαριστώ. Εκεί να δεις ταλαιπωρία. Οι παλιοί θα θυμούνται που έσπασαν τους πίνακες αναπληρωτών και όπου είχαμε δηλώσει , μας έστειλαν ωρομίσθιους .
Τώρα θα με ρωτήσεις  αν πήγαμε ; Ναι φυσικά πήγαμε . Εκείνη την χρονιά οι συνολικές προσλήψεις ήταν 13 με 15 χιλιάδες και από αυτό η πρώτη φάση ήταν μόνο οι αναπληρωτές 2000 άτομα . Οι υπόλοιποι που περιμέναμε , έσπασαν τους πίνακες και μας έστειλαν όπου είχαμε δηλώσει ……..ωρομίσθιους .

Γνωρίζω ότι έχουν γίνει διάφορα παρόμοια σκάνδαλα και όργια στο παρελθόν. Θα αναφέρω σε μελλοντικό ποστ αναλυτικά πως έβγαιναν διάφορες προκηρύξεις προσλήψεων αναπληρωτών στην ειδικότητα μου με φωτογραφικά αναξιοκρατικα ρουσφετολογικά κριτήρια μοριοδοτησης του τύπου (η εντοπιότητα ή τα δέκα χρόνια παλαιότητας πτυχίου να ισούνται με ένα διδακτορικό!!!)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:57:22 »

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 409
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #116 στις: Αύγουστος 25, 2021, 05:13:24 μμ »
Για την πρωτοβάθμια θα μάθουμε νούμερα;

Αποσυνδεδεμένος wildhammer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #117 στις: Αύγουστος 25, 2021, 05:41:20 μμ »
Συνάδελφε, ναι δυστυχώς επειδή μέχρι τώρα στη ζωή μου πηγαίνω με το σταυρό στο χέρι και δεν έβαλα μέσο για να μάθω πληροφορίες εκ των έσω για τα κενά σε πρωτοβαθμια και δευτεροβάθμια στην ειδικότητα στο νομό μου, είχα δηλώσει και άλλους νομούς. Εν αντιθέσει, με αρκετούς άλλους που (όπως αποδείχτηκε από τους πίνακες πρόσληψης εκ των υστέρων) είχαν δηλώσει, όχι μόνο και αποκλειστικά στο νομό μου, αλλα κάποιοι εξ αυτών είχαν δηλώσει αποκλειστικά δευτεροβάθμια και καθόλου πρωτοβάθμια!!! Θες να μάθεις για το "θαύμα" που έγινε στη συγκεκριμένη περίπτωση; Στη Α' φάση λοιπόν, στην ειδικότητα μου, υπήρχαν 0 (μηδέν) κενα στο νομό μου, αλλά μετά από 20 μέρες ξεφύτρωσαν 11!!! Και μετά από λίγες μέρες στη γ' φάση, ακόμη 8!!!
Με αποτέλεσμα, να είμαι εγώ και κάποιοι άλλοι πολυ ψηλότερα στον αξιολογικό πίνακα και να εργαζόμαστε σε όμορο νομό (150χμ από το σπίτι μας), ενώ άλλος 500 θέσεις πιο κάτω στο πίνακα να είναι 10 λεπτά από το σπίτι του!!!
Θαύμα-θαυμα, αναφώνησαν οι (συγ)χωριανοί!!!
Έχει δίκιο ο συνάδελφος. Αυτά γίνονται κατά κόρον από τις διευθύνσεις. Μην κάνουμε ότι δεν τα βλέπουμε...

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 25, 2021, 05:43:11 μμ »
Να δουλεύεις 300+ χλμ μακριά από το σπίτι σου και να μην κάνουν βελτίωση αλλά να κάνουν στον ντόπιο. Απίστευτα πράγματα
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #119 στις: Αύγουστος 25, 2021, 05:49:13 μμ »
Συνάδελφε, ναι δυστυχώς επειδή μέχρι τώρα στη ζωή μου πηγαίνω με το σταυρό στο χέρι και δεν έβαλα μέσο για να μάθω πληροφορίες εκ των έσω για τα κενά σε πρωτοβαθμια και δευτεροβάθμια στην ειδικότητα στο νομό μου, είχα δηλώσει και άλλους νομούς. Εν αντιθέσει, με αρκετούς άλλους που (όπως αποδείχτηκε από τους πίνακες πρόσληψης εκ των υστέρων) είχαν δηλώσει, όχι μόνο και αποκλειστικά στο νομό μου, αλλα κάποιοι εξ αυτών είχαν δηλώσει αποκλειστικά δευτεροβάθμια και καθόλου πρωτοβάθμια!!! Θες να μάθεις για το "θαύμα" που έγινε στη συγκεκριμένη περίπτωση; Στη Α' φάση λοιπόν, στην ειδικότητα μου, υπήρχαν 0 (μηδέν) κενα στο νομό μου, αλλά μετά από 20 μέρες ξεφύτρωσαν 11!!! Και μετά από λίγες μέρες στη γ' φάση, ακόμη 8!!!
Με αποτέλεσμα, να είμαι εγώ και κάποιοι άλλοι πολυ ψηλότερα στον αξιολογικό πίνακα και να εργαζόμαστε σε όμορο νομό (150χμ από το σπίτι μας), ενώ άλλος 500 θέσεις πιο κάτω στο πίνακα να είναι 10 λεπτά από το σπίτι του!!!
Θαύμα-θαυμα, αναφώνησαν οι (συγ)χωριανοί!!!

Αυτό γνωρίζω κι εγώ οτι γίνεται. Υπάρχει και το άλλο, Α φάση σε ένα νόμο στα βουνά, Β φάση στον ίδιο νομό ξαφνικά να τα κενά μέσα στην πόλη. Έχεις δίκιο, σκέψου όμως ότι αυτα τα μόρια παραπάνω, λίγα ή πολλά, μπορεί μια μέρα να είναι χρυσάφι.

Αποσυνδεδεμένος Marphil

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Γυναίκα
  • «Κάθε πρόχειρη γραφή [θέλει] τον Πικιώνη της»
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #120 στις: Αύγουστος 25, 2021, 05:54:07 μμ »
Ψυχραιμία, συνάδελφοι! Δεν είναι ώρα για διαπληκτισμούς! Όλα αυτά είναι γνωστά - όλοι μας πέσαμε κάποτε θύματα του συστήματος και τρέχαμε στα βραχονήσια... Ωστόσο, είναι σαν να κλαίμε πάνω από το χυμένο γάλα. Ας δούμε τι θα γίνει κι ας αναλάβουμε δράση για τα επόμενα! Καλή τοποθέτηση!

Αποσυνδεδεμένος Newfree

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 25, 2021, 05:58:38 μμ »
Δεν μπορώ να πω ότι θα έπεφτα από τα σύννεφα αν μάθαινα ότι τεχνιέντως εμφανίζονταν κενά όταν προσλαμβάνονταν ευνοούμενοι ή αν άνοιγαν κενά σε περιοχές που είχαν δηλώσει αυτά τα άτομα όταν θα έφτανε σε αυτούς το σύστημα. Από την άλλη, επειδή γενικώς το σύστημα είναι και λίγο ρουλέτα, δεν έχει και μεγάλο νόημα η γκρίνια αν έχουμε δηλώσει κάποιες πιο μακρινές περιοχές και βρεθούμε εκεί πιο νωρίς από άλλους που στην επόμενη φάση πήγαν πιο κοντά. Το έχω πάθει κι εγώ. Πάντα κάτι χάνεις και κάτι κερδίζεις. Στην προκειμένη αυτό που κερδίζεις είναι ότι εργάζεσαι για πιο πολύ καιρό άρα έχεις περισσότερα ένσημα και μόρια.

Ευχαρίστως θα έδινα κάθε χρόνο 1 μόριο και τα ένσημα ενός μηνός (μη σου πω και 2-3 μηνών), σε άλλο συνάδελφο για να εργάζομαι στο νομό μου ή κοντά στο σπίτι μου. Δεν επιδιώκω, ούτε έχω αυτοσκοπό το μόνιμο διορισμό. Και δεν θέλω να ανοίξω το κεφάλαιο μονιμότητα στο δημοσιο, γιατί είναι εκτός topic, παρόλο που αποτελεί σημαντικό θέμα συζήτησης, αν αναλογιστουμε τι ισχυει εδώ και δεκαετίες σε αυτό το τομέα στα περισσότερα κράτη στο πλανήτη Γη.   
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2021, 06:07:14 μμ από Newfree »

Αποσυνδεδεμένος Newfree

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 25, 2021, 06:06:41 μμ »
Ψυχραιμία, συνάδελφοι! Δεν είναι ώρα για διαπληκτισμούς! Όλα αυτά είναι γνωστά - όλοι μας πέσαμε κάποτε θύματα του συστήματος και τρέχαμε στα βραχονήσια... Ωστόσο, είναι σαν να κλαίμε πάνω από το χυμένο γάλα. Ας δούμε τι θα γίνει κι ας αναλάβουμε δράση για τα επόμενα! Καλή τοποθέτηση!

Για ποια δράση μιλάς και πότε; Τόσες δεκαετίες πέρασαν. Εκτός και αν ξεκινήσει η "επανάσταση" όταν πάρουμε σύνταξη...

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 25, 2021, 07:02:31 μμ »
Κενά Πρωτοβάθμιας Γενικής Παιδείας για Α' Φάση Αναπληρωτών (άγνωστο ακόμα το ποσοστό κάλυψης):

ΕΙΔΙΚ. ΑΠΩ ΑΜΩ
ΠΕ05 35 123
ΠΕ06 846 23
ΠΕ07 38 179
ΠΕ08 1184 12
ΠΕ11 551 14
ΠΕ60 2392 2
ΠΕ70 2434 0
ΠΕ79.01 448 16
ΠΕ86 426 16
ΠΕ91 660 22
ΣΥΝΟΛΟ 9014 407

Υπάρχουν ακόμα και περίπου 1000 κενά ΠΕ06 για το πρόγραμμα «Εισαγωγή της αγγλικής γλώσσας στην προσχολική εκπαίδευση σχολικό έτος 2021-2022», εκ των οποίων μόνο τα 15 είναι Πλήρους Ωραρίου.

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 25, 2021, 07:06:07 μμ »
Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά! In Patrea we trust!

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2021-2022
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 25, 2021, 07:07:20 μμ »
Κενά Πρωτοβάθμιας Γενικής Παιδείας για Α' Φάση Αναπληρωτών (άγνωστο ακόμα το ποσοστό κάλυψης):

ΕΙΔΙΚ. ΑΠΩ ΑΜΩ
ΠΕ05 35 123
ΠΕ06 846 23
ΠΕ07 38 179
ΠΕ08 1184 12
ΠΕ11 551 14
ΠΕ60 2392 2
ΠΕ70 2434 0
ΠΕ79.01 448 16
ΠΕ86 426 16
ΠΕ91 660 22
ΣΥΝΟΛΟ 9014 407

Υπάρχουν ακόμα και περίπου 1000 κενά ΠΕ06 για το πρόγραμμα «Εισαγωγή της αγγλικής γλώσσας στην προσχολική εκπαίδευση σχολικό έτος 2021-2022», εκ των οποίων μόνο τα 15 είναι Πλήρους Ωραρίου.
Σε υπερευχαριστούμε για μια ακόμη φορά!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159620
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 451
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.