*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)  (Αναγνώστηκε 61263 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rnikola

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #238 στις: Αύγουστος 24, 2023, 11:09:27 μμ »
Στον ΕΦΚΑ θα πας να δηλώσεις ότι εφόσον είσαι πλέον με μόνιμη σύμβαση στο Δημόσιο, η ασφαλιστική σου ικανότητα δεν πρέπει να λήγει.
Σε ευχαριστω πολυ lasid! Παντα απαντας στις αποριες μας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:11:57 »

Αποσυνδεδεμένος durin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #239 στις: Αύγουστος 25, 2023, 02:01:57 μμ »
Στον ΕΦΚΑ θα πας να δηλώσεις ότι εφόσον είσαι πλέον με μόνιμη σύμβαση στο Δημόσιο, η ασφαλιστική σου ικανότητα δεν πρέπει να λήγει.

Ναι αλλά δεν έχουμε χαρτί μονιμοποίησης ακόμα!

Έχω πάει από ΕΦΚΑ κι έχω κάνει την αλλαγή ο ίδιος (βέβαια ακόμα και "αυτόματα" να γινόταν δεν έχει λογική στη μια περίπτωση να λέει επ΄αόριστον και στην άλλη να έχει ημερομηνία λήξης). Το πρόβλημά είναι ο υπάλληλος ο οποίος σκόπιμα το έχει με ημερομηνία λήξεως καθώς ισχυρίζεται ότι έτσι προβλέπεται εφόσον δεν έχω μονιμοποίηση ακόμα.
Μέχρι να προσκομίσω χαρτί μονιμοποίησης θα το έχει με λήξη και πρέπει να πηγαίνω καθε χρόνο αντίγραφο μισθοδοσίας για να το ανανεώνει.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #240 στις: Αύγουστος 25, 2023, 02:07:22 μμ »
durin στις περισσότερες περιπτώσεις οι συνάδελφοι δεν θα αντιμετωπίσουν το πρόβλημα που είχες εσύ. Απλά έπεσες σε πολύ τυπικό υπάλληλο.

Συνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #241 στις: Αύγουστος 26, 2023, 11:05:46 πμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Πρόσφατα άλλαξα ασφαλιστικό φορέα χάρη και στη δική σας βοήθεια ειδικά του mmmm και ΕΠΟ και σας ευχαριστώ πολύ. Πέρασα και την κόρη μου (19 ετών)που σπουδάζει ως έμμεσα ασφαλισμένη, αλλά στην κόρη μου βγάζει λήξη ασφαλιστικής ικανότητας 29/2/2024. Ειναι εντάξει ή πρέπει να ξαναπάω στον ΕΦΚΑ να το διορθώσουν; Δηλ στα έμμεσα μέλη έχει ετήσια ισχύ και πρέπει να ανανεώνεται, ή είναι λάθος και να πάω να το διορθώσουν; Ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά!
Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:11:57 »

Αποσυνδεδεμένος q gambit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #242 στις: Φεβρουάριος 08, 2024, 09:12:35 μμ »
Γεια σας παιδιά,

Με βάση τα λεγόμενα υπαλλήλου του ΕΦΚΑ που μου τηλεφώνησε φαίνεται πως τελικά υπάρχουν διάφορες μεταξύ ασφάλισης ΙΚΑ και Δημοσίου. Πήρα μια άδεια άνευ αποδοχών ανατροφής τέκνου. Όταν έληξε ειδοποίησαν το ΕΦΚΑ και η υπάλληλος με κάλεσε να μου πει ότι από το 21 έπρεπε να είχα κάνει αλλαγή σε δημόσιο ( ΟΠΑΔ) υποχρεωτικά γιατί πλέον είμαι δημόσιος υπάλληλος. Με βάση αυτά που διαβάζω εδώ αυτό είναι ανακρίβεια που μου είπε σωστά ;
Επίσης μου είπε ότι στον ΟΠΑΔ δεν θα είχα καθόλου περίθαλψη όσο ήμουν σε άδεια άνευ αποδοχών και θα έπρεπε να πληρώνω τις εισφορές της περίθαλψης από μόνη μου για να είμαι ασφαλισμένη. Σε αντίθεση με το ΙΚΑ που συνεχίζεις να έχεις ασφάλεια μέχρι το επόμενο έτος τέλος Φεβρουαρίου. Ξαφνικά δυο διαφορετικά σταθμά. Αν ισχύουν όλα αυτά τότε σαν μητέρα προτιμώ να είμαι στο ΙΚΑ για το επόμενο τέκνο. Αλλά αυτή μου είπε πως δεν έχω επιλογή και να πάω από εκεί με διαφορά χαρτιά που μου ζήτησε για να ενταχθώ στον ΟΠΑΔ🧐🤨

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #243 στις: Φεβρουάριος 08, 2024, 10:24:06 μμ »
Το έχουμε εξηγήσει ξανά εδώ. Δεν υπάρχει επιλογή για την υγειονομική περίθαλψη. Η επιλογή αφορά στην ένταξη στο συνταξιοδοτικό καθεστώς του πρώην Δημοσίου ή του πρώην ΙΚΑ. Αφορά δηλαδή ΜΟΝΟ την κύρια σύνταξη. Όποιος έχει διοριστεί μόνιμος και δεν έχει πάει στον ΕΦΚΑ για αλλαγή της ασφαλιστικής ικανότητας κάποια στιγμή θα πάει στο φαρμακείο και δεν θα μπορεί
να αγοράσει φάρμακα.

Αποσυνδεδεμένος q gambit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #244 στις: Φεβρουάριος 09, 2024, 04:07:26 μμ »
Οπότε υποχρεωτικά πάω στον ΟΠΑΔ ως μόνιμη; Συνάδελφε εμένα η υπάλληλος του ΕΦΚΑ μου είπε ότι υποχρεωτικά ως μόνιμη πρέπει να πάω ΟΠΑΔ θέλω δεν θέλω. Εμπράκτως υπάρχουν και διάφορες μεταξύ των δύο όσον αφορά την άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου. Επιπλέον κάλεσα στην διεύθυνση πρωτοβάθμιας Α Αθήνας και συμφώνησαν με την υπάλληλο του ΕΦΚΑ. Ή είναι άσχετοι ή ψεύδονται ή όντως υπάρχουν δυο διαφορετικά σταθμά στο θέμα της παραπάνω άδειας μεταξύ των δύο ΙΚΑ-ΟΠΑΔ.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #245 στις: Φεβρουάριος 09, 2024, 05:31:44 μμ »
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι γίνεται. Δεν υπάρχει ο οπαδ, έχει καταργηθεί. Δεν γνωρίζω τι συμβαίνει για τις άδειες άνευ αποδοχών στον ιδιωτικό τομέα αλλά δεν μας ενδιαφέρει γιατί απλούστατα δεν είσαι στον ιδιωτικό τομέα. Γενικά για την προστασία της μητρότητας το δημόσιο έχει σαφέστατα καλύτερη αντιμετώπιση σε σχέση με τον ιδιωτικό τομέα. Εσύ μας λες πως είναι καλύτερα στην άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου γιατί προφανώς εννοείς ότι δεν πληρώνεις τις εισφορές εργαζόμενου και εργοδότη κατά τη διάρκεια της άδειας. Δεν το γνωρίζω, εσένα αυτό σου το είπε όπως το λες η υπάλληλος ή το συμπεραίνεις μόνη σου;

Αποσυνδεδεμένος q gambit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #246 στις: Φεβρουάριος 09, 2024, 08:39:51 μμ »
Συνάδελφε ανέφερα ξεκαθαρα το μόνιμη εκπαιδευτικός και νομίζω μόνο για μόνιμους εκπαιδευτικούς είναι αυτή η συζήτηση. Δεν κατάλαβα από που προκύπτει αναφορά σε ιδιωτικό τομέα. Ότι προανέφερα μου το είπε υπάλληλος του ΕΦΚΑ όπως και σας έγραψα αλλά και υπάλληλος της διεύθυνσης από την μισθοδοσία. Οπότε ή δεν ξέρουν τι λένε ή όντως είναι έτσι όπως μου τα ανέφεραν.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #247 στις: Φεβρουάριος 10, 2024, 12:17:25 πμ »
Μίλησα για ιδιωτικό τομέα επειδή αναφέρθηκες στο ΙΚΑ και στην άδεια άνευ. Τέλος πάντων, ξέρουν τι λένε αυτοί που ρώτησες, πρέπει να πας στον εφκα να κάνεις αλλαγή ασφαλιστικής ικανότητας αλλιώς θα βρεθείς ανασφάλιστη όταν χρειαστεί, μακάρι να μη χρειαστεί βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος q gambit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #248 στις: Φεβρουάριος 10, 2024, 08:00:24 πμ »
Από τον Εφκα με κάλεσαν για να κάνω υποχρεωτική αλλαγή από ΙΚΑ σε ΟΠΑΔ - αυτό ακριβώς μου είπαν-( με διαφορετικό καθεστώς ως προς την άδεια ανατροφής άνευ αποδοχών) γι αυτό αναφέρθηκα στο ΙΚΑ. Άδεια άνευ αποδοχών δικαιούνται και οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #249 στις: Φεβρουάριος 10, 2024, 09:06:54 πμ »
Κατανοητό, απλώς και οι υπάλληλοι των Υπηρεσιών θα πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί σε αυτά που λένε. Τυπικά ούτε ο ΟΠΑΔ υπάρχει (κατάργηση το 2014), ούτε το ΙΚΑ υπάρχει (λέγεται ΕΦΚΑ). Η διαδικασία που κάνουμε λέγεται "αλλαγή ασφαλιστικής ικανότητας" λόγω μόνιμου διορισμού στο δημόσιο και γίνεται υποχρεωτικά.

Αποσυνδεδεμένος q gambit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #250 στις: Φεβρουάριος 10, 2024, 01:25:19 μμ »
Οπότε η υπάλληλος μάλλον εννοεί να αλλάξω την ασφαλιστική μου ικανότητα σε μόνιμη και το εκφράζει ως ΟΠΑΔ απ’ ότι καταλαβαίνω…στην μισθοδοσία πληρώνω κανονικά τις σωστές εισφορές… έπρεπε όμως να είχα πάει όταν διορίστηκα από το ΕΦΚΑ με τα δικαιολογητικά και να αλλάξω το status μου σωστά ;

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #251 στις: Φεβρουάριος 11, 2024, 11:24:32 πμ »
Έτσι ακριβώς, ναι. Οι κρατήσεις ξεκίνησαν προφανώς από τότε που διορίστηκες. Λέγεται "αλλαγή ασφαλιστικής ικανότητας" και γίνεται μόλις διοριστείς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158571
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 601
Σύνολο: 623

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.