*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1504137 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος argiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11928 στις: Ιούλιος 15, 2022, 07:41:51 μμ »
Εγώ δε θέλω να αγχώσω κανέναν. Να λάβετε όμως υπόψη ότι το φετινό καλοκαίρι, θυμίζει κατ' αναλογία το καλοκαίρι του 2009. Ουδείς γνωρίζει τι θα συμβεί το χειμώνα και η κατάσταση στην παγκόσμια οικονομία είναι οριακή... Εγώ αν διοριζόμουν φέτος, θα πήγαινα παντού. Αυτή είναι φυσικά μια προσωπική εκτίμηση, ο καθένας επιλέγει με βάση τις προτεραιότητές του - και το πόσα χρόνια έχει ήδη ταλαιπωρηθεί μακριά από το σπίτι του ως αναπληρωτής.
Ίσα-ίσα που έτσι και επαληθευτεί αυτό που λες οσοι πάνε σε τίποτα Δωδεκάνησα θα μείνουν εκεί forever and ever

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:07:33 »

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11929 στις: Ιούλιος 15, 2022, 07:45:26 μμ »
Είμαι ο πρώτος π μιλησα για διορισμους απο τον Οκτώβριο... Σιγουρα θα διορισει του χρόνου... Και ίσως η δευτεροβαθμια να είναι η πρωταγωνιστρια... Άλλωστε είπε ο Κοπτσης ότι θα αλλάξει ο αλγόριθμος υπολογισμού των κενών... Αρα κάτι θετικό πάει να γίνει...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2022, 07:49:24 μμ από Logikos-3 »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11930 στις: Ιούλιος 15, 2022, 07:51:53 μμ »
Ίσα-ίσα που έτσι και επαληθευτεί αυτό που λες οσοι πάνε σε τίποτα Δωδεκάνησα θα μείνουν εκεί forever and ever

Ναι, αλλά αν δεν πάνε μπορεί να συνεχίσουν να είναι αναπληρωτές forever...

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν ξέρω τίποτα. Μια πολιτική εκτίμηση (προσωπική) εκφράζω. Επειδή εγώ διορίστηκα το 2010, έχω πικρή πείρα από όσα τραβήξαμε εκείνο το χειμώνα, μέχρι να βγουν οι κατανομές -και πολλοί συνάδελφοι από ειδικότητες όπως των γαλλικών κ.α. περίμεναν 5 χρόνια για να ενεργοποιηθεί ο διορισμός τους. Κι εγώ έμεινα 8 χρόνια στην επαρχία, τα 7 σε δυσπρόσιτο. Είδα πολλούς -και καλούς - συναδέλφους να περνούν από αυτά τα σχολεία, κάποιοι από αυτούς διορίστηκαν πέρσι με 11 και 12 χρόνια προϋπηρεσία. Κάποιοι ακόμη το παλεύουν. Τα έχω ζήσει όλα αυτά και μπορώ να καταλάβω πώς είναι να περιμένεις να διοριστείς - και τελικά να μένεις με την αναμονή, την αγωνία και την απογοήτευση, όταν η προσδοκία αντρέπεται.

Εκτός αυτού, εκτιμώ ότι το πολύ την άνοιξη πάμε για εκλογές. Και μετά τις εκλογές καταλαβαίνετε ότι κανείς δε γνωρίζει πώς θα λειτουργήσει η καινούρια κυβέρνηση υπό το βάρος της διεθνούς ενεργειακής -και πιθανόν οικονομικής- κρίσης...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11931 στις: Ιούλιος 15, 2022, 07:52:39 μμ »
Συγχαρητήρια σε όσους διορίζονται. Ευχόμαστε να σας τύχει και μια βολική περιοχή διορισμού. Χαρείτε τον διορισμό σας. Είναι μεγάλη στιγμή!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:07:33 »

Αποσυνδεδεμένος argiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11932 στις: Ιούλιος 15, 2022, 07:55:16 μμ »
Συγχαρητήρια σε όσους διορίζονται. Ευχόμαστε να σας τύχει και μια βολική περιοχή διορισμού. Χαρείτε τον διορισμό σας. Είναι μεγάλη στιγμή!
Θα ίσχυε αν δεν ήταν κανείς αναπληρωτής για δεκαετίες...

Αποσυνδεδεμένος betty2014

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11933 στις: Ιούλιος 15, 2022, 07:56:41 μμ »
Η βασική ερώτηση τώρα είναι... Να κοιτάμε τα κενά των μεταταξεων ή στις ειδικότητες που έχει και κάτι ψιλά παραπάνω η κατανομή να περιμένουμε μπόνους άνοιγμα περιοχών;

Αποσυνδεδεμένος f_efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11934 στις: Ιούλιος 15, 2022, 08:05:21 μμ »
Μετά από 15 χρόνια αναπληρώτρια διορίζομαι και εγώ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να πάω εκτός περιοχής μου γιατί δεν πρόκειται να ανοίξει εδώ θέση. Καλό διορισμό σε όλους και στους επόμενους.

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11935 στις: Ιούλιος 15, 2022, 08:32:05 μμ »
Ψάχνω τους εκκαθαρισμένους πίνακες μετα τους διορισμούς 2021 Β/θμια....μπορει καποιος να βοηθήσει;
Ευχαριστω

Συνδεδεμένος john35

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11936 στις: Ιούλιος 15, 2022, 08:34:55 μμ »
Επομένως από τα σχόλια που βλέπω επιβεβαιώνεται η σκέψη ότι δεν ξέρουμε αν του χρόνου θα γίνουν μόνιμοι διορισμοί.Όλα είναι ρευστά!!!

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11937 στις: Ιούλιος 15, 2022, 08:42:17 μμ »
Επομένως από τα σχόλια που βλέπω επιβεβαιώνεται η σκέψη ότι δεν ξέρουμε αν του χρόνου θα γίνουν μόνιμοι διορισμοί.Όλα είναι ρευστά!!!

Ειναι ξεκάθαρο οτι υπαρχει η πρόθεση να γίνουν και του χρόνου διορισμοί. Αυτό, για μένα, δεν αμφισβητείται. Βέβαιο, φυσικά, δεν είναι. Δεν ξέρει κανείς ποιο θα είναι το οικονομικό κλιμα τότε, ή ποια θα είναι η γράμμα του νέου υπουργού παιδείας. Αλλά με τα τωρινά δεδομένα, ο σχεδιασμός είναι διορισμοί και το επόμενο έτος.

Επίσης, τα κενα του χρόνου δε θα έχουν καμία σχέση με τα φετινά, γιατί θα έχουν προηγηθεί οι μεταθεσεις των περσινών νεοδιοριστων. Και όπως ξέρουμε, τα κενα των διορισμών είναι αυτά που μένουν μετά τις μεταθεσεις. Τέλος, η ακρίβεια πιθανά να επηρεάσει αρνητικά και τις συνταξιοδότησες που είναι η βασική πηγή κενών. Από την άλλη, αν φέρουν αποτέλεσμα οι πιέσεις για σύσταση οργανικών/αλλαγή του αλγορίθμου, θα υπάρξει ένα αντίβαρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2022, 08:54:00 μμ από mts.ag »

Συνδεδεμένος john35

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11938 στις: Ιούλιος 15, 2022, 08:52:39 μμ »
Οπότε ΙΣΩΣ είναι οι τελευταίοι διορισμοί με το υπάρχων σύστημα...Όπως και να' χει, καλές τοποθετήσεις στους υποψήφιους μόνιμους

Αποσυνδεδεμένος jperikl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11939 στις: Ιούλιος 15, 2022, 08:57:22 μμ »
Καλησπέρα, μέχρι την έκδοση του ΦΕΚ διορισμού έχει τη δυνατότητα κάποιος να αποσυρθεί απο τη διαδικασία χωρίς ποινή;
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11940 στις: Ιούλιος 15, 2022, 09:00:23 μμ »
Καλησπέρα, μέχρι την έκδοση του ΦΕΚ διορισμού έχει τη δυνατότητα κάποιος να αποσυρθεί απο τη διαδικασία χωρίς ποινή;
Ευχαριστω

Αν κάνει αίτηση διορισμού στον ΟΠΣΥΔ ειναι δεσμευτικό.

Αποσυνδεδεμένος Flantanelas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11941 στις: Ιούλιος 15, 2022, 09:15:03 μμ »
Επειδή γράφουν διαφορά όμορφα κάποιοι «συνάδελφοι» μετά την ανακοίνωση της κατανομής… Τι πιθανότητα πιστεύετε υπάρχει να μπλοκαριστούν οι διορισμοί από τα ασφαλιστικά μέτρα που θα καταθέσουν οι νεοδιόριστοι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159563
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 366
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 343
Σύνολο: 364

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.