*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1511105 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2436 στις: Μάρτιος 30, 2022, 02:28:38 μμ »
Κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα διοριζοτλσοτν εκεί που ήθελες. Επίσης οι μεταθεσεις ςνγινονται με διαφορετικά κριτήρια. Με τη συλλογιστικη σου ,, αυτός που περνα τον άλλο στις μεταθέσεις επειδή έχει ένστολο σύζυγό ή παιδιά κτλ καταστρατηγεί επίσης τους πίνακες.

Προφανώς κανείς δεν μου εγγυάται ότι θα διοριστώ οπουδήποτε. Αλλά σίγουρα το να διοριστεί εκεί που είχα βάλει εγώ 1η πχ επιλογή καποιος με πολύ λιγότερα μόρια απο μένα αποτελεί στρέβλωση.

Αυτό που γραφεις για τις μεταθέσεις είναι άσχετο, γιατι συγκρίνεσαι με άτομα που μπορεί να είχαν διοριστεί με εντελώς αλλά συστήματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:55:09 »

Συνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2437 στις: Μάρτιος 30, 2022, 02:35:06 μμ »


Μακάρι τα 2 χρόνια να γίνονταν ένας χρόνος, αλλά αυτό θα άνοιγε το δρόμο για όλο το δημόσιο... Δε ξέρω αν κάτι τέτοιο μπορεί να αντιμετωπιστεί.... Όλοι οι δόκιμοι υπηρετούν 2 χρόνια, για να μη βάλω στην κουβέντα στρατό, αεροπορία και μεταθέσεις...

Συνδέεις 2 άσχετα μεταξύ τους πράγματα. Εγώ είχα υποχρέωση υπηρέτησης της οργανικής για 1 χρόνο. Δόκιμος παρέμεινα κανονικά 2 χρόνια. Μονιμοποιήθηκα στη νέα διεύθυνση που πήγα μετά τη μετάθεση μου.


Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2438 στις: Μάρτιος 30, 2022, 02:37:13 μμ »
Επίσης mtsag κανείς δε ζητάει να μη γίνει μείωση σε ένα έτος.

Διαβάζοντας αυτά που γράφονται εδώ, αυτό πιστεύεις; Εγώ βλέπω πολλούς που ζητάνε να μη μειωθεί η οργανική στο ένα έτος. Σε κάθε περίπτωση, καλα κάνετε και θέλετε διορισμούς. Απολύτως λογικό αίτημα. Επίσης προφανώς και δεν περιμενω κανέναν αδιορστο να πει να μη γίνουν φέτος γιατι είναι άδικο θα διοριστεί καποιος 500 θέσεις πιο κάτω από τον mtsag εκεί που ήθελε ο  mtsag.

Όμως και ‘σείς πρέπει να καταλάβετε γιατί θεωρούμε στρεβλό αυτό το πράγμα και ότι αγωνιζόμαστε για να καλυτερεύσουμε τις συνθήκες εργασίας μας και όχι για μα βλάψουμε αδιόριστους συναδέλφους.

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2439 στις: Μάρτιος 30, 2022, 02:40:28 μμ »
@mtsag: είναι πολύ διαφορετικό να λες μια άποψη εδώ και διαφορετικό να σέρνεσαι σε πολιτικά γραφεία και να ζητάς να μη γίνουν διορισμοί. μου το έχουν πει ίδιοι βουλευτές, γελώντας απορημένοι.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:55:09 »

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2440 στις: Μάρτιος 30, 2022, 02:46:32 μμ »
Μηπως αυτο σού το ειπε ο βουλευτης για να εχει ετοιμη τη δικαιολογια σε περιπτωση που ΔΕΝ γινουν διορισμοι;
Ειναι καλο αλλοθι, ξερεις, οι νεοδιοριστοι…
Μπορουν να τους «χρησιμοποιησουν» οπως θελουν…

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2441 στις: Μάρτιος 30, 2022, 02:47:01 μμ »
@mtsag: είναι πολύ διαφορετικό να λες μια άποψη εδώ και διαφορετικό να σέρνεσαι σε πολιτικά γραφεία και να ζητάς να μη γίνουν διορισμοί. μου το έχουν πει ίδιοι βουλευτές, γελώντας απορημένοι.

Μα μπορω εγώ να απολογηθώ για τον έναν και τον άλλον; Ή πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν νυν αναπληρωτες με προσβασεις, οι οποίοι πιέζουν να μην πάρουμε μετάθεση; Σε διαβεβαιώνω ότι υπάρχουν και από το ίδιο το φόρουμ αυτό μάλιστα.

Αποσυνδεδεμένος Andriana andriana

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1028
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2442 στις: Μάρτιος 30, 2022, 02:50:08 μμ »
Οι νεοδιοριστοι να κάνουν άλλο τοπικ να λένε τον πόνο τους με κάποιους γνωριζομαστε από παλιά από πολύ παλιά και θλιβομαι





Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2443 στις: Μάρτιος 30, 2022, 02:52:44 μμ »
Οι νεοδιοριστοι να κάνουν άλλο τοπικ να λένε τον πόνο τους με κάποιους γνωριζομαστε από παλιά από πολύ παλιά και θλιβομαι

1) Στο τοπικ που υπήρχε μια χαρά μπαίνατε και γράφατε
2) Σιγά μη σου πάρω και την άδεια για το που θα γράφω.

Αποσυνδεδεμένος 2020kasep

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2444 στις: Μάρτιος 30, 2022, 02:57:47 μμ »
Μα μπορω εγώ να απολογηθώ για τον έναν και τον άλλον; Ή πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν νυν αναπληρωτες με προσβασεις, οι οποίοι πιέζουν να μην πάρουμε μετάθεση; Σε διαβεβαιώνω ότι υπάρχουν και από το ίδιο το φόρουμ αυτό μάλιστα.
  Μας δουλεύεις; Οι αναπληρωτές κάνουν κουμάντο για μεταθέσεις; Να ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε; Οι μεταθέσεις όπως και οι διορισμοί γίνονται αποκλειστικά σε οργανικά κενά που ορίζονται από τις συντάξεις και όχι από τον καθένα. Δυστυχώς για τους νεοδιόριστους θα γίνουν διορισμοί ΚΑΝΟΝΙΚΑ παρά τα περι εξάντλησης δημοσιονομικού χώρου που είπε ο Σταικούρας η του προσθετου προυπολιογισμου που ειπε χθες ο Μητσοτάκης. Και ο λόγος είναι ότι θα γίνει αντικατάσταση στην ουσία των συντάξεων με νέους διορισμούς ΣΕ ΟΡΓΑΝΙΚΑ ΚΕΝΑ! ΣΕ ΟΡΓΑΝΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΦΟΡΟΥΝ ΚΑΝ ΤΟΥΣ αναπληρωτές. Οι αναπληρωτές θα έχουν ευκαιρίες όπως και οι καινούριοι καθώς κάθε χρόνο θα έχουμε και έχουμε συντάξεις γενικά. Υπάρχουν μόνιμοι που θα βγουν σε 4-5 χρόνια ακόμα και σε 10 χρόνια. Έλεος με την κλάψα ορισμένων. Και έχουμε και τους άλλους να παρακαλάνε να ανοίξουν οι πίνακες και όχι να γίνουν διορισμοί Αύριο στη συνάντηση στο ΥΠΑΙθ θα μάθουμε περισσότερα

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 874
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2445 στις: Μάρτιος 30, 2022, 02:59:55 μμ »
Υπάρχει κείμενο με άνω των 2.800 υπογραφές που βάζει ξεκάθαρο δίλημμα και τάσσεται εμμέσως (με το γάντι όμως) κατά των διορισμών σε περίπτωση μη ικανοποίησης του αιτήματος μείωσης οργανικής.

Το τι λέει ο τάδε και ο δεινά στο forum καμία αξία δεν έχει. Υπάρχουν 2800 άνθρωποι που υπέγραψαν να σταλεί κειμενο στην Υπουργό παιδείας και στον πρωθυπουργό που αναφέρουν ότι αν δεν πάρουν μετάθεση, καταστρατηγειται ο πινακας κτλ κτλ... Εμμέσως πλην σαφώς θέτουν εκβιαστικο δίλημμα. Ή μειώστε τη διετία ή μην κάνετε διορισμούς φέτος.

Το ερώτημα είναι ένα. Αν αύριο βγει η Κεραμεως και πει "τέλος, δεν αλλάζω τον νόμο και δε μειώνω τη διετία".
Θα ζητήσουν οι νεοδιοριστοι νέους διορισμούς φέτος; Κάλυψη όλων των κενών και 11.000 διορισμούς;  Αυτοί οι 2800 τι θα απαντούσαν; Εσείς τι απαντάτε;

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2446 στις: Μάρτιος 30, 2022, 03:05:25 μμ »
  Μας δουλεύεις; Οι αναπληρωτές κάνουν κουμάντο για μεταθέσεις; Να ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε;

Όσο κάνουν κουμάντο κι οι νεοδιόριστοι για τους επικείμενους διορισμούς.

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2447 στις: Μάρτιος 30, 2022, 03:05:50 μμ »
Και αν αυριο η Κεραμεως πει «μειωνω τη 2ετια», θα χαρειτε;
Αληθεια, γιατι σάς ενοχλει τοσο το αιτημα αυτο;

Γιατι ζητανε επιτακτικα να θελουν οι νεοδιοριστοι νεους διορισμους;
Τι σας νοιαζει τι θελουν;
Οσο αγωνα κανετε εσεις, αλλον αγωνα κανουν κι εκεινοι.
Εξαλλου, μην αυταπατασθε. Οι μονιμοι δεν θελουν νεους διορισμους. Γενικα μιλωντας. Θελουν χωρο να πηγαινουν οπου θελουν. Ετσι ηταν, ετσι θα ειναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2022, 03:08:14 μμ από nikos99 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2448 στις: Μάρτιος 30, 2022, 03:07:32 μμ »
Υπάρχει κείμενο με άνω των 2.800 υπογραφές που βάζει ξεκάθαρο δίλημμα και τάσσεται εμμέσως (με το γάντι όμως) κατά των διορισμών σε περίπτωση μη ικανοποίησης του αιτήματος μείωσης οργανικής.

Το τι λέει ο τάδε και ο δεινά στο forum καμία αξία δεν έχει. Υπάρχουν 2800 άνθρωποι που υπέγραψαν να σταλεί κειμενο στην Υπουργό παιδείας και στον πρωθυπουργό που αναφέρουν ότι αν δεν πάρουν μετάθεση, καταστρατηγειται ο πινακας κτλ κτλ... Εμμέσως πλην σαφώς θέτουν εκβιαστικο δίλημμα. Ή μειώστε τη διετία ή μην κάνετε διορισμούς φέτος.

Το ερώτημα είναι ένα. Αν αύριο βγει η Κεραμεως και πει "τέλος, δεν αλλάζω τον νόμο και δε μειώνω τη διετία".
Θα ζητήσουν οι νεοδιοριστοι νέους διορισμούς φέτος; Κάλυψη όλων των κενών και 11.000 διορισμούς;  Αυτοί οι 2800 τι θα απαντούσαν; Εσείς τι απαντάτε;

Συνάδελφε το ίδιο κείμενο έχω διαβάσει κι εγώ. Προφανώς η αναγνωστική μου κατανόηση χωλαίνει γιατί κατά τη γνώμη μου από ΠΟΥΘΕΝΑ δεν προκύπτει αυτό που λες.

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2449 στις: Μάρτιος 30, 2022, 03:07:48 μμ »
@nikos99 : Εγώ προσωπικά ναι θα χαρώ. Γιατί ίσως δώσει και παραπάνω διορισμούς έτσι.

Δεν ενοχλεί κανένα το αίτημα σας. Ή έστω ενοχλεί πολύ λίγους. Θέλουμε απλά να διοριστούμε όπως και εσείς.
Κουραστήκαμε τόσα χρόνια αναπληρωτές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159860
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.