*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1504473 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9618 στις: Ιούλιος 03, 2022, 09:54:07 πμ »
Έχω μια απορία: τα κενά προκύπτουν από όσα δηλώνουν οι κατά τόπους διευθυντές, σωστά; Αυτούς ποιος τους ελέγχει; Μου έχει τύχει να δηλώνει διευθυντής + 2 τμήματα σε τάξη, άρα δεκάδες ώρες επιπλέον για πολλές ειδικότητες, τελικά να μην δημιουργούνται και να περισσεύουν ένα σωρό συνάδελφοι. Από τη στιγμή που πλέον γίνονται ηλεκτρονικά οι εγγραφές στο λύκειο, υπάρχει κατά τα μέσα του Ιουλίου ξεκάθαρη εικόνα για το μαθητικό δυναμικό. Βάσει αυτών των δεδομένων θα έπρεπε να καταγράφονται πλεονάσματα και κενά.

Διορισμοί να γίνουν! Αλλά όσοι πρέπει!!! Όχι με μια λογική ψηφοθηρίας...εκτός του ότι μπροστά μας θα βλέπουμε μόνο μνημόνια με την τόση σπατάλη, όλοι υπαμειβόμαστε τελικά, γιατί διορίζεται και η κουτσή Μαρία. Γραπτός, μετριασμός στις αποσπάσεις, αύξηση ωραρίου ώστε κανείς να μην κάνει κάτω από 20 ώρες, κλείσιμο σχολείων με ελάχιστους μαθητές σε μέρη όπου βρίσκεται σχολείο στα 5 χλμ. Λογική, τέλος, και αξιοκρατική κατανομή προσωπικού σε επαρχία και πόλεις. Εξορθολογισμός, γενικά, για να έχουμε ένα βιώσιμο σύστημα. Θα περισσεύουμε όλοι σε λίγες δεκαετίες...προβλέπω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:12:42 »

Αποσυνδεδεμένος larisa79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9619 στις: Ιούλιος 03, 2022, 09:59:00 πμ »
Μετάταξη ή μετάθεση;
Μετάταξη. Αυτός έβαλε και δικηγόρο, επικαλέστηκε ότι ενώ υπήρχε ήδη διορισμένος εκπαιδευτικός που θα μπορούσε να καλύψει το κενό, το υπουργείο έκανε διορισμό και έτσι έχασε χρήματα το δημόσιο.

Αποσυνδεδεμένος L.C.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9620 στις: Ιούλιος 03, 2022, 10:14:39 πμ »
Η ηγεσια του ΥΠΑΙΘ έχει πει ξεκάθαρα (και εγγράφως) ότι οι διορισμοί γίνονται στα οργανικά κενα που μένουν μετά τις μεταθεσεις (δηλ. τα κενα την εγκυκλίου των μετατάξεων). Το ‘φυσικά και μπορεί’ που γράφεις εντάσσεται σε μια λογικά του ‘όλα γίνονται’. Οκ, ναι, αλλά από πουθενά δεν προκύπτει ότι θα ακολουθηθεί μια τέτοια λογική. Το αντίθετο θα έλεγα.


Άρα τα τελικά κενά που υπάρχουν ειναι αυτά της εγκυκλίου.. σε νόμο που δίνει 2 κενά στην ειδικότητα μου στην εγκύκλιο, άνθρωπος που δουλευει στη ΔΙΠΕ μου είπε οτι δεν θα τα δώσουν για διορισμό.
Επισης σε ακριτικό νησί που επισης συμφώνως με την εγκύκλιο υπάρχουν 2 κενά, συνάδελφος που υπηρετεί εκει είπε οτι δεν θα γινουν διορισμοί.
Τι συμβαίνει; Μήπως ειναι ανενημέρωτοι οι πληροφοριοδότες;

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9621 στις: Ιούλιος 03, 2022, 10:23:53 πμ »
Δεν μπορεί να διορίσει παραπάνω άτομα από όσα κενά είναι στην εγκύκλιο μετατάξεων...

Μπορεί όμως να διορίσει σε ειδικότητες που δεν είναι στην εγκύκλιο μετατάξεων (Πληροφορική αβθμιας 35 κενά, Μουσικη αβθμιας 600 κενά)...

Το ίδιο είχε γίνει και πέρυσι, όπου παρόλο που στα Μουσικα σχολεία υπηρχαν 1100 οργανικά κενά, δεν ήταν αυτά τα κενα στην εγκύκλιο μετατάξεων... Διόρισε όμως 550 εκπαιδευτικούς στα μουσικά σχολεια,αν και τα κενα τους δεν ήταν μέσα στην εγκύκλιο μετατάξεων...

Ας ελπίσουμε να βγει η κατανομή μέχρι 20 Ιουλίου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:12:42 »

Αποσυνδεδεμένος betty2014

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9622 στις: Ιούλιος 03, 2022, 11:00:47 πμ »

Άρα τα τελικά κενά που υπάρχουν ειναι αυτά της εγκυκλίου.. σε νόμο που δίνει 2 κενά στην ειδικότητα μου στην εγκύκλιο, άνθρωπος που δουλευει στη ΔΙΠΕ μου είπε οτι δεν θα τα δώσουν για διορισμό.
Επισης σε ακριτικό νησί που επισης συμφώνως με την εγκύκλιο υπάρχουν 2 κενά, συνάδελφος που υπηρετεί εκει είπε οτι δεν θα γινουν διορισμοί.
Τι συμβαίνει; Μήπως ειναι ανενημέρωτοι οι πληροφοριοδότες;

Η λογική μου λέει οτι οπου ειναι 1 ή 2 τα κενα θα τα δώσει να τελειώνει και με αυτά εκτός και αν είναι σε περιοχή που για κάποιο χ λόγο εχουν μείνει άτομα στη διάθεση χ ρίς οργανική.
Από οτι φάνηκε και πέρσι στη δική μου ειδικότητα έκοψαν κενά και έδωσαν λιγότερα για διορισμό σε περιοχές με πολλά κενά επίσημα πχ 24 30 κτλ και εδωσαν τα μισα
Ισως ειναι η λογική του κρατάω κάποια για να χω να υποσχεθώ και του χρόνου.

Αποσυνδεδεμένος L.C.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9623 στις: Ιούλιος 03, 2022, 11:12:13 πμ »

Η λογική μου λέει οτι οπου ειναι 1 ή 2 τα κενα θα τα δώσει να τελειώνει και με αυτά εκτός και αν είναι σε περιοχή που για κάποιο χ λόγο εχουν μείνει άτομα στη διάθεση χ ρίς οργανική.
Από οτι φάνηκε και πέρσι στη δική μου ειδικότητα έκοψαν κενά και έδωσαν λιγότερα για διορισμό σε περιοχές με πολλά κενά επίσημα πχ 24 30 κτλ και εδωσαν τα μισα
Ισως ειναι η λογική του κρατάω κάποια για να χω να υποσχεθώ και του χρόνου.


Ούτε διακοπές με την ησυχία μας δεν μπορούμε να κάνουμε… πολλή αγωνία για όσους είμαστε στην κόψη του ξυραφιού
Ευχαριστω για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9624 στις: Ιούλιος 03, 2022, 11:24:08 πμ »

Ούτε διακοπές με την ησυχία μας δεν μπορούμε να κάνουμε… πολλή αγωνία για όσους είμαστε στην κόψη του ξυραφιού
Ευχαριστω για την απάντηση!

Αυτό ξαναπές το! Θα μας φάει η αγωνία! Πόσους θα παρει;που; πόσο θα κατέβουν οι πίνακες; Μεγάλη αγωνία!

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9625 στις: Ιούλιος 03, 2022, 11:50:27 πμ »
Προχωράμε με περισσότερους από 8500 μόνιμους διορισμούς μέσα στο καλοκαίρι είπε η Κεραμέως σε συνέντευξή της στο Open! Λέτε να μας κλείνει το μάτι για το ενδεχόμενο να δοθούν επιπλέον πιστώσεις τελευταία στιγμή ή πολύ απλά ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται :P ;;

Συνδεδεμένος sakissov

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02 Ἂγω τόν παῖδα
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9626 στις: Ιούλιος 03, 2022, 11:54:34 πμ »
Μα ήδη παραπάνω  86 άτομα είναι! απο 8500 σε 8586... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9627 στις: Ιούλιος 03, 2022, 12:01:51 μμ »
Μα ήδη παραπάνω  86 άτομα είναι! απο 8500 σε 8586... ;D ;D ;D
Καλά, αυτό είναι το προφανές! Και απλά σου λέει πάνω από 8500, για να μην αναφέρει τον ακριβή αριθμό… Αλλά μήπως μας περιμένει κανένα δωράκι;; Βάλε κάτι ακόμα κυρία Νίκη :P

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9628 στις: Ιούλιος 03, 2022, 12:05:13 μμ »
Εγω παντως έλεγα για 11000 Απριλιο και Μάιο.. Επεσα μέσα στους διορισμους, μακαρι να πεσω μεσα και στον αριθμο...

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 874
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9629 στις: Ιούλιος 03, 2022, 12:30:49 μμ »
https://youtu.be/bcQa_y5FXbg

Σε σημερινή εκπομπή, στο 4:45 πέραν του γνωστού ποιήματος, λέει για περίπου 8.600 διορισμούς. Είναι δύσκολο να θυμάται το τόσο συγκεκριμένο νούμερο που έβγαλε.. Εδώ και ο Μπρατης το μπέρδεψε.. Βέβαια το παράδοξο είναι ότι έβγαλαν  ενα τόσο συγκεκριμένο νούμερο και τρεις βδομάδες μετά την ανακοίνωση του, δεν υπάρχει κατανομή (!)

Οπότε επειδή βγαίνει κάθε μέρα στα κανάλια, πρέπει να αρχίσουμε τα τηλέφωνα και τα Mails στις εκπομπές που τη φιλοξενούν για το πότε θα βγει η κατανομή.
Τον αριθμό τον ανακοίνωσε σε εκπομπη πρωινή...
Και αφού δεν υπάρχει κανένας πια να μας ενημερωσει , ας αναλάβουμε δράση εμείς και να μην αφήνουμε τις μέρες να περνούν...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2022, 12:34:18 μμ από vagg99 »

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9630 στις: Ιούλιος 03, 2022, 12:35:58 μμ »
Εγω παντως έλεγα για 11000 Απριλιο και Μάιο.. Επεσα μέσα στους διορισμους, μακαρι να πεσω μεσα και στον αριθμο...
εχω την βεβαιοτητα οτι θα πεσεις.....
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9631 στις: Ιούλιος 03, 2022, 12:47:27 μμ »
Μαλλον εξω θα πεσω, αλλα η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταία...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159613
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 444
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 418

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.