*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1503787 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 874
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2022
« Απάντηση #13776 στις: Αύγουστος 13, 2022, 08:46:24 μμ »
Βουγιας:
Αργοσβήνουν οι ελπίδες για έκδοση των ΦΕΚ των διορισμών σήμερα. Κατά τα φαινόμενα πάμε για την ερχόμενη Τρίτη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:11:04 »

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2022
« Απάντηση #13777 στις: Αύγουστος 13, 2022, 08:50:37 μμ »
Τελευταια στιγμη ολα!!!!!

Συνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2022
« Απάντηση #13778 στις: Αύγουστος 13, 2022, 10:04:15 μμ »
Μετά. Όπως έπραξε και η πλειοψηφία των ΠΥΣΔΕ. Όπως έχει ήδη κάνει και φέτος η πλειοψηφία των ΠΥΣΔΕ. 

Επανέρχομαι συνάδελφε γιατι δεν είναι ακριβές αυτό που λες. Τοποθετήθηκες ΠΡΙΝ. Για την ακρίβεια η ΔΔΕ σου έβγαλε την ίδια μέρα τις βελτιώσεις των παλιών και τις τοποθετήσεις των νεοδιόριστων. Οι νεοδιόριστοι πήγατε ΟΛΟΙ όπου θέλατε ενώ δεν έμεινε σχεδόν τίποτα για βελτιώσεις στους παλιούς... Ξέρω δεκάδες περιπτώσεις που ήθελαν αλλαγές και δεν ικανοποιήθηκε καμία...
Αν επιμένεις να ποστάρω την σελίδα...
Τώρα λοιπόν γιατί έχουν τρέξει δευτεροβάθμιες και έχουν ολοκληρώσει τις βελτιώσεις πριν τοποθετήσουν τους νεοδιόριστους?
Επίσης αυτό το "τι ήθελες συνάδελφε δηλαδή; Δεν φτάνει που η συντριπτική πλειοψηφία των διορισμών είναι σε φιλέτα, θέλεις να τοποθετηθείς και πριν από κάποιον που ήδη είναι στην περιοχή χρόνια;' δεν το κατάλαβα... Αν θες το εξηγεις λίγο παραπάνω?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2022, 10:10:44 μμ από porcupinetree »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2243
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2022
« Απάντηση #13779 στις: Αύγουστος 13, 2022, 10:20:20 μμ »
Επανέρχομαι συνάδελφε γιατι δεν είναι ακριβές αυτό που λες. Τοποθετήθηκες ΠΡΙΝ. Για την ακρίβεια η ΔΔΕ σου έβγαλε την ίδια μέρα τις βελτιώσεις των παλιών και τις τοποθετήσεις των νεοδιόριστων. Οι νεοδιόριστοι πήγατε ΟΛΟΙ όπου θέλατε ενώ δεν έμεινε σχεδόν τίποτα για βελτιώσεις στους παλιούς... Ξέρω δεκάδες περιπτώσεις που ήθελαν αλλαγές και δεν ικανοποπιήθηκε καμία...
Αν επιμένεις να ποστάρω την σελίδα...
Τώρα λοιπόν γιατί έχουν τρέξει δευτεροβάθμιες και έχουν ολοκληρώσει τις βελτιώσεις πριν τοποθετήσουν τους νεοδιόριστους?
Επίσης αυτό το "τι ήθελες συνάδελφε δηλαδή; Δεν φτάνει που η συντριπτική πλειοψηφία των διορισμών είναι σε φιλέτα, θέλεις να τοποθετηθείς και πριν από κάποιον που ήδη είναι στην περιοχή χρόνια;' δεν το κατάλαβα... Αν θες το εξηγεις λίγο παραπάνω?

1. Αυτές που λες είναι περιπτώσεις που φαίνονται. Όταν τοποθετήθηκα άνακάλυψα αρκετές περιπτώσεις που "κρυφά" ήδη είχαν τοποθετηθεί. Επίσης όπως και πέρισυ έτσι και φέτος η πλεοψηφία των ΔΔΕ έχει τοποθετήσει ήδη τους αποσπασμένους.

2. Εννοώ ξεκάθαρα αυτό που λέω. Κάποιος να έχει πρώτο διορισμό πχ Β Θεσσαλονίκης με ανθρώπους πολύ πιο πάνω στον πίνακα της 2ΓΕ/2019 να είναι 600km να το δεχτώ ως νόμιμο. Το να διαμαρτύρεσαι όμως και να θες να διαλέξεις πρώτος λειτουργικό απο κάποιον που είναι θεσσαλονίκη 10+ χρόνια είναι απίστευτο.

Στην τελική το ότι προηγούνται οι νεοδιόριστοι δεν υπάρχει σε κανένα νόμο. Είχε βγάλει πέρισυ μια οδηγία το υπουργείο που έλεγε να προηγηθούν οι νεοδιόριστοι. Δεν σημαίνει οτι θα γίνει και φέτος ούτε βασίζεται κάπου (σε νόμο κτλ).


« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2022, 10:22:06 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:11:04 »

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 874
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2022
« Απάντηση #13780 στις: Αύγουστος 13, 2022, 10:33:35 μμ »
Η πρωτοβάθμια Κυκλάδων έκανε προχθές και βελτιώσεις επί των τοποθετήσεων των αποσπασμένων 😉

Συνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2022
« Απάντηση #13781 στις: Αύγουστος 13, 2022, 10:58:21 μμ »
1. Αυτές που λες είναι περιπτώσεις που φαίνονται. Όταν τοποθετήθηκα άνακάλυψα αρκετές περιπτώσεις που "κρυφά" ήδη είχαν τοποθετηθεί. Επίσης όπως και πέρισυ έτσι και φέτος η πλεοψηφία των ΔΔΕ έχει τοποθετήσει ήδη τους αποσπασμένους.

2. Εννοώ ξεκάθαρα αυτό που λέω. Κάποιος να έχει πρώτο διορισμό πχ Β Θεσσαλονίκης με ανθρώπους πολύ πιο πάνω στον πίνακα της 2ΓΕ/2019 να είναι 600km να το δεχτώ ως νόμιμο. Το να διαμαρτύρεσαι όμως και να θες να διαλέξεις πρώτος λειτουργικό απο κάποιον που είναι θεσσαλονίκη 10+ χρόνια είναι απίστευτο.

Στην τελική το ότι προηγούνται οι νεοδιόριστοι δεν υπάρχει σε κανένα νόμο. Είχε βγάλει πέρισυ μια οδηγία το υπουργείο που έλεγε να προηγηθούν οι νεοδιόριστοι. Δεν σημαίνει οτι θα γίνει και φέτος ούτε βασίζεται κάπου (σε νόμο κτλ).

Απίστευτο ξεαπίστευτο έτσι είναι συνάδελφε... Ο νεοδιόριστος που πάει Β Θεσ/νίκης δεν έχει οργανική. Άρα είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Αυτός που ζητάει μεταπήδηση σε άλλο σχολείο έχει. Άρα έπεται. Διαλέγει ΠΡΩΤΑ αυτός που είναι στη διάθεση.  Αν μείνει κάποιο σχολείο άλλο σ αυτόν που ζητάει μεταπήδηση και άμα θέλει και ο διευθυντής δευτεροβάθμιας, τότε πάει ο 10+ όπως τον λες. Δεν χρειάζεται νόμος και οδηγία. Η σειρά είναι αυτή. Η μόνη περίπτωση να αποσπαστεί κάποιος εντός ΠΥΣΔΕ είναι να το εγκρίνει άμα θέλει και αγαπάει το ΠΥΣΔΕ ΚΙ ΕΦΟΣΟΝ δεν έχειζητηθεί η θέση από συνάδελφο υπεράριθμο ή στη διάθεση...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2243
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2022
« Απάντηση #13782 στις: Αύγουστος 13, 2022, 11:17:53 μμ »
Απίστευτο ξεαπίστευτο έτσι είναι συνάδελφε... Ο νεοδιόριστος που πάει Β Θεσ/νίκης δεν έχει οργανική. Άρα είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Αυτός που ζητάει μεταπήδηση σε άλλο σχολείο έχει. Άρα έπεται. Διαλέγει ΠΡΩΤΑ αυτός που είναι στη διάθεση.  Αν μείνει κάποιο σχολείο άλλο σ αυτόν που ζητάει μεταπήδηση και άμα θέλει και ο διευθυντής δευτεροβάθμιας, τότε πάει ο 10+ όπως τον λες. Δεν χρειάζεται νόμος και οδηγία. Η σειρά είναι αυτή. Η μόνη περίπτωση να αποσπαστεί κάποιος εντός ΠΥΣΔΕ είναι να το εγκρίνει άμα θέλει και αγαπάει το ΠΥΣΔΕ ΚΙ ΕΦΟΣΟΝ δεν έχει ζητηθεί η θέση από συνάδελφο υπεράριθμο ή στη διάθεση...

1. Δεν το έχω διαβάσει πουθενά. Οτι οι νεοδιόριστοι θεωρείται πως είναι στη διάθεση. Δεν αναφέρεται πουθενά. Πέρισυ που είχα το ίδιο θέμα απο ΔΔΕ μου είχαν πεί πως οι νεοδιόριστοι είναι ξεχωριστή κατηγορία και πως διαθεσίτες είναι αυτοί που είχαν τουλάχιστον 1 χρόνο διορισμένοι, έπρεπε να πάρουν οργανική αλλά δεν μπόρεσαν. Ο νεοδιόριστος δεν είναι κάποιος που είχε τη δυνατότητα και έπρεπε να πάρει οργανική κατευθείαν αλλά δεν μπόρεσε. Άρα σου λέει δεν είναι στη διάθεση.

2. Αν ίσχυε τότε γιατί το υπουργείο έβγαλε πέρισυ οδηγία; Γιατί η πλειοψηφία των Διευθύνσεων έχει ήδη τοποθετήσει τους αποσπασμένους (οχι μόνο αυτό αλλά σε ΠΔΕ που αναφέρει ο vagg99 έχουν ηδη βγάλει οχι απλώς τοποθετήσεις αλλά βελτιώσεις επι των τοποπθετήσεων); Είναι όλα αυτά τα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ παράνομα;

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2022, 11:49:19 μμ από victor123 »

Συνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2022
« Απάντηση #13783 στις: Αύγουστος 13, 2022, 11:32:40 μμ »
1. Δεν το έχω διαβάσει πουθενά. Οτι οι νεοδιόριστοι θεωρείται πως είναι στη διάθεση. Δεν αναφέρεται πουθενά. Πέρισυ που είχα το ίδιο θέμα απο ΔΔΕ μου είχαν πεί πως οι νεοδιόριστοι είναι ξεχωριστή κατηγορία και πως διαθεσίτες είναι αυτοί που είχαν τουλάχιστον 1 χρόνο διορισμένοι, έπρεπε να πάρουν οργανική αλλά δεν μπόρεσαν. Ο νεοδιόριστος δεν είναι κάποιος που είχε τη δυνατότητα και έπρεπε να πάρει οργανική κατευθείαν αλλά δεν μπόρεσε. Άρα σου λέει δεν είναι στη διάθεση. Το αν το ερμηνεύεις έτσι επειδή ίσως σε συμφέρει είναι άλλο θέμα.

2. Αν ίσχυε τότε γιατί το υπουργείο έβγαλε πέρισυ οδηγία; Γιατί η πλειοψηφία των Διευθύνσεων έχει ήδη τοποθετήσει τους αποσπασμένους (οχι μόνο αυτό αλλά σε ΠΔΕ που αναφέρει ο vagg99 έχουν ηδη βγάλει οχι απλώς τοποθετήσεις αλλά βελτιώσεις επι των τοποπθετήσεων); Είναι όλα αυτά τα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ παράνομα;

Στην τελική συνάδελφε εσύ υποστηρίζεις αυτό που σε συμφέρει και λογικό. Πέρισυ και εγώ αυτό υποστήριζα. Φέτος όμως εμένα δεν με αφορά προσωπικά.

Ούτε εμένα με αφορά συνάδελφε... πίστεψέ με. Κουβέντα κάνουμε...
Ρώτησε και θα δεις ότι όπως τα λέω είναι. Δεν υπάρχει η έννοια του παλιού στην εκπαίδευση σε κάποιες περιπτώσεις.
Αλλά μιας και κάνουμε κουβέντα, εγώ χάνω μάλλον το σχολείο που θέλω, από νεοδιόριστο με 1 μόλις χρόνο προυπηρεσία και πολλές πολλές θέσεις κάτω από μένα στον πίνακα επειδή έχει ένα παιδί παραπάνω... Χαλάλι του...
Καλό βράδυ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2022, 11:35:30 μμ από porcupinetree »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2243
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2022
« Απάντηση #13784 στις: Αύγουστος 13, 2022, 11:35:49 μμ »
Ούτε εμένα με αφορά συνάδελφε... πίστεψέ με. Κουβέντα κάνουμε...
Ρώτησε και θα δεις ότι όπως τα λέω είναι. Δεν υπάρχει η έννοια του παλιού στην εκπαίδευση σε κάποιες περιπτώσεις.
Αλλά μιας και κάνουμε κουβέντα, εγώ χάνω μάλλον το σχολείο που θέλω, από νεοδιόριστο με 1 μόλις χρόνο προυπηρεσία και πολλές πολλές θέσεις κάτω από μένα στον πίνακα επειδή έχει ένα παιδί παραπάνω... Χαλάλι... Υπάρχουν και χειρότερα...
Καλό βράδυ

Έχω ρωτήσει. Γενικά το τοπίο είναι θολό στο θέμα αυτο. Επίσης επειδή γνωριζόμαστε και προσωπικά ξέρεις ότι δεν έχω κάτι μαζί σου κάτι. Τέλος πάντων δεν έχει νόημα η αντιπαράθεση. Καλό βράδυ και από εμένα.

Υ.Γ.
έσβησα απο το παραπάνω μήνυμα μου το μέρος που έλεγα .....σε συμφέρει..... και συγνώμμη αν ήμουν λίγο επιθετικός.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2022, 11:49:44 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2022
« Απάντηση #13785 στις: Αύγουστος 14, 2022, 12:54:16 πμ »
Οι προσεχώς νεοδιόριστοι του '22 δεν έχουν διοριστεί ακόμη. Δεν έχουν ορκιστεί. Αυτήν τη στιγμή που γράφω αυτό το μήνυμα είναι ακόμη αδιόριστοι. Οι ανακοινώσεις των ΔΔΕ για τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά αφορούν τους διορισμένους.

ΥΓ: Υπερασπίστηκα 100% τους φετινούς διορισμούς δίχως αστερίσκους και προϋποθέσεις. Με λύπη διαπιστώνω ότι κι οι φετινοί νεοδιόριστοι απόχτησαν νοοτροπία μονίμου, όπως κι οι περσινοί, πριν καν διοριστούν. Κρίμας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2022, 12:58:59 πμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος soupa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2022
« Απάντηση #13786 στις: Αύγουστος 14, 2022, 10:02:09 πμ »
Οι προσεχώς νεοδιόριστοι του '22 δεν έχουν διοριστεί ακόμη. Δεν έχουν ορκιστεί. Αυτήν τη στιγμή που γράφω αυτό το μήνυμα είναι ακόμη αδιόριστοι. Οι ανακοινώσεις των ΔΔΕ για τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά αφορούν τους διορισμένους.

ΥΓ: Υπερασπίστηκα 100% τους φετινούς διορισμούς δίχως αστερίσκους και προϋποθέσεις. Με λύπη διαπιστώνω ότι κι οι φετινοί νεοδιόριστοι απόχτησαν νοοτροπία μονίμου, όπως κι οι περσινοί, πριν καν διοριστούν. Κρίμας.
καλημερα.. εχεις δικαιο, απλα μια ενσταση τωρα που πλεον τα πραγματα ξεκαθαρα πηραν το δρομο τους... τοσο αδικο ειχαν οι διορισμενοι του 21 που ζητουσαν υπηρεσιακες μεταβολες? Αν κρινουμε απο τα κενα που δοθηκαν και τις περιοχες που ανοιξαν εγω θα σου πω ενα μεγαλο οχι. (Δεν θα σταθω σε θεματα νομοθεσιας, το ελεγε η προσκληση για διετη παραμονη κτλ).. άλλωστε θιγεις τη νοοτροπια τους..... περιμενε να δεις τι θα γινει σε 15 μερες στα σχολεια με επιλογη μαθηματων, αναθεσεις και το γνωστο τσιρκο που εχουμε καθε χρονο

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2022
« Απάντηση #13787 στις: Αύγουστος 14, 2022, 10:42:42 πμ »
Τι να την κάνετε την προϋπηρεσία πλέον.
 Έτσι και αλλιώς δεν μετράει ο μήνας στα μόρια μετά τις 16 του μήνα.
Δεν θα είστε πλέον αναπληρωτές αλλά μόνιμοι.
Τα ένσημα είναι πολύ σημαντικότερα πλεον από την προϋπηρεσία!
Δηλαδή αυτές οι λιγες μέρες του Αυγουστου δεν μετράνε πουθενα; ουτε οταν πχ υπολογίζεις την προυπηρεσια σου για μείωση ωραρίου;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2243
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2022
« Απάντηση #13788 στις: Αύγουστος 14, 2022, 10:51:33 πμ »
Δηλαδή αυτές οι λιγες μέρες του Αυγουστου δεν μετράνε πουθενα; ουτε οταν πχ υπολογίζεις την προυπηρεσια σου για μείωση ωραρίου;

Όχι. Προυπηρεσιακά αν είναι λιγότερες απο 15 μέρες δεν μετράνε πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 874
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2022
« Απάντηση #13789 στις: Αύγουστος 14, 2022, 10:54:40 πμ »
Και ένας από τους λόγους που καθυστέρησε το Φεκ και θα βγει 16/8, κατ' εμε, είναι αυτός.  Δε θα μετράει η υπηρεσία του Αυγούστου. Αν είχε βγει πριν τις 15/8 θα μετρούσε.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2022, 10:56:56 πμ από vagg99 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 280
Σύνολο: 293

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.